Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kim jest Duch Święty?
Autor Wiadomość
agneess 


Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 652
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2006-05-25, 15:51   Kim jest Duch Święty?

:arrow: Duch Święty jest Bogiem. Nie jest On jakąś bezosobową mocą Bożą, nie jest tylko działaniem Bożym. Duch Święty jest osobą i posiada naturę Bożą, tak, jak Ojciec i Syn, Jest trzecią Osobą Trójcy, równym Bogu Ojcu i Synowi. Każda z tych trzech Osób Bożych ma swój udział w dziele zbawienia. Bóg Ojciec dokonał zbawiania przez to, że zesłał nam swojego Syna Jednorodzonego, Jezusa Chrystusa. Ojciec wraz z Synem zsyłają nam Ducha Świętego. Działanie poszczególnych Osób bożych można wyrazić w tej formule, że nasze życie (nowe życie, otrzymane dzięki dziełu odkupienia) jest życiem dziecięctwa Bożego, życiem skierowanym do Boga, naszego Ojca, przez Chrystusa, naszego Pośrednika i Zbawiciela, w mocy Ducha Świętego (w Duchu Świętym).
 
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:51   

Agneess,
Dobrze powiedzialas.. zgadzam sie.
To ze Duch Swiety nie jest zadna moca ani sila jest bardzo jasno i prosto napisane w samej biblii. Cytuje:


Zachariasza 4:6
"W odpowiedzi przemówil do mnie: "Oto slowo Panskie do Zorobabela: Nie sila, nie moc, ale Duch mój [dokonczy dziela] - mówi Pan Zastepów."

1Tes 1:5-6
"bo nasze gloszenie Ewangelii wsród was nie dokonalo sie przez samo tylko slowo, lecz przez moc i przez Ducha Swietego, z wielka sila przekonania"

Juz tylko z tych 2 wersetow wynika jasno ze Duch Swiety nie jest ani moca ani sila. Kim wiec jest Duch? Jest Osoba Boska... podaje kilka wersetow do przemyslenia:

Dzieje Apostolskie 5:3
""Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię?"

Czy mocy i sile mozna sklamac?

Dzieje Apostolskie 15:28
" Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne."

Czy sila lub moc moze cos postanowic?

1 Koryntian 12:11
"Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce. "

Czy sila lub moc moze cos chciec? Ma jakas wlasna wole?

Efezjan 4:30
"I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego [g], którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia."

Czy mozna zasmucic sile lub moc? Czy one czuja cos i mysla?

To narazie tyle do przemyslenia...

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agneess 


Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Maj 2006
Posty: 652
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2006-05-25, 15:52   

Za każdym razem, gdy mówimy "Wierzę w Ducha Świętego", mamy na myśli to, iż wierzymy, że istnieje Bóg żywy, który może i pragnie wkroczyć w osobowość człowieka i zmienić ją :-D
_________________
Potrafię być przyjacielem i najgorszym wrogiem
Lubię wszystko co jest tego warte
Biorę dużo i daję jeszcze więcej...

 
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:52   

Duch Święty czyli Duch Boga, jest jego energią psychiczną lub formą działania Bożego na świecie. Biblia informuje nas, że Duch obecny był przy stworzeniu świata, kierował słowami i czynami przywódców i proroków w Izraelu, oraz apostołów i pierwszych chrześcijan. Spoczął także na Jezusie i towarzyszył mu przez całe ziemskie życie, oraz obdarzył go mocą, przez którą Syn Boży prowadził działalność. Słowo "duch" wyrażone w językach, w jakich spisano Biblię, oznacza dosłownie podmuch, powiew, wiatr i jest określeniem niewidzialnego działania Bożego.
Po wniebowstąpieniu Chrystusa, w dniu Pięćdziesiątnicy, jego naśladowcy zostali ochrzczeni, obiecanym Pocieszycielem, czyli Duchem Świętym i głosili w różnych językach. Duch Boży wychodzi od Boga Ojca i Chrystusa, Syna Bożego. Pismo Święte wielokrotnie opisuje zstępowanie Ducha na wierzących, zazwyczaj przy chrzcie, którzy później mówili różnymi językami, prorokowali, uzdrawiali i wypędzali złe duchy. Bóg i Chrystus przez Ducha utrzymują kontakt ze swoim ludem, który jest tym Duchem zapieczętowany, pouczają i wspierają go oraz rozwijają swoje dzieło, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny. Wierzący są Świątynią Ducha Bożego i zobowiązani są do wydawania owców Ducha takich jak: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i wstrzemięźliwość, aby mogli budować Kościół Boży.
Wszelkie wystepujące w Słowie Bożym określenia Ducha: Święty, Boży, Chrystusowy, Pański, Ojca, Jezusa odnoszą się do tego samego Ducha. Często działanie Ducha Świętego utożsamia się z działaniem jako osoby, czyli tzw. personifikacją, ale w wielu przypadkach jako moc i obecność Boża lub Chrystusa.
 
 
Debora Anna
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:52   

wit,

Cytat:

Słowo "duch" wyrażone w językach, w jakich spisano Biblię, oznacza dosłownie podmuch, powiew, wiatr i jest określeniem niewidzialnego działania Bożego.


Czyzbys wit chcial przez to powiedziec ze jak Jezus powiedzial " Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie. " ( Jana 4:24 ) to chodzilo Mu o to ze Bog jest podmuchem, powiewiem i wiatrem?


wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_


to jest oczywiście post wyznawcy. Przy przenoszeniu postów nastapił błąd - dop. Kermit
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Debora Anna
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

witam
Very Happy Wit ?Czy dla Ciebie Duch Świety - nie jest osobą??

2 Korynt.3.17 "A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność."

2 Korynt.13,13 "Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będdzie z wami wszystkimi" - mozna mieć społeczność z energią - czy z osobą?

Efezjan 1.17 " Aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego." - czy wiatr może ci cos objawić? Czy osoba?

Pozdrawiam Debora Anna
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

wyznawca_ napisał/a:


Cytat:

Słowo "duch" wyrażone w językach, w jakich spisano Biblię, oznacza dosłownie podmuch, powiew, wiatr i jest określeniem niewidzialnego działania Bożego.

Czyzbys wit chcial przez to powiedziec ze jak Jezus powiedzial " Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie. " ( Jana 4:24 ) to chodzilo Mu o to ze Bog jest podmuchem, powiewiem i wiatrem?


Źle się wyraziłem. Dokładnie chodzi mi o to, że słowa "podmuch, powiew, wiatr" są użyte jako przenośnia na określenie Ducha Bożego. Inaczej mówiąc, jest to obrazowe przedstawienie niewidzialnego działania Bożego.
Natomiast fragment z Jana 4:24 oznacza, jak to wynika z kontekstu, że osoba Boga, jego istota i charakter, objawione zostają człowiekowi przez działanie Ducha Świętego. I dlatego Boga można poznać tylko przez Ducha. Nie ma innej mozliwości!
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

hej wit

Jasne, że tylko przez Ducha mozna poznać Boga, bo Bóg jest Duchem.
Powiedz wprost - Czy dla Ciebie drogi bracie Duch Św - to osoba - czy nie ?
Czekam na odpowiedz.
Z poważaniem Debora Anna
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

Debora Anna napisał/a:

:D Wit ?Czy dla Ciebie Duch Świety - nie jest osobą??


Jak już wcześniej wspomniałem, Duch Święty jest Duchem Boga, czyli jego energią psychiczną, za pomocą której Bóg utrzymuje kontakt ze swoim ludem. Tutaj wyjaśnię dokładniej czym jest ów Duch.
Wielu ludzi uważa, że duch to zazwyczaj istota duchowa nie zamieszkująca na tym świecie, np. aniołowie, zmarli, demony. Ale słowo "duch" ma często głębsze znaczenie i odnosi się do "wewnętrznego" stanu jakiejś osoby, do jego energii psychicznej, jego właściwości psychicznych. Można np. kogoś wspierać na duchu, tzn. pocieszać tę osobę, można w duchu się wzburzyć, tzn. jakaś osoba może zaprzątnąć swój umysł wydarzeniem, które negatywnie na nią wpłynęło i rozmyślać o tym. W Piśmie Świętym w 1 Koryntian 5:3,4 czytamy, że apostoł Paweł potępił wszeteczeństwo pewnych chrześcijan, i chociaż nie był u nich osobiście, jednak był obecny duchem. Logiczną rzeczą jest, że ciało apostoła nie opuścił duch, tylko Paweł w swoim umyśle i sercu potępił tę niegodziwość, a więc zrobił to duchem (energią psychiczną).
Energia to skłonność i zdolność do intensywnego działania, a psychiczna oznacza, że odnosi się do wewnętrznego stanu danej osoby, czyli do przeżyć, myśli, doznań. Inaczej mówiąc energia psychiczna to intensywne działania zachodzące w umyśle, działania których nie można dostrzec zmysłami. Podobnie jest z Duchem Świętym, który jest niewidzialnym i potężnym działaniem Boga. To działanie Ducha jest kontrolowane i nie należy go utożsamiać ze zwykłą mocą lub siłą[/size][/b][/color]. Tym wszystkim kieruje Bóg i Jezus Chrystus. Gdy więc czytamy, że mówi Duch, w rzeczywistości mówi Bóg i Chrystus, gdy czytamy, że Duch działa, tak naprawdę działa Ojciec i Syn Boży, gdy czytamy o zasmucaniu Ducha, to naprawdę zasmucony zostaje Wszechmogący i Zbawiciel.

Cytat:

2 Korynt.3.17 "A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność."


Zupełnie nie rozumiem, dlaczego podałaś ten werset, rzekomo potwierdzający, że Duch Święty jest osobą? Przecież tu jest mowa o Chrystusie... Ten fragment tylko potwierdza to, że Duchem Bożym jest Duch Jezusa, a nie jakaś odrębna od niego osoba! 8 )
Fajnie by było, gdybyś Ty sie wypowiedziała, jak rozumiesz ten fragment. :|

Cytat:

2 Korynt.13,13 "Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będdzie z wami wszystkimi" - mozna mieć społeczność z energią - czy z osobą?


Społeczność Ducha Świętego jest społecznością wszystkich wierzących, którzy są jednego Ducha, czyli Ducha Ojca i Syna. Jak Jezus, gdy jeszcze żył na ziemi, prosił Ojca, aby wszyscy jego naśladowcy byli jednością, tak więc został posłanych Duch Boży, aby utrzymywał jedność wśród ludu Bożego. W 1 Koryntian 1:9 jest napisane:
"Wierny jest Bóg, który was powołał do społeczności Syna swego Jezusa Chrystusa, Pana naszego".
Widać więc, że ta społeczność Ducha Świętego jest tak naprawdę społecznością Syna Bożego. Ta społeczność to nic innego jak Kościół Boży, którego głową, czyli najwyższym kapłanem jest Jezus Chrystus.

Cytat:

Efezjan 1.17 " Aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego." - czy wiatr może ci cos objawić? Czy osoba?


Nie należy tak odczytywać Słowa Bożego! Gdy czytam jakiś fragment o Duchu Bożym, to mimo, że wiem, iż jest to energia, to jednak mam świadomość, że tym kieruje Jezus, który przebywa w niebie. Inaczej mówiąc, gdy jest napisane, że coś czyni Duch, np. objawia, to ja odczytuję, iż czyni to Chrystus.
Ostatnio zmieniony przez wit 2014-04-13, 18:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Lantis
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

Wit w jednym z postów powoływałeś się na pisarzy wczesnochrześcijańskich, więc mniemam że są oni dla ciebie jakimś autorytetem [tzn. bierzesz pod uwagę to co pisali i w co wierzyli].

Stąd proszę Cię abyś podał przykład jakiegoś Ojca Kościoła [lub jakiegokolwiek pisarza wczesnochrześcijańskiego], który twierdził, że Duch Święty nie jest osobą.
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

Cytat:

Źle się wyraziłem. Dokładnie chodzi mi o to, że słowa "podmuch, powiew, wiatr" są użyte jako przenośnia na określenie Ducha Bożego. Inaczej mówiąc, jest to obrazowe przedstawienie niewidzialnego działania Bożego.


Wit, w ktorym miejscu Duch Swiety jest przedstawiony jako podmuch, powiew lub wiatr? jakis moze werset bys dal?


wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-25, 15:53   

Wit
Z Twojej interpretacji Słowa Bożego wynika, że Bóg występuje w dwóch osobach: Ojca i Syna.
To całkiem nowa teologia wg. Świetego Wita?
Myślę, że nad tym co tu pisałeś ciązy mocno nauczanie Świadków Jechowy.
Debora Anna
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:54   

lantis napisał/a:
Wit w jednym z postów powoływałeś się na pisarzy wczesnochrześcijańskich, więc mniemam że są oni dla ciebie jakimś autorytetem [tzn. bierzesz pod uwagę to co pisali i w co wierzyli].
Stąd proszę Cię abyś podał przykład jakiegoś Ojca Kościoła [lub jakiegokolwiek pisarza wczesnochrześcijańskiego], który twierdził, że Duch Święty nie jest osobą.


Pisarze wczesnochrześcijańscy nie są dla mnie żadnym autorytetem. Nie mogę ich uznać w ten sposób, bowiem oni sami, ani nawet ich pisma, nie są nieomylni, no i nie rzadko posługiwali się filozofią, która często wyklucza nauki Boże. Dla mnie autorytetem jest Jezus Chrystus, a ze zwykłych ludzi to na pierwszym miejscu zdecydowanie lokuje się apostoł Paweł. 8 )
Co do podania przykładu odnośnie tego, czy pierwsi chrześcijanie odrzucali osobowość Ducha Bożego jest nie na miejscu, ponieważ oni nie mieli problemów takich, jak my obecnie, i nie przewidywali, że w przyszłości coś się takiego stanie, aby uważać Ducha za odrębną osobę. W pierwszych trzech wiekach niejasno określano Ducha (podobnie jak to robi Biblia), jedni uważali, że Duch jest mniejszą osobą niż Syn, inni iż Duch nie jest osobą, ale nikt nie zrównywał Ducha z Ojcem i Synem. Nie wolno zapominać, że o Duchu Świętym nie wyraża się w ten sposób jako o zwykłej mocy, tylko jako o samym Bogu, bo to Bóg przemawia! I dlatego też Ducha traktuje sie jako osobę (personifikacja). Ale jednak podam chociaż jeden przykład pisarza wczesnochrześcijańskiego, o które prosiłeś. :P
Klemens Rzymski (żył w I wieku): "Żyje Bóg, żyje Pan, Jezus Chrystus i Duch Święty". Żyją więc dwie osoby: Bóg i Jezus Chrystus.
Nie jest moim celem, aby znaleźć sobie jakiś autorytet wśród pierwszych chrześcijan, tylko chcę zgłębić, jak na przestrzeni pierwszych trzech wieków kształtowała się nauka o Bogu i Biblii.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:54   

Zły akcent daleś wiciu,

" "Żyje Bóg, żyje Pan Jezus Chrystus i Duch Święty".

Jakby nie było - trzy osoby
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 15:54   

wyznawca_ napisał/a:

Wit, w ktorym miejscu Duch Swiety jest przedstawiony jako podmuch, powiew lub wiatr? jakis moze werset bys dal?


Takie słowa jak "ruach" czy "pneuma" tłumaczone na język polski jako "duch" mogą także oznaczać podmuch, powiew lub wiatr. I tak np. o tym czytamy w 1 Mojżeszowej 1:2 lub 3:8. Jezus w rozmowie z Nikodemem, gdy mówił mu o narodzeniu na nowo z Ducha, zobrazował czym jest działanie Ducha Świętego w człowieku nowonarodzonym. Porównał to wydarzenie do wiejącego wiatru. (Jana 3:8).
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 13:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 18