Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szymon Mag-tajemnicza postac
Autor Wiadomość
DominusEl 


Wyznanie: RA-dawca życia a nie śmierci
Wiek: 46
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 169
Wysłany: 2013-04-03, 18:20   Szymon Mag-tajemnicza postac

Pisma Pseudo-Klemensa o Szymonie Magu
Te pisma zostały zachowane jako prace ortodoksyjnych ojców kościoła z powodu fałszywie przypisanego autorstwa papieżowi Klemensowi I, który był uważany za ucznia samego Piotra. W rzeczywistości główne autorstwo tych pism należny do Żyda chrześcijańskiego inaczej zwanego Ebionitą, który pochodził z okresu drugiego wieku z terenów Syrii, jak wykazał to dziewiętnastowieczny badacz pism F. C. Baur i jak przyznaje dziś większość badaczy pism (po ustaniu dysput i oczerniania prac Baur’a). podstawą tych pism jest ukazanie wierności Torze, zawiera zapaleńczy atak na tych, którzy przypisują Piotrowi poglądy przeciw Torze . Paweł nie jest nazwany po imieniu, ale jest wskazywany jako największy wróg pod imieniem „Szymona Maga” przeciwko jemu Piotr występuje jako strona w dyskusji. Atak Piotra na tego lekko zamaskowanego Pawła, opiera się na nazywaniu go fałszywym prorokiem ,twierdzi iż rozprzestrzenia kłamstwa na temat Piotra i najbardziej wymowne twierdzenie ze nic nie wie on o prawdziwych naukach Jezusa, nie mając okazji nigdy go spotkać i bazuje swoje nauki na chorych urojeniach. Fakt że ten Szymon Mag jest naprawdę Pawłem jest akceptowalny teraz przez badaczy pism mimo wielu desperackich prób aby oprzeć się tej tezie, krytycy Baur'a zdawali sobie sprawę jak głębokie były by następstwa dla świata chrześcijańskiego przyznając się do tego, bo ukazuje to niezbicie ze Paweł był daleki od bycia uznanym jednogłośnie za filar kościoła podobnie jak Piotr który był kontrowersyjną postacią a jego rola w zakładaniu chrześcijaństwa była przedmiotem ogromnej ilości sporów.
to samo w manuskrypcie Kerygmata Petrou,
Ktos powie ale chyba nie wszyscy badacze to przyznaja- ja powiem kazdy wierzy w to co chce,po co to wklejam?? ,nie po to aby niszczyc czyjas wiare ale zeby rozwazyl slowa Jezusa -a gdy przyjde wtedy im powiem nie znam was ludzie bez prawa
 
 
DominusEl 


Wyznanie: RA-dawca życia a nie śmierci
Wiek: 46
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 169
Wysłany: 2013-04-03, 22:41   

z drugiej strony jest wiele źródeł historycznych odnosnie Nazarejczykow/Ubogich które potwierdzają brak wymogu do przestrzegania Prawa przez Pogan i bądź tu mądry.....
myślę wiec ze mądre są słowa Chrystusa
Ktokolwiek zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych będzie pomniejszym w królestwie niebieskim.
tu na ziemi rzecz jasna czyli poganie maja szanse na zbawienie, jednakże będą pełnić funkcje służalczą względem Żydów
zauważywszy jakub adresuje swoj list do izraela wiec ma prawo pisac o prawie
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2013-04-04, 16:14   

DominusEl napisał/a:
poganie maja szanse na zbawienie, jednakże będą pełnić funkcje służalczą względem Żydów
zauważywszy jakub adresuje swoj list do izraela wiec ma prawo pisac o prawie


Rzymian 9 ,,Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem,
i nie wszyscy przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo,
to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo....,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
DominusEl 


Wyznanie: RA-dawca życia a nie śmierci
Wiek: 46
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 169
Wysłany: 2013-04-04, 16:24   

Spójrz już w II wieku chrześcijanie łaknęli wiedzy najczystszej co do swej wiary

....rzeczywiście kiedy biskup Meliton z Sardes udając się do Judei aby odkryć co się stało z legendarnym kościołem jerozolimskim ,ku jego przerażeniu nie spotkał tam potomków apostołów ,ale zamiast nich mała grupkę chrześcijan nazywanych przez siebie samych Ubogimi,posiadali oni własne ewangelie ubogich, hebrajczyków, dwunastu apostołów oraz ewangelie nazarejczyków. Wszystkie te ewangelii różniły się w sposób znaczący od ewangelii z nowego testamentu
A jak wiemy gminę w Jerozolimie zakładał Jakub którego słuchali sie i pawel i piotr jak wynika z dziejow, on byl bratem Jezusa i sam najlepiej wiedzial co nauczac
Spalono wszystko co bylo sprzeczne z naukami Pawla nawet jego "list żalu" w którym rzekomo omawia szczegóły dlaczego odrzucili go prawdziwi apostolowie Chrystusa.

Wiedza zoobowiazuje
smiejemy sie z muzulmanow zeby i z nas sie ktos nie smial
Kwestii Ubogich to nie jest pewne czy pozwalali na nieprzestrzeganie Tory poniewaz istnieje szereg bledow tzw ojcow kosciola ale najczesciej wypowiadaja sie ze nakazywali przestrzeganie prawa czyli stajesz sie Zydem i przyjmujesz wiare w Jezusa
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2013-04-05, 00:38   

DominusEl napisał/a:
Spójrz już w II wieku chrześcijanie łaknęli wiedzy najczystszej co do swej wiary


....baaaaaardzo ciekawe,może jakieś źródła :) poczytamy
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2013-04-05, 00:54   

Cytat:
Szymon Mag-tajemnicza postac


....w Historii Kościoła Katolickiego
,,Szymon, zwany Magiem, ochrzczony przez Filipa, zjawił się u Piotra i pragnął za pieniądze nabyć moc
udzielania Ducha Świętego, przez co stałby się biskupem Samarii. Zdemaskowany przez Apostoła, który
zagroził mu karą Bożą za chęć kupienia daru Bożego, wyraził skruchę, ale nie przestał uprawiać sztuczek
magicznych, podając się za Pierwszą Moc Bożą. Pozyskał wielu uczniów, uprawiających synkretyzm
religii chrześcijańskiej i żydowskiej oraz wierzeń wschodnich. Doprowadziło to po 70 r. do rozwoju
błędnej nauki, zwanej gnostycyzmem. Od imienia Szymona Maga utworzono w Kościele nazwę symonia
na oznaczenie kupowania rzeczy świętych i urzędów kościelnych...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
DominusEl 


Wyznanie: RA-dawca życia a nie śmierci
Wiek: 46
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 169
Wysłany: 2013-04-05, 11:33   

czy Ty tu jesteś dla przekomarzania sie czy budowania swej wiary? pisze w nagłówku tematu aby porównać z wiki to jest to co Ty napisałeś -jedyna prawda jaka nam się przekazuje a jak ja wykazałem już w 19 wieku badacze uważali inaczej a dziś jest to ogólnie aprobowane w kręgach badaczy Mag to był Paweł , tamtego Maga z dziejów interesowały tylko czary on nie wykłócał się o Torę
Widzisz jak ten biskup w 2 wieku zatrwożył sie znalazłszy pisma sprzed 100lat a co my mamy powiedzieć po 2000 lat. co jest prawda????
zerkij na moj 1 albo drugi post tutaj Hieronim pisze ze dzieje apostolskie to bajka a encyklopedia katolicka przyznaje bajki byly dopisywane jak autorowi diabel szeptal !!!
pytanie pozostaje otwarte czy pierwszy kosciol wymagal przestrzegania Tory czy nie?
 
 
DominusEl 


Wyznanie: RA-dawca życia a nie śmierci
Wiek: 46
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 169
Wysłany: 2013-04-05, 15:55   

Pisma pseudo Klemensa zostały wykorzystane przez Ebonitów w 4 wieku ,sekta owa charakteryzowała się wrogością względem Pawła ,odmawiali mu autorytetu nazywania się apostołem, Ferdinand Christian Baur (1792–1860), założyciel szkoły w Tübingen ,zwrócił uwagę na anty-pawlowa charakterystykę pism pseudo Klemensa i wskazał ze w dysputach pomiędzy Szymonem a Piotrem ,niektóre zarzuty względem Szymona (np. to ze widział Pana nie za jego życia ale w widzeniu) są przedstawione jakby były zarzutami względem Pawła. Przekonywał ze odrzucenie nauk Szymona przez Piotra, była w niektórych miejscach w rzeczywistości zamierzoną polemiką przeciw Pawłowi. Wrogość pomiędzy Szymonem i Piotrem jest ewidentnie ukazana. Magiczne sztuczki Szymona są zestawione z mocą Piotra w celu ukazania władzy Piotra nad Szymonem przez moc modlitwy i w 17 homilii ma miejsce ukazanie Pawła jako Szymona Maga. Szymon jest tu ukazany jako osoba która utrzymuje ze ma lepsza wiedze o Jezusie niż jego Apostołowie, wdziawszy go i rozmawiali z nim osobiście .Jego uzasadnienie swojego dziwnego stanowiska było takie ze wizje są ponad rzeczywistość, jak duchowość jest ponad człowieka. Piotr ma wiele do powiedzenia w swojej odpowiedzi ale skupmy się na następującym rozdziale
„Ale czy może ktoś być wyedukowany do nauczania przez wizje ? Jeśli powiesz tak jest to możliwe” [Po co Nauczyciel przebywał i nauczał ludzi przez cały rok? I jak mamy Ci niby uwierzyć w fakt ze on ukazał Ci się? I jak mógł Ci się ukazać widząc ze Twoje uczucia sa przeciwne jego nauczaniu, ale jeśli byś go widział i był nauczony przez niego tylko przez godzinę tak stal byś się jego apostołem, głosił jego słowo ,wykładał je ,kochał apostołów a nie wałczył z kimś kto z nim chadzal.To jest przeciw kamieniowi temu kamieniowi który jest fundamentem kościoła znaczy że ty przeciwstawieles siebie względem mnie. Gdybyś nie był przeciwnikiem nie oczerniał byś i złorzeczył naukom które to ja głoszę a są dane przeze mnie jako ze ja rozmawiałem z Panem osobiście. A jeśli nazywasz mnie potępionym oskarżasz samego Boga który objawił mi Chrystusa, ale jeżeli faktycznie szczerze chcesz pracować dla prawdy ucz się pierw od nas tego cośmy się nauczyli i kiedy staniesz się uczniem prawdy będziesz naszym wspołrobotnikiem .Anty Pawłowy kontekst pseudo Klemensa jest znany ale skojarzenie Szymona maga z Pawłem jest zaskakujące ponieważ maja niewiele wspólnego ze sobą. Jednakże większość badaczy pism akceptuje tożsamość nadana przez Baur’a chociaż inni włączając Lightfoot, argumentują ze to nie odnosi ssie do Pawła. W 1995 niemiecki pastor oświadczył ze konflikt w 8 rozdziale dziejów jest w rzeczywistością sporem Piotra z Pawłem to samo Robert Price w swojej książce z 2012.
angielska wikipedia o pseudo klemensie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10