Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wizja Zachariasza o efie Zach 5:5-11
Autor Wiadomość
Samuel 
Lubię ludzi

Wyznanie: Wolny Badacz Pisma Świętego
Wysłany: 2013-05-29, 22:09   Wizja Zachariasza o efie Zach 5:5-11

Bardzo proszę o rzucenie światła na temat wizji proroka Zachariasza o efie. Będę wdzięczny za każdą myśl!

Za 5:5-11
5. Potem ukazał się anioł, który mówił do mnie, i rzekł: Podnieś oczy i popatrz na zbliżający się przedmiot.
6. Zapytałem: Co to jest? Odpowiedział: Zbliża się dzban. I dodał: To zresztą można zobaczyć w każdym zakątku świata.
7. Potem podniosła się ołowiana pokrywa i zobaczyłem we wnętrzu dzbana siedzącą kobietą.
8. I rzekł: To jest bezbożność, i zepchnął ją z powrotem do wnętrza dzbana, a otwór zakrył ołowianą płytą.
9. Potem podniósłszy oczy patrzyłem. I oto zobaczyłem dwie kobiety. Zbliżały się na skrzydłach, rozpostartych na wietrze niby skrzydła bociana, i poniosły dzban wysoko między niebem a ziemią.
10. Zwróciłem się do anioła, który do mnie mówił, z zapytaniem: Dokąd one poniosą ten dzban?
11. Odpowiedział: Do kraju Szinear, by tam zbudować dla niego dom. Tam złożą dzban na ustalonej dla niego podstawie.
(BT)

W szczególności proszę o podpowiedzi:
1. Kim jest niewiasta, która znajduje się w efie?
2. Czemu jest właśnie w efie, a nie w jakimś innym naczyniu? Czy ta miara pojemności ma jakieś znaczenie symboliczne?
3. Kim są dwie skrzydlate niewiasty, unoszące efę?
4. Czym jest kraina Szinear, o której tu jest mowa?
5. Co oznacza wybudowanie domu dla efy w ziemi Szinear? Czy to już nastąpiło?
6. Co symbolizuje przykrycie efy ołowianą płytą?

Może na razie tyle.

Henryk 

Wysłany: 2013-05-29, 22:31   Re: Wizja Zachariasza o efie Zach 5:5-11

Samuel napisał/a:
Bardzo proszę o rzucenie światła na temat wizji proroka Zachariasza o efie.

"W czasach Zachariasza efa była jednostką miary ciał sypkich, podobnie jak w naszych czasach buszel (36,4 litra), tylko nieco mniejszą. Używano jej dla odmierzania ziarna, np. pszenicy. Kobieta siedząca w efi e jest początkowo czysta, podobnie jak prawdziwy Kościół, prawdziwa pszenica w swej czystości na początku Wieku Ewangelii. Jednakże Kościół szybko uległ zepsuciu, zarówno w swych doktrynach jak i praktykach. Anioł wrzucający bezbożność do efy i zamykający ołowianą pokrywę obrazuje proces zepsucia. Ołów przypomina zafałszowane złoto; jest podobny w ciężarze lecz pozbawiony jest piękna i szlachetności złota. Złoto w Piśmie Świętym symbolizuje rzeczy o charakterze boskim, a w szczególności boską prawdę. Tym samym, ołowiana pokrywa symbolizować może zafałszowane doktryny i zepsucie praktyk, rozpowszechnianych przez systemy nominalnego chrześcijaństwa.
Dwie kobiety przedstawiać mogą matkę i córkę, Katolickie i Protestanckie systemy kościelne. Mają one skrzydła i niosą efę do ziemie Sinear, aby tam wybudować dla niej dom. Według zapisu 1 Moj. 11:2, ziemia Sinear była krainą, w której zbudowano wieżę Babel. Jest to równina rozciągająca się pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat, a w dalszej części wizji wspomniany jest rozwój Babilonu. Wiatr wypełniający skrzydła kobiet może przedstawiać moc Szatana, księcia na powietrzu. Dom wybudowany w Babilonie, na jego fundamentach, mogący uosabiać nominalny system kościelny, jest dziełem sztuki Szatana, wzniesiony na błędzie a nie na Bożej prawdzie."

Więcej TU.

Samuel 
Lubię ludzi

Wysłany: 2013-05-30, 10:14   

Henryku, jesteś niesamowicie szybki! :)

Czy to ten artykuł z polskiego Heralda 2006? Pokazali mi go dwa lata temu bracia z Wiednia. Podoba mi się ta interpretacja (za wyjątkiem kilku szczegółów, które budzą moją wątpliwość i chęć przyjrzenia się tej wizji bliżej). Ale chętnie poznam też inne "wykładnie", jeśli ktoś ma. Słyszałem, że sami Żydzi mają ich ze cztery.

Ja napotkałem myśl, że efa to równowartość 3 sea i w związku z tym wizja ta ma ścisły związek z przypowieścią Pana Jezusa o trzech satonach (sea) mąki

Mt 13:33
33. Powiedział im inną przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło.
(BT)

Samuel 
Lubię ludzi

Wysłany: 2013-05-30, 10:20   

Mam też taką myśl, że anioł Boży to raczej nie jest proces zepsucia. W opisie tego fragmentu proroctwa Zachariasza anioł poucza męża Bożego. Wskazuje mu na efę, po czym unosi jej pokrywę, aby pokazać mu niewiastę siedzącą wewnątrz, po czym spycha ją na dół pojemnika i zakrywa ołowiem. Widzę tu raczej 2 list do Tesaloniczan,

Myślę, że anioł uosabia to, co przeszkadzało, aby tajemnica nieprawości (niewiasta w dzbanie) wyszła ze środka. Innymi słowy - wpływ ducha św. i Apostołów w pierwszym wieku. Oni byli tą ołowianą płytą, hamującą rozprzestrzenienie się bezbożności nieposłuszeństwa Chrystusowi.
Ale to tylko moja myśl, a chętnie poznam inne spostrzeżenia.

Henryk 

Wysłany: 2013-05-30, 10:33   

Samuel napisał/a:
Podoba mi się ta interpretacja (za wyjątkiem kilku szczegółów, które budzą moją wątpliwość i chęć przyjrzenia się tej wizji bliżej).

Oczywiście jest to tylko jedna z interpretacji! :-D
Jest to polski Herald numer 6 - 2004 rok.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2013-05-30, 12:59   

EMET:
'Leksykon ŚJ' pisze:
Cytat:
EFA I. Miara objętości ciał sypkich równa dziesięciu omerom (Wj 16:36) lub jednej dziesiątej chomera. Efa odpowiadała mierze bat dla płynów, wynosiła więc 22 l (Eze 45:11). W Piśmie Świętym miary „efa” używa się w odniesieniu do mąki (Kpł 5:11), jęczmienia (Rut 2:17), prażonego ziarna (1Sm 17:17) oraz pszenicy (Eze 45:13). Tym samym słowem określano też pojemnik służący do odmierzania efy (Kpł 19:36; Am 8:5). W Zachariasza 5:6-11 opisano efę przykrytą okrągłą ołowianą pokrywą i skrywającą w sobie niewiastę „Niegodziwość”.
– Tom I, strona 559, prawa kolumna, ed. polska 2006r.
Znaczące zdanie: „ Tym samym słowem określano też pojemnik służący do odmierzania efy” [podkreśl. moje, E.].

W haśle poniżej -- „EFA II” -- mamy omówione krótko 3 postacie [2 męskie, jedna żeńska] z Ksiąg St. Przymierza wraz z 'notką etymologiczną': „(prawdopodobnie: „pomroka”).”

Objaśnienie skrótów: Wj = Ks. Wyjścia; Eze = Ks. Ezechiela; Kpł = Ks. Kapłańska; 1Sm = 1 Ks. Samuela; Am = Ks. Amosa.

Stephanos, ps. EMET

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2013-05-31, 01:26   

Henryk napisał/a:
Ołów przypomina zafałszowane złoto; jest podobny w ciężarze lecz pozbawiony jest piękna i szlachetności złota.

dziwnie sklecone zdanie

Cytat:
Sam ołów jest substancją toksyczną

http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82%C3%B3w

Cytat:

11. Odpowiedział: Do kraju Szinear, by tam zbudować dla niego dom. Tam złożą dzban na ustalonej dla niego podstawie.

tak zwykle jest, że śmieci wsypuje się do jednego dołu, a że jest ich wiele to i góra rośnie

Odpowiedz do tematu