Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Saul rozmawiał ze zmarłym Samuelem?
Autor Wiadomość
Petroniusz 

Wysłany: 2009-06-24, 00:10   

Cytat:
[quote="quster"]
Petroniusz napisał/a:

A jakis werset mowi o tym, ze Saul uslyszal PROROCTWO?

nie zmienia to faktu, ze żaden werset nie twierdzi że demony mogą prorokować

A wiec skoro nie bylo to proroctwo, to zrodlem mogl byc demon, skoro informacje uzyskano w trakcie spirytystycznego, zakazanego przez Boga spotkania u wrozki. A moze Twoim zdaniem Bog przekazuje swoje przepowiednie przez wrozki? :shock:

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
Tekst Biblii wyraznie mowi o wywolywaniu duchow (zabronione przez Boga).

tekst mówi o wywoływaniu zmarłych

Z tekstu biblijnego dowiadujemy sie, ze wrozka wywola boga :mrgreen:
Czy Twoim zdaniem zmarly prorok Samuel byl bogiem? :mrgreen:

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
Uwazasz, ze Saul moglby miec udzial w czyms nieczystym, co Bog zabronil? Uwazasz, ze Samuel to Saul, ktory ignoruje prawo Boze?

Saul ? tak brał udził w czymś czego Bóg zabraniał, a w czasie rozmowy z tym duchem, Samuela

Tekst biblijny nie mowi, ze byl to duch Samuela. :mrgreen:
No i powtorze pytanie: Uwazasz, ze Samuel moglby miec udzial w czyms nieczystym, co Bog zabronil? Czy przekazywal slowo Boga, prorokowal? (przez pomylke wpisalem wczesniej SAUL).

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
... a Ty uwazasz, ze prorok Boga sobie z nim dyskutowal i mu prorokowal?

no to jak prorokował wtedy czy nie ? bo twierdziłeś na początku że tam nie ma proroctwa...

Z kims mnie mylisz, bo ja nie twierdzilem, ze tam prorokowano.

Cytat:
a co do rozmowy, to tak... dopuszczam taką możliwość, Saul naruszając prawo Boże, niepokoił ducha Samuela przez wywołanie go ze zmarłych, co sie jemu też nie podobało...

'Nie podobalo'? :lol:
I jak juz ten caly "Samuel" sie obruszyl (pro forma) :mrgreen: to potem sobie pogadali, a ten Saulowi nawet zaczal prorokowac? Tak uwazasz? :shock:

Petroniusz 

Wysłany: 2009-06-24, 00:50   

quster napisał/a:

żaden werset nie twierdzi że demony mogą prorokować

Pod rozwage:

(1 Królów 22:19-22) Oto widzę Jehowę siedzącego na swoim tronie oraz cały zastęp niebios stojący przy nim, po jego prawicy i po lewicy. I Jehowa rzekł: ‚Kto obałamuci Achaba, żeby wyruszył i padł pod Ramot-Gilead?’ I jeden zaczął mówić to, drugi zaś mówił owo. W końcu wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Jehową, powiedział: ‚Ja go obałamucę’. Na to Jehowa rzekł do niego: ‚W jaki sposób?’ Wówczas powiedział: ‚Pójdę i stanę się duchem zwodniczym w ustach wszystkich jego proroków’. On więc rzekł: ‚Obałamucisz go i powiedzie ci się. Idź i zrób tak’.

(1 Jana 4:1) Nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie.

I jeszcze jedno wydarzenie ukazuje, jak dzialaja demony. Otoz, gdy Bog pozwolil Szatanowi dotknac Hioba, Szatan dzialal tak, iz ludzie wyciagali wnioski, iz zrodlem tego jest Bog:

(Hioba 1:16) Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny i rzekł: „Ogień Boży spadł z niebios i zapłonął wśród owiec oraz sług, i pochłonął ich; a ja uszedłem, tylko ja sam, aby cię powiadomić”.

Tak samo i w przypadku wrozki, do ktorej udal sie Saul. Oto ukazal sie jej kto? Demon? :mrgreen: Nie! Tak jak i Ewie nie ukazal sie aniol. Demon posluzyl sie kamuflarzem, podszywaniem sie pod kogos innego, kim sie nie jest:

(2 Koryntian 11:14-15) I nic dziwnego, bo sam Szatan ciągle się przeobraża w anioła światła. Nic zatem wielkiego, jeśli również jego słudzy ciągle się przeobrażają w sług prawości

Dlatego nawet poganie dostrzegali w tego typu praktykach zwyczajna bezboznosc:

"Staraja sie skomunikowac z duchami zmarlych i z pieklem. Wszystko to okazuje sie złudą i oszustwem" (Pliniusz Straszy)

"Bezbozni zajmuja sie magią ziemi i nekromancją, jak to pokazala Egipcjanka.(...) 'Zmusilas mnie wbrew prawu do powrotu do natury ludzkiej.(...) Zmuszasz, zeby martwe cialo nie tylko wstalo i dawalo znaki, ale i mowilo'" (Heliodor)

A swoja droga to gratuluje budowania swoich pogladow z przepowiedni spirytystycznych, ktore sa skalane i nieczyste. Sam Jezus gromil mowe demonow, choc nie mowili niczego niezgodnego z prawda, a wrecz dawali poprawne swiadectwo o Jezusie.

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-24, 02:17   

Petroniusz napisał/a:

A moze Twoim zdaniem Bog przekazuje swoje przepowiednie przez wrozki?

w tym przypadku nie, ale tak wogóle to Bóg może przekazać przez kogo zechce, i przez oślice przekazał swoje zdanie...

Petroniusz napisał/a:

Z tekstu biblijnego dowiadujemy sie, ze wrozka wywola boga
Czy Twoim zdaniem zmarly prorok Samuel byl bogiem?

no nie nie przesadzaj, jak myślisz co takiego mogla zobaczyć że tak go nazwała i dlaczego ? zastawiałeś sie na tym ?

nazwanie tak, nie wyklucza tego że mógł być do duch Samuela

Petroniusz napisał/a:

Tekst biblijny nie mowi, ze byl to duch Samuela.

No ale tekst biblijny mówi że to był: SAMUEL... Samuel rzekł, Samuel to i tamto...

Petroniusz napisał/a:
Uwazasz, ze Samuel moglby miec udzial w czyms nieczystym, co Bog zabronil? Czy przekazywal slowo Boga, prorokowal?

wiesz bóg posłużył sie nie raz nieczystymi osobami, aby czegoś dokonac, a tutaj mamy czystego człowieka, w sytuacji gdzie bezprawnie zostaje przywołany, wiec ta nieczytość polegała tylko na przywołaniu, co nie czyniło nieczystym w żaden sposób Samuela, który przez nieczysty akt był niepokojony.

Petroniusz napisał/a:
... a ten Saulowi nawet zaczal prorokowac? Tak uwazasz?

pisze ze powiedzial jak i kiedy zginie... czy było to proroctwo ? to sam wiesz

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-06-24, 16:30   

Petroniusz:

A swoja droga to gratuluje budowania swoich pogladow z przepowiedni spirytystycznych, ktore sa skalane i nieczyste. Sam Jezus gromil mowe demonow, choc nie mowili niczego niezgodnego z prawda, a wrecz dawali poprawne swiadectwo o Jezusie.[/quote]

EMET:
W tym wszystkim należy się zastanowić nad tym, czy: (1) obiektywnie istnieją 'duchy zmarłych', lecz jedynie zakazano z owymi kontaktu; (2) owe "duchy zmarłych" obiektywnie nie istnieją, lecz to demony takowe wrażenie próbują wytworzyć, jak gdyby rozmowa ze 'zjawą' była w istocie rozmową z 'duchem zmarłego'?

Takoż, o czym już pisałem --
Czy obiektywnie istnieją 'bogowie narodów', a jeśli tak, to kim owi 'bogowie' są?
Czy - poza sytuacjami, kiedy chodzi bezsprzecznie o wymyślone przez swoich chwalców 'bożki' - są zdarzenia, kiedy możemy mówić o realnych 'bogach' z dziedziny duchowej, rzecz jasna? Bowiem wiadomo, że nawet zwani 'bogami' przed ludźmi siłę sprawczą mieli jedynie za życia swego i to też ograniczoną.

A skoro byłyby to 'bogi' z dziedziny duchowej, to jako jakieś dobre współdziałające z Bogiem i Jezusem czy też...?
Czytamy np. w Ks. Daniela o pewnym 'księciu anielskim', który chciał uniemożliwić aniołowi przyjść z misją do Daniela 10:12 - 14 [w. 13]. Raczej ten 'książę królestwa perskiego' nie był... dobrym aniołem.

Wszak nawet za 'wężem' z Genesis 3:1 stał inny 'Wąż' - 2 do Koryntian 11:3; Objawienie dane Janowi 18:15.
Pewnych ludzi nazwano 'pomiotem wężowym' ze względu na cechy, które przejawiali, nie zaś, iż dosłownie jakiś pełzający gad był ich ojcem... - por. wg Mateusza 23:33.

Uważam, że z tym wszystkim odgrywa rolę wiara wielu w "życie pozagrobowe", stąd też i nawet fascynacja... nekromancją.

Na koniec jeszcze znane wersety --
" Bo wszyscy bogowie ludów to bogowie nic niewarci; Jehowa zaś uczynił niebiosa." - Psalm 96:5, NŚ.
Budny tak oddał: "Bo wszytcy Bogowie pogańscy //nikczemni / Jehowa lepak niebiosa uczynił." - reprint ed. z roku 1572. Obok w przypisie podaje odnośnie terminu "Bogowie" oraz "nikczemni" - nawiązując do formy hebrajskiej użytej w tekście zapisu w jęz., oryginału.

"Nie; ale mówię, że to, co narody składają w ofierze, składają w ofierze demonom, a nie Bogu: nie chcę zaś, żebyście się stali współuczestnikami demonów." - 1 do Koryntian 10:20.

Stephanos, ps. EMET

Petroniusz 

Wysłany: 2009-06-24, 21:34   

Cytat:
[quote="quster"]
Petroniusz napisał/a:

A moze Twoim zdaniem Bog przekazuje swoje przepowiednie przez wrozki?

w tym przypadku nie

A znasz inny przypadek, w ktorym Bog przekazal swoja przepowiednieprzez wrozke? :shock:

Cytat:
, ale tak wogóle to Bóg może przekazać przez kogo zechce, i przez oślice przekazał swoje zdanie...

No wiesz, w swym prawie Bog nie zakazal przemiawiania oslom, a lazenia po wrozkach jednak zakazal. Ciekawe dlaczego, moze dlatego, zeby ludzie z siebie nie czynili oslow? Jak myslisz? :lol: :lol: :lol:

Cytat:
Petroniusz napisał/a:

Z tekstu biblijnego dowiadujemy sie, ze wrozka wywola boga
Czy Twoim zdaniem zmarly prorok Samuel byl bogiem?

no nie nie przesadzaj, jak myślisz co takiego mogla zobaczyć że tak go nazwała i dlaczego ? zastawiałeś sie na tym ?

Pisze, co zobaczyla - boga. Czy Samuel byl bogiem?

Cytat:

Nie ma czegos takiego, jak duch Samuela, przynajmniej tekst biblijny o tym milczy, wiec nie dodawaj.

Cytat:
Petroniusz napisał/a:

Tekst biblijny nie mowi, ze byl to duch Samuela.

No ale tekst biblijny mówi że to był: SAMUEL... Samuel rzekł, Samuel to i tamto...

No jasne, a co mialo tam byc napisane, demon, Szatan, aniol odstepca? W ogrodzie Eden tez mamy weza, choc wiadomo, ze zakulisowo byl to Szatan. Gosc ma taka metode, ze sie lubi podszywac, przeciez cytowalem Ci, co napisal na ten temat natchniony apostol.

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
Uwazasz, ze Samuel moglby miec udzial w czyms nieczystym, co Bog zabronil? Czy przekazywal slowo Boga, prorokowal?

wiesz bóg posłużył sie nie raz nieczystymi osobami, aby czegoś dokonac

Chcesz przez to powiedziec, ze Bog posluguje sie medium spirytystycznym, a jego sludzy poprzez medium prorokuja??? :aaa: :aaa: :aaa:

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-24, 21:55   

Petroniusz napisał/a:

A znasz inny przypadek, w ktorym Bog przekazal swoja przepowiednieprzez wrozke?

a kto to jest wróżka ?

Petroniusz napisał/a:
No wiesz, w swym prawie Bog nie zakazal przemiawiania oslom, a lazenia po wrozkach jednak zakazal. Ciekawe dlaczego, moze dlatego, zeby ludzie z siebie nie czynili oslow? Jak myslisz?
myslę że jedno drugiego nie wyklucza i mysle że Bóg może sie posluzyć każdym kim lub czym zechce...

Petroniusz napisał/a:

Pisze, co zobaczyla - boga. Czy Samuel byl bogiem?

ale ja pytam co sposodowało że tak to nazwała, co to oznaczało wedlug niej... jak myślisz ?

Petroniusz napisał/a:
Cytat:

Nie ma czegos takiego, jak duch Samuela, przynajmniej tekst biblijny o tym milczy, wiec nie dodawaj.

Tak ? to sobie poczytaj, podpowiadam werset 8,9:

Cytat:
1 Sam. 28:3-20
3. Samuel już umarł i cały lud izraelski odbył po nim żałobę, i pochowali go w Ramie, rodzinnym jego mieście. Saul zaś usunął z kraju wywołujących duchy i wróżbitów.
4. Zebrali się tedy Filistyńczycy i wkroczywszy rozłożyli się obozem w Szunem. Także Saul zebrał wszystkich Izraelitów i rozłożył się obozem w Gilboa
5. A gdy Saul zobaczył obóz Filistyńczyków, zląkł się i serce jego bardzo się zatrwożyło.
6. I pytał się Saul Pana, ale Pan nie dał mu odpowiedzi zaś przez sny, ani przez święte losy, ani przez proroków.
7. Wtedy rzekł Saul do swoich sług: Poszukajcie mi kobiety wywołującej duchy, a pójdę do niej i zapytam się jej. I odpowiedzieli mu jego słudzy: Jest oto kobieta wywołująca duchy w En-Dor.
8. Przybrał więc Saul inny wygląd, przywdział inne szaty i wybrał się z dwoma wojownikami. A gdy w nocy przyszli do tej kobiety, rzekli: Powróż mi przez ducha zmarłego, a wywołaj mi tego, kogo ci wymienię.
9. Lecz ta kobieta rzekła do niego; Wiesz przecie, co uczynił Saul, że wytępił wywołujących duchy i wróżbitów w kraju. Dlaczego ty nastajesz na moje życie i chcesz, abym zginęła?
10. I przysiągł jej Saul na Pana, mówiąc: Jako żyje Pan, że nie ściągniesz na siebie przez to żadnej winy.
11. Rzekła kobieta: Kogo mam ci wywołać? I rzekł: Samuela mi wywołaj.
12. Gdy ta kobieta ujrzała Samuela krzyknęła wielkim głosem i rzekła do Saula: Dlaczego mnie oszukałeś? Wszak ty jesteś Saul!
13. I rzekł do niej król: Nie bój się. Lecz co widzisz? Kobieta odrzekła Saulowi: Widzę nadludzką istotę wychodzącą z ziemi.
14. I rzekł do niej: Jaki wygląd jej? I rzekła: Starzec to, który wychodzi otulony w płaszcz. I poznał Saul, że to Samuel, i pochylił się twarzą ku ziemi, i oddał pokłon.
15. Samuel zaś rzekł do Saula: Czemu mnie niepokoisz, każąc mi przyjść? A Saul rzekł: Jestem w ciężkiej niedoli, Filistyńczycy wojują ze mną, a Bóg odstąpił ode mnie i już nie daje mi odpowiedzi ani przez proroków, ani przez sny; przywołałem więc ciebie, abyś mi oznajmił, co mam czynić.
16. I rzekł Samuel: Dlaczego tedy pytasz mnie, skoro Pan odstąpił od ciebie i stał się twoim wrogiem?
17. Pan uczynił ci, jak zapowiedział przeze mnie: Pan wydarł władzę królewską z twojej ręki i dał ją innemu, Dawidowi.
18. Ponieważ nie usłuchałeś głosu Pańskiego i nie wywarłeś zapalczywego gniewu Pana na Amaleku, dlatego uczynił ci to Pan w dniu dzisiejszym.
19. Nadto wyda Pan Izraela wraz z tobą w ręce Filistyńczyków i jutro będziesz ty i twoi synowie ze mną. Również i obóz izraelski wyda Pan w ręce Filistyńczyków.
20. I zaraz padł Saul jak długi na ziemię, gdyż przeraził się bardzo z powodu słów Samuela; opadł też zupełnie z sił, gdyż już cały dzień i całą noc nic nie jadł.

Petroniusz napisał/a:
No jasne, a co mialo tam byc napisane, demon, Szatan, aniol odstepca? W ogrodzie Eden tez mamy weza, choc wiadomo, ze zakulisowo byl to Szatan. Gosc ma taka metode, ze sie lubi podszywac, przeciez cytowalem Ci, co napisal na ten temat natchniony apostol.

czesciowo wersety odpowiadają, ale... co do węża to nie masz racji, bo ten werset jet tłumaczony bezpośrednio przez inny, który stwierdza kto sie krył za tym węzem. w Objawieni, wiesz o tym... Tutaj natomiast charakter rozmowy i sytuacji wskazuje na ducha zmarłego samuela, bo nigdzie Biblia nie prostuje, że był to ktoś inny... ja wolę jak biblia tlumaczona jest przez biblie a nie jakieś komentarze, itp...

Petroniusz napisał/a:

Chcesz przez to powiedziec, ze Bog posluguje sie medium spirytystycznym, a jego sludzy poprzez medium prorokuja???

chcę powiedzieć przez to że czytam w Biblii co czytam a nie wymyślam jakiś teorii bo mi nie pasuje do jakiegoś założenia... Jeśli ty natomiast masz problem z tak postawionym zagadnieniem, to raczej musisz autora zapytać ;-)

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Petroniusz 

Wysłany: 2009-06-24, 22:04   

Cytat:
[quote="quster"]
Petroniusz napisał/a:

A znasz inny przypadek, w ktorym Bog przekazal swoja przepowiednieprzez wrozke?

a kto to jest wróżka ?

Ja mam Ci to wyjasniac? Wiesz, czym sie zajmuje wrozka (biblijna), czy mam Cie doszkalac? :mrgreen:

1 Kron. 10:13 Saul umarł na skutek własnego przewinienia, które popełnił wobec Pana, przeciw słowu Pańskiemu, którego nie strzegł. Zasięgał on nawet rady u wróżbiarki

No to teraz pomysl, kto to jest wrozbiarka i czym sie zajmuje (bajki odloz na boki, bo moga skrzywiac wyobraznie ;-) )

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
No wiesz, w swym prawie Bog nie zakazal przemiawiania oslom, a lazenia po wrozkach jednak zakazal. Ciekawe dlaczego, moze dlatego, zeby ludzie z siebie nie czynili oslow? Jak myslisz?
myslę że jedno drugiego nie wyklucza i mysle że Bóg może sie posluzyć każdym kim lub czym zechce...

Twoje prywatne myslenie mnie nie interesuje, bo nie jest rostrzygajace, a moze byc zludne i falszywe. Tak wiec Biblia, czlowieku, Slowo Boze! :mrgreen:

Cytat:
Petroniusz napisał/a:
Cytat:

Tak ? to sobie poczytaj, podpowiadam werset 8,9:

Nie ma tam nic o duchu Samuela.

Cytat:
Petroniusz napisał/a:

Chcesz przez to powiedziec, ze Bog posluguje sie medium spirytystycznym, a jego sludzy poprzez medium prorokuja???

chcę powiedzieć przez to że czytam w Biblii co czytam

A znalazles w niej cos o tym, ze Bog poprzez media spisrytystyczne ustami swoich slug przekazuje proroctwa?

Pius 

Wysłany: 2009-08-01, 20:49   

1Sm 28:13 Odezwał się do niej król: «Nie obawiaj się! Co widzisz?» Kobieta odpowiedziała Saulowi: «Widzę istotę pozaziemską, wyłaniającą się z ziemi».
Żeby zrozumieć co się kryje za ową "istotą pozaziemską" (bogiem) trzeba uwzględnić kilka rzeczy

1.w czasie kiedy powstała 1Sm w X w p.n.e. w judaizmie nie znano terminu duch , dusza, które są pochodzenia greckiego i w świadomości Izraela pojawiają się dopiero w II w p.n.e.
Autor mógł się posłużyć terminem Elohim w sensie "ducha" zmarłego

2.Słowo Elohim ( אלוהים)ma kilka znaczeń:bóg ,anioł,a także władca czy sędzia (a Samuel był sędziom ):
http://en.wiktionary.org/...%94%D7%99%D7%9D

3. słowa ,że "duch" Samuela to "bóg" Biblia wkłada w usta "wróżki" .Jak wiadomo nie była ona "pobożną Izraelitką " tylko zwolenniczką kultów kanejskich, więc może w ten sposób autor biblijny przekazał nam jak w tamtym kulcie i czasie określano duchy zmarłych.

4.Utożsamianie ducha Samuela z demonem(szatanem) jest anachronizmem ponieważ w Judaizmie przed niewola babilońska nie było idei szatana

Pius 

Wysłany: 2009-08-03, 19:47   

W Psalmach sędziowie czasami są nazywani bogami
Ps 58:2 BT „Wielmoże (dosłownie bogowie), czy rzetelnie wydajecie wyroki? Czy słusznie sądzicie synów ludzkich?”
Ps 82:1-7 BT „ Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:(2) Dokądże będziecie sądzić niegodziwie i trzymać stronę występnych?(3) Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym, wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu!(4) Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza, wyrwijcie go z ręki występnych!(5) Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją, błąkają się w ciemnościach: cała ziemia chwieje się w posadach.(6) Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego.(7) Lecz wy pomrzecie jak ludzie, jak jeden mąż, książęta, poupadacie.”

tak więc użycie przez wróżkę słowa "bóg" oznacza sędziego

Odpowiedz do tematu