Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezus - Bóg czy Syn Boży?
Autor Wiadomość
Khari 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2013-07-02, 17:18   Jezus - Bóg czy Syn Boży?

Czy Jezus to Bóg, czy Syn Boga? Biblijne argumentacje.

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-02, 17:30   

Khari, to już tyle razy byyyłoo... :-)

Może powiem tak:
Jest elohimem ale nie jest Absolutem.
Czy taka odpowiedź cię satysfakcjonuje? :-)
Syn nie jest Ojcem.
No chyba, ze ty jesteś swoją matką - nawet byłyście
przez 266 dni jednym obiektem fizycznym - dwójcą :-)

Khari 

Wysłany: 2013-07-02, 17:31   

Rethel napisał/a:

A to nie to samo?

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-02, 17:45   

Khari napisał/a:
Rethel napisał/a:

A to nie to samo?

Nie.
Bogami w ST są nazwani aniołowie, umarli, władcy, sędziowie i inni ludzie.
To jest bardzo pojemne pojęcie i oznacza tyle co "mocny", tak jak nasze
słowo bóg to tyle co "majętny" w krótkiej formie przymiotnika...

Parmenides

Wysłany: 2013-07-02, 18:08   

Rethel napisał/a:
Bogami w ST są nazwani aniołowie, umarli, władcy, sędziowie i inni ludzie.

:aaa:

P.S. Tylko nie mów tego sędziom z naszego wymiaru "sprawiedliwości".

Khari 

Wysłany: 2013-07-02, 18:38   

To dlaczego Jezus modlił się do Ojca? Modlił się sam do siebie?

Eliot 

Wysłany: 2013-07-02, 19:59   

Khari napisał/a:
To dlaczego Jezus modlił się do Ojca? Modlił się sam do siebie?

Ależ skąd! Jezus jest Synem a więc odrębną istotą. Sam powiedział:

J 20:17 nwt-pl "Jezus powiedział jej: "Przestań się mnie kurczowo trzymać. Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: 'Wstępuję do Ojca mego i do Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego'"."

Jezus nazywa swego Ojca swoim Bogiem :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Khari 

Wysłany: 2013-07-02, 20:25   

AEliot, coś mi się Internet zacina. Jak już będzie ok, to napiszę Ci sprzeczne wg mnie fragmenty. :-)

Khari 

Wysłany: 2013-07-03, 20:36   

Jezus to Bóg:
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
A to Słowo ciałem się stało, i mieszkało między nami, i widzieliśmy chwałę jego, chwałę jako jednorodzonego od Ojca, pełne łaski i prawdy.
Jezus to Syn Boży:
Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i znowu przyjdę do was. Gdybyście mnie miłowali, radowalibyście się, że idę do Ojca, gdyż Ojciec jest większy niż ja.
Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.

David77 

Wysłany: 2013-07-03, 20:47   

Khari,
Cytat:

Jezus to Bóg:
A to Słowo ciałem się stało, i mieszkało między nami, i widzieliśmy chwałę jego, chwałę jako jednorodzonego od Ojca, pełne łaski i prawdy.
Jezus to Syn Boży:
Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i znowu przyjdę do was. Gdybyście mnie miłowali, radowalibyście się, że idę do Ojca, gdyż Ojciec jest większy niż ja.
Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.

Jeżeli Jezus był u Boga to nie mógł by być tym Bogiem u którego był bo w rzeczy samej był by sam u siebie co niestety jest absurdem .

Khari 

Wysłany: 2013-07-03, 20:53   

Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-03, 22:03   

Khari napisał/a:

Czy uczysz się Khari niemieckiego albo angielskiego?
Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy 1 a 2 a 3 a 4:

1. the God - der Gott
2. a god - ein gott
3. god - gott
4. godly - göttische?

David77 

Wysłany: 2013-07-04, 09:04   

Khari,

Cytat:

Tyle że w grece drugie słowo Bóg które odnosi się do Jezusa nie jest poprzedzone rodzajnikiem określonym :

W komentarzu W. Barclaya do ewangelii Jana czytamy: "Grek nigdy nie powie o Bogu theos, lecz zawsze ho theos. Jeśli natomiast używa rzeczownika bez rodzajnika, to przybiera on znaczenie zbliżone do przymiotnika, określające charakter lub przymioty osoby. A więc Jan nie pisze, że Słowo było ho theos, gdyż oznaczałoby to, że Słowo było identyczne z Bogiem. Natomiast pisząc, że Słowo było theos – bez rodzajnika określonego – stwierdza w rezultacie, że Słowo było, jakbyśmy powiedzieli, tego samego charakteru i tej samej jakości, co Bóg. Powtórzmy raz jeszcze, że pisząc a Bogiem było Słowo Jan nie chce powiedzieć, że Jezus był identyczny z Bogiem, lecz że był doskonale zgodny w myśleniu, w sercu, w istocie tak, że w Jezusie doskonale widzimy, jaki jest Bóg." W. Barclay "Ewangelia według św. Jana", tom I, wyd. Słowo Prawdy, Warszawa 1986, str. 55-56.

Jan 1:1 Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος.

Mamy tutaj do czynienie z orzecznikiem rzeczownikowym który w tym przypadku jest nieokreślony

Gdyby Jezus był tym Bogiem u którego był wówczas Jan napisał by w ten sposób

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ καὶ λόγος ὁ θεὸς ἦν

καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος = καὶ ὁ λόγος θεὸς ἦν

Taka konstrukcja zdania oznacza że Logos jest nazwany Bogiem ale nie jest samym Bogiem Ojcem u którego był .

W grece rodzajnik określony pełni rolę wskazującą na osobę ( rzecz ) bliżej określoną i znaną autorowi , zaś opuszczenie rodzajnika podkreśla ogólne pojęcie bliżej nieznane autorowi

woroniecka

Wysłany: 2013-07-05, 12:25   

David77 napisał/a:
Khari,
Cytat:

Jezus to Bóg:
Jezus to Syn Boży:

Jeżeli Jezus był u Boga to nie mógł by być tym Bogiem u którego był bo w rzeczy samej był by sam u siebie co niestety jest absurdem .

Jezus wydaje się mi jest Bogiem, wtedy gdy był na ziemi mówił, że nikt nie jest dobry poza Bogiem, albo że nikt nie jest większy od Boga, lub jak wyżej że modlił się do Boga, lub że odchodzi do Ojca swego, myślę, że chodziło mu o to, że wtedy kiedy Jezus był an ziemi opuścił swoją chwałę, którą miał zanim prztyszedł na ziemie, przyjął ludzką formę, i w momencie gdy był na ziemi był niemalże jak każdy inny czlowiek, z boskimi czynnikami

bartek212701 

Wysłany: 2013-07-05, 12:56   

Czyli Nietzsche miał rację "Bóg umarł"...albo lepiej "ludzie zabili swojego Boga"

Jest jeden werset,który NIGDY nie pozwoli mi uwierzyć,że Jezus jest Bogiem wszechmocnym :-) [a własciwie kilka,ale ten najdobitniejszy]
1 Koryntian 15:24,28: Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc (...) A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich.
Jak wszechmocny Jezus może stać się poddanym Bogu Ojcu ? Jeśli jestem komuś poddany to chyba jestem od niego niższy.

Niestety ludzie nie zważają na te słowa i robią co chcą,a jest dużo więcej takich słów:
Filipian 2:8,9: [Jezus] uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię.
Co to znaczy, że Jezus stał się: posłusznym? Komu Najwyższy miałby być posłusznym? Ponadto jak można wywyższyć kogoś, kto zajmuje już najwyższe z możliwych stanowisk? Czy awansować nie można tylko tego, kto jest po prostu niższy w randze? A skoro w pewnym momencie historii [po śmierci i zmartwychwstaniu, w I wieku n.e.] Jezusa awansowano, to kim był wcześniej? Czy jedna z osób Trójcy musiała czekać aż do I wieku, żeby mieć wyższy status? Kim więc Jezus był wcześniej? Czy naprawdę Bogiem Wszechmocnym? Ponadto nie czytamy tu, ze Jezus został awansowany przez Ojca, tylko przez Boga

Jana 8:54: Odpowiedział Jezus: Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: Jest naszym Bogiem.
O kim Żydzi mówili, że jest ich Bogiem? Kogo uważali za swojego Boga? Jezus ma swojego Boga,a Jego Bóg jest też naszym Bogiem,czy tego nie widzicie ?

A co ciekawe Koryntianie to heretycy ! :-) bo dla nich istnieje tylko BÓG-Ojciec !
1 Koryntian 8:5,6: A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie, jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów, dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

1 Tymoteusza 2:5: Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus.
Czy z tą wypowiedź można pogodzić z koncepcją trójjedynego Boga? Jakie jest znaczenie słowa POŚREDNIK? Czy ktoś kto jest stroną w jakiejś sprawie może być jednocześnie pośrednikiem między dwoma stronami? Nie czytamy tu, że Jezus jest pośrednikiem między Ojcem a ludźmi, tylko między Bogiem a ludźmi. A przecież wg doktryny w skład tego Boga wchodzi też sam Jezus? Jak więc mógłby on być pośrednikiem skoro jest stroną? Czy myślenie boli ? :-/

Marka 13:32: Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
Jak Wszechmocny Bóg Prawdziwy może czegoś nie wiedzieć? Dlaczego Ojciec góruje nad Jezusem także i w kwestii posiadanej wiedzy? Jeśli nie w tym, to w jakiej dziedzinie Jezus jest równy Ojcu?

Mateusza 28:18: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi.
Co to znaczy, że Jezusowi jest dana wszelka władza? Skoro byłby od zawsze prawdziwym Bogiem, to od nikogo nie musiałby tej władzy otrzymywać, żeby ją mieć. Wszechmocny Bóg ma władzę absolutną od zawsze i nikt mu jej nie musi dawać, żeby ją posiadał. A skoro Jezus ją dostał więc wcześniej jej nie mógł mieć. Jak zatem może on być Bogiem prawdziwym w sensie tożsamości?

• Dlaczego Bóg miałby objawić taką prawdę o sobie dopiero w III lub IV wieku po Chrystusie?
Co ciekawe
Cytat:
"Trójca tak jak została zdefiniowana na wielkich soborach nie znajduje się w NT" -str 1286

Duch Święty to tajemnicza moc albo obecność Boża str 218

Redaktor naukowy tej serii to:Ks prof Waldemar Chrostowski

Encyklopedia Biblijna Vocatio (Prymasowska Seria Biblijna)

Odpowiedz do tematu