Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Milosc czy lojalnosc..? czyli za co kochasz..Stworce..?
Autor Wiadomość
ata333

Wysłany: 2013-08-07, 12:07   Milosc czy lojalnosc..? czyli za co kochasz..Stworce..?

kochasz swego Boga..czy tylko jestes lojalny w stosunku do Niego..?

jesli wybierzesz,,ktoras z opcji..prosze o pare slow uzasadnienia.. :-D

Eliot 

Wysłany: 2013-08-07, 12:18   

Skłaniam się ku temu pierwszemu :-)
Lojalność...? Hm... na kartach ST znajduję sporo niezrozumiałych dla mnie sytuacji i zdarzeń, które niestety powodują we mnie reakcję przeciwną lojalności. Powiało grozą? Być może... Ale niestety niektórych kwestii zupełnie nie ogarniam i skutek taki, że z lojalnością u mnie krucho.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

ata333

Wysłany: 2013-08-07, 12:29   

AEliot napisał/a:
Skłaniam się ku temu pierwszemu :-)
Lojalność...? Hm... na kartach ST znajduję sporo niezrozumiałych dla mnie sytuacji i zdarzeń, które niestety powodują we mnie reakcję przeciwną lojalności. Powiało grozą? Być może... Ale niestety niektórych kwestii zupełnie nie ogarniam i skutek taki, że z lojalnością u mnie krucho.

to tak jak u mnie.. :-D

ja kocham Stworce bo jest ..istota DOBRA czyli MILOSCI.. ;-)

kiedys jeden ze S.J. napisal iz mamy wykazywac lojalnosc w stosunku do stworcy bez wzgledu na Jego charakter,,

dal przyklad szefa "szuji"..ktoremu nalezy sie nasza lojalnosc ze wzgledu tylko na bycie szefem..

kiedys natknelam sie na ten temat w publikacji WTS,,ale nie umiem juz jej znalezc.. :->

ja nie potrafilabym sie sprzedac za dozywotnia posade szefowi,,ktory np..postepuje wbrew moim wrodzonym (hehe) zasadom etycznym i moralnym..czyli wbrew mojemu sumieniu..

dla mnie bardzo istotne sa slowa Pawla mowiace iz wszystko co czynimy wbrew naszemu przekonaniu jest grzechem..;)

a jak bym miala w perspektywie wieczne uczestnictwo w szujostwie szefa.....

wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... :mrgreen:

ja ufam i kocham gdyz Bog jest Miloscia..a Milosc nie czyni krzywdy..
i nie chodzi tu tylko o mnie..ale przede wszystkim o moich bliznich..o cala ludzkosc.. :
-D

AEliocie dziekuje,,ze raczyles zauwazyc moj nowy temat.. :-D

Eliot 

Wysłany: 2013-08-07, 13:41   

ata333 napisał/a:
AEliocie dziekuje,,ze raczyles zauwazyc moj nowy temat.. :-D

Widzę w powyższym zdaniu jakieś "działania zaczepne" :-P
Staram się, staram... :-)

A swoją drogą, spodziewałem się, że nawiążesz do ŚJ, bowiem hasło "lojalność" jest jednym z naszych przewodnich 8-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

ata333

Wysłany: 2013-08-07, 15:13   

AEliot napisał/a:
A swoją drogą, spodziewałem się, że nawiążesz do ŚJ, bowiem hasło "lojalność" jest jednym z naszych przewodnich

wiem...wiem..i powiem szczerze,,ze zawsze mnie to slowo draznilo.. :-D

Rethel swego czasu nawiazal do lojalnosci w stosunku do rodzicow..

az mna zatrzeslo.. ;-)
ja rodzicow kocham..a lojalnosc pozostawiam stosunkom..sluzbowym,,oficjalnym,,czyli pozbawionym emocji.. ;-)

dla mnie milosc to wolnosc..lojalnosc to zniewolenie..

lojalnosc jest sztuczna..narzucona..
milosc wyplywa samoistnie..jest emocjonalna..i spontaniczna..wiec prawdziwa..szczera.. :)

nie wyobrazam soebie lojalnosci w stosunku do osob bliskich..ktorych kochamy..to zupelne przeciwienstwa.. ;-)

ja widze ja jako zaprzeczenie PRAWDY..

dlatego malzenstwa..w ktorych wygasa pierwsza szczera milosc..a rodzi sie tylko poczucie obowiazku czyli lojalnosci..jest martwe...nie ma w nim PRAWDY..zaczynaja sie podchody i gierki.. ;-)

a wracajac do P.S..czy krol Dawid byl lojalny w stosunku do Pana..swojego przyjaciela..
czy raczej wykazywal uczucia spontaniczne..szczere..pelne emocji..?
czy stosunek Boga do Dawida byl legalistyczny..czy rowniez emocjonalny..?

a apostolowie Chrystusa byli emocjonalnie zaangazowani w swoje misje apostolskie..swoja wiare,..czy wykonywali swe powinnosci li tylko z pozycji lojalnosci wobec Boga..???

a wiec kochali,,czy byli tylko..lojalni..?

Eliot 

Wysłany: 2013-08-07, 15:50   

ata333 napisał/a:

a wracajac do P.S..czy krol Dawid byl lojalny w stosunku do Pana..swojego przyjaciela..
czy raczej wykazywal uczucia spontaniczne..szczere..pelne emocji..?
czy stosunek Boga do Dawida byl legalistyczny..czy rowniez emocjonalny..?

A tu na przykład:

1Sa 24:6 nwt-pl "(6) Rzekł zatem do swych ludzi: "Jest dla mnie nie do pomyślenia, z punktu widzenia Jehowy, żebym miał uczynić tę rzecz mojemu panu, pomazańcowi Jehowy, podnosząc na niego rękę, jest on bowiem pomazańcem Jehowy"."

Mnie to wygląda na dochowanie lojalności wobec ustaleń Bożych :-)

ata333 napisał/a:
a apostolowie Chrystusa byli emocjonalnie zaangazowani w swoje misje apostolskie..swoja wiare,..czy wykonywali swe powinnosci li tylko z pozycji lojalnosci wobec Boga..???

a wiec kochali,,czy byli tylko..lojalni..?

Emocjonalny na pewno był Piotr ;-)
Podobnie dziewczę imieniem Rode, które zamiast wpuścić Piotra po uwolnieniu go w cudowny sposób przez anioła z więzienia, trzymała go nocą przed drzwiami a sama pobiegła poinformować domowników co też się wydarzyło (to z Dz. 16:7-14) :-P

Ale zwróciłaś moją uwagę na słowo "lojalność". Ha!!! Zapodałem takie w słynnym narzędziu: www.biblia.apologetyka.com i...
... słowo "lojalny" z wszelkimi formami odmiany występuje tylko i wyłącznie w PNŚ!!! I to ok. 280 razy. Tymczasem w innych przekładach brak takiegoż. No pięknie!
Musze się temu bliżej przyjrzeć... jako "wolnomyśliciel nielojalny" ;-)

He he... tu jest fajny przykład:

Tit 1:8 nwt-pl "(8) lecz gościnny, miłujący dobroć, trzeźwego umysłu, prawy, lojalny, panujący nad sobą,"

To bodaj o kwalifikacjach starszego...? Inne przekłady mówią: "święty" lub "pobożny" a to... zmienia zupełnie sens i znaczenie :roll:

Zastrzegam, że moje spostrzeżenia i wnioski są bardzo "na gorąco" więc mogę się we wszystkim mylić... ale temat mnie zaintrygował wielce 8-)
Liczę na udział Bobo w dyskusji :-P

Bobo 

Wysłany: 2013-08-07, 17:22   

AEliot napisał/a:
Liczę na udział Bobo w dyskusji :-P

No to sobie sprawdźcie najpierw hebrajski termin: chasid.

Rdz 19:19 Oto sługa twój znalazł łaskę w twych oczach, tak iż pomnażasz swą lojalną życzliwość, którą mi okazałeś, by zachować przy życiu moją duszę, ale ja — ja nie zdołam ujść w górzystą okolicę, bo dosięgnie mnie nieszczęście i na pewno umrę.
Rdz 20:13 A gdy Bóg wyprawił mnie na wędrówkę z domu mego ojca, powiedziałem do niej: ‚Mogłabyś mi okazać tę oto lojalną życzliwość: w każdym miejscu, gdzie przyjdziemy, mów o mnie: „On jest moim bratem” ’ ”.
Rdz 21:23 Teraz więc przysięgnij mi tu na Boga, że się nie sprzeniewierzysz mnie ani mojemu potomstwu, ani moim dalszym pokoleniom; że stosownie do lojalnej miłości, z jaką obchodziłem się z tobą, ty będziesz obchodził się ze mną i z ziemią, w której przebywasz jako przybysz”.
Rdz 24:12 I zaczął mówić: „Jehowo, Boże mego pana, Abrahama, racz to dzisiaj sprawić przede mną i okaż lojalną życzliwość panu mojemu, Abrahamowi.
Rdz 24:14 Niechaj tak się stanie, żeby młoda kobieta, do której powiem: ‚Zdejmij, proszę, swój dzban na wodę, abym mógł się napić’ i która wręcz powie: ‚Napij się, a ja napoję też twoje wielbłądy’, była tą, którą przeznaczysz dla twego sługi, dla Izaaka; i daj mi przez to poznać, że okazałeś lojalną miłość mojemu panu”.
Rdz 24:27 i powiedział: „Błogosławiony niech będzie Jehowa — Bóg mojego pana, Abrahama — który nie odstąpił od swej lojalnej życzliwości i wierności wobec mojego pana. Gdy byłem w drodze, Jehowa zaprowadził mnie do domu braci mego pana”.
Rdz 24:49 Jeśli więc naprawdę okazujecie lojalną życzliwość i wierność memu panu, to mi powiedzcie, a jeśli nie, powiedzcie mi, żebym mógł się zwrócić w prawo lub w lewo”.
Rdz 32:10 ja jestem niegodny wszelkich przejawów lojalnej życzliwości i wszelkiej wierności, którą okazywałeś swemu słudze, bo przez ten Jordan przeprawiłem się tylko z moją laską, a teraz mam dwa obozy.
Rdz 39:21 Ale Jehowa dalej był z Józefem i okazywał mu lojalną życzliwość oraz sprawił, że znalazł łaskę w oczach naczelnika więzienia.
Rdz 40:14 Niemniej pamiętaj o mnie, gdy ci się powiedzie, i okaż mi, proszę, lojalną życzliwość, i wspomnij o mnie faraonowi, i wydostań mnie z tego domu.
Rdz 47:29 W końcu nadeszły dni, gdy Izrael miał umrzeć. Zawołał więc swego syna Józefa i rzekł do niego: „Jeśli teraz znalazłem łaskę w twoich oczach, połóż, proszę, swą rękę pod moje udo i okaż mi lojalną życzliwość i wierność. (Proszę cię, nie pochowaj mnie w Egipcie).
Wj 15:13 Ty w swej lojalnej życzliwości prowadziłeś lud, który wyratowałeś; ​ty swoją siłą zaprowadzisz ich do swego świętego miejsca przebywania.
Wj 20:6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
Wj 34:6 I Jehowa przechodził przed jego obliczem, i oznajmiał: „Jehowa, Jehowa, Bóg miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu oraz obfitujący w lojalną życzliwość i prawdę,
Wj 34:6 I Jehowa przechodził przed jego obliczem, i oznajmiał: „Jehowa, Jehowa, Bóg miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu oraz obfitujący w lojalną życzliwość i prawdę,
Wj 34:7 zachowujący lojalną życzliwość dla tysięcy, on przebacza przewinienie i występek, i grzech, lecz bynajmniej nie pozwoli ujść bezkarnie — sprowadzi karę za przewinienie ojców na synów i wnuków, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie”.
Lb 14:18 ‚Jehowa, nieskory do gniewu i obfitujący w lojalną życzliwość, on przebacza przewinienie i występek, lecz bynajmniej nie pozwoli ujść bezkarnie — sprowadzi karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie’.
Lb 14:19 Przebacz, proszę, przewinienie tego ludu według obfitej miary twej lojalnej życzliwości, tak jak odpuszczałeś temu ludowi, począwszy od Egiptu aż dotąd”.
Pwt 5:10 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
Pwt 7:9 I dobrze wiesz, że Jehowa, twój Bóg, jest prawdziwym Bogiem, wiernym Bogiem, dochowującym przymierza i lojalnej życzliwości na tysiąc pokoleń w wypadku tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań,
Pwt 7:9 I dobrze wiesz, że Jehowa, twój Bóg, jest prawdziwym Bogiem, wiernym Bogiem, dochowującym przymierza i lojalnej życzliwości na tysiąc pokoleń w wypadku tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań,
Pwt 7:12 „A jeżeli nadal będziecie słuchać tych sądowniczych rozstrzygnięć i je zachowywać oraz ich przestrzegać, to Jehowa, twój Bóg, dochowa wobec ciebie przymierza oraz lojalnej życzliwości, co do których przysiągł twoim praojcom.
Pwt 33:8 A co się tyczy Lewiego, rzekł: ​„Twoje Tummim i twoje Urim należą do męża lojalnego wobec ciebie, ​którego wystawiłeś na próbę w Massa. ​Zacząłeś z nim walczyć u wód Meriba,
Joz 2:12 A teraz, proszę, przysięgnijcie mi na Jehowę, że za to, iż okazałam wam lojalną życzliwość, wy też okażecie lojalną życzliwość domowi mego ojca, i dajcie mi wiarogodny znak.
Joz 2:14 Na to mężowie ci rzekli do niej: „Niech nasze dusze umrą zamiast was! Jeśli nie powiecie o tej naszej sprawie, to gdy Jehowa da nam tę ziemię, na pewno okażemy ci lojalną życzliwość i wierność”.
Sdz 8:35 i nie okazywali lojalnej życzliwości domowi Jerubbaala, Gedeona, za wszelką dobroć, jaką on okazał Izraelowi.
Rut 1:8 W końcu Noemi rzekła do obu synowych: „Idźcie, wróćcie każda do domu swej matki. Oby Jehowa okazał wam lojalną życzliwość, tak jak wy okazałyście ją tamtym zmarłym oraz mnie.
Rut 2:20 Wówczas Noemi rzekła do synowej: „Niech będzie błogosławiony przez Jehowę ten, który nie odstąpił od swojej lojalnej życzliwości wobec żywych i umarłych”. I jeszcze rzekła do niej Noemi: „Mąż ten jest z nami spokrewniony. To jeden z naszych wykupicieli”.
Rut 3:10 Na to rzekł: „Bądź błogosławiona przez Jehowę, moja córko. Za drugim razem wyraziłaś swą lojalną życzliwość lepiej niż za pierwszym, gdyż nie chodziłaś za młodzieńcami — ani ubogimi, ani bogatymi.
1Sm 2:9 Strzeże stóp tych, którzy są wobec niego lojalni; ​niegodziwcy zaś są zmuszeni do milczenia w ciemności, ​bo nie dzięki mocy człowiek zyskuje przewagę.
1Sm 15:6 Zarazem Saul rzekł do Kenitów: „Idźcie, odejdźcie, wyjdźcie spośród Amalekitów, żebym was nie wytracił razem z nimi. Wy okazaliście lojalną życzliwość wszystkim synom Izraela, gdy wychodzili z Egiptu”. Odeszli więc Kenici spośród Amaleka.
1Sm 20:8 I okaż swemu słudze lojalną życzliwość, bo przecież wprowadziłeś ze sobą swego sługę do przymierza Jehowy. Lecz jeśli zawiniłem, ty sam zadaj mi śmierć, bo po cóż miałbyś mnie prowadzić do swego ojca?”
1Sm 20:14 I jeśli ja będę jeszcze żył, czy nie okażesz, tak, czy nie postąpisz ze mną stosownie do lojalnej życzliwości Jehowy, abym nie umarł?
1Sm 20:15 I nie odetniesz swojej lojalnej życzliwości, tak by nie była z moim domem po czas niezmierzony. Ani też, gdy Jehowa będzie wytracał nieprzyjaciół Dawida z powierzchni ziemi, co do jednego,
1Sm 20:15 I nie odetniesz swojej lojalnej życzliwości, tak by nie była z moim domem po czas niezmierzony. Ani też, gdy Jehowa będzie wytracał nieprzyjaciół Dawida z powierzchni ziemi, co do jednego,
2Sm 2:5 Dawid wyprawił więc posłańców do mieszkańców Jabesz-Gilead i powiedział im: „Bądźcie błogosławieni przez Jehowę, gdyż okazaliście tę lojalną życzliwość swemu panu, Saulowi i go pogrzebaliście.
2Sm 2:6 Oby zatem Jehowa okazał wam lojalną życzliwość i wierność, a ja też okażę wam tę dobroć, ponieważ to uczyniliście.
2Sm 3:8 Lecz Abner bardzo się rozgniewał na słowa Isz-Boszeta i rzekł: „Czyż jestem psią głową z Judy? Dzisiaj okazuję lojalną życzliwość domowi Saula, twego ojca, jego braciom oraz jego osobistym przyjaciołom i nie dopuściłem, żebyś się znalazł w ręku Dawida; a mimo to wymagasz ode mnie, bym dzisiaj rozliczył się z przewinienia związanego z jakąś kobietą.
2Sm 7:15 I nie opuści go moja lojalna życzliwość, jak ją oddaliłem od Saula, którego oddaliłem ze względu na ciebie.
2Sm 9:1 ​I rzekł Dawid: „Czy pozostał jeszcze ktoś z domu Saula, żebym mógł okazać mu lojalną życzliwość przez wzgląd na Jonatana?”
2Sm 9:3 I król rzekł jeszcze: „Czy nie ma nikogo więcej z domu Saula, żebym mógł mu okazać lojalną życzliwość Bożą?” Wówczas Ciba powiedział do króla: „Jest jeszcze syn Jonatana, utykający na nogi”.
2Sm 9:7 A Dawid rzekł jeszcze do niego: „Nie lękaj się, bo zaiste okażę ci lojalną życzliwość przez wzgląd na Jonatana, twego ojca; i zwrócę ci całe pole Saula, twego dziadka, i zawsze będziesz jadł chleb przy moim stole”.
2Sm 10:2 Wówczas Dawid rzekł: „Okażę lojalną życzliwość Chanunowi, synowi Nachasza, tak jak jego ojciec okazywał lojalną życzliwość mnie”. Posłał więc Dawid, by przez swych sług pocieszyć go po stracie ojca, i słudzy Dawida przybyli do ziemi synów Ammona.
2Sm 15:20 Przyszedłeś wczoraj, a dzisiaj miałbym ci kazać wędrować z nami, byś poszedł, gdy ja idę, dokądkolwiek idę? Wróć i zabierz ze sobą swoich braci, [i oby Jehowa okazał ci] lojalną życzliwość i wierność!”
2Sm 16:17 Na to Absalom rzekł do Chuszaja: „Czyż taka jest twoja lojalna życzliwość wobec twego towarzysza? Czemuż nie poszedłeś ze swoim towarzyszem?”
2Sm 22:26 Z lojalnym będziesz postępował lojalnie; ​z mocarzem, który jest nienaganny, będziesz się obchodził nienagannie;
2Sm 22:51 Temu, który dla swego króla dokonuje wielkich aktów wybawienia ​i okazuje lojalną życzliwość swemu pomazańcowi, ​Dawidowi i jego potomstwu po czas niezmierzony”.
1Kl 2:7 „A synom Barzillaja Gileadczyka winieneś okazywać lojalną życzliwość i niech będą wśród jadających przy twym stole; tak bowiem podeszli do mnie, gdy uciekałem przed Absalomem, twoim bratem.
1Kl 2:7 „A synom Barzillaja Gileadczyka winieneś okazywać lojalną życzliwość i niech będą wśród jadających przy twym stole; tak bowiem podeszli do mnie, gdy uciekałem przed Absalomem, twoim bratem.
1Kl 3:6 Na to Salomon rzekł: „Tyś okazał wielką lojalną życzliwość swemu słudze Dawidowi, mojemu ojcu, gdyż chodził przed tobą w prawdzie i w prawości, i w prostolinijności serca wobec ciebie; i ty zachowywałeś względem niego wielką lojalną życzliwość, tak iż dałeś mu syna, by zasiadał na jego tronie, jak to jest w dniu dzisiejszym.
1Kl 8:23 i rzekł: „Jehowo, Boże Izraela, w niebiosach u góry ani na ziemi w dole nie istnieje Bóg taki jak ty, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość względem swoich sług, którzy chodzą przed tobą całym sercem,
1Kl 20:31 Toteż jego słudzy rzekli do niego: „Oto słyszeliśmy, że królowie z domu Izraela to królowie przejawiający lojalną życzliwość. Prosimy cię, weźmy wór na swe lędźwie i powrozy na swe głowy i wyjdźmy do króla Izraela. Może zachowa twoją duszę przy życiu”.
1Kn 16:34 Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry, ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
1Kn 16:41 a z nimi Hemana i Jedutuna, i resztę wybranych mężów, których wyznaczono imiennie, by dziękowali Jehowie, gdyż „jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”;
1Kn 17:13 Ja stanę się dla niego ojcem, a on stanie się dla mnie synem; i nie oddalę od niego mej lojalnej życzliwości, jak ją oddaliłem od tego, który był przed tobą.
1Kn 19:2 Wówczas Dawid rzekł: „Okażę lojalną życzliwość Chanunowi, synowi Nachasza, gdyż jego ojciec okazywał lojalną życzliwość mnie”. Wyprawił więc Dawid posłańców, by go pocieszyli po stracie ojca, i słudzy Dawida przybyli do ziemi synów Ammona do Chanuna, by go pocieszyć.
2Kn 1:8 Na to Salomon powiedział do Boga: „To ty okazałeś wielką lojalną życzliwość Dawidowi, mojemu ojcu, i uczyniłeś mnie królem w jego miejsce.
2Kn 5:13 i gdy tylko trębacze i śpiewacy jak jeden mąż sprawili, że dał się słyszeć jeden głos wysławiania i dziękowania Jehowie, i gdy tylko podnieśli głos, grając na trąbach i czynelach, i instrumentach do akompaniowania przy pieśni oraz wysławiając Jehowę, „bo jest dobry, bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony” — wówczas dom napełnił się obłokiem, dom Jehowy,
2Kn 6:14 I rzekł: „Jehowo, Boże Izraela, nie istnieje w niebiosach ani na ziemi Bóg taki jak ty, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość względem swoich sług, którzy chodzą przed tobą całym sercem;
2Kn 6:41 I racz teraz powstać, Jehowo Boże, do swego odpoczynku, ty i Arka twej siły. Niechaj twoi kapłani, Jehowo Boże, odzieją się w wybawienie, a lojalni wobec ciebie niech się radują dobrocią.
2Kn 6:42 Jehowo Boże, nie odtrącaj oblicza swego pomazańca. Pomnij na przejawy lojalnej życzliwości wobec Dawida, twego sługi”.
2Kn 7:3 I wszyscy synowie izraelscy widzieli, jak spadał ogień, a także chwałę Jehowy nad domem, i natychmiast pokłonili się twarzą ku ziemi, na posadzce, i padłszy na twarze, dziękowali Jehowie, „bo jest dobry, bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”.
2Kn 7:6 I kapłani stali na swoich stanowiskach, a Lewici — z instrumentami do akompaniowania przy pieśni dla Jehowy, które wykonał król Dawid, by dziękować Jehowie, „bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”, gdy za ich pośrednictwem Dawid zanosił wysławianie; a kapłani głośno grali przed nimi na trąbach, podczas gdy wszyscy Izraelici stali.
2Kn 20:21 Ponadto naradził się z ludem i ustawił śpiewaków dla Jehowy oraz tych, którzy wysławiali w świętej ozdobie, i oni wyszli przed zbrojnych, i mówili: „Wysławiajcie Jehowę, bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”.
2Kn 24:22 I król Jehoasz nie pamiętał o lojalnej życzliwości, którą mu okazał jego ojciec, Jehojada, i zabił jego syna; gdy ten umierał, rzekł: „Niech Jehowa w to wejrzy i zażąda tego z powrotem”.
2Kn 32:32 Pozostałe zaś sprawy Ezechiasza oraz przejawy jego lojalnej życzliwości są opisane w wizji proroka Izajasza, syna Amoca, w Księdze Królów Judy i Izraela.
2Kn 35:26 Pozostałe zaś sprawy Jozjasza oraz jego przejawy lojalnej życzliwości, zgodne z tym, co jest napisane w prawie Jehowy,
Ezd 3:11 I zaczęli odpowiadać śpiewem, wysławiając Jehowę i składając mu dzięki, „bo jest dobry, bo jego lojalna życzliwość wobec Izraela trwa po czas niezmierzony”. Cały zaś lud wydawał donośne okrzyki, wysławiając Jehowę w związku z położeniem fundamentu domu Jehowy.
Ezd 7:28 A mnie obdarzył lojalną życzliwością wobec króla i jego doradców oraz względem wszystkich potężnych książąt króla. Ja zaś wzmocniłem się stosownie do spoczywającej nade mną ręki Jehowy, mojego Boga, i począłem zbierać z Izraela naczelników, by ze mną wyruszyli.
Ezd 9:9 My bowiem jesteśmy sługami; a w naszej niewoli nasz Bóg nas nie opuścił, lecz obdarza nas lojalną życzliwością wobec królów Persji, aby dać nam wytchnienie, żebyśmy wznieśli dom naszego Boga i przywrócili do pierwotnego stanu jego spustoszone miejsca, oraz aby dać nam kamienny mur w Judzie i w Jerozolimie.
Neh 1:5 I odezwałem się: „Ach, Jehowo, Boże niebios, Boże wielki i napawający lękiem, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość wobec tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań,
Neh 9:17 Nie chcieli więc słuchać i nie pamiętali o twych zdumiewających czynach, których wobec nich dokonałeś, ale usztywnili swój kark i wyznaczyli naczelnika, żeby powrócić do swej niewoli w Egipcie. Lecz tyś jest Bóg aktów przebaczania, łaskawy i miłosierny, nieskory do gniewu i obfitujący w lojalną życzliwość, i nie opuściłeś ich.
Neh 9:32 „A teraz, Boże nasz, Boże wielki, potężny i napawający lękiem, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość, niechaj się nie wyda małe w twoich oczach wszelkie utrapienie, które spotkało nas, naszych królów, naszych książąt i naszych kapłanów oraz naszych proroków i naszych praojców, jak również cały twój lud od dni królów asyryjskich aż po dziś dzień.
Neh 13:14 Racz o mnie pamiętać, Boże mój, mając to na względzie, i nie wymazuj mych czynów świadczących o lojalnej życzliwości, których dokonałem w związku z domem mego Boga oraz pieczą nad nim.
Neh 13:22 I przemówiłem do Lewitów, żeby się regularnie oczyszczali i wchodzili, pilnując bram, by uświęcać dzień sabatu. O tym także pamiętaj ze względu na mnie, Boże mój, i racz się nade mną ulitować stosownie do obfitej miary swej lojalnej życzliwości.
Est 2:9 A ta młoda kobieta znalazła uznanie w jego oczach, tak iż zyskała u niego lojalną życzliwość, i śpiesznie zadbał o to, by poddawano ją masażom i dostarczano jej odpowiedniego pokarmu oraz by jej dano siedem wybranych dziewcząt z domu króla, po czym przeniósł ją i jej dziewczęta do najlepszego miejsca w domu kobiet.
Est 2:17 I król pokochał Esterę bardziej niż wszystkie inne kobiety, tak iż zyskała u niego więcej łaski oraz lojalnej życzliwości niż wszystkie pozostałe dziewice. I włożył na jej głowę królewskie nakrycie głowy, i uczynił ją królową w miejsce Waszti.
Hi 6:14 Kto odmawia lojalnej życzliwości swemu bliźniemu, ​ten również zaniecha bojaźni przed Wszechmocnym.
Hi 10:12 Obdarzyłeś mnie życiem i lojalną życzliwością, ​a twoja opieka strzegła mego ducha.
Hi 37:13 Czy chodzi o rózgę, czy o jego ziemię, ​czy o lojalną życzliwość — on sprawia, że to daje efekty.
Ps 4:3 Dowiedzcie się zatem, że Jehowa odróżni tego, który jest wobec niego lojalny; ​usłyszy Jehowa, gdy do niego zawołam.
Ps 5:7 Ja zaś dzięki obfitej mierze twej lojalnej życzliwości ​wejdę do twego domu, ​pokłonię się ku twojej świętej świątyni w bojaźni przed tobą.
Ps 6:4 Powróć, o Jehowo, zechciej wyratować moją duszę; ​wybaw mnie ze względu na swą lojalną życzliwość.
Ps 12:1 ​Dla kierownika, na niższą oktawę. Utwór muzyczny Dawida. Racz mnie wybawić, Jehowo, bo lojalnego już nie ma; ​bo ludzie wierni znikli spośród synów ludzkich.
Ps 13:5 Ja zaś zaufałem twojej lojalnej życzliwości; ​niech serce me raduje się wybawieniem twoim.
Ps 16:10 Bo nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu. ​Nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał dół.
Ps 17:7 Spraw, by cudownymi się stały twe przejawy lojalnej życzliwości, Wybawco szukających schronienia ​przed tymi, którzy się buntują przeciw twej prawicy.
Ps 18:25 Z lojalnym będziesz postępował lojalnie; ​z krzepkim mężem, który jest nienaganny, będziesz się obchodził nienagannie;
Ps 18:50 Dla swego króla dokonuje on wielkich aktów wybawienia ​i okazuje lojalną życzliwość swemu pomazańcowi, ​Dawidowi i jego potomstwu po czas niezmierzony.
Ps 21:7 Bo król pokłada ufność w Jehowie, ​tak, w lojalnej życzliwości Najwyższego. Nic nim nie zachwieje.
Ps 23:6 Zaiste, dobroć i lojalna życzliwość będą za mną podążać przez wszystkie dni mego życia; ​ja zaś mieszkać będę w domu Jehowy przez długie dni.
Ps 25:6 ​Pamiętaj o swych zmiłowaniach, Jehowo, i o swych przejawach lojalnej życzliwości, ​gdyż są one od czasu niezmierzonego.
Ps 25:7 ​Racz nie pamiętać grzechów mej młodości i mych buntów. ​Racz o mnie pamiętać stosownie do swej lojalnej życzliwości, ​przez wzgląd na swą dobroć, Jehowo.
Ps 25:10 ​Wszystkie ścieżki Jehowy są lojalną życzliwością i wiernością wobec prawdy ​dla tych, którzy przestrzegają jego przymierza i jego przypomnień.
Ps 26:3 Mam bowiem przed oczami twą lojalną życzliwość ​i chodzę w twojej prawdzie.
Ps 30:4 Grajcie Jehowie, lojalni wobec niego, ​dzięki składajcie jego świętemu, pamiętnemu mianu;
Ps 31:16 Spraw, by twe oblicze zajaśniało nad twym sługą. ​Wybaw mnie w swej lojalnej życzliwości.
Ps 31:21 Błogosławiony niech będzie Jehowa, ​bo cudowną lojalną życzliwość mi wyświadczył w mieście uciśnionym.
Ps 31:23 Miłujcie Jehowę, wszyscy lojalni wobec niego. ​Wiernych Jehowa strzeże, ​lecz z nawiązką odpłaca każdemu, kto przejawia wyniosłość.
Ps 32:6 Dlatego każdy lojalny będzie się modlił do ciebie — ​w takim czasie tylko, gdy można cię znaleźć. ​A powódź wielu wód — te jego nie dosięgną.
Ps 32:10 Wiele jest boleści niegodziwca, ​lecz kto ufa Jehowie, tego otacza lojalna życzliwość.
Ps 33:5 Miłuje on prawość i sprawiedliwość. ​Pełna jest ziemia lojalnej życzliwości Jehowy.
Ps 33:18 Oto oko Jehowy jest zwrócone ku tym, którzy się go boją, ​ku tym, którzy wyczekują jego lojalnej życzliwości,
Ps 33:22 Niech będzie nad nami, Jehowo, twa lojalna życzliwość, ​tak jak my wyczekujemy ciebie.
Ps 33:22 Niech będzie nad nami, Jehowo, twa lojalna życzliwość, ​tak jak my wyczekujemy ciebie.
Ps 36:5 Jehowo, twoja lojalna życzliwość jest w niebiosach; ​wierność twa sięga obłoków.
Ps 36:7 Jakże cenna jest, Boże, twoja lojalna życzliwość! ​A w cieniu twoich skrzydeł chronią się synowie ludzcy.
Ps 36:10 Trwaj w swej lojalnej życzliwości wobec tych, którzy cię znają, ​i w swej prawości wobec tych, którzy są prostolinijni w sercu.
Ps 37:28 Bo Jehowa miłuje sprawiedliwość ​i nie opuści lojalnych wobec niego. Po czas niezmierzony będą strzeżeni; ​lecz potomstwo niegodziwych — ci zostaną wytraceni.
Ps 40:10 Prawości twej nie skryłem w swoim sercu. ​Rozgłosiłem twoją wierność i twe wybawienie. ​W wielkim zborze nie ukryłem twej lojalnej życzliwości i twej wierności wobec prawdy”.
Ps 40:11 Ty, Jehowo, nie powściągaj względem mnie swej litości. ​Twoja lojalna życzliwość i twa wierność wobec prawdy niech stale mnie strzegą.
Ps 42:8 W dzień Jehowa wyda nakaz swej lojalnej życzliwości, ​a w nocy będzie ze mną jego pieśń; ​oto będzie modlitwa do Boga mego życia.
Ps 44:26 Racz powstać, żeby nam pomóc, ​i wykup nas przez wzgląd na swą lojalną życzliwość.
Ps 48:9 Zastanawialiśmy się, Boże, nad twą lojalną życzliwością, ​będąc w twojej świątyni.
Ps 50:5 „Zbierzcie mi lojalnych wobec mnie, ​zawierających me przymierze nad ofiarą”.
Ps 51:1 ​Dla kierownika. Utwór muzyczny Dawida. Gdy po jego współżyciu z Batszebą przyszedł do niego prorok Natan. Okaż mi łaskę, Boże, stosownie do swej lojalnej życzliwości. ​Stosownie do obfitości swych zmiłowań zmaż moje występki.
Ps 52:1 ​Dla kierownika. Maskil. Dawidowy, gdy przyszedł Doeg Edomita i zwróciwszy się do Saula, powiedział mu, że Dawid przybył do domu Achimelecha. Czemu się chełpisz złem, mocarzu? ​Lojalna życzliwość Boga trwa cały dzień.
Ps 52:8 Ja zaś będę jak bujne drzewo oliwne w domu Bożym; ​ufam w lojalną życzliwość Boga po czas niezmierzony, na zawsze.
Ps 52:9 Sławić cię będę po czas niezmierzony, bo przystąpiłeś do działania; ​i będę pokładał nadzieję w twoim imieniu, gdyż jest to dobre, wobec lojalnych względem ciebie.
Ps 57:3 On pośle z nieba i mnie wybawi. ​Niechybnie zbije z tropu tego, który mnie szarpie. Sela. ​Bóg pośle swą lojalną życzliwość i swoją wierność wobec prawdy.
Ps 57:10 Bo twoja lojalna życzliwość jest wielka, aż do niebios, ​a twa wierność wobec prawdy — aż do nieba.
Ps 59:10 Wyjdzie mi naprzeciw Bóg lojalnej życzliwości wobec mnie; ​Bóg sprawi, że spojrzę z góry na mych wrogów.
Ps 59:16 Ja zaś będę śpiewał o twej sile ​i z radością będę rankiem opowiadał o twej lojalnej życzliwości. ​Tyś bowiem okazał się dla mnie bezpiecznym wzniesieniem ​i miejscem ucieczki w dniu mojej udręki.
Ps 59:17 Siło moja, tobie chcę grać, ​gdyż Bóg jest moim bezpiecznym wzniesieniem, Bóg lojalnej życzliwości wobec mnie.
Ps 61:7 Zamieszka przed obliczem Bożym po czas niezmierzony; ​wyznacz lojalną życzliwość i wierność wobec prawdy, by go strzegły.
Ps 62:12 Także lojalna życzliwość należy do ciebie, Jehowo, ​albowiem ty odpłacasz każdemu według jego dzieła.
Ps 63:3 Ponieważ twoja lojalna życzliwość jest lepsza niż życie, ​wargi moje chwalić cię będą.
Ps 66:20 Błogosławiony niech będzie Bóg, który nie odsunął mej modlitwy ​ani swej lojalnej życzliwości ode mnie.
Ps 69:13 Lecz co się mnie tyczy, moja modlitwa skierowana była do ciebie, Jehowo, ​w czasie dobrej woli, Boże. ​W obfitej mierze swej lojalnej życzliwości odpowiedz mi prawdą twego wybawienia.
Ps 69:16 Odpowiedz mi, Jehowo, bo twoja lojalna życzliwość jest dobra. ​Zwróć się ku mnie stosownie do mnogości swych zmiłowań
Ps 77:8 Czy na zawsze ustała jego lojalna życzliwość? ​Czy wypowiedź jego obróciła się wniwecz na pokolenie za pokoleniem?
Ps 79:2 Zwłoki twych sług dały na żer ptactwu niebios, ​ciało lojalnych wobec ciebie — dzikim zwierzętom ziemi.
Ps 94:18 Kiedy rzekłem: „Stopa moja będzie się poruszać niepewnie”, ​wspierała mnie, Jehowo, twoja lojalna życzliwość.
Ps 97:10 Wy, którzy miłujecie Jehowę, miejcie w nienawiści zło. ​On strzeże dusz tych, którzy są wobec niego lojalni; ​wyzwala ich z ręki niegodziwców.
Ps 98:3 Wspomniał na swą lojalną życzliwość i swą wierność wobec domu Izraela. ​Wszystkie krańce ziemi widziały wybawienie zgotowane przez naszego Boga.
Ps 100:5 Albowiem Jehowa jest dobry; ​jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony, ​a jego wierność — na pokolenie za pokoleniem.
Ps 101:1 ​Dawidowy. Utwór muzyczny. Śpiewać będę o lojalnej życzliwości i sądzie. ​Tobie, Jehowo, będę grać.
Ps 103:4 który ratuje życie twe nawet przed dołem, ​który cię koronuje lojalną życzliwością i zmiłowaniami,
Ps 103:8 Jehowa jest miłosierny i łaskawy, ​nieskory do gniewu i obfitujący w lojalną życzliwość.
Ps 103:11 Bo jak niebiosa są wyższe niż ziemia, ​tak góruje jego lojalna życzliwość wobec tych, którzy się go boją.
Ps 103:17 Lecz lojalna życzliwość Jehowy trwa od czasu niezmierzonego aż po czas niezmierzony ​wobec tych, którzy się go boją, ​a jego prawość — w stosunku do synów synów,
Ps 106:1 ​Wysławiajcie Jah! ​Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry; ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
Ps 106:7 A nasi praojcowie w Egipcie ​wcale nie wnikali w twoje zdumiewające dzieła. ​Nie pamiętali o obfitej mierze twej wspaniałej lojalnej życzliwości, ​lecz zachowywali się buntowniczo nad morzem, nad Morzem Czerwonym.
Ps 106:45 I w związku z nimi przypominał sobie swe przymierze, ​i czuł żal stosownie do obfitej miary swej wspaniałej lojalnej życzliwości.
Ps 107:1 ​Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry; ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
Ps 107:8 Niechaj dzięki składają Jehowie za jego lojalną życzliwość ​i za jego zdumiewające dzieła wobec synów ludzkich.
Ps 107:15 Niechaj dzięki składają Jehowie za jego lojalną życzliwość ​i za jego zdumiewające dzieła wobec synów ludzkich.
Ps 107:21 Niechaj dzięki składają Jehowie za jego lojalną życzliwość ​i za jego zdumiewające dzieła wobec synów ludzkich.
Ps 107:31 Niechaj dzięki składają Jehowie za jego lojalną życzliwość ​i za jego zdumiewające dzieła wobec synów ludzkich.
Ps 107:43 Kto jest mądry? Ten będzie zarówno baczyć na te rzeczy, ​jak i zważać na przejawy lojalnej życzliwości Jehowy.
Ps 108:4 Bo twoja lojalna życzliwość jest wielka, aż do niebios, ​i twa wierność prawdzie — aż do nieba.
Ps 109:12 Niech nie ma on nikogo, kto by przejawiał lojalną życzliwość, ​i niech się nie znajdzie nikt, kto by okazał łaskę jego chłopcom nie mającym ojca.
Ps 109:16 dlatego że taki nie pamiętał o przejawianiu lojalnej życzliwości, ​lecz ścigał męża uciśnionego i biednego, ​i przygnębionego w sercu, by go uśmiercić.
Ps 109:21 Ale tyś jest Jehowa, Wszechwładny Pan. ​Zajmij się mną przez wzgląd na swe imię. ​Wyzwól mnie, gdyż dobra jest twoja lojalna życzliwość.
Ps 109:26 Pomóż mi, Jehowo, Boże mój; ​wybaw mnie stosownie do swej lojalnej życzliwości.
Ps 115:1 ​Nam nic się nie należy, Jehowo, nam nie należy się nic, ​lecz swojemu imieniu daj chwałę ​stosownie do twej lojalnej życzliwości, stosownie do twej wierności wobec prawdy.
Ps 116:15 Drogocenna w oczach Jehowy ​jest śmierć lojalnych względem niego.
Ps 117:2 Bo potężna okazała się wobec nas jego lojalna życzliwość, ​a wierność Jehowy wobec prawdy trwa po czas niezmierzony. ​Wysławiajcie Jah!
Ps 118:1 ​Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry; ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
Ps 118:2 Niech teraz powie Izrael: ​„Bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”.
Ps 118:3 Niech teraz powiedzą ci z domu Aarona: ​„Bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”.
Ps 118:4 Niech teraz powiedzą ci, którzy boją się Jehowy: ​„Bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony”.
Ps 118:29 Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry; ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
Ps 119:41 I niech na mnie spłyną przejawy twojej lojalnej życzliwości, Jehowo, ​wybawienie twoje według twej wypowiedzi,
Ps 119:64 Twoja lojalna życzliwość, Jehowo, napełniła ziemię. ​Naucz mnie swych przepisów.
Ps 119:76 Proszę cię, niech twa lojalna życzliwość służy memu pocieszeniu, ​zgodnie z twą wypowiedzią do twojego sługi.
Ps 119:88 Stosownie do swej lojalnej życzliwości zachowaj mnie przy życiu, ​bym się trzymał przypomnienia twoich ust.
Ps 119:124 Postępuj ze swym sługą stosownie do swej lojalnej życzliwości ​i ucz mnie swych przepisów.
Ps 119:149 Racz usłyszeć mój głos stosownie do swej lojalnej życzliwości. ​Jehowo, zgodnie ze swym sądowniczym rozstrzygnięciem zachowaj mnie przy życiu.
Ps 119:159 Racz zobaczyć, że umiłowałem twoje rozkazy. ​Jehowo, stosownie do swej lojalnej życzliwości zachowaj mnie przy życiu.
Ps 130:7 Niech Izrael wyczekuje Jehowy. ​U Jehowy bowiem jest lojalna życzliwość ​i jest u niego obfitość wykupienia.
Ps 132:9 Niech kapłani twoi odzieją się prawością, ​a lojalni wobec ciebie niech wołają radośnie.
Ps 132:16 I kapłanów jego przyodzieję wybawieniem, ​a lojalni wobec niego doprawdy będą radośnie wołać.
Ps 136:1 ​Dzięki składajcie Jehowie, bo jest dobry: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:2 dzięki składajcie Bogu bogów: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:3 dzięki składajcie Panu panów: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:4 Sprawcy cudownych, wielkich rzeczy: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:5 Temu, który uczynił niebiosa, kierując się zrozumieniem: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:6 Temu, który rozciągnął ziemię nad wodami: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:7 Temu, który uczynił wielkie światła: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:8 słońce, by panowało w dzień: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:9 księżyc i gwiazdy, by wespół panowały w nocy: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:10 Temu, który ugodził Egipt w ich pierworodnych: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:11 i Temu, który wyprowadził Izraela spośród nich: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:12 silną ręką i wyciągniętym ramieniem: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:13 Temu, który na części rozdzielił Morze Czerwone: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:14 i który sprawił, że Izrael przeszedł jego środkiem: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:15 i który faraona z jego wojskiem strząsnął w Morze Czerwone: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:16 Temu, który prowadził swój lud przez pustkowie: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:17 Temu, który pobił wielkich królów: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:18 i który pozabijał majestatycznych królów: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:19 Sychona, króla Amorytów: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:20 i Oga, króla Baszanu: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:21 i który dał ich ziemię w dziedzictwo: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:22 w dziedzictwo Izraelowi, swemu słudze: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:23 który o nas pamiętał podczas naszego poniżenia: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:24 i który nas wielokrotnie wyrywał naszym wrogom: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:25 Temu, który daje pokarm wszelkiemu ciału: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony;
Ps 136:26 dzięki składajcie Bogu niebios: ​bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony.
Ps 138:2 Będę się kłaniał ku twojej świętej świątyni ​i będę sławił twe imię, ​ze względu na twą lojalną życzliwość i ze względu na twą wierność prawdzie. ​Ty bowiem wywyższyłeś swą wypowiedź nawet ponad całe swe imię.
Ps 138:8 Jehowa dopełni tego, co jest na mą korzyść. ​Jehowo, po czas niezmierzony trwa twoja lojalna życzliwość. ​Nie porzucaj dzieł swoich rąk.
Ps 141:5 Gdyby mnie smagał prawy, byłaby to lojalna życzliwość, ​a gdyby mnie upominał, byłby to olejek na głowę, ​przed którym moja głowa nie chciałaby się wzbraniać. ​Bo i tak trwałaby moja modlitwa w czasie ich nieszczęść.
Ps 143:8 Rankiem daj mi usłyszeć swą lojalną życzliwość, ​bo w tobie pokładam ufność. ​Daj mi poznać drogę, którą mam chodzić, ​bo ku tobie wzniosłem swą duszę.
Ps 143:12 A w swej lojalnej życzliwości racz zmusić do milczenia moich nieprzyjaciół; ​i zechciej zgładzić wszystkich, którzy okazują wrogość mej duszy, ​bo jestem twoim sługą.
Ps 144:2 moja lojalna życzliwość i moja twierdza, ​moje bezpieczne wzniesienie i Sprawca ocalenia mego, ​tarcza moja i Ten, u którego się schroniłem, ​Ten, który mi poddaje ludy.
Ps 145:8 ​Jehowa jest łaskawy i miłosierny, ​nieskory do gniewu i wielki w lojalnej życzliwości.
Ps 145:10 ​Sławić cię będą, Jehowo, wszystkie twoje dzieła ​i błogosławić cię będą lojalni wobec ciebie.
Ps 145:17 ​Jehowa jest prawy we wszystkich swych drogach ​i lojalny we wszystkich swoich dziełach.
Ps 147:11 Jehowa ma upodobanie w tych, którzy się go boją, ​w tych, którzy wyczekują jego lojalnej życzliwości.
Ps 148:14 I wywyższy on róg swego ludu, ​sławę wszystkich lojalnych wobec Niego, ​synów Izraela, ludu, który jest mu bliski. ​Wysławiajcie Jah!
Ps 149:1 ​Wysławiajcie Jah! ​Śpiewajcie Jehowie pieśń nową, ​chwałę jego — w zborze lojalnych.
Ps 149:5 Niech lojalni wielce się radują w chwale; ​niech radośnie wołają na swych łożach.
Ps 149:9 aby na nich wykonać zapisane sądownicze rozstrzygnięcie. ​Wspaniałość taka należy się wszystkim lojalnym wobec Niego. ​Wysławiajcie Jah!
Prz 2:8 przestrzega bowiem ścieżek sądu i strzec będzie drogi lojalnych wobec niego.
Prz 3:3 Niechaj cię nie opuszcza lojalna życzliwość i wierność prawdzie. Zawiąż je wokół swej szyi. Napisz je na tablicy swego serca
Prz 11:17 Mąż okazujący lojalną życzliwość wyświadcza dobro swej duszy, ale człowiek okrutny sprowadza klątwę na swe ciało.
Prz 14:22 Czyż ci, którzy obmyślają niegodziwość, nie będą się błąkać? Lecz dla tych, którzy obmyślają dobro, jest lojalna życzliwość i wierność prawdzie.
Prz 16:6 Lojalną życzliwością i wiernością wobec prawdy dokonuje się zadośćuczynienia za winę, a z bojaźni przed Jehową człowiek odwraca się od złego.
Prz 19:22 Rzeczą pożądaną u ziemskiego człowieka jest jego lojalna życzliwość; a ubogi jest lepszy niż mąż kłamliwy.
Prz 20:6 Mnóstwo ludzi będzie obwieszczać swą lojalną życzliwość, lecz któż znajdzie człowieka wiernego?
Prz 20:28 Lojalna życzliwość i wierność prawdzie — te strzegą króla; i swoją lojalną życzliwością wspiera on swój tron.
Prz 21:21 Kto zabiega o prawość i lojalną życzliwość, znajdzie życie, prawość i chwałę.
Prz 31:26 ​Z mądrością otwiera swe usta, a na jej języku jest prawo lojalnej życzliwości.
Iz 16:5 „A w lojalnej życzliwości będzie utwierdzony tron; i w wierności wobec prawdy zasiądzie na nim ktoś w namiocie Dawida, sądząc i szukając sprawiedliwości, i będąc biegłym w prawości”.
Iz 40:6 Słuchaj! Ktoś mówi: „Wołaj!” A ktoś rzekł: „Co mam wołać?” ​„Wszelkie ciało jest zieloną trawą, a wszelka ich lojalna życzliwość jest jak kwiat polny.
Iz 54:8 W powodzi oburzenia na chwilkę ukryłem przed tobą swe oblicze, lecz z lojalną życzliwością po czas niezmierzony zmiłuję się nad tobą” — rzekł twój Wykupiciel, Jehowa.
Iz 54:10 Bo góry mogą zostać usunięte, a wzgórza mogą się zachwiać, lecz moja lojalna życzliwość nie zostanie od ciebie usunięta ani moje przymierze pokoju się nie zachwieje” — rzekł Jehowa, który okazuje ci miłosierdzie.
Iz 55:3 Nakłońcie ucha i przyjdźcie do mnie. Słuchajcie, a dusza wasza pozostanie przy życiu; chcę z wami zawrzeć trwające po czas niezmierzony przymierze co do wiernych przejawów lojalnej życzliwości wobec Dawida.
Iz 57:1 ​Prawy ginie, a nikt nie bierze sobie tego do serca. I ludzie okazujący lojalną życzliwość są przyłączani do zmarłych, a nikt nie zauważa, że to wskutek nieszczęścia prawy został zabrany.
Iz 63:7 Wspominać będę wyrazy lojalnej życzliwości Jehowy, przejawy chwały Jehowy — stosownie do wszystkiego, co Jehowa nam wyświadczył — obfitość dobroci wobec domu Izraela, którą im wyświadczył stosownie do swych zmiłowań i stosownie do obfitości przejawów swej lojalnej życzliwości.
Jer 2:2 „Idź i wołaj do uszu Jerozolimy, mówiąc: ‚Oto, co rzekł Jehowa: „Dobrze pamiętam w twoim wypadku lojalną życzliwość twej młodości, miłość w okresie twego narzeczeństwa, jak chodziłaś za mną po pustkowiu, w ziemi nie obsiewanej.
Jer 3:12 Idź i obwieść północy te słowa, i mów: ​„ ‚ „Powróćże, niewierna, Izraelu” — brzmi wypowiedź Jehowy’. ‚ „Swego oblicza nie będę ku wam zwracał w gniewie, ja bowiem jestem lojalny” — brzmi wypowiedź Jehowy’. ‚ „Nie będę żywił urazy po czas niezmierzony.
Jer 9:24 „Lecz kto się chełpi, niechże się chełpi tym, iż posiadł wnikliwość i poznał mnie, że ja jestem Jehowa, Ten, który okazuje lojalną życzliwość, sprawiedliwość i prawość na ziemi; bo w nich znajduję upodobanie” — brzmi wypowiedź Jehowy.
Jer 16:5 „Oto bowiem, co rzekł Jehowa: ‚Nie wstępuj do domu uczty żałobnej i nie idź opłakiwać, i nie współczuj im’. ​„ ‚Bo temu ludowi odebrałem mój pokój — brzmi wypowiedź Jehowy — nawet lojalną życzliwość i zmiłowania.
Jer 31:3 Z daleka ukazał mi się Jehowa, mówiąc: „Umiłowałem cię miłością po czas niezmierzony. Dlatego przyciągnąłem cię lojalną życzliwością.
Jer 32:18 okazującego lojalną życzliwość tysiącom i odpłacającego za przewinienie ojców w zanadrze synów po nich, dla prawdziwego Boga, Wielkiego, Potężnego, którego imię Jehowa Zastępów,
Jer 33:11 odgłos radosnego uniesienia i odgłos radości, głos oblubieńca i głos oblubienicy, głos mówiących: „Sławcie Jehowę Zastępów, bo Jehowa jest dobry; bo jego lojalna życzliwość trwa po czas niezmierzony!” ’ ​„ ‚Będą przynosić dziękczynny dar ofiarny do domu Jehowy, ja bowiem przyprowadzę z powrotem jeńców tej ziemi, tak jak na początku’ — rzekł Jehowa”.
Lam 3:22 ​To doprawdy przejawy lojalnej życzliwości Jehowy, że nie nadszedł nasz kres, gdyż jego zmiłowaniom na pewno nie będzie końca.
Lam 3:32 Bo chociaż przysporzył smutku, to się również zmiłuje stosownie do obfitej miary swej lojalnej życzliwości.
Dn 1:9 Toteż prawdziwy Bóg dał Danielowi znaleźć lojalną życzliwość i miłosierdzie w oczach głównego dworzanina.
Dn 9:4 Zacząłem się też modlić do Jehowy, mego Boga, i czynić wyznanie, mówiąc: ​„Ach, Jehowo, Boże prawdziwy, wielki i napawający lękiem, zachowujący przymierze i lojalną życzliwość wobec tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań:
Oz 2:19 I zaręczę się z tobą na czas niezmierzony, i zaręczę się z tobą w prawości i sprawiedliwości, i lojalnej życzliwości, i zmiłowaniach.
Oz 4:1 ​Słuchajcie słowa Jehowy, synowie Izraela, bo Jehowa ma sprawę sądową z mieszkańcami kraju, gdyż w kraju nie ma prawdy ani lojalnej życzliwości, ani poznania Boga.
Oz 6:4 „Co mam zrobić z tobą, Efraimie? Co mam zrobić z tobą, Judo, gdy wasza lojalna życzliwość jest jak poranne obłoki i jak rosa, która wcześnie znika?
Oz 6:6 Gdyż znajduję upodobanie w lojalnej życzliwości, a nie w ofierze, i raczej w poznaniu Boga niż w całopaleniach.
Oz 10:12 Siejcie dla siebie ziarno w prawości; zbierajcie stosownie do lojalnej życzliwości. Obrabiajcie ziemię uprawną, gdy jest czas, by szukać Jehowy, aż on przyjdzie i nauczy was prawości.
Oz 12:6 „Ty zaś wróć do swego Boga, strzegąc lojalnej życzliwości i sprawiedliwości; i stale pokładaj nadzieję w swym Bogu.
Jl 2:13 I rozdzierajcie swe serca, a nie szaty, i wróćcie do Jehowy, swego Boga, gdyż łaskawy on i miłosierny, nieskory do gniewu i obfitujący w lojalną życzliwość — a pożałuje tego nieszczęścia.
Jon 2:8 Ci, którzy zważają na bożki nieprawdy, odstępują od swojej lojalnej życzliwości.
Jon 4:2 Modlił się więc do Jehowy i rzekł: „Ach, Jehowo, czyż nie to miałem na myśli, gdy jeszcze byłem na swej ziemi? Właśnie dlatego wyruszyłem i uciekałem do Tarszisz; bo wiedziałem, żeś ty Bóg łaskawy i miłosierny, nieskory do gniewu i obfitujący w lojalną życzliwość oraz żałujący nieszczęścia.
Mi 7:2 Zniknął z ziemi lojalny i nie ma wśród ludzi prostolinijnego. Wszyscy oni czyhają na rozlew krwi. Łowią niewodem, każdy swego brata.
Mi 7:18 Kto jest Bogiem takim jak ty, przebaczającym przewinienie i przechodzącym do porządku nad występkiem ostatka swego dziedzictwa? Nie będzie na zawsze trwał w swoim gniewie, gdyż ma upodobanie w lojalnej życzliwości.
Mi 7:20 Ześlesz wierność wobec prawdy okazaną Jakubowi, lojalną życzliwość okazaną Abrahamowi, które poprzysiągłeś naszym praojcom od dni dawnych.
Za 7:9 „Tak rzekł Jehowa Zastępów: ‚Sądźcie zgodnie z prawdziwą sprawiedliwością i okazujcie sobie nawzajem lojalną życzliwość oraz miłosierdzie;
Łk 1:75 z lojalnością i prawością przed jego obliczem przez wszystkie nasze dni.
Dz 2:27 gdyż nie pozostawisz mojej duszy w Hadesie ani nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie.
Dz 13:34 A to, że wskrzesił go z martwych, by już nie wrócił do skażenia, oświadczył w taki sposób: ‚Obdarzę was wiernymi przejawami lojalnej życzliwości wobec Dawida’.
Dz 13:35 Dlatego też w innym psalmie mówi: ‚Nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie’.
Dz 13:34 A to, że wskrzesił go z martwych, by już nie wrócił do skażenia, oświadczył w taki sposób: ‚Obdarzę was wiernymi przejawami lojalnej życzliwości wobec Dawida’.
Dz 13:35 Dlatego też w innym psalmie mówi: ‚Nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie’.
Ef 4:24 i przyoblec się w nową osobowość, stworzoną według woli Bożej w rzeczywistej prawości i lojalności.
1Ts 2:10 Jesteście świadkami, i Bóg też, jak lojalni i prawi, i nienaganni okazaliśmy się wobec was, wierzących.
1Tm 1:9 wiedząc o tym, iż prawo zostało ogłoszone nie dla człowieka prawego, lecz dla dopuszczających się bezprawia i krnąbrnych, bezbożnych i grzeszników, wyzutych z lojalnej życzliwości i skalanych, ojcobójców i matkobójców, morderców,
1Tm 2:8 Dlatego pragnę, żeby na każdym miejscu mężczyźni modlili się, wznosząc lojalne ręce, bez srogiego gniewu i sprzeczek.
Tyt 1:8 lecz gościnny, miłujący dobroć, trzeźwego umysłu, prawy, lojalny, panujący nad sobą,
Heb 7:26 Albowiem właśnie taki arcykapłan był dla nas odpowiedni: lojalny, niewinny, nieskalany, oddzielony od grzeszników i wywyższony ponad niebiosa.
Obj 15:4 Któż by się ciebie rzeczywiście nie bał, Jehowo, i nie wychwalał twego imienia, skoro ty sam jesteś lojalny? Bo wszystkie narody przyjdą i przed twoim obliczem oddadzą ci cześć, ponieważ zostały ujawnione twe prawe postanowienia”.
Obj 16:5 I usłyszałem anioła wód, mówiącego: „Ty, któryś jest i któryś był, Lojalny, jesteś prawy, gdyż powziąłeś te rozstrzygnięcia,

To miejsca, gdzie w PNŚ mamy słowo LOJALNOŚĆ i odmiany.
Przejrzenie nawet pobieżne pokazuje, ze ata po prostu..., nie zna terminu ale... bazuje na swoich odczuciach.
Po prostu babka nie sprawdziła... ;-)
Może najpierw niech sprawdzi jak bibliści definiują ten termin a potem go komentuje... ;-)

Parmenides

Wysłany: 2013-08-07, 17:50   

Bobo napisał/a:
No to sobie sprawdźcie najpierw hebrajski termin: chasid.

Bardzo słuszna uwaga. Tylko dlaczego Ty się do niej nie zastosowałeś?
Bobo napisał/a:
Może najpierw niech sprawdzi jak bibliści definiują ten termin a potem go komentuje...

No właśnie, masz zajęcia na najbliższe godziny. Może uda Ci się skorygować to w znacznym stopniu błędne tłumaczenie. Oprócz słowników polecam dowolne inne przekłady Biblii dokonane przez biblistów o których wspominasz.

Bobo 

Wysłany: 2013-08-07, 18:49   

Parmenides napisał/a:
Tylko dlaczego Ty się do niej nie zastosowałeś?

Ano tylko dlatego, żeby nie odrabiać za kogoś pracy domowej ;-) Skoro KTOŚ (nie Bobo) porusza ten temat to... podpowiadam mu, aby zabrał się do tego z odpowiedniej strony.
Forum jest biblijne wiec... oczekiwałbym, że najpierw użycie terminu w Biblii zdeterminuje osobiste podejście czy też własne wyobrażenia na temat terminu.
Nie zauważasz, że założyciele terminu zaczynają od osobistego poglądu a nie od biblijnego?

Parmenides napisał/a:
No właśnie, masz zajęcia na najbliższe godziny. Może uda Ci się skorygować to w znacznym stopniu błędne tłumaczenie. Oprócz słowników polecam dowolne inne przekłady Biblii dokonane przez biblistów o których wspominasz.

Myślę, że uciąłem pewne dywagacje na ten temat. Posłużyłem się PNŚ, gdyż w tych wszystkich miejscach jest użyte słowo CHESED. Inne przekłady raczej zaciemniają to zagadnienie. Oczywiście, jak ktoś chce, to może, ale... nie wierzę, że temat zrobi się przejrzysty.

Np. 2 Sam 22:6:

PNŚ:
Z lojalnym będziesz postępował lojalnie

BT II:
Jesteś miłościwy dla miłującego

KUL:
Dla miłującego jesteś miłościwy

Poznańska:
Z łaskawym i Ty postępujesz łaskawie

Warszawsko-praska:
Dobremu okazujesz swą dobroć

J.Wujek:
Z świętym święty będziesz

Brzeska:
Z miłosiernym miłosiernym będziesz

Nowa Biblia Gdańska:
Z proszącym o litość postępujesz miłosiernie

Już w/w przekłady wskazują na niejednolitość w tłumaczeniu. Ba!
Np. BT wyd. II choć w 2 Sam używa słowa MIŁOŚCIWY to już w
Ps 85:8 już tłumaczy to samo słowo na: ŚWIĘCI.
Natomiast w Rodz 19:19 oddano jako ŁASKA,
a w Rodz 24:49: PRAWDZIWA ŻYCZLIWOŚĆ,
Rodz 39:21 na: MIŁOSIERDZIE;
Powt. Pr 7:9 na: MIŁOŚĆ (!);
A w Powt Pr 33:8 'CHESED' oddano jako: ODDANY;
1 Sam 2:9 na: POBOŻNI;
2 Sam 3:8 na: PRZYWIĄZANIE;
2 Kronik 24:22 na: DOBRODZIEJSTWO;
Ezdrasza 9:9 na: ZNALEŹĆ WZGLĘDY;
Nehemiasza 1:5 na: OTACZAJĄCY OPIEKĄ;
Estery 2:9 na: WZGLĘDY;
Ps 4:3 na: GODNY PODZIWU;
Ps 16:10: WIERNY;
Ps 32:10 na: UFAJĄCY

itd.

Jak widać, bibliści nie mają jednego słowa, które oddawałoby sens CHESED.
Co ciekawe, że to sam Bóg okazuje CHESED ludziom.
Wszystkie te miejsca w Biblii wskazują raczej na ciepłe, pełne życzliwości uczucia skierowane do drugiego. Na pewno w Biblii tak pojmowana 'lojalność' nie ma nic wspólnego z tym, jak ją pojmuje ata ;-)

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2013-08-07, 19:44   

Bobo napisał/a:
Parmenides napisał/a:
Tylko dlaczego Ty się do niej nie zastosowałeś?

Ano tylko dlatego, żeby nie odrabiać za kogoś pracy domowej ;-) Skoro KTOŚ (nie Bobo) porusza ten temat to... podpowiadam mu, aby zabrał się do tego z odpowiedniej strony.
Forum jest biblijne wiec... oczekiwałbym, że najpierw użycie terminu w Biblii zdeterminuje osobiste podejście czy też własne wyobrażenia na temat terminu.
Nie zauważasz, że założyciele terminu zaczynają od osobistego poglądu a nie od biblijnego?

Parmenides napisał/a:

Myślę, że uciąłem pewne dywagacje na ten temat. Posłużyłem się PNŚ, gdyż w tych wszystkich miejscach jest użyte słowo CHESED. Inne przekłady raczej zaciemniają to zagadnienie. Oczywiście, jak ktoś chce, to może, ale... nie wierzę, że temat zrobi się przejrzysty.

EMET:
O wyrażeniu < chesedh > pisałem m.in. w post --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#42802

Stephanos, ps. EMET

Parmenides

Wysłany: 2013-08-07, 20:00   

Bobo napisał/a:

Może i tak, ale w końcu wolno im. Osobiście przychylam się do zdania aty.
Cytat:
Posłużyłem się PNŚ, gdyż w tych wszystkich miejscach jest użyte słowo CHESED.

Posłużyłeś się przecież polskim tłumaczeniem, a w nim nie ma chesed tylko różne odmiany terminu lojalność.
Cytat:
Inne przekłady raczej zaciemniają to zagadnienie.

Absolutnie się nie zgadzam.
Cytat:
Jak widać, bibliści nie mają jednego słowa, które oddawałoby sens CHESED.

To prawda. Jak zresztą w wielu innych przypadkach.
PNŚ uważam (w tym wypadku) za zbyt jednostronny. Stanowczo nadużywa tego określenia pomijając inne. Słownik Briksa w ogóle nie uwzględnia słowa lojalność, Koehler/Baumgartner owszem, ale wśród innych.
Sądzę, że wiele rozbija się tu o rozumienie określenia "lojalność" (i pochodnych). W niektórych wypadkach stwarza ono w dzisiejszym rozumieniu rzeczywiście pejoratywny kontekst (choć nie zawsze). No i brzmienie i sens: "lojalna życzliwość Boga?" - moim zdaniem to bardzo niefortunne ujęcia.

Eliot 

Wysłany: 2013-08-07, 21:01   

Bobo napisał/a:
To miejsca, gdzie w PNŚ mamy słowo LOJALNOŚĆ i odmiany.

:-D

Przecież w swoim poście wspomniałem, że znalazłem to słowo w PNŚ w około 280 miejscach :-D ... oraz, że w pozostałych polskich przekładach... ani razu :-?
Dzięki za trud w wyszukaniu tak ogromnej ilości... materiału dowodowego ;-)
Z pewnych racji zająłbym się w pierwszej kolejności NT, bowiem mam do niego sentyment. Szczególnie te dwa wersety mnie zaintrygowały:

1Tm 2:8 Dlatego pragnę, żeby na każdym miejscu mężczyźni modlili się, wznosząc lojalne ręce, bez srogiego gniewu i sprzeczek.
Tyt 1:8 lecz gościnny, miłujący dobroć, trzeźwego umysłu, prawy, lojalny, panujący nad sobą,

"Lojalne ręce" - to ci dopiero... ;-)
To chyba takie, które mnie nie gorszą? 8-)

Parmenides napisał/a:
No i brzmienie i sens: "lojalna życzliwość Boga?" - moim zdaniem to bardzo niefortunne ujęcia.

Właśnie, właśnie... jak dla mnie jest to słowotwórstwo. Poza PNŚ taki twór w języku polskim nie występuje. No i chyba rzeczywiście niefortunny...
Ale może za to prawdziwy? Trzeba się temu przyjrzeć :-)

Hm... no proszę... w tym ogórkowym sezonie pojawił nam się pyszny temat :-D Dzięki Acie333 :-D

Bobo 

Wysłany: 2013-08-07, 21:07   

Parmenides napisał/a:
Posłużyłeś się przecież polskim tłumaczeniem, a w nim nie ma chesed tylko różne odmiany terminu lojalność.

Ojeeej... ;-) Nie bądź taki, że nie rozumiesz ;-)
Użyłem PNŚ gdyż konsekwentnie tam, gdzie występuje CHESED oddano tym samym słowem: Lojalność, lojalna życzliwość. Jak podawałem przykłady z przekładów, gdybym używał innych tłumaczeń to byłby mix zaciemniający sens. Co i tak łatwo stracić, nawet gdy piszemy tu po polsku :-D

Może uzupełnieniem będzie taki komentarz znaleziony w necie:
http://translate.google.p...com/chesed.html

Albo takie coś:

http://niezatrzymywalna.w...iek-laskawosci/

Tu również bibliści chesed łączą z lojalnoscią:

http://www.biblicum.pl/ku.../177-wyklad-31#

http://wroclaw.biblista.p...catid=24:teksty

http://pedrosnoeijer.blog...asza-78-20.html

http://www.google.pl/url?...BakfgDNh_45M9Qw

http://www.google.pl/url?...Qhu_6NX-rVwc5Yw

ata333

Wysłany: 2013-08-07, 22:05   

Bobo napisał/a:

Ano tylko dlatego, żeby nie odrabiać za kogoś pracy domowej Skoro KTOŚ (nie Bobo) porusza ten temat to... podpowiadam mu, aby zabrał się do tego z odpowiedniej strony.

Bobo znasz mnie troche..bo ponoc czytasz moje posty..jak sam twierdzisz..wiec pozwole sobie na male sprostowanie.. ;-)

jak wiesz nie znizam sie.( :-P ).do rozkminiania LITERY..bo jak podaje samo Pismo jak i historia..LITERA nawet biblijna zabija..a tylko Duch tej Litery ozywia..:)

powolywalam sie w innym watku dotyczacym pozycji kobiety w kosciele chrzescijanskim..na przyklad ojcow kosciola,,ktorzy literalnie podchodzac do Slowa Bozego..winni sa krwi ( nie tylko literalnej) miliona kobiet traktowanych przez mezczyzn jako narzedzie grzechu,i wszelkiej masci bezecenstw..i wszelkiego ZLA ..w zyciu doczesnym.. sa winni ponizenia i zdegradowania kobiet do roli niemal przedmiotow..:->

zas fragment z Mateusza:

Mt 10:34 nbg-pl

"Nie mniemajcie, że przyszedłem sprowadzić pokój na ziemię; nie przyszedłem sprowadzić pokoju, ale miecz."

rozumiany wlasnie literalnie..rzeczywiscie sprowadzil miecz i przyczynil sie do rozlewu nniewinnej krwi milionow ludzi na przestrzeni dziejow..

Litera zawsze doprowadzala do skakania sobie do gardel..(przyklad protestantow i katolikow)..i nigdy nie sprzyjala pokojowi ,,a wiec wydawaniu owocow Ducha Sw.. :->

a przeciez wystarczal by tylko Duch sw..czyli Duch Milosci..aby odczytac Slowo zgodnie z zamyslem i intencjami Stworcy..

po drugie temat jest glebszy,,gdyz napisalam..:

Cytat:

kiedys jeden ze S.J. napisal iz mamy wykazywac lojalnosc w stosunku do stworcy bez wzgledu na Jego charakter,,

dal przyklad szefa "szuji"..ktoremu nalezy sie nasza lojalnosc ze wzgledu tylko na bycie szefem..

ja nie potrafilabym sie sprzedac za dozywotnia posade szefowi,,ktory np..postepuje wbrew moim wrodzonym (hehe) zasadom etycznym i moralnym..czyli wbrew mojemu sumieniu..

dla mnie bardzo istotne sa slowa Pawla mowiace iz wszystko co czynimy wbrew naszemu przekonaniu jest grzechem..;)

a jak bym miala w perspektywie wieczne uczestnictwo w szujostwie szefa.....

wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... :mrgreen:

ja ufam i kocham gdyz Bog jest Miloscia..a Milosc nie czyni krzywdy..
i nie chodzi tu tylko o mnie..ale przede wszystkim o moich bliznich..o cala ludzkosc.. :-D

Bobo 

Wysłany: 2013-08-07, 22:12   

ata333 napisał/a:
po drugie temat jest glebszy,,gdyz napisalam..:

No i jak mniemam, źle zrozumiałaś historię z 'szefem szują' :mrgreen:

ata333 napisał/a:
powolywalam sie w innym watku dotyczacym pozycji kobiety w kosciele chrzescijanskim..na przyklad ojcow kosciola,,ktorzy literalnie podchodzac do Slowa Bozego..winni sa krwi ( nie tylko literalnej) miliona kobiet traktowanych przez mezczyzn jako narzedzie grzechu,i wszelkiej masci bezecenstw..i wszelkiego ZLA ..w zyciu doczesnym.. sa winni ponizenia i zdegradowania kobiet do roli niemal przedmiotow..:->

Myślę, że pryzmat krzywdy i żalu nie należy do najszczęśliwszych pobudek do tego, aby zmieniać sens przesłania biblijnego :-D

Odpowiedz do tematu