Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak Bóg zaplanował Nowe Przymierze i jak ono się wypełnia?
Autor Wiadomość
Listek 

Wysłany: 2013-08-24, 21:12   Jak Bóg zaplanował Nowe Przymierze i jak ono się wypełnia?

Warunki wypełnienia się Nowego Przymierza w skrócie.

1.Oba królestwa muszą być zjednoczone - Juda i Izrael. / Ezechiel 37,28/

2.Musi być widoczna różnica w porównaniu do poprzedniego przymierza.

3.Prawo - nauka Boża wypisana w głębi jestestwa ludzi wierzących.

4.Koniec wzajemnego pouczania się.

5.Odpuszczenie grzechów i koniec ich wypominania.

Co sądzicie na ten temat? Co już się wypełniło?

Listek 

Wysłany: 2013-08-27, 08:52   

Ezechiel 37, (19) Wtedy powiedz im: Tak mówi Pan Bóg: Oto biorę drewno Józefa, które jest w ręce Efraima oraz plemion Izraela, jego sprzymierzeńców, i przykładam je do drewna Judy, i czynię je jednym drewnem po to, by w ręku moim byli jedno.

Ezechiel 37,(22) I uczynię ich jednym ludem w kraju, na górach Izraela, i jeden król będzie nimi wszystkimi rządził, i już nie będą tworzyć dwóch narodów, i już nie będą podzieleni na dwa królestwa. (23) I już nie będą się kalać swymi bożkami i wstrętnymi kultami, i wszelkimi odstępstwami. Uwolnię ich od wszystkich ich wiarołomstw, którymi zgrzeszyli, oczyszczę ich i będą moim ludem, Ja zaś będę ich Bogiem. (24) Sługa mój, Dawid, będzie królem nad nimi i wszyscy oni będą mieć jedynego Pasterza, i żyć będą według moich praw, i moje przykazania zachowywać będą i wypełniać. (25) Będą mieszkali w kraju, który dałem słudze mojemu, Jakubowi, w którym mieszkali wasi przodkowie. Mieszkać w nim będą, oni i synowie, i wnuki ich na zawsze, a mój sługa, Dawid, będzie na zawsze ich władcą. (26) I zawrę z nimi przymierze pokoju: będzie to wiekuiste przymierze z nimi. Założę ich i rozmnożę, a mój przybytek pośród nich umieszczę na stałe. (27) Mieszkanie moje będzie pośród nich, a Ja będę ich Bogiem, oni zaś będą moim ludem. (28) Ludy zaś pogańskie poznają, że Ja jestem Pan, który uświęca Izraela, gdy mój przybytek będzie wśród nich na zawsze.

Czy to się wypełniło?

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2013-08-27, 12:59   

Listek napisał/a:
Ezechiel 37, (19) Wtedy powiedz im: Tak mówi Pan Bóg: Oto biorę drewno Józefa, które jest w ręce Efraima oraz plemion Izraela, jego sprzymierzeńców, i przykładam je do drewna Judy, i czynię je jednym drewnem po to, by w ręku moim byli jedno.

Piękny cytat, Dzięki, zwłaszcza chodzi mi o Józefa

Listek 

Wysłany: 2013-08-27, 13:46   

Jeremiasz,31, (31) Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. (32) Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana.
(33) Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. (34) I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał.

Te piękne obietnice mogą się wypełnić na naszych oczach.
Obserwujmy Izrael, uczmy się Prawa Bożego i wypełniania go na wzór Mesjasza.
Nasz Bóg działa.

Bobo 

Wysłany: 2013-08-27, 21:04   

Listek napisał/a:

Czy przymierze może zaistnieć bez ofiary?

Zauważ, że przymierzu z Abrahamem towarzyszyło złożenie ofiary ze zwierzęcia.
Przymierzu z Izraelitami pod górą Synaj również. Logiczne, że Nowe Przymierze również ma swoją ofiarę.
Co lub kto nią byłby, jeśli współcześni żydzi nie mają ani systemu kapłańskiego (nie wiadomo kto jest z rodu Aarona) ani nie mają świątyni.
Czego konkretnie się spodziewasz?

rodz 
rodz

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2013-08-27, 23:47   

Wypełniły się pierwsze 3 punkty :
1.Oba królestwa zjednoczone - (Mateusza 6:9-10 ; Jana 17:11,21 ; Kolosan 1:20 ; Objawienia 21:9-27)

2.Musi być widoczna różnica w porównaniu do poprzedniego przymierza.

3.Prawo - nauka Boża wypisana w głębi jestestwa ludzi wierzących.

Nowe Przymierze to nowy sposób zarządzania sprawami ziemskimi mającymi związek z przywróceniem wszystkiego do stanu zgodnego z zamierzeniem ,wolą i boskością Jehowy (naturę właściwą Bogu,cechy Jego osobowości ,współuczestniczeniu w chwale Bożej i zamierzeniu ; Rodzaju 1:26-28 ; ; Rodzaju 2 : 1-23 ; Rodzaju 1:31 ; Rodzaju 3:15-24 ; Kolosan 1:12-20 ; Kolosan 3:10 ; Efezjan 1:9, 10 ,17-23 Efezjan 2:4-8 )

W "nowym przymierzu" zawarte są dwa narzędzia za pomocą których Bóg realizuje swe sądownicze rozstrzygnięcie (Rodz 3:15). Tym narzędziem są dwie nadzieje :

- nadzieja zmartwychwstania do życia wiecznego na ziemi

- nadzieja zmartwychwstania do życia niezniszczalnego przygotowane dla tych którzy wraz z Jezusem "roztrzaskają tego, który jest głową ludnej krainy"( Objawienia 2:26-28 ; Liczb 24:17 , Psalm 110:6) ) to jest Szatana Diabła i jego popleczników.

Pierwsza grupa ludzi z nadzieją na życie wieczne na ziemi stanowi nową ziemię (Izajasza 66:22 ; 2 Piotra 3:13). Grupa ta nie będzie brać udziału w unicestwieniu (...) tego, który ma środki do powodowania śmierci, to jest Diabła(...)(Hebrajczyków 2:14). Te zadanie Jehowa powierzył swojemu Synowi Jezusowi Chrystusowi. Natomiast Jezus dokonał czegoś niebywałego,bezprecedensowego , wyjednał u Ojca Niebiańskiego Jehowy Boga by tych których Syn wybierze mieli udział w egzekutywie. Etymologia tego pojęcia wywodzi się ze słów: egzekucja, egzekwować – co oznacza, iż egzekutywa to przede wszystkim władza wprowadzania w życie postanowień władzy ustawodawczej.

Jehowa władzę sądowniczą i ustawodawczą zarezerwował tylko dla siebie,natomiast władzę wykonawczą powierzył swojemu Synowi. W tym celu uczynił precedens , powołał naczelnym organ władzy wykonawczej - "święte miasto-Nową Jerozolimę" (Efezjan 3:8-9; Hebrajczyków 11:8-10 ; Obj 3:12; 21:2-27; 22:14, 19) przedstawioną również jako świętą tajemnicę ,Oblubienicę, Małżonkę Baranka(Rzymian 16:25 ; Kolosan 1:26 ; 1 Koryntian 15:50-57 ; Objawienia 21:9-11). Owe "święte miasto " jest główną częścią "nowego przymierza" , nowego (bezprecedensowego) sposobu zarządzania niebiosami i ziemią (1 Koryntian 6:3 ; Rzymian 16:20; Objawienia 5:9,10 ; Objawienia 7: 4 ; Objawienia 20:1-15).

Nowe Przymierze to nowy sposób zarządzania niebiosami i ziemią zgodnie z celem i zamierzeniem Boga(Efezjan 1:9-14 ; Izajasza 46:10 ; Rzymian 8:28 ).

W skład owego "nowego przymierza" - nowego sposobu zarządzania wchodzi Jezus Chrystus Naczelny Pełnomocnik w sprawach związanych z Bogiem oraz 144000 współbraci Chrystusa(Jana 16:27 ; Jana 17: 24 ; Łukasza 22:28-30 ; Objawienia 7:3,4 ; Objawienie 14:1-5 ; Objawienia 20:1 -22:7).

Owe 144000 współbraci Chrystusa obdarzeni mocą "niezniszczalnego życia" wraz z Jezusem Chrystusem dokonają tego co zapowiada Biblia unicestwią tego który ma (...)środki do powodowania śmierci, to jest Diabła(...)(Hebrajczyków 2:14 ; Objawienia 20:1- 22:6 ).

(Jana 5:26, 27) (...)Bo jak Ojciec ma życie sam w sobie, tak też dał Synowi, aby miał życie sam w sobie. 27 I dał mu władzę sądzenia, gdyż jest on Synem Człowieczym.

(Łukasza 22:28-30) (...)Wy zaś wytrwaliście przy mnie w moich doświadczeniach; 29 a ja zawieram z wami przymierze — tak jak mój Ojciec zawarł przymierze ze mną — co do królestwa, 30 żebyście mogli jeść i pić przy mym stole w moim królestwie, i zasiadać na tronach, aby sądzić dwanaście plemion Izraela.

(Objawienie 2:26-28) (...)A temu, kto zwycięży i aż do końca będzie się trzymał moich uczynków, dam władzę nad narodami 27 i będzie pasł ludzi rózgą żelazną, tak iż zostaną potłuczeni na kawałki niczym naczynia z gliny — tak samo jak ja otrzymałem od mego Ojca — 28 i dam mu gwiazdę poranną.

O Jehowie Bogu Biblia mówi , że do Niego jako Stwórcy należy władza sądownicza,ustawodawcza i wykonawcza ((Izajasza 33:22) (...)Bo Jehowa jest naszym Sędzią, Jehowa naszym Ustawodawcą, Jehowa naszym Królem; on nas wybawi.)
Jehowa władzę sądowniczą i ustawodawczą zarezerwował tylko dla siebie ,natomiast władzę wykonawczą powierzył swojemu Synowi . W tym celu uczynił precedens , powołał naczelnym organ władzy wykonawczej - "święte miasto-Nową Jerozolimę" (Efezjan 3:8-9; Hebrajczyków 11:8-10 ; Obj 3:12; 21:2-27; 22:14, 19). W skład owego organu wchodzi Jezus Chrystus Naczelny Pełnomocnik w sprawach związanych z Bogiem oraz 144000 współbraci Chrystusa(Jana 16:27 ; Jana 17: 24 ; Łukasza 22:28-30 ; Objawienia 7:3,4 ; Objawienie 14:1-5 ; Objawienia 20:1 -22:7).

(1 Koryntian 6:2) (...)Czy nie wiecie, że święci będą sądzić świat? (...)
(1 Koryntian 6:3) (...)Czy nie wiecie, że będziemy sądzić aniołów?(...)

milo-ds7 
maranatha-Pan jest blisko

Wyznanie: Adwentysta
Wysłany: 2013-08-28, 06:13   Jak Bóg zaplanował Nowe Przymierze

Bobo napisał/a:
Listek napisał/a:

Zauważ, że przymierzu z Abrahamem towarzyszyło złożenie ofiary ze zwierzęcia.
Przymierzu z Izraelitami pod górą Synaj również. Logiczne, że Nowe Przymierze również ma swoją ofiarę.
Co lub kto nią byłby, jeśli współcześni żydzi nie mają ani systemu kapłańskiego (nie wiadomo kto jest z rodu Aarona) ani nie mają świątyni.
Czego konkretnie się spodziewasz?

Bobo - stawiając takie pytanie wykazujesz brak podstawowej wiedzy z NT. Przecież Chrystus złożył doskonałą ofiarę i żadnych więcej już nie potrzeba. Jest także naszym kapłanem w Niebiańskiej Świątyni i nie potrzeba więcej żadnych innych kapłanów na Ziemi

Cytat:
Hebr.5: (5) Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale /uczynił to/ Ten, który powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, jam Cię dziś zrodził, (6) jak i w innym /miejscu/: Tyś jest kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka. (7) Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. (8) A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. (9) A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają, (10) nazwany przez Boga kapłanem na wzór Melchizedeka
Hebr.8:(1) Sedno zaś wywodów stanowi prawda: takiego mamy arcykapłana, który zasiadł po prawicy tronu Majestatu w niebiosach, (2) jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku zbudowanego przez Pana, a nie przez człowieka. (3) Każdy bowiem arcykapłan ustanawiany jest do składania darów i ofiar, przeto potrzeba, aby Ten także miał coś, co by ofiarował. (4) Gdyby więc był na ziemi, to nie byłby kapłanem, gdyż są tu inni, którzy składają ofiary według postanowień Prawa. (5) Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich.
Hebr.9:(23) Przeto obrazy rzeczy niebieskich w taki sposób musiały być oczyszczone, same zaś rzeczy niebieskie potrzebowały o wiele doskonalszych ofiar od tamtych. (24) Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej /świątyni/, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, (25) nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą. (26) Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie. (27) A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, (28) tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu,

milo-ds7 
maranatha-Pan jest blisko

Wyznanie: Adwentysta
Wysłany: 2013-08-28, 06:29   

Listek napisał/a:
Jeremiasz,31, (31) Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. (32) Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana.
(33) Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. (34) I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał.

Te piękne obietnice mogą się wypełnić na naszych oczach.
Obserwujmy Izrael, uczmy się Prawa Bożego i wypełniania go na wzór Mesjasza.
Nasz Bóg działa.

Jak najbardziej popieram.
Ci, którzy poznali Pana i mają Prawo Boże ( Dekalog) wpisane w serca nie musza już się nawzajem pouczać. Jednak wielu uczestników tego forum nie uznaje tego Prawa i dlatego toczą się niekończące dyskusje bo wielu uważa, że jest "wyzwolonych spod Prawa".
Istotą poznania jest uznanie swojej grzeszności i przyjęcie Jego ofiary na krzyżu na odpuszczenie naszych grzechów. Wiara w zmartwychwstanie dopełnia pokładaną w Nim nadzieję na nasze zmartwychwstanie.

Listek 

Wysłany: 2013-08-28, 08:09   

Bobo napisał/a:

Oczywiście ,że nie.
Kapłaństwo na wzór Melchizedeka, z ofiarą doskonałą,złożoną raz na zawsze,zastąpiło kapłaństwo lewickie z ofiarami ze zwierząt .

W tym różni się nowe przymierze od poprzedniego.

Różnica w obu przymierzach jest też w miejscu zapisu Prawa Bożego.W nowym p. Bóg zapisuje swoje święte Prawo na żywych sercach oddanych Mu ludzi.

Jakie jeszcze różnice widzicie?

Listek 

Wysłany: 2013-08-28, 08:26   

rodz napisał/a:
(Łukasza 22:28-30) (...)Wy zaś wytrwaliście przy mnie w moich doświadczeniach; 29 a ja zawieram z wami przymierze — tak jak mój Ojciec zawarł przymierze ze mną — co do królestwa, 30 żebyście mogli jeść i pić przy mym stole w moim królestwie, i zasiadać na tronach, aby sądzić dwanaście plemion Izraela.

Jeremiasz pisze, ze nowe przymierze będzie ustanowione nad domem Izraela i nad domem Judy.
Jezus wprowadził w Nowe Przymierze wyłącznie samych Żydów podczas wieczerzy paschalnej / Łk.22,15-20/.Mówiąc konkretnie, obwieścił to przymierze swoim 12 uczniom, którzy - jak zaraz potem Jezus wyjaśnił - są w szczególny sposób powiązani z dwunastoma plemionami Izraela jako ich sędziowie / Łk.22,30; por.Mt. 19,28; Ap.21,12-14/.
Wydaje się ,że te dwanaście plemion Izraela jako całość ma na myśli Jeremiasz, gdy pisze o domu Izraela i domu Judy.

chryzolit

Wysłany: 2013-09-04, 18:30   

Aby zrozumieć znaczenie słów zapisanych w Jer.31;31-o Nowym Przymierzu,powinniśmy zacząć od analizy listu Ap.Pawła do Żyd 8;7-oraz-10;15.
Ponieważ Apostoł dwa razy przywołał to proroctwo,a poznanie okoliczności oraz kontekstu pozwoli nam zrozumieć go.
Pozdrawiam.

Henryk 

Wysłany: 2013-09-04, 18:36   

chryzolit napisał/a:
Ponieważ Apostoł dwa razy przywołał to proroctwo,a poznanie okoliczności oraz kontekstu pozwoli nam zrozumieć go.

A jak mają zrozumieć, skoro sami siebie nazywają Izraelem, i twierdzą, że to Przymierze już dawno zastosowane...
Teologia zastępstwa.
Obietnice dane narodowi Bożemu przypisują sobie.

chryzolit

Wysłany: 2013-09-04, 19:26   

Henryku.
List do Hebrajczyków napisał Ap.Paweł,jak te teksty wytłumaczysz.
Pozdrawiam.

Henryk 

Wysłany: 2013-09-04, 19:50   

Chryzolicie:
Nie da się inaczej, jak napisano.
Łaska została odjęta od Judy i Izraela na pewien określony czas, i w określonym celu.
Bóg zawrze z nimi inne przymierze, z innym Pośrednikiem.

chryzolit

Wysłany: 2013-09-05, 18:00   

Henryku.
W tym konkretnym przypadku,przytoczyłem proroka Jeremiasza wiersz o Nowym Przymierzu,Ap.Paweł dwa razy cytuje go przy opisie w liście do Żydów,tym samym podaje nam wypełnienie tego proroctwa.Teraz powinniśmy przeczytać to i ewentualnie porównać z innymi miejscami które też o nim piszą.Ponadto powinniśmy sobie,każdy z nas wstawić pytanie,czy korzystamy z ofiary J.Chrystusa,z jego przelanej krwi?.
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu