Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Częstotliwość objawień a denominacja i religia
Autor Wiadomość
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-09, 21:12   

KobietaZMagdali napisał/a:
Czytałam, że długie włosy i brony u prawosławnych duchownych wynikały z chrystianizacji słowian i miały ich odróżnić od pogańskich kapłanów, którzy golili głowy.

I to by było całkowicie po chrześcijańsku i biblijnemu! 8-)

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-11-10, 17:12   

Dezerter napisał/a:
Bardzo ciekawy i solidnie przygotowany post Lady - gratulacje i dziękuje

Dziękuję również, cieszę się że(jeśli) informacje się przydały.

Rethel napisał/a:
Akurat!

Tak jak powiedział wcześniej, nie ma u Łukasza żadnych informacji, jakoby Jan Chrzciciel miał być nazyrejczykiem od urodzenia.

Nie wiem czy celowo czy nie (nie wnikam) wybrałeś sobie Przekład Nowego Świata, ale w interlinii mamy:

Będzie bowiem wielki wobec Pana i wina i sycery nie będzie pił i Duchem Świętym napełniony będzie jeszcze w łonie matki

Mamy informacje, że Jan nie będzie pił wina – czas przyszły. Nie ma żadnych sugestii, kiedy ma zostać nazyrejczykiem.

To po pierwsze. Po drugie, w owym wersecie nie mamy informacji, że Jan będzie nazyrejczykiem od chwili urodzenia / w łonie matki (jak w przypadku Samsona, którego matka nie piła wina w ciąży). Drugi człon wersetu 15 mówi bowiem o tym, że Jan będzie napełniony Duchem Świętym w łonie matki. Jeszcze gdyby ten werset mówił, że Jan będzie poświęcony Panu w łonie matki – mielibyśmy silną sugestię, jakoby Jan miał być nazyrejczykiem od urodzenia. Nazir znaczy bowiem "poświęcony".

Mamy tylko informację, że w łonie matki ma być napełniony Duchem Świętym co świadczy o tym, że już wtedy został powołany do misji prorockiej/ nauczycielskiej i miała spłynąć na niego mądrość (już od dziecka). O tym właśnie mówi kolejny werset (Łk 1: 16).

Taka samą konstrukcję mamy np. w Dz 2: 4. gdzie Duchem Świętym zostają napełnienie uczniowie Jezusa, czy W Dz 4: 8, kiedy przemawia napełniony Duchem Piotr. Fraza ta pojawia się jeszcze kilka razy u autora Ewangelii Łukasza i Dziejów. Nie ma związku z nazyreatem.

Natomiast nazyrejczykiem od urodzenia był właśnie Absalom. Mówi o tym Talmud Babiloński, Traktat Nazir (4b)

Cytat:
It has been taught: Rabbi said that Absalom was a life-nazirite, for it says, And it came to pass at the end of forty years that Absalom said to the king: [pray thee, let me go and pay my vow which I have vowed unto the Lord in Hebron. He used to cut his hair every twelve months, for it says. [And when he polled his head,] now it was at every year's [yamim] end [that he polled it]

Talmud

I nauczano: Rabin powiedział, że Absalom był nazarejczykiem przez całe życie: „Po upływie czterdziestu lat rzekł Absalom do króla: Pozwól mi pójść wypełnić w Hebronie ślub, jaki złożyłem Panu.” Zwykł też przycinać swoje włosy co dwanaście miesięcy, jak mówi Pismo: „Kiedy strzygł swoją głowę” Wtedy też był owy koniec roku, kiedy przystrzygał swoje włosy

W traktacie 5a są zamieszczane dyskusje na temat tego, co jaki czas Absalom podcinał włosy. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że był on nazyrejczykiem.

Jak widać tradycja rabiniczna nie miała problemów również z tym, że Absalom wypełniał ślub w Hebronie. I wiem że jeśli pewne źródła się z Tobą nie zgadzają, tym gorzej dla źródeł. Ale tak jak już Ci kiedyś napisałam – tradycja rabiniczna żydów z II-V wieku, jest wciąć bliższy czasem, kulturą i religią czasom Absaloma, niż wiek XXI i jego „kultura” .

Odpowiedz do tematu