Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Quster
2010-08-21, 12:08
Imię Boże Jahwe. Czy na pewno nie było go w NT?
Autor Wiadomość
Kesja
Gość
Wysłany: 2006-05-21, 18:19   

Cytat:
Cytat:

Możemy nawet hipotetycznie załozyć, że NT posiadał w najstarszych swych kopiach w kilku miejscach ten tetragram.

A jeśli nie posiadał to czy jest to dla nas wyrocznia i tez nie powinno
być teraz wstawiane ?

Jestem przekonany głęboko o Bożej opatrzności. Tj. zachował się do naszych czasów, ngdyby Bogu rzeczywiście zależało na tym, by ów hipotetycznie istniejący w tekście greckim NT tetragram a pewno tak by
się stało

czy dla nas przekład grecki jest wiążący ? czy w innych przekładach jest Imie.

Najwyraźniej jednak w oczach Bożych nie jest to problem o znaczeniu decydującym dla naszego zbawienia.

A jesli Bóg ma inne zdanie ?

Zbawieni możemy być bez względu na to, czy w NT czytamy słowo Kurios, Theos czy ów hipotetycznie tam istniejący tetragram

Tak ale jesli wiemy Kto jest Moszija -Zbawicielem
I zapewne Nic sie nie zmieniło w Jego mysleniu ,od kiedy powiedział

Wzywajcie Mego Imienia .

Brak Imienia w naszym jezyku i nie tylko , sprawia Wielkie zubozenie Bo nie wiedzą Kogo brzebodli .

Smile

A co z Imieniem Jeszua w S T.?

Gunther
Gość

Kesja napisał:
czy dla nas przekład grecki jest wiążący ? czy w innych przekładach jest Imie.

Myślę, że jest wiążący, bo w tym języku NT powstał.
Kesja napisał:
A jesli Bóg ma inne zdanie ?

Być może. Tylko dlaczego dopuścił do tego, że nie mamy ani jednego rękopisu NT z Jego imieniem? Przecież jest Panem historii i mógł tak pokierować okolicznościami, aby to imię przetrwało.
Cytat:
Brak Imienia w naszym jezyku i nie tylko , sprawia Wielkie zubozenie Bo nie wiedzą Kogo brzebodli .

Ale my wiemy, kogo przebodli (w pewnym sensie: kogo przebodliśmy - w końcu to nasze grzechy spowodowały, że zdecydował się na krzyż). I to nasza odpowiedzialność, jako wierzących, obwieszczać światu, kim jest ten, kogo odrzuca.
Cytat:
A co z Imieniem Jeszua w S T.?

Nosi je Jozue. Laughing
Pozdrawiam

Kesja
Gość

Gunther

Może w tym a moze nie ,pytanie dlaczego w języku Hebraiskim
nie ma NT a jesli był to kto go zniszczył a moze jest i w dniach Końca

poznamy go. Dlaczego do Żydów -a do nich przyszedł - miał by byc
pisany w języku pogańskim .

No i jeszcze pytanie czy nie lepiej zaufac Zydom co do tłumaczenia
w ich języku hebrajskim.
Jest to język świety i tajemniczy Oni wiedzą lepiej , greka jest dobra
ale orginał to Hebrajski .

Wiem że Jozue nosił Imię Joszua ale mnie chodzi oto czy JHWH nazwany był Joszua .

Gunther
Gość

Kesja - NT napisano po grecku. Być może po hebrajsku napisano Ewangelię Mateusza, jak świadczy o tym Papiasz w II wieku. Ale niestety nie zachował się ten hebrajski oryginał (lub po prostu druga wersja).
Nie wiem dlaczego Bóg tak zdecydował. Może dowiemy się u końca czasów. W sumie, już w ST są fragmenty aramejskie. Na to też Bóg pozwolił.
W ST Bóg nie był nazywany imieniem Jeszua, ale stosowano do niego słowo Jesza - ratunek.

Kesja
Gość

Gunther

Kiedy Israel oddalał sie od Boga ,Bóg zabierał mu jezyk Hebraiski
i dawał Aramejski .

Jaka jest różnica miedzy słowami ,że nie był nazywany Imieniem
ale stosowano do niego Imie Jeszua,?

Kesja
Gość
Wysłany: 2006-05-21, 18:20   

Dawid.H.Stern.

Cytat:

Najbardziej uderzającym faktem świadczącym o tym, że greka nie była pierwotnym językiem ewangelii, jest fragment z Ewangelii św. Mateusza, gdzie anioł mówi Józefowi, by nazwał swego nienarodzonego jeszcze syna "Jeszuą, ponieważ on zbawi swój lud od grzechów".

W grece to wyjaśnienie jest bez sensu, tak jak w polskim, angielskim czy jakimkolwiek innym języku poza hebrajskim czy aramejskim.

Tylko w tych językach związek między "Jeszua" (zbawienie) a "on zbawi" (po hebrajsku "yoshia") jest oczywisty.

Gunther
Gość

Oczywiście, że tak i nie ma tutaj dwóch zdań dyskusji. Laughing
Bez wątpienia Mateusz znał hebrajski (lub przynajmniej aramejski) i zakładał, że jego czytelnicy (przynajmniej niektórzy) także go znają.
Dodać do tego nalezy swiadectwo Papiasza o tym, że Mateusz spisał swoją Ewangelię (a ściślej tzw. logia - być może jedynie mowy Jezusa) po hebrajsku.
Niestety ta hebrajska wersja ewangelii nie zachowała się.
Zdaniem językoznawców współczesna wersja Ewangelii Mateusza napisana została od razu po grecku i raczej nie jest tłumaczeniem.
Można domniemywać, że Mateusz przygotował dwie wersje swojej Ewangelii.
Pozostałe trzy ewangelie napisano od razu po grecku. Jednak bez cienia watpliwości ich autorzy byli Żydami. Zdaniem wielu badaczy (o ile pamiętam także Sterna) nawet Łukasz, którego zazwyczaj uważano za Greka, był zhellenizowanym Żydem.

Olo.
Gość

Pomijając wszystko. Bo raczej potrafie zrozumieć Waszą argumentację. Powiedzcie proszę jak należałoby zinterpretować pisma Szem Toba i Nestora Hakomera?(o czym pisałem na początku) Dlaczego w pewnych miejscach nie ma w nich słowa "Adonaj" (Pan), tylko substytut słowa "Ha szem" (Imie), którym zastępowano właśnie tetragram. Jeśli Jezus nie wymawiał tetragramu, to dlaczego ten substytut się tam pojawia? Jak to wytłumaczyć? Bo narazie jest to moim zdaniem silny argument za używaniem imienia Jehowa przez Jezusa. Jak to logicznie wyjaśnić skoro On go rzekomo nie używał?

Android
Gość

W tamtych czasach przeciez nie wolno bylo wypowiadać imienia Boga - było powiedziane "nie wzywaj imienia Boga na daremne" - rozwazanie filozofów faryzejskich, sadycejskich i prochrzescijanskich byla w tym względzie jednomyslne - "wszystko to marnosc".

Zaczeto wiec uzywac słów Pan - Imię - Bóg itd.. Na pewno pierwsi chrzescijanie byli wielkimi myslicielami - ale tez nie przeceniajmy waznosci oddziaływania tamtych casów na nich. Uwazam (tak jak podaje olo.) ze gdy w wersecie jest zamiast Pan słowo "imie" - to cos swiadczy przed niechęcią nazywania Osoby Boga po imieniu.. wytlumaczenie mam tylko jedno - wlasnie takie jak podalem... strach przed popełnieniem grzechu...

Wojtek37
Gość
Wysłany: 2006-05-21, 18:21   

No to Jezus nazywając Swego Ojca w Niebie "Abba" co znaczy Ojczulku powinno być postrzegana dla pobożnego Izraelity jako bluźnierstwo i winno być ukarane śmiercią.

Zaś samo wypowiedzenie Imienia Bożego było [tak uważano] przekroczeniem związanym z brakiem szacunku do Boga.

Android
Gość

Czy tak nie było... tak jak kiedyś izraelitom - tak teraz powiedz muzełmanom ze Bóg ma syna... :/

Kesja
Gość

Dlaczego nie wymawiano Imienia JHWH ? no własnie dlaczego ,skoro

sam JHWH mówi nalega ,wzywajcie Mego Imienia , wzywajcie.

Duch Mesjasza woła przez proroka Izajasza : I nie ma kto by
wzywał TWEGO IMIENIA i kwapił sie do uchwycenia si Ciebie... Lecz teraz JHWH Ty jestes naszym Ojcem my jestesmy glina.

A co do Jezusa to wymówił Imie w modlitwie szema.

Słuchaj Israelu JHWH jest Elohim twoim JHWH -Jeden.

Prorok Jeremiasz mówi a raczej Duch JHWH przez niego ;
23/27
prorocy prorokujący kłamliwie dążą do tego by zatrzec
w pamieci mojego ludu Moje Imie.

Dlaczego dzis zastepuje sie Imie słowem Ha Szem ?
no właśnie dlaczego ? skoro SAM Bóg pragnie tego .

Nie koniecznie było napisane : nie wzywaj Imienia Boga na darmo.
raczej :
nie bedziesz niósł na prózno Imienia JHWH , gdyz nie oczyści Bóg
tego ,kto na próżno nosi Imie jEGO .

Android
Gość

Tak samo tłumacza sobie to SJ. Uwazają ze tylko oni wzywają Imie ojca Boga (no jeszcze Badacze i Zielonoswiatkowcy jak dobrze pamietam) - tak jak sobie tego zyczył.. cała reszta chrzesicjan uwaza ich za Heretyków - zachowują sie tak jakby imie Jezusa wymazało imie JHVH.. straszny to podział i straszny sposób wielbienia.. rozdziela jakby ojca z synem, choc niektórzy uwazają ze są w jednej osobie..

Olo.
Gość

Prawdę mówiąc jesienią dokonałem pewnych wyliczeń statystycznych w Ewangeliach według Przekładu Nowego Świata i co ciekawe już wtedy zauważyłem że ewangeliczny Jezus dość specyficznie określa Boga jeśli chodzi o imię Jehowa.

W Ew. Marka 7 razy i to prawie tylko w cytatach ze ST, a z tego tylko 2 wypowiedzi (5:19 i 13:20) nie są cytatami ze ST. To dziwne jak na głosiciela i najwiekszego orędownika tego imienia.

W Ew. Łukasza 8 razy z czego tylko raz to swobodna wypowiedź Jezusa nie bedąca cytatem ze ST (20:37)

Ciekawie jest w Ew. Mateusza gdzie Jezus używa słowa Jehowa 8 razy i to tylko w cytatach ze ST. Jak gdyby nigdy z własnej nauki i serca, lecz tylko w cytatach z Tory.

A najciekawiej jest w Ew. Jana gdzie używa słowa Jehowa tylko raz w cytacie ze ST, lecz nigdy z własnych przemysleń i spostrzeżeń.

To naprawde dziwny obraz Jezusa. Nie daje mi to spokoju od kilku miesięcy.

Natomiast Ewangelie zawierają też kilka modlitw Jezusa i ujawniają (nakładając się czasami na siebie), że zwracał sie on do Najwyższego 17 razy Ojcze, 2 razy Panie i 4 razy Boże mój, oraz raz nazywa go w modlitwie po prostu Bogiem. Ale nawet według PNS nigdy nie zwraca sie do niego Jahwe.

Już dawno mnie to dziwiło. Ale może coś źle rozumiem? A może to jest właśnie dobry trop?

Ps Wypowiedź tę wklejam wszędzie gdzie dyskutowałem na ten temat.

Olo.
Gość
Wysłany: 2006-05-21, 18:22   

Co do moich wyliczeń statystycznych dotyczących ewentualnego imienia Jahwe w ustach Jezusa, na podstawie których można by wątpić w używanie przez niego owego imienia. To sprawa też nie jest taka prosta. Bo jeśli przyjmiemy, że Jezus nazywał Boga Panem zamiast Jehową, to wtedy moje wyliczenia statystyczne i tak prowadzą do podobnych wniosków, tylko tym razem nie w stosunku do słowa Jahwe, tylko Pan. I problem nadal pozostaje ten sam, tylko z imienia Bożego przechodzi na słowo Pan. W tym wypadku wydaje mi się że moje wyliczenia statystyczne przeciw owemu imieniu w NT zawiodły. To by niczego nie tłumaczyło.

Natomiast nie daje mi jednak spokoju świadectwo tekstualne w pismach Szem Toba i Nestora Hakomera, którzy w wielu miejscach pomijają tradycyjnie dziś pisane słowo Pan, a umieszczają substytut słowa imię który był stosowany właśnie w miejsce tetragramu. A czynią to w cytatach z Ewangelii Mateusza.

To wszystko jest bardzo dziwne, bo sam Bóg tak się przedstawił zapytany o swe imię przy krzewie ognistym przez Mojżesza.

Wyj. 3:15 BT wyd. II
...Jahwe, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.

Ja tu dociekam na podstawie szczątkowych danych swoim ograniczonym umysłem, a to są słowa zapowiedzi samego Boga. A w innym miejscu Pismo powiada.

Prz 3:5 BWP
Całym sercem zaufaj Panu i nie buduj nigdy na własnej mądrości!

Odpowiedz do tematu