Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niepokalanie Maryjne
Autor Wiadomość
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-19, 13:04   Niepokalanie Maryjne

witam mam pytania do Katolików , bo jestem w tym temacie zielony , tylko przyjmuje pewne dogmaty , z szacunku ale chciałbym poszerzyć wiedzę w tym zakresie :

1.w którym miejscu w piśmie świętym jest oznajmione , że Maryja była dziewicą
[nie pytam o poczęcie Jezusa bez grzechu , tylko ogólnie o dziewictwo]
2. w ktorym miejscu w piśmie św. jest , ze Maryja nie ma grzechu pierworodnego
3. czy Maryja jeśli nie miała grzechu 1rodnego=nigdy nie grzeszyła ?
Z góry dzieki za odpowiedzi:) Bede wdzieczny bo mi to spędza sen z powiek troche;)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-01-19, 13:18   

Pytania niewłaściwie sformułowane. Katolicy, podobnie jak Prawosławni nie uznają Pisma jako ostatecznego autorytetu w sprawach wiary. Dogmaty maryjne wynikają z szeroko pojętej tradycji, i zostały (lub zostają) ogłoszone jako oficjalnie wiążące na poszczególnych soborach. Nie spodziewam się, abyś uzyskał satysfakcjonujące odpowiedzi.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-19, 13:23   

Cytat:
Pytania niewłaściwie sformułowane. Katolicy, podobnie jak Prawosławni nie uznają Pisma jako ostatecznego autorytetu w sprawach wiary.

Hhehe proszę niepluć :P Bo to akurat pięta ahillesowa , wszystkich wyznań:)
U ŚJ np ostatecznym autorytetem jest Strażnica.
jest to pięta ahillesowa ogólnie Kościoła Piotrowskiego i jego shizm.
Jednak czekam bo moze ktoś znajdzie konkretną odpowiedz
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-01-19, 13:34   

jfs300 napisał/a:
Jednak czekam bo moze ktoś znajdzie konkretną odpowiedz
Nie sądzę. Według oficjalnej wykładni KK Tradycja pełni rolę wyjaśniającą i uzupełniającą Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Większość dogmatów maryjnych nie wynika z Pisma, ale stanowi konsekwencję poglądów powstałych na przestrzeni wielu wieków.
Jednak żebyś był content poczekajmy, aż się wypowie jakiś wyznawca katolicyzmu.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-19, 13:39   

No zobaczymy z góry zaznaczam , ze we wstawiennictwo wierzę gdyź nikt tak dobrze nie znał Syna jak Maryja i nie musi być bezgrzeszna by byc świętą podobnie jak apostołowie na początku do wzorowych nie należeli. a są uznani za świętych.

Słowo „święci” pochodzi z greckiego słowa „hagios”, które oznacza „poświęcony Bogu, święty, pobożny, uświęcony”.
Taką ją ukochałem jako Matkę Mesjasza

Tu mam pytanie tylko wlasnie co do tej bezgrzesznosci nie żeby zlekceważyć kult Maryi
 
 
tabasz
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-19, 15:11   Re: Niepokalanie Maryjne

jfs300 napisał/a:
witam mam pytania do Katolików , bo jestem w tym temacie zielony , tylko przyjmuje pewne dogmaty , z szacunku ale chciałbym poszerzyć wiedzę w tym zakresie :

1.w którym miejscu w piśmie świętym jest oznajmione , że Maryja była dziewicą
[nie pytam o poczęcie Jezusa bez grzechu , tylko ogólnie o dziewictwo]
2. w ktorym miejscu w piśmie św. jest , ze Maryja nie ma grzechu pierworodnego
3. czy Maryja jeśli nie miała grzechu 1rodnego=nigdy nie grzeszyła ?
Z góry dzieki za odpowiedzi:) Bede wdzieczny bo mi to spędza sen z powiek troche;)


Oficjalną pozycją kościoła Rzymsko-Katolickiego jest to, że matka Jezusa, Maria pozostałą dziewicą przez resztę swojego życia. Czy ten koncept jest biblijny? Przed tym jak przejdziemy do konkretnych fragmentów Pisma, ważne jest by zrozumieć dlaczego Kościół Rzymsko-Katolicki wierzy w zawsze-dziewictwo Marii. Kościół Rzymsko-Katolicki widzi Marię jako „Matkę Boga” i „Królową Niebios”. Katolicy wierzą, że Maria ma wywyższone miejsce w Niebie, z najbliższym dostępem do Jezusa i Boga Ojca. Taki koncept nie jest nigdzie nauczany w Piśmie. Ponadto nawet jeśliby Maria posiadała takie wywyższone miejsce, to współżycie seksualne nie odebrałoby jej takiego miejsca. Seks w małżeństwie nie jest grzeszny. Cały koncept zawsze-dziewictwa Marii pochodzi z niebiblijnego nauczania, że Maria jest Królową Niebios oraz z niebiblijnego zrozumienia seksu.

Więc, co Biblia mówi o zawsze-dziewictwie Marii? Używając Biblii Tysiąclecia, która jest katolickim przekładem Biblii, możemy zobaczyć, że zawsze-dziewictwo Marii nie jest nauczane w Biblii. Mateusza 1:25 w Biblii Tysiąclecia mówi: „Ale nie obcował z nią, DOPÓKI nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus”. Znaczenie tego fragmentu jest całkowicie jasne. Józef i Marii nie mieli relacji seksualnych dopóki Jezus się nie urodził. Mateusza 13:55-56 w Biblii Tysiąclecia mówi: “Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam [Maryja], a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?”. Katolicy prawidłowo twierdzą, że greckie słowa na “bracia” I “siostry” w tych wersetach mogłyby odnosić się do męskich i żeńskich bliskich, niekoniecznie rodzonych braci I sióstr. Jednakże, zamierzone znaczenie jest jasne: Jezus uważany był za syna Józefa, za syna Marii i bratem Jakuba, Józefa, Szymona i Judy oraz bratem nieokreślonej liczny sióstr. Ojciec, matka, brat, siostra. Trzeba bardzo naginać ten tekst żeby zinterpretować „braci i siostry” jako „kuzyni” albo „bliscy” widząc, że wymienieni zostali również matka i ojciec Jezusa.

Mateusza 12:66 mówi: “Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i [Jego] bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić” (BT). Zobacz także Marka 3:31-34; Łukasza 8:19-21; Jana 2:12; i Dzieje 1:14. Wszystkie te fragmenty wspominają o matce Jezusa i o Jego braciach. Jeśli byliby oni Jego kuzynami, albo synami Józefa z jego wcześniejszego małżeństwa, to dlaczego byliby tak często wymieniani razem z Marią? Zawsze-dziewictwo Marii nie ma uzasadnienia w Piśmie. Musi być ono wycedzone z Pisma, zaprzeczając temu co Pismo jasno mówi.

Maria, matka Jezusa była kobietą, która została nazwana przez Boga „pełną łaski” (Ew. Łukasza 1:28). Słowa „pełna łaski” pochodzi od słowa greckiego, które znaczy „wiele łaski”. Wielu otrzymało łaskę Bożą. Łaska oznacza, że otrzymujemy, pomimo że na to nie zasługujemy. Maria potrzebowała łaski Bożej, tak samo jak każdy z nas. Maria sama rozumiała ten fakt, jak deklaruje w Ew. Łukasza 1:47 „…raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy…” Maria wiedziała, że musi zostać zbawiona, że potrzebuje Boga, jako swojego Zbawiciela. Biblia nigdzie nie podaje, że Maria była kimś więcej niż zwykłą kobietą, którą Bóg wybrał, aby użyć w niezwykły sposób. Tak, Maria była prawą kobietą, i ubłogoslawioną przez Boga (Ew. Łukasza 1:27-28). Była jednak też grzeszną istotą ludzką, tak samo jak każdy z nas – która potrzebowała Jezusa Chrystusa jako swojego Zbawiciela, tak samo jak wszyscy inni (Ks. Koheleta 7:20; List do Rzymian 3:23; 6:3; 1 List Jana 1:8).

Maria nie została poczęta w “niepokalany sposób” – nie ma żadnych biblijnych podstaw do tego, aby uważać, iż narodziny Marii były czymś innym niż zwykłe narodziny ludzkiej istoty. Maria była dziewicą, kiedy narodził się Jezus (Ew. Łukasza 1:34-38), lecz idea „wiecznego dziewictwa” Marii jest niebiblijna. Ewangelia św. Mateusza 1:25, mówiąc o Józefie, podaje „lecz nie zbliżał się do Niej, AŻ porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.” Słowo „aż” jasno wskazuje na seksualne zbliżenie Józefa i Marii po tym, jak narodził się Jezus. Jezus miał czterech „pół-braci”: Jakuba, Józefa, Szymona i Judasza (Ew. Mateusza 13:55). Jezus miał również „pół-siostry”, lecz nie znamy ich imion czy liczby (Ew. Mateusza 13:55-56). Bóg ubłogosławił Marię, dając jej kilkoro dzieci, co w tamtej kulturze było jasnym wyznacznikiem, błogosławieństwa Bożego, spoczywającego na kobiecie.

Pewnego razu, kiedy Jezus przemawiał, kobieta w tłumie powiedziała “Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś.” (Ew. Łukasza 11:27) Nigdy nie było lepszej okazji dla Jezusa, aby zadeklarował, że Maria rzeczywiście była godna chwały i adorowania. Jaka była odpowiedź Jezusa? „On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go.” (Ew. Łukasz 11:28) Dla Jezusa, posłuszeństwo względem Bożego Słowa było WAŻNIEJSZE niż bycie kobietą, z która go zrodziła. Nigdzie w Piśmie Świętym Jezus, czy ktokolwiek inny, nie kieruje uwielbienia czy adoracji w kierunku Marii. Elżbieta, krewna Marii, chwali Marię w Ew. Łukasza 1:42-44, ale bazuje to na fakcie, że Maria narodzi Jezusa. Nie było to spowodowane żadną nieodłączną chwałą, która byłaby zawarta w Marii.

Maria znajdowała się pod krzyżem, kiedy Jezus zmarł (Ew. Jana 19:25). Maria była z apostołami w Dzień Zielonych Świąt (Dz. Apostolskie 1:14). Jednakże, Maria nigdy nie została ponownie wymieniona po Dziejach Apostolskich, w rozdziale 1. Apostołowie nigdy nie przyznali Marii wyróżniającej roli. W Biblii nie znajdziemy wzmianki na temat śmierci Marii. Nie ma nic powiedzianego na temat Marii wstępującej do Nieba czy mającej jakąkolwiek wyróżniającą ją rolę w Niebie. Maria powinna być traktowana z szacunkiem, jako ziemska matka Jezusa, ale nie powinniśmy jej czcić czy adorować. Biblia nigdzie nie podaje, że Maria może słyszeć nasze modlitwy czy że może być naszą mediatorką przed Bogiem. Jezus jest naszym jedynym mediatorem, pośrednikiem w Niebie (1 List do Tymoteusza 2:5). Jeśli chodzi o ofiarowywanie chwały, uwielbienia, adoracji i modlitw, Maria powiedziałaby to samo, co aniołowie: „Uwielbiajcie Boga!”. (Apokalipsa św. Jana 19:10; 22:9). Maria sama ustanawia dla nas przykład, kiedy kieruje swoje uwielbienie, adorację i chwałę samemu Bogu „Wielbi dusza moja Pana, i rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim, bo wejrzał na uniżoność służebnicy swojej. Oto bowiem odtąd błogosławioną zwać mnie będą wszystkie pokolenia. Bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, i święte jest imię jego.” (Ew. Łukasza 1:46-49).


http://www.gotquestions.o...ctwo-Marii.html
http://www.gotquestions.o...a-dziewica.html


Informacje na temat końca życia ziemskiego Marii i jej zaśnięcia lub, według innej tradycji, wniebowzięcia pojawiają się w Złotej legendzie i zostały zaczerpnięte z apokryficznej księgi, której autorstwo przypisuje się Janowi Ewangeliście[9]. Według tej legendy[7] po wniebowstąpieniu Jezusa, Maria zamieszkała w domu w pobliżu góry Syjon, gdzie odwiedził ją anioł, trzymający w ręku gałązkę palmową. Maria otrzymała od posłańca z niebios wiadomość, że za trzy dni opuści ziemskie ciało. Chciała zostać pochowana przez apostołów. Wtedy anioł powiedział, że przybędą do niej w dniu śmierci. Gdy Maria siedziała z aniołem, jej dusza opuściła ciało i udała się wprost w ramiona syna. Jezus polecił apostołom pochować ciało matki w dolinie Jozafata. Trzy dni później Jezus powrócił na ziemię i zapytał apostołów, jak może uczcić Marię. Wtedy oni zaproponowali Jezusowi, aby zabrał ciało matki do nieba, aby na wieki pozostało po jego prawicy. Archanioł Michał zszedł na ziemię i złączył ciało Marii z jej duszą. Maria wyszła z grobu i natychmiast została wzięta do nieba. Szaty Marii miały zostać w grobie na pociechę wiernym. Rzekoma suknia Marii stała się w późniejszych czasach relikwią w katedrze Notre Dame w Chartres[15].

Tu masz resztę tych baśni
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_z_Nazaretu
 
 
Jordan

Dołączył: 07 Gru 2013
Posty: 10
Wysłany: 2014-02-10, 08:39   

wit napisał/a:
Katolicy, podobnie jak Prawosławni nie uznają Pisma jako ostatecznego autorytetu w sprawach wiary.

"Nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane" (1 Kor. 4:6).

Trzymajmy się Pisma!
_________________
http://gedeon.j.pl
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-13, 22:26   

tak ale roli Maryi nie wolno nam umniejszać
Anioł powiedzial do Matki Boskeij:
"Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>".
"Bądź pozdrowiona, łaską udarowana" (Biblia Gdańska)
"Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona" (Biblia Warszawska)

Więc paplanie ze Matka Boża była tylko tam jakąś niewiastą Żydowską bez znaczenia jest nienamiejscu, troche szacunku.
Przeczytałem pare materiałów ;
Co do dogmatu o niepokalaniu , nadal jestem nie przekonany i nikt nie śmie mnie przekonać czemu te objawienia które miały miejsce na tak szeroką skalę nie wydarzyły się w czasach biblijnych , nie mogły zotać spisane??
nie posiadam w sobie ni krzty KULTU co niezmienia faktu ze Matkę Bożą bardzo szanuję i prosze ja o wstawiennictwo. I wam tez radze nie występować przeciw niej. Nawet jak nie jest niepokalana dziewica i superkompetentna, to nadal jest Matką Chrystusa i dla nas jest skarbem duchowym. Pozdrawiam:)
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-02-15, 01:50   

wit napisał/a:
Katolicy, podobnie jak Prawosławni nie uznają Pisma jako ostatecznego autorytetu w sprawach wiary

To, że katolicy nie uznają niebiblijnej zasady sola scriptura, nie znaczy, że nie uznają Pisma za ostateczny autorytet w sprawach wiary. Jesteś w błędzie.

wit napisał/a:
Dogmaty maryjne wynikają z szeroko pojętej tradycji, i zostały (lub zostają) ogłoszone jako oficjalnie wiążące na poszczególnych soborach.

Nie z "szeroko pojętej tradycji", ale z Tradycji apostolskiej. A na soborach zostały ogłoszone tylko niektóre dogmaty. Wit, kolejna wypowiedź, która świadczy o tym, że robisz dla siebie wyjątek i wypowiadasz się w sposób mało kompetentny.

tabasz napisał/a:
Mateusza 1:25 w Biblii Tysiąclecia mówi: „Ale nie obcował z nią, DOPÓKI nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus”

W tym fragmencie, w BT nie ma żadnego "dopóki". Nieładnie tak manipulować. Fuj.
 
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-02-15, 08:26   

jfs300 napisał/a:
Więc paplanie ze Matka Boża była tylko tam jakąś niewiastą Żydowską bez znaczenia jest nienamiejscu, troche szacunku.

No... nie była „jakąś tam”, pierwszą z brzegu, tylko pochodziła z rodu Dawida (podobnie jak jej późniejszy mąż- Józef). Do tego żyła w odpowiednim czasie i miejscu.
Była panną (co było jednoznaczne wtedy u kobiet- dziewicą) i miała (jak to dziś mówi się) „czyste serce”. ;-)
Izajasz o niej prorokował:
Mt 1:23 br "Oto panna pocznie i porodzi syna, któremu będzie nadane imię Emanuel, to znaczy: Bóg z nami."
Cytat:
Co do dogmatu o niepokalaniu , nadal jestem nie przekonany

Ja także do żadnego z dogmatów nie jestem przekonany.
Cytat:
Matkę Bożą bardzo szanuję i prosze ja o wstawiennictwo.

To źle! Sprzeciwiasz się wyraźnym słowom apostołów”.
Dz 4:11-12 bt "On jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. (12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."
1Ti 2:5 bt "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,"
Cytat:
I wam tez radze nie występować przeciw niej.

Najwięcej krzywdy zrobiły dogmaty o Jej niepokalanym poczęciu, o Jej dziewictwie po narodzinach Jezusa, pomimo urodzeniu innych dzieci.
Cały czas temat kręci wokół jej narządów rodnych... :-(
Cytat:
Nawet jak nie jest niepokalana dziewica i superkompetentna, to nadal jest Matką Chrystusa i dla nas jest skarbem duchowym.

Co to jest „skarb duchowy”?
Meritus, gdy zabierze głos, to zawsze merytorycznie;
Cytat:
W tym fragmencie, w BT nie ma żadnego "dopóki". Nieładnie tak manipulować. Fuj.

Masz choć wszystkie wydania BT?

Nie zmienia to w żadnej mierze faktu, że:
Biblia poznańska- Ale nie żył z nią do czasu,
Przekład dosłowny- Nie obcował z nią jednak dopóki,
co jest jednoznaczne, że potem obcował...
Czy to w czymś ubliża młodej małżonce? :aaa:
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-15, 11:52   

Cytat:
Dz 4:11-12 bt "On jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. (12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."
1Ti 2:5 bt "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,"

Zaptytam o ten fragment gorliwych katolików, bo mam takich gorliwych w realu , tylko ze u nich faktycznie Biblia jest na 2 lub 3 miejsu autorytetem:(Myslalem ze na forum znajdę kogoś kto mi te dogmaty wyjaśni:)
fakt faktem ze jak modle sie o wstawiennictwo przez Maryję, to kojarze również Chrystusa a nie w oderwaniu jako świętą z Częstochowy na przykład. Więc takie zapędy mi nie grożą :lol:
 
 
krzych67 

Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 580
Wysłany: 2014-03-22, 21:39   

Pozdrawiam Cię Henryku :)
Miło poczytać jak ktoś prawdę pisze.
 
 
elihu 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 73
Wysłany: 2014-03-23, 06:25   

Nie pojmuję znaczenia grzech pierworodnego.

Maria była dziewicą w momencie zajścia w ciążę ze stwórcą, potem miała już normalnie dzieci z Józefem.
Problem z ziemią polega na tym, że każdy duch musi być opleciony ciałem fizycznym, które dostarcza matka. Wskutek nieodpowiedzialnego dobierania się ludzi w niepasujące pary rodzą się dzieci z duchem ojca w niepasującym do niego ciele, które odziedzicza się po matce.

Dlatego syn musiał urodzić się w najlepszej możliwie pasującej do niego ziemskiej kobiecie.
_________________
zbanowany
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-03-23, 16:21   

meritus napisał/a:
To, że katolicy nie uznają niebiblijnej zasady sola scriptura, nie znaczy, że nie uznają Pisma za ostateczny autorytet w sprawach wiary. Jesteś w błędzie.
Tego właśnie nie pojmuję. Uznajesz Pismo za ostateczny autorytet, ale nie jedyny.
Cytat:

Nie z "szeroko pojętej tradycji", ale z Tradycji apostolskiej. A na soborach zostały ogłoszone tylko niektóre dogmaty. Wit, kolejna wypowiedź, która świadczy o tym, że robisz dla siebie wyjątek i wypowiadasz się w sposób mało kompetentny.
Tradycja apostolska funkcjonującą w kościołach historycznych jest jak najbardziej szeroko pojętą tradycją. Trudno jednoznacznie orzec co faktycznie zalicza się do tejże tradycji.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
merkaba 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 160
Wysłany: 2014-03-25, 08:21   

Matka Boża Najświętsza Maryja Panna a Pismo Święte https://www.youtube.com/watch?v=nayt3SfQIMo
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10