Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Korona
Autor Wiadomość
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-02, 23:37   Korona

Dla tego pojęcia spotykamy w grece dwa wyrazy: DIADEMA i STEPHANOS (wym. STEFANOS).

Pierwsze jest symbolem władzy królewskiej. Był to kawałek ozdobnie przyrządzonej blachy ze złota, noszony przez królów (perskich) na turbanie (czapce) przy specjalnych okazjach, a rzymscy cesarze, począwszy od Dioklecjana, nosili go stałe.

Co do DIADEMA, to Pisma Greckie zawierają jedynie trzy miejsca jego występowania - dwa razy w przypadku szatana i raz odnośnie Jezusa (Obj 12:3; 13:1; 19:12).

Ap 12:3 Bw „I ukazał się drugi znak na niebie: Oto ogromny rudy smok, mający siedem głów i dziesięć rogów, a na jego głowach siedem diademów;”

Ap 13:1 Bw „I widziałem wychodzące z morza zwierzę, które miało dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jego dziesięć diademów, a na głowach jego bluźniercze imiona.”

Ap 19:12 Bw „Oczy zaś jego jak płomień ognia, a na głowie jego liczne diademy. Imię swoje miał wypisane, lecz nie znał go nikt, tylko on sam.”

Nazwa druga, STEPHANOS, pochodzi od greckiego wyrazu STEPHO co znaczy okrążać, zakładać naokoło głowy. Rozumiano pod tym wieniec z gałązek lub liści oliwek, dębu, albo specjalnie zrobionych ze złota. Wieńce takie dawano zwycięzcom w grach, zawodach, żołnierzom za dzielność. Jednak nigdy nie miał tego znaczenia, co diadem który noszony był przez królów.

W oryginale greckim spotykamy wyraz STEPHANOS w 1Kor 9:25; 2Tym 4:8; 1Piot 5:4; Fil 4:1; 1Tes 2:19; Jak 1:12; Obj 2:10; 3:11; 4:4,10;

1Kor 9:25 Bw „A każdy zawodnik od wszystkiego się wstrzymuje, tamci wprawdzie, aby znikomy zdobyć wieniec, my zaś nieznikomy.”

2Tm 4:8 Bw „a teraz oczekuje mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu da Pan, sędzia sprawiedliwy, a nie tylko mnie, lecz i wszystkim, którzy umiłowali przyjście Jego.”

Jk 1:12 Bw „Błogosławiony mąż, który wytrwa w próbie, bo gdy wytrzyma próbę, weźmie wieniec żywota, obiecany przez Boga tym, którzy go miłują.”

1P 5:4 Bw „A gdy się objawi Arcypasterz, otrzymacie niezwiędłą koronę chwały.”

Flp 4:1 Bw „Przeto, bracia moi umiłowani i pożądani, radości i korono moja, trwajcie w Panu, umiłowani.”

1Tes 2:19 Bw „Bo któż jest naszą nadzieją albo radością, albo koroną chwały przed obliczem Pana naszego Jezusa Chrystusa w chwili jego przyjścia? Czy nie wy?”

Ap 2:10 Bw „Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię. Oto diabeł wtrąci niektórych z was do więzienia, abyście byli poddani próbie, i będziecie w udręce przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota.”

Ap 3:11 Bw „Przyjdę rychło; trzymaj, co masz, aby nikt nie wziął korony twojej.”

Ap 4:4 Bw „A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.”

Ap 4:10 Bw „upada dwudziestu czterech starców przed tym, który siedzi na tronie, i oddaje pokłon temu, który żyje na wieki wieków i składa korony swoje przed tronem, mówiąc:”

jako korona zwycięstwa w Obj 6:2; 9:7; 12:1; 14:14.

Ap 6:2 Bw „I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.”

Ap 9:7 Bw „Z wyglądu szarańcze te podobne były do koni gotowych do boju, a na głowach ich coś jakby złote korony, a twarze ich jakby twarze ludzkie.”

Ap 12:1 Bw „I ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta odziana w słońce i księżyc pod stopami jej, a na głowie jej korona z dwunastu gwiazd;”

Ap 14:14 Bw „I widziałem, a oto biały obłok, a na obłoku siedział ktoś podobny do Syna Człowieczego, mający na głowie swojej złotą koronę, a w ręku swym ostry sierp.”

STEPHANOS nazwano też koronę szyderstwa zrobioną z cierni, nałożoną na głowę Pana Jezusa przed ukrzyżowaniem Go. Mt 27:29; Mk 15:17; Jan 19:2,5.

Mt 27:29 Bw „I uplecioną z ciernia koronę włożyli na głowę jego, a trzcinę dali w prawą rękę jego, i upadając przed nim na kolana, wyśmiewali się z niego i mówili: Bądź pozdrowiony, królu żydowski!”

Mk 15:17 Bw „I ubrali go w purpurę, upletli koronę cierniową i włożyli mu ją na głowę.”

J 19:2 Bw „A żołnierze upletli koronę z ciernia, włożyli mu ją na głowę, przyodziali go w płaszcz purpurowy,”

J 19:5 Bw „Wyszedł więc Jezus w koronie cierniowej i w płaszczu purpurowym. I rzekł im Piłat: Oto człowiek!”

Zacytowałem wszystkie wersety z NT, w których występują te słowa.

Odpowiedz do tematu