Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Yarpen Zirgin
2008-11-04, 19:37
Czterej Jeźdźcy Apokalipsy
Autor Wiadomość
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-03, 01:20   Czterej Jeźdźcy Apokalipsy

Kim są czterej jeżdźcy Apokalipsy o których mówi księga Objawienia?

Ap 6:1-8 Bw „I widziałem, jak Baranek zdjął pierwszą z siedmiu pieczęci i usłyszałem głos jednej z czterech postaci, donośny jak grzmot, mówiący: Chodź!(2) I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.(3) A gdy zdjął drugą pieczęć, usłyszałem, jak druga postać mówiła: Chodź!(4) I wyszedł drugi koń, barwy ognistej, a temu, który siedział na nim, dano moc zakłócić pokój na ziemi, tak by mieszkańcy jej zabijali się nawzajem; i dano mu wielki miecz.(5) A gdy zdjął trzecią pieczęć, usłyszałem, jak trzecia postać mówiła: Chodź! I widziałem, a oto koń kary, ten zaś, który siedział na nim, miał wagę w ręce swojej.(6) I usłyszałem jakby głos pośród czterech postaci mówił: Miarka pszenicy za denara i trzy miarki jęczmienia za denara; a oliwy i wina nie tykaj.(7) A gdy zdjął czwartą pieczęć, usłyszałem głos czwartej postaci, która mówiła: Chodź!(8) I widziałem, a oto siwy koń, a temu, który na nim siedział, było na imię Śmierć, a piekło szło za nim; i dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta ziemi.”

Przede wszystkim pierwsze pytanie jakie się nasuwa po przeczytaniu tego tekstu to takie, czy jeżdźcy na koniach są literalnymi osobami? Oczywiście że nie, ponieważ przedstawiają pewne wydarzenia dziejące się na ziemi podczas czasów końca. Jakie to są wydarzenia? Zdaje się, że pomiędzy wypowiedziami Jezusa z Ewangelii Mateusza 24:3-13 (Marka 13:3-13, Łk 21:7-19) a Objawieniem 6:1-8 zachodzi ciekawa analogia, czyli nieprzypadkowa zbieżność tych fragmentów Biblii, ktora pomoże nam wykryć tożsamość tych jeźdźców:

Mt 24:3-8 Bw „A gdy siedział na Górze Oliwnej, przystąpili do niego uczniowie na osobności, mówiąc: Powiedz nam, kiedy się to stanie i jaki będzie znak twego przyjścia i końca świata?(4) A Jezus odpowiadając, rzekł im: Baczcie, żeby was kto nie zwiódł.(5) Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą.(6) Potem usłyszycie o wojnach i wieści wojenne. Baczcie, abyście się nie trwożyli, bo musi się to stać, ale to jeszcze nie koniec.(7) Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będzie głód, i mór, a miejscami trzęsienia ziemi.(8) Ale to wszystko dopiero początek boleści.”

Lk 21:7-11 BT „Zapytali Go: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?(8) Jezus odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas. Nie chodźcie za nimi.(9) I nie trwożcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec.(10) Wtedy mówił do nich: Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.(11) Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.”


Czy zauważyliśmy, że Jezus wymienił w swojej mowie cztery znaczące wydarzenia czasów końca? Są to:

fałszywi prorocy
wojny
głód
zaraza


Porównując teraz sprawozdanie z księgi Objawienia o zadaniach czterech jeżdźców apokalipsy zauważmy, że drugi jeździec na koniu przynosi wojnę a trzeci symbolizuje głód. Widzimy więc całkowitą analogię do słów Jezusa. Ta analogia działa oczywiście dla wszystkich czterech jeźdźców na koniach. Podsumowując więc otrzymujemy następujące wydarzenia:

pierwszy jeździec na koniu białym symbolizuje fałszywych proroków
drugi jeździec na koniu barwy ognistej - przynosi wojny
trzeci jeździec na koniu karym - symbolizuje głód
czwarty jeździec na koniu siwym - symbolizuje zarazy.


Analogia jest bardzo dobrze widoczna. Jednak jest jeszcze jeden dowód, że nasza wyliczanka jest zgodna z prawdą:

Ap 6:8b Bw „i dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta ziemi.”

A więc jeśli drugi jeździec zabija długim mieczem (wojny), trzeci zabija brakiem żywności (głod) a czwarty zabija śmiertelnymi plagami (zarazy), to który zabija dzikimi zwierzętami ziemi? Oczywiście pierwszy! A więc również wynika z tego, że biały koń bardzo dobrze obrazuje fałszywych nauczycieli posiadających władzę, ponieważ dziekie zwierzęta są w Biblii właśnie symbolem władzy.

Pierwszy jeździec ma też łuk, co jest także znamienne, ponieważ łuk służy do zadawania śmierci w sposób skryty, z zaskoczenia lub ze znacznej odległości. Można powiedzieć, że łucznik zadaje śmierć skrytobójczą, a jego ofiara często nawet nie wie, kiedy została zaatakowana. Jeździec na białym koniu zadaje ciosy podstępnie – bierze w „poddanie” niepostrzeżenie i skrycie, kiedy ofiara niczego nie podejrzewa. Tak właśnie działają odstępcy i fałszywi nauczyciele, przed którymi przestrzegał Jezus swoich uczniów:

Mt 7:15 Bw „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!”

A zatem piewszy jeździec na białym koniu, wyposażony w łuk, symbolizuje fałszywych nauczycieli i proroków. Drugi jeździec z wielkim mieczem na koniu czerwonym to bez wątpienia symbol wojny. Czarny koń - a więc barwy złowieszczej, niesie na sobie trzeciego jeźdźca z wagą w ręku, a więc symbolizuje głód. Wreszcie jeżdziec na zielonym (siwym) koniu to symbol śmierci i zniszczenia poprzez różne zarazy czy mory.
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-01-03, 09:06   

myślę, ze to bardzo dobra interpreacja

przy interpretowaniu Apokalipsy nie wolno zapominac, ze w pierwszym rzedzie była adresowana, do zborów w Azji w 1 wieku !!!!!!! (OBj 1:4)

tak wiec mozemy uczyc sie z apokalipsy (jak i inych ksiag) ale nie mamy zadnego rpawa wysnuwac wniosków, ze proroctwa odnoszą sie tylko do naszych czasów, moim zaniem te proroctwa sa przede wssystkim dla 1 wieku, a duzo z nich ma charakter powszechny, np. 4 jeźdzcy
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-01-03, 16:27   

Chyba mozna przyjać taka interpretacje ,ale dlaczego nie mialoby to byc dla nas ?

To jest i dla nich i dla nas jak wszystko w Biblii.

Ten pierwszy jeździec ma luk i moze to byc cos na wzór kupidyna kogo trafi strzala ten .
Ale czy on ma strzaly czy tylko luk?

no i ma korone na glowie - dlaczego? co to za król moze tego świata?
>>>>>>>

Ap 6:2 Bw "I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać."
Ap 13:7 Bw "I dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich; dano mu też władzę nad wszystkimi plemionami i ludami, i językami, i narodami."kim jest ten zwycięsca który zwycieża przez walke ze ŚWIETYMI?
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-01-06, 16:43   

kesja napisał/a:

Ap 13:7 Bw "I dozwolono mu wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężać ich; dano mu też władzę nad wszystkimi plemionami i ludami, i językami, i narodami."

kim jest ten zwycięsca który zwycieża przez walke ze ŚWIETYMI?


Objawienie 13:1-8) „I ujrzałem bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na jej rogach dziesięć diademów, na jej głowach zaś bluźniercze imiona. A bestia, którą ujrzałem, była podobna do lamparta, ale jej łapy były jak u niedźwiedzia, a jej paszcza była jak paszcza lwa. I smok dał bestii jej moc i jej tron, i wielką władzę.
I ujrzałem jedną z jej głów jak gdyby zarżniętą na śmierć, ale jej śmiertelna rana została uleczona i cała ziemia podążała z podziwem za bestią.
I oddawali cześć smokowi, ponieważ dał władzę bestii, i oddawali cześć bestii słowami: "Któż jest jak ta bestia i któż może stoczyć z nią bitwę?"
I dano jej paszczę mówiącą wielkie rzeczy i bluźnierstwa, i dano jej władzę, aby działała czterdzieści dwa miesiące.
I otworzyła swą paszczę dla bluźnierstw przeciw Bogu, aby bluźnić jego imieniu i jego siedzibie, tym, którzy przebywają w niebie. (7) I dano jej stoczyć wojnę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym plemieniem i ludem, i językiem, i narodem.
(8)I będą jej oddawać cześć wszyscy mieszkający na ziemi; imię żadnego z nich nie jest zapisane w zwoju życia zabitego Baranka — od założenia świata”.

To sprawozdanie związane jest z Diabłem i Szatanem, który wprowadza w błąd cała zamieszkana ziemię.
Szatan i demony nie kalają już niebios, ale za to znajdują się w pobliżu ziemi.
Szatan posługuje się bestią. A kto to taki?
Polityczna organizacja składająca się z suwerennych państw, a wszystkie te rogi sa brutalne i agresywne – jest to jednak jedna organizacja. Pokazują one głęboki brak szacunku dla Jehowy Boga i Chrystusa. Posługuje się imionami Boga i Chrystusa jako przykrywką do osiągania celów politycznych, prowadzi tez działania z religią nieuznającą Jehowę – religią fałszywą.
W rzeczywistości władze te na wszystkie strony pokazują, że cieszą się uznaniem Boga, wołają, iż panują z „łaski Boga”.
Ale jest to stale tylko i wyłącznie usiłowanie wciągnięcia Boga w brudne machinacje polityczne.
Tak, więc bestia to powołany z pośród mas ludzkich, przez Szatana, twór polityczny, bo przeciez Szatan jest "bogiem tego świata", świata, który ginie.
Szatan poprzez bestię – wykorzystując jej władzę „nad każdym plemieniem i ludem, i językiem, i narodem” działał by zniszczyć dzieło Boże.
Ich atak nieco przyhamował dzieło Jehowy na ziemi.
Jednak Szatan ze swa organizacja nie odniósł zwycięstwa, bo żadne ich imię nie jest zapisane „w zwoju życia Baranka”.
Tam nie znajdzie się imię nikogo, kto oddaje cześć bestii i Szatanowi.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-01-06, 16:54   

kesja napisał/a:
Ten pierwszy jeździec ma luk i moze to byc cos na wzór kupidyna kogo trafi strzala ten .
Ale czy on ma strzaly czy tylko luk?

no i ma korone na glowie - dlaczego? co to za król moze tego świata?
>>>>>>>
Ap 6:2 Bw "I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać."


W szóstym rozdziale Księgi Objawienia apostoł Jan opisuje następującą dramatyczną wizję. Jednak wielu jej nie rozumie i nie wie o kim tu mawa.
Kto jest tym zwycięskim jeźdźcem?
Nikt inny jak tylko Jezus Chrystus, wprowadzony na tron Królestwa Bożego i wyruszający z zamiarem rozgromienia swych nieprzyja¬ciół (Psalm 45:3-6; 110:2). Jezus rozpoczął swą tryumfalną kampanię w roku 1914, u samego zarania dnia Pańskiego (Psalm 2:6).
Pierwsze jego zwycięstwo polegało na zrzuceniu Szatana i demonów na ziemię.
Jakie to miało skutki dla ludzkości? „Biada ziemi i morzu" (Objawienie 12:7-12).
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-01-06, 18:57   

?
>>>>>>>
Ap 6:2 Bw "I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.
Cytat:
W szóstym rozdziale Księgi Objawienia apostoł Jan opisuje następującą dramatyczną wizję. Jednak wielu jej nie rozumie i nie wie o kim tu mawa.
Kto jest tym zwycięskim jeźdźcem?
Nikt inny jak tylko Jezus Chrystus, wprowadzony na tron Królestwa Bożego i wyruszający z zamiarem rozgromienia swych nieprzyja¬ciół (Psalm 45:3-6; 110:2). Jezus rozpoczął swą tryumfalną kampanię w roku 1914, u samego zarania dnia Pańskiego


Nie zgadzam sie z twoim twierdzeniem. A cóż to za Zwycięstwo i kto widzial spadanie.
I nie ma co mieszać do tego wątku Jezusa bo to ON SAM , OTWIERAL pieczęcie a Jan Ogladal jadacego ,który w miarę uplywu Czasu zmienial sie jak kameleon.

Zapytam cie - a dlaczego to nie Zyciężal wcześniej co stalo na przeszkodzie?
Kto wprowadzil Jezusa na tron , no i co z wojna po 1914 , 1939 - klęska?

Tym jeźdzcem jest ROMA-Rzym , któremu dano zwyciężać światych ,oni maja ręce splamione krwą ŚIADKÓW- Męczenników. Oni siali to wszystko co napisano i jeszcze nie koniec.
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-02-03, 20:47   

kesja napisał/a:
Nie zgadzam sie z twoim twierdzeniem. A cóż to za Zwycięstwo i kto widzial spadanie.
I nie ma co mieszać do tego wątku Jezusa bo to ON SAM , OTWIERAL pieczęcie a Jan Ogladal jadacego ,który w miarę uplywu Czasu zmienial sie jak kameleon.

Zapytam cie - a dlaczego to nie Zyciężal wcześniej co stalo na przeszkodzie?
Kto wprowadzil Jezusa na tron , no i co z wojna po 1914 , 1939 - klęska?

Tym jeźdzcem jest ROMA-Rzym , któremu dano zwyciężać światych ,oni maja ręce splamione krwą ŚIADKÓW- Męczenników. Oni siali to wszystko co napisano i jeszcze nie koniec.


To jakaś twoja indywidualna interpretacja, tym samym daleka od prawdziwej.
Dlaczego?
Ten, kto rozumie zapis biblijny owo spadanie z nieba Szatana - dojrzał.
Nie wszyscy, to fakt, bo nie wszyscy rozumieją. I nie wszyscy umieją łączyć wydarzenia na ziemi z tym, co zapisano w Biblii w Objawieniu – konkretnie.
Twoje zaś zrozumienie nie trzyma się niczego – oderwane szczególnie od proroctw biblijnych.
I tak na prawdę nie jest to istotne czy się zgadzasz czy nie. Po prostu tak jest.
A jak jest?
Wojna toczy się nie miedzy ludźmi a Szatanem, ale miedzy Szatanem, demonami i ludźmi - popierającymi Szatana, którzy to razem wystąpili i zbuntowali się przeciw Jehowie, Jego Synowi Jezusowi i ich lojalnym sługom – ich świadkom.
Podniesiona przez Szatana Kwestia sporna za naszego życia będzie rozstrzygnięta. Księga Objawienie zamyka Biblię, w niej tez musi być i jest opisane ostateczne rozstrzygniecie tej kwestii.
Zginie przy tym wiele ludzi, którzy kierowanych dziś do nich ostrzeżeń nie przyjmują.

Takie pytania jak: Dlaczego nie wcześniej? Kto wprowadził Jezusa na tron?; czy Co z wojnami 1914, 1939? są łatwe do wytłumaczenia, chociaż, to Jehowa ustala przebieg wydarzeń w strumieniu czasu.
Rzeczą zaś ludzi jest odczytywać owe zapowiedzi wydarzeń i postępować tak, by uniknąć kary, która Jehowa sprowadzi na niegodziwych.

Czytasz: „Zanim ustawa cokolwiek zrodzi, nim dzień uleci jak plewa, zanim na was przyjdzie płonący gniew Jehowy, zanim na was przyjdzie dzień gniewu Jehowy — szukajcie Jehowy, wszyscy potulni ziemi, którzyście wprowadzili w czyn jego sądownicze rozstrzygnięcie. Szukajcie prawości, szukajcie potulności. Zapewne będziecie mogli zostać ukryci w dniu gniewu Jehowy”(Sofoniasza 2:3,4).
Nie ma tam nikogo, kto zmieniał się jak kameleon!

Jan opisywał wizje, w których miał pokazane, co ma się stać wkrótce.
Te wizje zaś otrzymał od Boga, poprzez Jezusa, który posłał anioła i ten Janowi po kolei je przedstawiał i on spisywał.
Czterech jeźdźców i ich galop widać bardzo wyraźnie! Jak?
Czytasz:
I ujrzałem, a oto koń biały, a siedzący na nim miał łuk; i dano mu koronę, i wyruszył — zwyciężając i żeby dopełnić swego zwycięstwa”(Objawienie 6:2).

W Biblii to zwierzę często oznacza wojnę. Tu lśni bielą – co oznacza nieskalana świetość. Ten Kon symbolizuje wojnę czystą i sprawiedliwą w świetych oczach Jehowy.
Tego konia dosiada Jezus – jedyni sprawiedliwi, których pokazano w dniu Pańskim z koronami na głowach – Jezus i członkowie klasy wyobrażonej przez 24 straszych.
Tym samotnym Jeźdźcem może być tylko Jezus Chrystus.
Otwierając pierwsza pieczęć Jezus wyjawia, że w wyznaczonym przez Jehowę czasie wyrusza osobiście na wojnę jako nowo koronowany Król.

Odniósł wiele zwycięstw szczególnie prowadząc swój lud – najpierw "Badaczy Pisma Świętego" gdy w roku 1918 ‘zwyciężyła’ ich na pewien czas organizacja polityczna podległa Szatanowi. W roku 1919 pośpieszył im na pomoc i wyrwał ich z więzienia i dał moc do rozgłaszania dobrej nowiny „aż po krańce ziemi”. A potem "Swiadków Jehowy". Dużo by o tych Jezusa zwycięstwach pisać, wszystko jednak zmierza do Armagedonu, gdy nasz „Król królów” odniesie ostateczne zwycięstwo i tryumf nad ciemięską organizacją polityczna Szatana. Jego organizacja stale sie rozrasta juz blisko 7 000 000.

Jak więc widzisz nic z tego, co ty uważasz nie pasuje do tego opisu. A już na pewno nie Rzym!!!!!
Lecz nie wszystko na raz.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-02-03, 21:29   

Rzeczą zaś ludzi jest odczytywać owe zapowiedzi wydarzeń i postępować tak, by uniknąć kary, która Jehowa sprowadzi na niegodziwych.
A ,y uważasz się za niegodziwego?
aniol pokazywal Janowi owszem ,ale Ksiegę owieral nie aniol a SAM JAHszua , wiec nie ma co kombinowac.
>>>>
I ujrzałem, a oto koń biały, a siedzący na nim miał łuk; i dano mu koronę, i wyruszył — zwyciężając i żeby dopełnić swego zwycięstwa”(Objawienie 6:2).

W Biblii to zwierzę często oznacza wojnę. Tu lśni bielą – co oznacza nieskalana świetość. Ten Kon symbolizuje wojnę czystą i sprawiedliwą w świetych oczach Jehowy.
Tego konia dosiada Jezus – jedyni sprawiedliwi, których pokazano w dniu Pańskim z koronami na głowach – Jezus i członkowie klasy wyobrażonej przez 24 straszych.
Tym samotnym Jeźdźcem może być tylko Jezus Chrystus.
Otwierając pierwsza pieczęć Jezus wyjawia, że w wyznaczonym przez Jehowę czasie wyrusza osobiście na wojnę jako nowo koronowany Król.
>>>>>
tak ,tak a gdzie tu masz innych w koronach?
w Judy czytamy ,ze YHVH jedzie wraz z tysiacami swoich świetych a ten tu jest sam.
JAHszua jest przepasany pasem i ma Miecz ,a ten tu luk.
Pokaż gdzie Jezus w jakiej kolwiek sytuacji mial luk!?

>>>>
Jasne odniósl wiele zwyciestw Badacze Świadkowie???
jasne , chcesz to wierz, ja wiem ,ze Jezus przyjdzie do Israela a nie do żadnych organizacjii.
Żadna ORGANIZACJA sie nie liczy ,żadna!!!
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-02-10, 20:45   

Czyż w obecnych krytycznych czasach nie jestesmy żywo zainteresowani tym "co ma sie wydarzyc wkrótce"?
Z cała pewnoscia tak, przeciez dotyczy to nas osobiscie. Przeciez zyjemy i nasze zycie dotyka nas w ten czy w inny sposób, poprzez systemy, otoczenie i ludzi. Jakze czesto z powodu tych rzeczy wylewamy morze lez.
Ojawienie razem z Janem otwiera tajemnice tego, co ma byc.
Treść pokazana jest mu w znakach, a on je odczytuje i zapisuje. Oczywiscie dzieje sie to pod natchnieniem Bożym.
Czytasz: "Objawienie od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby pokazać swym niewolnikom, co ma się stać wkrótce. A on posłał swojego anioła i przez niego przedstawił je w znakach swemu niewolnikowi Janowi"(1:1);
"W natchnieniu znalazłem się w dniu Pańskim i usłyszałem za sobą silny głos jakby trąby"(1:10).
A więc, od roku 1914.
Czy nie dostrzegasz tego - tych czterech jeźdźców - na własne oczy?
Dokladnie wszystko to tak siedzieje jak opisano w 6 rozdziale Objawienie.
Juz teraz!!!
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-02-11, 15:53   

Dlaczego 1914???

a nie 1917 ??? czym sie różnia te daty :shock:
 
 
Panter 


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 20
Wysłany: 2007-02-11, 18:23   

Miłujący prawdę napisał/a:

Jan opisywał wizje, w których miał pokazane, co ma się stać wkrótce.
Te wizje zaś otrzymał od Boga, poprzez Jezusa, który posłał anioła i ten Janowi po kolei je przedstawiał i on spisywał.
Czterech jeźdźców i ich galop widać bardzo wyraźnie! Jak?
Czytasz:
I ujrzałem, a oto koń biały, a siedzący na nim miał łuk; i dano mu koronę, i wyruszył — zwyciężając i żeby dopełnić swego zwycięstwa”(Objawienie 6:2).

W Biblii to zwierzę często oznacza wojnę. Tu lśni bielą – co oznacza nieskalana świetość. Ten Kon symbolizuje wojnę czystą i sprawiedliwą w świetych oczach Jehowy.
Tego konia dosiada Jezus – jedyni sprawiedliwi, których pokazano w dniu Pańskim z koronami na głowach – Jezus i członkowie klasy wyobrażonej przez 24 straszych.
Tym samotnym Jeźdźcem może być tylko Jezus Chrystus.
Otwierając pierwsza pieczęć Jezus wyjawia, że w wyznaczonym przez Jehowę czasie wyrusza osobiście na wojnę jako nowo koronowany Król.

Odniósł wiele zwycięstw szczególnie prowadząc swój lud – najpierw "Badaczy Pisma Świętego" gdy w roku 1918 ‘zwyciężyła’ ich na pewien czas organizacja polityczna podległa Szatanowi. W roku 1919 pośpieszył im na pomoc i wyrwał ich z więzienia i dał moc do rozgłaszania dobrej nowiny „aż po krańce ziemi”. A potem "Swiadków Jehowy". Dużo by o tych Jezusa zwycięstwach pisać, wszystko jednak zmierza do Armagedonu, gdy nasz „Król królów” odniesie ostateczne zwycięstwo i tryumf nad ciemięską organizacją polityczna Szatana. Jego organizacja stale sie rozrasta juz blisko 7 000 000.

Jak więc widzisz nic z tego, co ty uważasz nie pasuje do tego opisu. A już na pewno nie Rzym!!!!!
Lecz nie wszystko na raz.


<< Czy zatem pierwszy jeździec odpowiada pierwszemu znakowi z wyjaśnień Jezusa, czy raczej jest to sam Jezus, jak naucza WTS? Porównajmy to z tym, co zobaczył Jan w Objawieniu.Po otwarciu pierwszej pieczęci Jan pisze:

Objawienie 6:1,2
I widziałem, jak Baranek zdjął pierwszą z siedmiu pieczęci i usłyszałem głos jednej z czterech postaci, donośny jak grzmot, mówiący: Chodź! I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.

Biel jest symbolem czystości i pokoju. Ten jeździec wydaje się więc przychodzić w imię zwiastowania pokoju i propagowania go.

Ale najwidoczniej jeździec ten przynosi tylko pozorny pokój i zwiastuje sytuację opisaną przez apostoła Pawła w 1 Tesaloniczan 5:3: „Gdy mówić będą: Pokój i bezpieczeństwo, wtedy przyjdzie na nich nagła zagłada, (...) i nie umkną.”

WTS twierdzi, że jeźdźcem jest Jezus Chrystus opierając się na porównaniu z Objawieniem 19, gdzie opisano go jako osobę dosiadającą białego konia podczas swojego drugiego przyjścia. Ale staranne porównanie dostarcza istotnych różnic. Chrystus podczas swojego powrotu ma na głowie „liczne diademy”, a nie pojedynczą koronę, jaką nosi pierwszy jeździec.

Co ciekawe, w tekście greckim odnośnie pierwszego jeźdźca powiedziano, że ma na głowie „wieniec” (stefanos), a w Objawieniu 19:12 Jezus nosi „diademy” (diademata).

Zwrot stefanos bywa też tłumaczony na „korona”, ale ma on w Biblii raczej negatywny sens lub odnosi się do ludzi, którym warunkowo powierzono jakieś obowiązki. Np. Jezusowi nałożono na głowę „koronę (stefanos) z cierni”, najwyraźniej po to, żeby go ponizyć (Mt 27:29; Mk 15:17; Jn 19:2,5). W 1 Kor 9:25 Paweł pisze o „koronie (stefanos)”, jako o rzeczy której dostępują chrześcijanie za wierny bieg w drodze do zbawienia. Z kolei w księdze Objawienia stefanos nosi 24 starszych (czyli wyniesieni do rangi królów i kapłanów wierni chrześcijanie), szarańcze przypominające konie z ludzkimi twarzami oraz niewiasta mająca koronę z 12 gwiazd (Obj 4:4,10; 9:7; 12:1). Jest też jedna wzmianka odnośnie Jezusa, iż ma na głowie „koronę (stefanos)” (Obj 14:14). Słowo to ma więc dość szerokie znaczenie, i bywa także rozumiane jako „nagroda” albo „ozdoba, duma, chluba lub chwała” (Wielki słownik grecko-polski Nowego Testamentu).

Co do diadema (diadem), Pisma Greckie zawierają jedynie trzy miejsca jego występowania – dwa razy w przypadku szatana i raz odnośnie Jezusa (Obj 12:3; 13:1; 19:12).

Jaki z tego wniosek? Stefanos noszą (lub warunkowo otrzymują) jedynie ludzie, natomiast diademata (wiele diademów) mają tylko osoby duchowe, które posiadają autentyczną lub pozorną boską władzę – Jezus Chrystus („Król królów i Pan panów” - Obj 19:16) i szatan („bóg tego świata” - 2 Kor 4:4).

Jeśli jeździec z Objawienia 6 nosi stefanos, to logiczne wydaje się, że jest on pochodzenia ludzkiego, jest kimś kto ma władzę na ludźmi, ale jest ona tymczasowa, warunkowa i złudna. Tym bardziej, że pieczęcie otwiera Baranek, czyli Jezus Chrystus, pokazując Janowi, co miało się dziać na ziemi pomiędzy jego wniebowstąpieniem a powtórnym przyjściem. Jezus nie toczył wtedy żadnej wojny, gdyż Pismo Święte mówi jednoznacznie:

Hebrajczyków 10:12,13

Ale ten człowiek złożył na zawsze jedną ofiarę za grzechy i zasiadł po prawicy Boga, oczekując odtąd, aż jego nieprzyjaciele zostaną położeni jako podnóżek dla jego stóp. (NW) [kursywa dodana]

Dlatego też, jeśli wizja Jana jest odzwierciedleniem przepowiedni Jezusa z Mateusza 24 (co przyznaje WTS), to musimy uznać, że jeździec ten nie reprezentuje Jezusa, ale fałszywych nauczycieli, którzy co prawda powołują się na jego imię, ale skazili jego nauki i doprowadzili wielu do destrukcyjnej herezji. Pasuje to do jego ostrzeżenia: „Baczcie, żeby was kto nie zwiódł. Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, (...) i wielu zwiodą.” (Mat 24:3-5) >>

Co ciekawe tekst z Objawienia 6:2
I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać. BT, POZ, BWP, oddaja to słowo wlasnie jako wieniec.

Pełny tekst tego artykułu jaki tu przytoczyłem znajduje się tu

Można się z nim zgadzać lub nie, co do całości, ale zapewne daje do myślenia w omawianiu symboliki teksu księgi Objawienia i pewnych partykularnych ciągot w jej interpretowaniu.

Pozdrawiam
_________________
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter
 
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-17, 21:57   

Panter napisał/a:
Pełny tekst tego artykułu jaki tu przytoczyłem znajduje się tu

Można się z nim zgadzać lub nie, co do całości, ale zapewne daje do myślenia w omawianiu symboliki teksu księgi Objawienia i pewnych partykularnych ciągot w jej interpretowaniu.

Pozdrawiam

Zawsze musi to byc zgodne z całym Pismem.
To co przytaczasz nie jest.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-03-18, 12:27   

Miłujący

a co tu nie pasuje z Pismem - jakie Pismo masz na mysli ?
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-26, 16:59   

kesja napisał/a:
Dlaczego 1914???

a nie 1917 ??? czym sie różnia te daty :shock:

Chcesz bym Tobie to wyjaśnił?
To zwiazane jest z konkretnym proroctwem okreslajacym date w sposób precyzyjny.
POczytaj:
Ewangelia według Łukasza 21:24 zawiera następującą wypowiedź Jezusa:
Jerozolima będzie deptana przez narody, aż się dopełnią wyznaczone czasy narodów [„czasy pogan", Biblia warszawska]".
Jerozolima była stolicą państwa żydowskiego-siedzibą królów z rodu Dawida (Psalm 48:1, 2).
Królowie ci wyróżniali się spośród innych władców czymś szczególnym.
Otóż zasiadali „na tronie Jehowy", czyli reprezentowali samego Boga (l Kronik 29:23).
Tak więc Jerozolima symbolizowała władzę Jehowy.
Ale jak i kiedy władza ta zaczęła być „deptana przez narody"?
Nastąpiło to w roku 607 p.n.e. -gdy Jerozolimę podbili Babilończycy. Rządy królów z rodu Dawida, zasiadających „na tronie Jehowy", zostały wtedy przerwane (2 Królów 25:1-26). Czy ten stan rzeczy miał trwać bez końca?
Nie!
W proroctwie Ezechiela znajdujemy słowa skierowane do ostatniego z tych królów - Sedekiasza: „Usuń zawój i zdejmij koronę. (...) Niechybnie stanie się niczyja, aż przyjdzie ten, do którego należy tytuł prawny, i jemu to dam" (Ezechiela 21:26, 27). „Tytuł prawny" do korony Dawida przysługuje Chrystusowi Jezusowi (Łukasza 1:32, 33).

A zatem wspomniane 'deptanie' miało się skończyć wraz z objęciem władzy królewskiej przez Jezusa.

Kiedy należało oczekiwać tego doniosłego wydarzenia?
Jezus wykazał, że rządy pogan miały trwać przez pewien wyznaczony czas.
Ustalenie długości owego okresu jest możliwe dzięki informacjom z 4 rozdziału Księgi Daniela. Opisano tam proroczy sen babilońskiego króla Nebukadneccara.
Władcy temu śniło się potężne drzewo, które zostało ścięte. Pozostawiony pień nie mógł odrastać, gdyż założono na niego obręcz żelazną i miedzianą. Anioł obwieścił:
Niech nad nim przeminie siedem czasów" (Daniela 4:10-16).

W Biblii drzewa wyobrażają nieraz władzę (Ezechiela 17: 22-24; 31:2-5).
Zrąbanie tamtego symbolicznego drzewa wskazywało więc na przerwanie rządów Boga reprezentowanych przez królów w Jerozolimie.
Jak jednak wynika ze wspomnianego snu, owo 'deptanie Jerozolimy' miało być przejściowe -miało potrwać „siedem czasów".
Co to za okres?
Zgodnie z Księgą Objawienia 12:6, 14 trzy i pół czasu to „tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni". „Siedem czasów" musi zatem oznaczać okres dwa razy dłuższy, czyli 2520 dni.
Ale po upływie 2520 dni od klęski Jerozolimy poganie nie przestali 'deptać' władzy Boga. Dlatego w omawianym proroctwie musiało chodzić o znacznie dłuższy okres.
Księga Liczb 14:34 i Ezechiela 4:6 -gdzie podano zasadę „dzień za rok" -pozwalają wysnuć wniosek, że „siedem czasów" to 2520 lat.

Okres 2520 lat rozpoczął się w październiku 607 roku p.n.e. (gdy Jerozolima wpadła w ręce Babilończyków i dynastia Da¬widowa utraciła tron), a zakończył się w październiku 1914 roku n.e. Dobiegły wtedy kresu „wyznaczone czasy narodów" i Jezus Chrystus wstąpił na tron w niebiańskim Królestwie Bo¬żym (Psalm 2:1-6; Daniela 7:13, 14).

Od października 607 roku p.n.e. do października l roku p.n.e. minęło 606 lat
Ponieważ nie byto roku zerowego, od października 1 roku p.n.e. do października 1914 roku n.e. mięto 1914 lat.
Gdy dodamy te dwa okresy -606 lat i 1914 lat - otrzymamy 2520 lat.

Tak jak przepowiedział Jezus, o jego „obecności" w charakterze niebiańskiego Króla świadczą dramatyczne wydarzenia na świecie-wojny, klęski głodu, trzęsienia ziemi, zarazy (Mateusza 24:3-8; Łukasza 21:11).
Stanowią one niezbity dowód, ze w roku 1914 rzeczywiście narodziło się niebiańskie Królestwo Boże, a dla teraźniejszego złego świata zaczęły się „dni ostatnie" (2 Tymoteusza 3:1-5).

To proroctwo jest bardzo ważne dla chrzescijan przede wszystkim!!!

Jednak wszyscy moga i powinni z niego skorzystać. Czy zechcą???!!!
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13739
Wysłany: 2007-04-05, 14:38   

Panter:
Cytat:
Ale najwidoczniej jeździec ten przynosi tylko pozorny pokój

To założenie wynikaz z wcześniejszego, że ten jeździec wyobraża kogoś złego. Bez tego biel może wyobrażać tylko coś dobrego. Argument odpada bo oparty na z góry założonej opini.
Cytat:
staranne porównanie dostarcza istotnych różnic

Wniosek niekonsekwentny, gdyż właściwie w każdej wizji Jezus jest opisany inaczej, co jest zrozumiałe, gdyż wizje te przedstawiają go albo w innej roli albo w innej sytacji.
Nieligiczny jest zatem wniosek, że różnice są dowodem, że to nie Jezus.
Cytat:
Zwrot stefanos bywa też tłumaczony na „korona”, ale ma on w Biblii raczej negatywny sens lub odnosi się do ludzi, którym warunkowo powierzono jakieś obowiązki.

Nic bardziej błędnego. Nigdzie w Biblii nie zasugerowano, że korona ma negatywny wydźwięk a wręcz odwrotnie. Korona to zwycięstwo, nagroda, chwała. Rzekłbym, że chyba w jedynym przypadku mowa o koronie w sensie negatywnym - to korona cierniowa. Nie róże więc z jednego miejsca regóły podczas gdy zapominasz o dziesiątkach innych miejsc.
Cytat:
Jaki z tego wniosek? Stefanos noszą (lub warunkowo otrzymują) jedynie ludzie
Aleś kolego wymyślił, albo spodziewasz się, że nie przeczytamy wszystkiego coś napisał. A kilka linijek zaznaczyłeś:
Cytat:
Jest też jedna wzmianka odnośnie Jezusa, iż ma na głowie „koronę (stefanos)”
No jak w końcu jest? Jezus nosi koronę czy nie? Widzę, że słownik grecki swoje a Ty swoje :lol: Czemu to służy? Takie dzielenie włosa na czworo?
Cytat:
natomiast diademata (wiele diademów) mają tylko osoby duchowe, które posiadają autentyczną lub pozorną boską władzę – Jezus Chrystus („Król królów i Pan panów” - Obj 19:16) i szatan („bóg tego świata” - 2 Kor 4:4).

Szkoda, że pominąłeś w swej rozprawce ST, gdzie mowa o diademie w kontekście człowieka. Wniosek? I korona i diadem to symbole władzy bez rozróżnienia czy to chodzi o ludzi czy istoty duchowe.
Cytat:
Jeśli jeździec z Objawienia 6 nosi stefanos, to logiczne wydaje się, że jest on pochodzenia ludzkiego, jest kimś kto ma władzę na ludźmi, ale jest ona tymczasowa, warunkowa i złudna.

Tak to już jest, że jeden błędny wniosek pociąga za sobą drugi błędny.Nawet gdyby przyjąć, że noszący korone wyobraża kogoś pochodzenia ludzkiego to i tak pasuje to do Jezusa. Był człowiekiem, jego władza na ludźmi jest tymczasowa(1 Kor.15:24-28), warunkowa, gdyż otrzymał ją od Ojca i to Jego wolę ma spełniać jako król, to jasne. Ale dlaczego złudna? To już nadinterpretacja symbolu korony.
Cytat:
pokazując Janowi, co miało się dziać na ziemi pomiędzy jego wniebowstąpieniem a powtórnym przyjściem. Jezus nie toczył wtedy żadnej wojny

Skąd taki wniosek, że wizja Objawienia dotyczy tego okresu? Czy nie raczej dotyczy to okresu jego obecności, którą też Biblia nazywa Dniem Pańskim? (Obj.1:10) To wtedy dopiero, po czekaniu po prawicy Boga, Jezus toczy wojny.
Cytat:
Dlatego też, jeśli wizja Jana jest odzwierciedleniem przepowiedni Jezusa z Mateusza 24 (co przyznaje WTS), to musimy uznać, że jeździec ten nie reprezentuje Jezusa, ale fałszywych nauczycieli

Jak się mówi A to i B. Skoro tak ci pasuje fragment z Mat.24 do Objawienia 6 to wiedz, że w Mateusza Jezus opisuje znaki podczas jego obecności czyli Paruzji, bo o to pytali go uczniowie.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11