Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Yarpen Zirgin
2008-11-04, 19:37
Czterej Jeźdźcy Apokalipsy
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-05-29, 08:33   

Henryk napisał/a:
Arius napisał/a:
To słowo greckie znaczy również 'waga' a dokładniej 'waga szalkowa', wystarczy sprawdzić w LXX, Iza. 40:12; Kapł. 19:36

Tak też oddano to w przekładzie NŚ.
Jednak w Hebrajskim są różne słowa na wagę i jarzmo.
Podobnie jak w polskim. (Mamy natomiast pokój, zamek, kanię, odrę... - taki wyraz to homonim)
Tłumacze z hebrajskiego na grekę zwyczajnie mogli popełnić błąd.

EMET:
A czy to dziwne, że w jednym terminie hebrajskim - czy greckim - mieści się więcej aniżeli jedno tylko znaczenie?
Stąd też coś takiego jak... morfologia.

Dla przykładu mamy greckie < dzygos > w 6 formach wg morfologii.

W edycji KUL-Pallottinum [Tom VIII-1] oddano Sentencje 20:23: "Fałszywe ciężarki budzą odrazę w Jahwe, także oszukańcze szale wagowe nie są dobre.".

Stephanos, ps. EMET

Henryk 

Wysłany: 2009-05-29, 08:34   

Axanna napisał/a:
A może ze względu na kontekst należy jednak przyjąć, że to była waga?

A gdyby przyjąć, że za ciężką pracę otrzymywano tyle pokarmu, aby ledwo przeżyć?
Już nie mówiąc o wyżywieniu rodziny...
I jeszcze jedno: ten pokarm wydzielano nie na wagę, lecz specjalnym pojemnikiem (miarką służącą do odmierzania objętości). ;-)

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-05-29, 08:47   

Henryk napisał/a:
Axanna napisał/a:

A gdyby przyjąć, że za ciężką pracę otrzymywano tyle pokarmu, aby ledwo przeżyć?
Już nie mówiąc o wyżywieniu rodziny...
I jeszcze jedno: ten pokarm wydzielano nie na wagę, lecz specjalnym pojemnikiem (miarką służącą do odmierzania objętości). ;-)

EMET:
Jeśli chodzi o rzeczy tzw. sypkie czy ciecze, to można dwojako: i na wagę dla ustalenia ciężaru i na objętość; np. mąka, jagody, mleko i inne.

Stephanos, ps. EMET

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-05-29, 15:16   

Axanna napisał/a:

"Miarka pszenicy za denara i trzy miarki jęczmienia za denara"

Tak samo ze względu na kontekst, tłumaczą w leksykonie do greckiego.

Henryk 

Wysłany: 2009-05-29, 19:18   

Arius napisał/a:
Tak samo ze względu na kontekst, tłumaczą w leksykonie do greckiego.

W porządku Ariusie.
Mnie też podoba się obrazek ze str. 95 wiadomej książki.
Jak na razie nie wiemy jaki to kontekst.
Gdybyśmy określili znaczenie tych jeźdźców, koni oraz ich atrybutów – moglibyśmy mówić o kontekście.

Zakładając, że te wizja dotyczy ludzkości (inaczej być nie może), a w szczególności chrześcijaństwa, możemy pokusić się na interpretacje tegoż obrazu.
Ja widziałbym to jako obraz postępującego odstępstwa od czystych nauk apostolskich, prowadzące bezpośrednio do duchowej śmierci.
Coraz to nowe doktryny (konie), sprzeczne z tym, co nauczali apostołowie.
Jeden błąd konsekwentnie rodzi następny (strzały wystrzelone z łuku).
Ps 64:4-5 Bw „Którzy naostrzyli język swój jak miecz, Jak strzałę wyostrzyli słowa jadowite, Aby ugodzić skrycie niewinnego, Nagle i bez skrupułów ugodzić weń!
Podział na kler i laikat, nauka o wiecznych mękach w piekle, chrzest niemowląt, matka Boga, tzw. Trójca, „namiestnik” Chrystusa, msza święta (zaprzeczenie ofiary Okupu!), duchowe cudzołóstwo (połączenie się z rządem świeckim), pośrednictwo świętych...za długo wymieniać.
Zamiast walczyć „mieczem ust” (słowem bożym), walczono prawdziwym mieczem i ogniem z innowiercami lub niewygodnymi sobie. - "Święte wojny", krucjaty.
Prawda (pokarm duchowy) zaginęła prawie doszczętnie.
Znajdywali się reformatorzy – przeważnie marnie kończyli...
Am 8:11 Bw „Oto idą dni - mówi Wszechmogący Pan - że ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz słuchania słów Pana.
Bardzo ciężko było znaleźć prawdę (pokarm), potrzeba było wiele pracy i...odwagi!
W konsekwencji wielkiego odstępstwa, to wielkie „Chrześcijaństwo” umarło śmiercią duchową...
Teraz jest moda na: „wierzący ale niepraktykujący”.

Zanim poczytam protesty, jest jeszcze coś ciekawego.
A mianowicie Proroctwo Zachariasza.
Tam także występują cztery konie. Takie same, lecz w odwrotnej kolejności...
Cdn. może nastąpi... ;-)
Pozdrawiam czytających i czekam na uwagi!

grej_188

Wysłany: 2009-10-20, 16:46   

Hejka wszystkim trochę poczytałem o tym co pisaliście w tym temacie oraz w drugim (w którym zostawiłem ten sam txt lecz chyba tamten temat jest już zamknięty) i zastanowiło mnie kilka rzeczy ;-) Mianowicie kim jest owy Baranek Ap. 5:6 czy tez Obj 5:6 skoro twierdzisz że na pierwszym (białym) koniu zasiada Jezus??Następnie czy te przypisane 10 dni na mękę ludzkości nie odzwierciedla czasu upływającego (załóżmy na chwilę że na PIERWSZYM BIAŁYM KONIU nie siedzi Jezus) między podszyciem się właśnie Anty..... pod Jezusa a przybyciem DRUGIEGO BIAŁEGO KONIA (załóżmy na chwilę ze siedzi na nim Jezus)?? I w końcu ostatnie pytanie na logikę: "Ap 6:2 BT „I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać.” (jeżeli Wy jako Świadkowie Jehowy prawdopodobnie opracowywaliście wersety z tego samego źródła co Katolicy (powtarzam "prawdopodobnie" ponieważ tego nie wiem) to czy nie zdało wam się dość ważnym wyrazem owo [jeszcze]??

Tłumaczenie do ostatniego pytania:
[jeszcze] - dla mnie znaczenie słowa: "coś nie do końca skończone" , "więcej" lub też i to chyba najbardziej pasuje "coś więcej, lecz o punkcie końcowym"

Czyli patrząc, wyrażenie ..,by [jeszcze] zwyciężać" wstawiając do schematu znaczyłoby tyle co - .., by zwyciężać jeszcze jakiś czas, lecz po upływie tego "określonego czasu" nastanie koniec"

Więc teraz 2 samo nasuwające się pytania:
1. Czy Szatan nie jest jak dotąd wygranym w bitwie, "zwycięzca" z racji na ogromną ilość ludzi przeciągniętych na stronę zła??
2. Czy nie jest 1 jeźdźcem który "wyruszył by [jeszcze] zwyciężać" i przynieść ze sobą "Wojny","Głód","Zarazy" lecz w końcowym efekcie zostać przezwyciężonym i "zgładzonym" przez 2 jeźdźca na równie białym koniu tylko tym razem przez tego prawdziwego??

Zapytacie: Czemu Bóg, Jehowa, Pan chciałby ofiarować mimo złu "kilka dni" więcej Szatanowi??;) Odpowiedź jest banalna:P W ostatecznej walce chce naprawdę przekonać się kto jest warty w 100% jego miłości i jak mimo "Wojny","Głodu","Zarazy" ludzie zachowają się względem Niego:)

Xion8000
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-02, 05:44   

Baranek to Jezus Chrystus ;) Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę [ Jeszcze] Bo oznacza to, że na białym koniu będzie zasiadał ten, który jak dotąd zwyciężył, lub zwyciężał. A więc sięgnijmy do przeszłości aby się temu przyjrzeć, kto zwyciężał wedle zapisów z Biblii i zasłóżył na koronę ?

Objawienie św. Jana 5 (BGd)
5. Tedy mi jeden z onych starców rzekł: Nie płacz! Oto zwyciężył lew, który jest z pokolenia Judowego, korzeń Dawidowy, aby otworzył księgi i odpieczętował siedm pieczęci ich.

Więc co rozumiemy z tego wersetu po wyżej. Myślę, że jasne jest chyba, że to Jezus zwyciężył właśnie i jest zwycięzca, a do Jezusa może dołączyć oblubienica jeszcze, jako zwycięzca.

Objawienie św. Jana 3 (BGd)
5. Kto zwycięży, ten będzie obleczony w szaty białe i nie wymażę imienia jego z ksiąg żywota, ale wyznam imię jego przed obliczem Ojca mojego i przed Aniołami jego.

12. Kto zwycięży, uczynię go filarem w kościele Boga mojego, a więcej z niego już nie wynijdzie; i napiszę na nim imię Boga mego i imię miasta Boga mego, nowego Jeruzalemu, które zstępuje z nieba od Boga mego i imię moje nowe.

21. Kto zwycięży, dam mu siedzieć z sobą na stolicy mojej, jakom i ja zwyciężył i usiadłem z Ojcem moim na stolicy jego.

Co można zrozumieć z tego, że zwycięzca jest Jezus Chrystus i ewentualnie oblubienica (co do oblubienicy, jest to moje założenie ). A co do szatana, to on właśnie cały czas przegrywa i bardzo dobrze ;) Wydaje mi się, że musimy patrzeć na zwycięzców, czy zwycięzce, o którym mówi Biblia, nie powinniśmy raczej kierować się domysłami, lecz słowami, które zostały już w Biblii stwierdzone.

Objawienie św. Jana 6 (BGd)
2 I widziałem, a oto koń biały, a ten, który na nim siedział, miał łuk, i dano mu koronę, i wyszedł jako zwycięzca, ażeby zwyciężał.

Przydało by się zwrócić jeszcze uwagę także słowo [Koronę] Ja to widzę tak - Jezus zwycięża przez swoją śmierć, odkupując ludzi od grzechu i tym samym z wietrznego potępienia. Potem otrzymuje już insygnia królewskie" koronę" i wyrusza ponownie, aby zwyciężał jeszcze.

Pati 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2011-02-17, 10:49   

zaczynaja dziac sie dziwne rzeczy, obejrzyjcie!

http://niewiarygodne.pl/k...ml?ticaid=6bcc3

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-02-17, 11:45   

Tak dziwne się dzieją rzeczy na całej ziemi, jakby zwiastowały to co ma się stać, oby to było pochwycenie na spotkanie Pana.

luko

Wysłany: 2011-02-17, 12:41   

Myślę, że do tego filmu trzeba podejść z dużą ostrożnością.
Zauważcie, że rzekomy 'jeździec' porusza się jednocześnie z ruchem kamery. Czy operator kamery tak idealnie przesuwałby ją podążając za 'jeźdźcem'? Nawet jeśli... to zauważcie, że jest kilka niewielkich refleksów świetlnych widocznych w kadrze, które poruszają się identycznie jak 'jeździec'.
Wg mnie, jest to refleks świetlny, powstały od sporych rozmiarów płomienia ognia widocznego w tle.
Poza tym, gdyby rzeczywiście była tam jakaś "zjawa" to widzieli by ją ludzie, którzy tam się znajdowali..tymczasem nie widać jakiejś wielkiej paniki wokół 'jeźdźca'. Ot takie moje przemyślenia..

..co nie zmienia faktu, że rzeczywiście dzieje się DUŻO złego na świecie w ostatnim czasie.. i to jest niepokojące..

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-02-17, 13:42   

Oko kamery uchwyci to czego nie widzi oko ludzkie, różne są wymiary.

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2011-02-17, 18:29   

Nie koniecznie musieli widziec Zjawe , jesli faktycznie tam była , to kamera wychwyciła to czego oko ludzkie nie zdołało wyłapac ,ale mogło tak byc ze emocje jakie tam były narzuciła Zjawa .
Jeżdziec ma barwe zielonkawa a taka barwa to ŚMIERC - taki opis daje Apokalipsa Janowa .
Ap 6:8
"I ujrzałem: oto koń trupio blady-jerakrak-יְרַקְרַק, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań mu towarzyszyła.
I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta."
..

יְרַקְרַק / יְרַקְרַקָה
jerakrak / jerakraka
zielonkawy
...
koń wyglada jakby był nakryty 'derką' cos jak konie krzyżaków ...

Chcę wierzyć 

Wysłany: 2011-03-27, 11:26   

Bardzo ciekawie można tu sobie poczytać. Większość z was jest przekonana, że wizja czterech jeźdźców wypełni się tuż prze samym końcem. W przedmowie jakby do tych wydarzeń Jan słyszał głos „Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.”

Obj 4:1 - Potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie, i głos poprzedni, który słyszałem, jakby głos trąby rozmawiającej ze mną, rzekł: Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.

To co jest więc opisane przy otwarciu siedmiu pieczęci jest opisem wydarzeń na ziemi związanych z kościołem od czasów apostolskich aż do ponownego przyjścia Pana. Każde z wydarzeń opisanych po otwarciu pieczęci odpowiada pewnemu wyznaczonemu czasowi. Według Objawienia jest ich siedem.

Obj 4:5 - A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych.

Dlatego w Objawieniu jest siedem pieczęci, siedem trąb, siedem listów, siedmiu aniołów i siedem czasz. Pierwszy jeździec to wydarzenia s początku chrześcijaństwa a wydarzenia po otwarciu siódmej pieczęci to wydarzenia które opisują to co się wydarzy przy przyjściu Pana. Czterej jeźdźców apokalipsy to wydarzenia które już miały miejsce na ziemi w historii.

W jaki sposób interpretować te wydarzenia?

Czy tamy pierwszy list do anioła w Efezie

Obj 2:1 - Do anioła zboru w Efezie napisz: To mówi Ten, który trzyma siedem gwiazd w prawicy swojej, który się przechadza pośród siedmiu złotych świeczników:
2:2 - Znam uczynki twoje i trud, i wytrwałość twoją, i wiem, że nie możesz ścierpieć złych, i że doświadczyłeś tych, którzy podają się za apostołów, a nimi nie są, i stwierdziłeś, że są kłamcami.
2:3 - Masz też wytrwałość i cierpiałeś dla imienia mego, a nie ustałeś.
2:4 - Lecz mam ci za złe, że porzuciłeś pierwszą twoją miłość.
2:5 - Wspomnij więc, z jakiej wyżyny spadłeś i upamiętaj się, i spełniaj uczynki takie, jak pierwej; a jeżeli nie, to przyjdę do ciebie i ruszę świecznik twój z jego miejsca, jeśli się nie upamiętasz.
2:6 - Na swoją obronę masz to, że nienawidzisz uczynków nikolaitów, których i ja nienawidzę.
2:7 - Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Zwycięzcy dam spożywać z drzewa żywota, które jest w raju Bożym.

Pierwszy list mówi o fałszywych apostołach których Pana nazywa nikolatami. Niko – oznacza zwyciężać. Czy to się zgadza z tym co jest opisane po otwarciu pierwszej pieczęci

Obj 6:1 - I widziałem, jak Baranek zdjął pierwszą z siedmiu pieczęci i usłyszałem głos jednej z czterech postaci, donośny jak grzmot, mówiący: Chodź!
6:2 - I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.

Jeźdźca na białym koniu Objawienie nazywa zwycięzcą. Co natomiast pisało w pierwszy liście – że Pan nienawidzi fałszywych apostołów/nikolaitów. Pierwszy jeździec to nikolaita. To obrazuje początkowy obraz chrześcijaństwa Rzymskiego kiedy do władzy nad chrześcijaństwem dochodzą biskupi Rzymu. Mamy więc białego konia który kojarzy nam się z białymi szatami ale na koniu tym zasiada nikolaita. Od kogo jeździec otrzymał koronę. Objawienie mówi tylko że wręczono mu koronę.

Jeszcze sprawdzimy czy to się zgadza z wizją pierwszego anioła.

Obj 14:6 - I widziałem innego anioła, lecącego przez środek nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi i wszystkim narodom, i plemionom, i językom, i ludom, który mówił donośnym głosem:
14:7 - Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu jego, i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód.

W początkowym okresie była głoszona ta ewangelia. Czyli pierwszy anioł to chrześcijaństwo w pierwszych wiekach jego istnienia.

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-27, 18:08   

Cytat:
[quote="Chcę wierzyć"]Bardzo ciekawie można tu sobie poczytać. Większość z was jest przekonana, że wizja czterech jeźdźców wypełni się tuż prze samym końcem. W przedmowie jakby do tych wydarzeń Jan słyszał głos „Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.”

Nie koniecznie większość, czytałem twój wpis na temat '' kościół na skale itp'' mało kto tak wierzy, ale ja tak. Życzę ci miłego pisania na forum. :-D

Chcę wierzyć 

Wysłany: 2011-03-27, 21:18   

[quote="Dymensja"]
Cytat:
Chcę wierzyć napisał/a:
Bardzo ciekawie można tu sobie poczytać. Większość z was jest przekonana, że wizja czterech jeźdźców wypełni się tuż prze samym końcem. W przedmowie jakby do tych wydarzeń Jan słyszał głos „Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.”

Nie koniecznie większość, czytałem twój wpis na temat '' kościół na skale itp'' mało kto tak wierzy, ale ja tak. Życzę ci miłego pisania na forum. :-D

Dzięki. To mój pierwszy wpis i od razu na tak ważne tematy.
Jak czytam różne opracowania to jednak widać jak większość wiąże czterech jeźdźców z wydarzeniami wizji apokaliptycznej. Natomiast nasza historia jest taka, że każdą z tych wizji można by było wpisać w historię. Ale te wydarzenia w Objawieniu są po sobie w kolejności poukładane i dotyczą ważnych rzeczy które się działy i miały wpływ na chrześcijaństwo. Dlatego nie sposób to dowolnie interpretować. Nie mam na myśli że mam jedyną tą właściwą.
Jak czytamy pierwszy list to łatwiej jest zrozumieć kim jest jeździec na białym koniu.

Odpowiedz do tematu