Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Yarpen Zirgin
2008-11-04, 19:37
Czterej Jeźdźcy Apokalipsy
Autor Wiadomość
Henryk 

Wysłany: 2009-05-28, 08:38   

Axanna napisał/a:
Ale co one znaczą - te konie - każdy z osobna? :)

Proszę to traktować jako tylko próbę zrozumienia...

1. Biel kojarzy się raczej z czystością, niewinnością – czymś dobrym.
2. Czerwień, ogień – czerwony - barwa krwi - jest symbolem życia. Jako szkarłat (karmazyn) jest także symbolem grzechu i upadku człowieka.
Ogień symbolizuje także ucisk, zniszczenie lub próby.
Iz 1:18 Bw „Chodźcie więc, a będziemy się prawować - mówi Pan! Choć wasze grzechy będą czerwone jak szkarłat, jak śnieg zbieleją; choć będą czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.”
3. Czerń – to przeciwieństwo bieli.
4. Siwy, blady – oznaka słabości lub starości.
Mało nam to pomogło w zrozumiemu...
Może jeźdźcy:
Pierwszy miał koronę (władza, królowanie) i łuk. Broń dalekosiężna, która zabija..
Drugi miał miecz – wielki. Nie wychodził on z ust jeźdźca!...
Trzeci rozważał pokarm. Pszenicę i jęczmień. Było tego mało i bardzo drogo...
Miał zostawić w spokoju oliwę i wino – Duch święty i Prawda.
Czwarty...? Jego imię to śmierć – pewnie duchowa (jak symbole, to symbole...)

Henryk 

Wysłany: 2009-05-28, 10:31   

No i cisza...
Szkoda!
Jak dotychczas..., to dalej nic nie wiem.
Może powiążmy to z czasem wypełnienia się tego widzenia. :roll:
Kiedy to miało się stać, lub stało się?
Tych czterech jeźdźców pojawiało się zaraz po zerwaniu (złamaniu) pierwszych czterech pieczęci...
Ap 4:1 Bw „Potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie, i głos poprzedni, który słyszałem, jakby głos trąby rozmawiającej ze mną, rzekł: Wstąp tutaj, a pokażę ci, co się ma stać potem.
Ap 5:1-2 Bw „I widziałem w prawej dłoni tego, który siedział na tronie, księgę zapisaną wewnątrz i zewnątrz, zapieczętowaną siedmioma pieczęciami.(2) Widziałem też anioła potężnego, który wołał głosem donośnym: Któż jest godny otworzyć księgę i zerwać jej pieczęcie?
Ap 5:5 Bw „A jeden ze starców rzecze do mnie: Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, korzeń Dawidowy i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci.
Ap 6:1 Bw „I widziałem, jak Baranek zdjął pierwszą z siedmiu pieczęci i usłyszałem głos jednej z czterech postaci, donośny jak grzmot, mówiący: Chodź!
Postanówmy na razie przyjąć, że działo się to od początku Wieku Ewangelii...(Bo i to nie jest takie jednoznaczne...)

Zapraszam do wymiany myśli. ;-)

Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-28, 10:58   

Osobiście jak na razie nie mam co wymieniać, ale czytam z ciekawością :)

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-05-28, 10:59   

Żeby rozważać te kolorowe konie to może warto byłoby opisać dokładniej:
1, λευκος - jasny, jaśniejący, błyszczący, biały
2. πυρος - płomienisty,
3. μελας - ciemny, czarny, ukryty, zaciemniony,
4. χλωρος - zielony, świeżo zielony, żółto-zielony, żółty

t.ostry

Wysłany: 2009-05-28, 16:13   

To co zacytowales bym odniosl raczej do opisu Szatana a nie bialego jezdzca...

Felix Black
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-28, 18:37   

cieszę się, że temat znowu ruszył, bo widziałem, że przerwa była spora :)

Mam tylko jedno pytanie co do interpretacji, iż pierwszym jeźdźcem miałby być Jezus: nie odczuwacie jakiegoś takiego dyskomfortu, widząc Jezusa w takim otoczeniu? Chodzi mi o to, że jakoś po prostu nie pasuje mi obraz kochającego i pełnego miłości Boga wśród jeźdźców apokalipsy uzbrojonego w łuk, ale to może być tylko moje własne odczucie..

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-05-28, 18:55   

Felix Black napisał/a:
pełnego miłości Boga wśród jeźdźców apokalipsy uzbrojonego w łuk,

Ja BOGA też bym nie widział na koniu, ale Jezusa czemu nie :-)

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-05-28, 21:10   

Felix Black napisał/a:
cieszę się, że temat znowu ruszył, bo widziałem, że przerwa była spora :)

Mam tylko jedno pytanie co do interpretacji, iż pierwszym jeźdźcem miałby być Jezus: nie odczuwacie jakiegoś takiego dyskomfortu, widząc Jezusa w takim otoczeniu? Chodzi mi o to, że jakoś po prostu nie pasuje mi obraz kochającego i pełnego miłości Boga wśród jeźdźców apokalipsy uzbrojonego w łuk, ale to może być tylko moje własne odczucie..

I słuszne masz wątpliwości, gdyż ten pierwszy jeździec nie jest Jezusem.
Jaśniejący blaskiem chwały kłamliwy uzurpator oto on.

Xion800 
Xion800

Wysłany: 2009-05-29, 01:30   

Ap 6:2 Bg „I widziałem, a oto koń biały, a ten, który na nim siedział, miał łuk, i dano mu koronę, i wyszedł jako zwycięzca, ażeby zwyciężał.”

Ap 6:2 BT „I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać.”

Naprawdę ciekawie piszecie, ogólnie bardzo fajny temat, chciałbym przedstawić swoją interpretację :)

Więc tak na pewno biel oznacza czystość, oczyszczenie.
zastanawiałem się dlaczego jest napisane "i wyszedł jako zwycięzca, ażeby zwyciężał"
to znaczy, że On już raz zwyciężył, zobaczmy kto może być zwycięzcą i kto może zwyciężyć - Mi zawsze się wydawało, że to Oblubienica będzie ukoronowana, bo to Ona ma zwyciężać i zostanie odznaczona wieńcem lub koroną.

2:17 - Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi zborom: Temu, co zwycięży, dam jeść z onej manny skrytej i dam mu kamyk biały, a na onym kamyku imię nowe napisane, którego nikt nie zna, tylko ten, który je przyjmuje.

więc brakuje tylko jeszcze, białego konia, który wydaje mi się, że jest to rydwan Boży.

Kamyk jako korona, kamyk jako wieniec, a ogóle zwycięzca otrzyma to wszystko, więc skoro raz zwyciężał czemu ma drugi raz nie zwyciężać.

Są dwie możliwości Jezus jest zwycięzcą i Oblubienica też, nikt inny tu być nie może, żaden fałszywy prorok, bo jemu się korona nie należy ani wieniec, tylko piekło i nie może być nikt, kto nie zasługuje na koronę :)

Więc Jezus jest jako główny zwycięzca, dlatego jest napisane w liczbie pojedynczej, bo najprawdopodobniej On będzie dowodził całą akcją i będzie kierował Oblubienicą i nadal będzie zwyciężał :)

Zwycięzcą jest Oblubienica, każdy z tego grona musiał sam zmagać się w swoim życiu i głosić słowo Boże. Więc oblubienica składa się z jednostek, Które poświęciły swoje życie Jezusowi.

Co wy na to ?

Henryk 

Wysłany: 2009-05-29, 07:17   

Taka drobna uwaga, dotycząca atrybutu trzeciego jeźdźca...
Spotkałem ciekawą myśl, uważam że prawdziwą.
Otóż we wszystkich polskich przekładach jest to waga, jako tłumaczenie greckiego ζυγος (dzygos)
Ap 6:5 BT "A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę mówiące: Przyjdź! I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę."
Bg „, miał szalę w ręce swojej.”
Ap 6:5 Byz „και οτε ηνοιξεν την σφραγιδα την τριτην ηκουσα του τριτου ζωου λεγοντος ερχου και ιδε και ιδου ιππος μελας και ο καθημενος επ αυτον εχων ζυγον εν τη χειρι αυτου
Nie wiem dlaczego, lecz te „dzygos” oznacza jarzmo. (Taka uprząż dla bydła domowego) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Jarzmo_0211.jpg
Jest to coś, co służy do ciężkiej pracy (oranie, ciągnięcie wozu, praca w kieracie...)
Mt 11:30 BT "Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie."
Mt 11:30 Byz „ο γαρ ζυγος μου χρηστος και το φορτιον μου ελαφρον εστιν

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-05-29, 07:41   

Henryk napisał/a:
Otóż we wszystkich polskich przekładach jest to waga, jako tłumaczenie greckiego ζυγος (dzygos)
Ap 6:5 BT "A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę mówiące: Przyjdź! I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę."
Ap 6:5 Byz „και οτε ηνοιξεν την σφραγιδα την τριτην ηκουσα του τριτου ζωου λεγοντος ερχου και ιδε και ιδου ιππος μελας και ο καθημενος επ αυτον εχων ζυγον εν τη χειρι αυτου
Nie wiem dlaczego, lecz te „dzygos” oznacza jarzmo. (Taka uprząż dla bydła domowego) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Jarzmo_0211.jpg
Jest to coś, co służy do ciężkiej pracy (oranie, ciągnięcie wozu, praca w kieracie...)

To słowo greckie znaczy również 'waga' a dokładniej 'waga szalkowa', wystarczy sprawdzić w LXX, Iza. 40:12; Kapł. 19:36

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-05-29, 07:48   

Henryk napisał/a:

EMET:
Najlepiej, jak w NŚ: "waga szalkowa". 'Szale wagi' też są nieobcym pojęciem.
Np. Izajasza 40:12, 15.
Z pewnością o tego typu wadze i ważeniu na takiej pisze np. w Daniela 5:27.

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-05-29, 08:00   

Arius:

To słowo greckie znaczy również 'waga' a dokładniej 'waga szalkowa', wystarczy sprawdzić w LXX, Iza. 40:12; Kapł. 19:36

Obrazek[/quote]

EMET:
Stąd też znacząco w Sentencje [Przysłów] 20:23 --
"Dwojakie [LXX: < disson >; rdzenny < dissos >] odważniki [LXX: < stathmion >, jak i rdzenny >] są dla Jehowy obrzydliwością, a oszukańcza waga szalkowa [LXX: < dzygos >] nie jest dobra." - NŚ.

Stephanos, ps. EMET

Henryk 

Wysłany: 2009-05-29, 08:17   

Arius napisał/a:

Tak też oddano to w przekładzie NŚ.
Jednak w Hebrajskim są różne słowa na wagę i jarzmo.
Podobnie jak w polskim. (Mamy natomiast pokój, zamek, kanię, odrę... - taki wyraz to homonim)
Tłumacze z hebrajskiego na grekę zwyczajnie mogli popełnić błąd.

Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-29, 08:30   

A może ze względu na kontekst należy jednak przyjąć, że to była waga?

"Miarka pszenicy za denara i trzy miarki jęczmienia za denara"

Odpowiedz do tematu