Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
I Bóg odpoczął
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-02-27, 18:24   

Listek napisał/a:
W tłumaczeniu księdza Jakuba Wujka z 1599 roku. Biblii Wydanej przez Oficinę Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa. Zobaczmy ten tekst:

„A w wieczór sobotni, który zaświta na dzień pierwszy szabatu, przyszła Maria Magdalena i druga Maria oglądać grób......”Mt 28,1

Wujek tłumaczył z Wulgaty. Jego tłumaczenie oddaje więc dobrze w języku polskim to, co rozumiał Hieronim. Czyli że kobiety przybyły do grobu w sobotę wieczorem, a ten już był pusty.

Rethel napisał/a:
Ze względu na 15 rok Tyberiusza oraz na 14 nisan w piątek.

No i co miałoby niby nie pasować? Tyberiusz współrządził ze swoim ojcem Oktawianem Augustem od 12 roku n.e Jezus rozpocząłby więc działalność w roku 29 i zmarł właśnie w 31. A w tym roku 14 Nisan wypada w środę.

EDIT: Jan działał w 15 roku panowania Tyberiusza. czyli będzie to przełom roku 27/28. Jeśli jest to czas, w którym Jezus miał lat 30, to rok 31 jak najbardziej pasuje.

Biblia nie precyzuje,czy chodzi o samodzielne panowanie Tyberiusza, czy generalnie o panowanie, które rozpoczęło się już w roku 12. Natomiast pozostałe dane Biblijne wskazują na sobotę jako czas zmartwychwstania.

RN napisał/a:
Z tej dyskusji wynika, że świt u Żydów jest wieczorem :-D

Świt nowego dnia, to według rozumienia Żydów czasów Biblijnych - czas, w którym zachodziło słońce a wschodziły gwiazdy. A to dlatego, że dla Żydów nowy dzień zaczynał się wraz z zachodem słońca, a nie tak jak to my współcześnie uznajemy - o północy.

Tak więc u Mt 28: 1 kobiety odwiedziły grób Jezusa w sobotę, niedługo po zachodzi słońca, ponieważ "świtało ku pierwszemu dniu tygodnia". Był więc wczesny wieczór, kiedy kobiety u Mateusza zastały pusty grób. Jezus musiał więc zmartwychwstać jeszcze przed tym czasem.

Listek napisał/a:
Zatem Jeszua HaMaszijach zmartwychwstał, gdy kończył się szabat.

Jestem tego samego zdania.

Henryk 

Wysłany: 2014-02-27, 19:07   

Nawet bez źródła i tak każdy wie, kto to pisał.
Cytat:
, nie bredź... jak już robisz przyrównanie,
to jakieś adekwatne, plis, bo twoje prożydowskie
bałwochwalstwo, całkiem cię zaślepia

Uważam, że już dosyć było próśb i ostrzeżeń.

Piąty jeździec apokalipsy jest niereformowalny. :-(
Post oczywiście zgłaszam moderacji...
Co z tym zrobicie- Wasza rzecz.
Henryku - no nie ma bardzo do czego się przyczepić, bo SJP nie uważa słowo "bredź" za obraźliwe.
"pożydowskie bałwochwalstwo" - też nie bardzo, to pogląd Rethela - mnie połowa forum też uważa, za bałwochwalce i co mam ich wszystkich zbanować?
Dezerter
Ostatnio zmieniony przez Dezerter 2014-02-27, 19:37, w całości zmieniany 1 raz  

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-27, 19:13   

O! kolejny syjonista się odezwał...

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-27, 19:19   

ShadowLady86 napisał/a:
No i co miałoby niby nie pasować? Tyberiusz współrządził ze swoim ojcem Oktawianem Augustem od 12 roku n.e Jezus rozpocząłby więc działalność w roku 29 i zmarł właśnie w 31. A w tym roku 14 Nisan wypada w środę.

EDIT: Jan działał w 15 roku panowania Tyberiusza. czyli będzie to przełom roku 27/28. Jeśli jest to czas, w którym Jezus miał lat 30, to rok 31 jak najbardziej pasuje.

Biblia nie precyzuje,czy chodzi o samodzielne panowanie Tyberiusza, czy generalnie o panowanie, które rozpoczęło się już w roku 12. Natomiast pozostałe dane Biblijne wskazują na sobotę jako czas zmartwychwstania.

Nigdy się nad tym nie zagłębiałem, więc nie podejmuję się dyskusji.
W sumie, to mi bez różnicy. Nie ma to znaczenia. Jednak z wszelką
rewizją po 2000 lat tak bywa, że miewa ona inny cel niż prawda.
Pozostanę więc na razie sceptyczny. Jak kiedyś to zgłębię to może
powrócę do tego tematu. Tradycyjne spojrzenie w niczym nie szkodzi.

1. Co do Tyberiusza - to z tym ojcostwem bym nie przesadzał... :-D
2. Skoro liczysz od roku 12, to skąd wzięłaś 1-2 lata przerwy
między wystąpieniem Jana Chrzciciela, a chrztem Jezusa?

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2014-02-27, 19:30   

Rethel napisał/a:
Jednak z wszelką
rewizją po 2000 lat tak bywa, że miewa ona inny cel niż prawda.

Właśnie dlatego wskazuje, że ślady zmartwychwstania w sabat są już w samych Ewangeliach. Jaki inny cel niż rewizja miałoby mieć wskazania na śmierć w środę, a zmartwychwstanie w sabat? Przecież nie upadnie cały system niedzieli jak dnia wolnego. Byłoby to śmieszne, poza tym raczej nikt by tego nie chcial.

Rethel napisał/a:
1. Co do Tyberiusza - to z tym ojcostwem bym nie przesadzał... :-D
2. Skoro liczysz od roku 12, to skąd wzięłaś 1-2 lata przerwy
między wystąpieniem Jana Chrzciciela, a chrztem Jezusa?

Ad. 1. Władał? No władał.

Ad.2. Pod spodem masz "EDIT" do posta. Nie wiadomo, w jakim miesiącu roku 12 rozpoczął władanie Tyberiusz. Tak samo nie wiadomo, w jakim miesiącu rozpoczął działalność Jan Chrzciciel. Dlatego obstawiam za rozpoczęcie działalności rok 27/28. Śmierć na rok 31.

Śmierć w środę a zmartwychwstanie w sobotę wieczorem jest najbardziej sensowną opcją wynikającą na analizie samej tylko Biblii. Takie zebranie danych w jedna całość wykonałam w TYM poście.

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-27, 19:35   

ShadowLady86 napisał/a:
Ad. 1. Władał? No władał.

Pisałem o ojcostwie.

Cytat:
Ad.2. Pod spodem masz "EDIT" do posta. Nie wiadomo, w jakim miesiącu roku 12 rozpoczął władanie Tyberiusz. Tak samo nie wiadomo, w jakim miesiącu rozpoczął działalność Jan Chrzciciel. Dlatego obstawiam za rozpoczęcie działalności rok 27/28. Śmierć na rok 31.

Pytałem o przerwę między Janem a Jezusam.

cytuję ciebie:

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2014-02-27, 21:20   

ShadowLady86 napisał/a:
Wujek tłumaczył z Wulgaty. Jego tłumaczenie oddaje więc dobrze w języku polskim to, co rozumiał Hieronim. Czyli że kobiety przybyły do grobu w sobotę wieczorem, a ten już był pusty.

A Gdańska podaje:

Mar. 16:1-2
1. A gdy minął sabat, Maryja Magdalena, i Maryja, matka Jakóbowa, i Salome, nakupiły wonnych rzeczy, aby przyszedłszy namazały go.
2. A bardzo rano pierwszego dnia po sabacie przyszły do grobu, gdy weszło słońce.

(BG)

:-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Anna01 

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 286 razy
Wysłany: 2014-02-27, 21:49   

Mateusza 28

1 Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób.
Marka 16
1 Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. 2 Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło.
Jana 20
1 A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu.
Łukasza 24
1 W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. 2 Kamień od grobu zastały odsunięty. 3 A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa.

Po szabacie w sobotni wieczór kobiety poszły do sklepu po wonności - wcześniej nie mogły wyjść, bo szabat.
Wczesnym rankiem w niedzielę (pierwszy dzień tygodnia) gdy słońce jeszcze nie wstało, ale już robiło się widno (inna wersja, że słońce już wzeszło) kobiety poszły z zakupionymi wieczorem wonnościami. Jezus zmartwychwstał pewnie po szabacie.
Odliczamy 72 godz.
Piątek wieczór....czwartek wieczór.....środa wieczór.
Takie jest moje wyliczenie.

Jezusa złożono w grobie przed świętem Paschy.

Pierwszy wieczór Paschy, zwany wieczorem sederowym, jest najbardziej uroczystym momentem życia żydowskiego. Spożywa się wtedy w gronie rodziny uroczystą kolację, podczas którego czytana jest Hagada, opowiadająca o wyjściu z Egiptu.
Rzym. 13:10

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2014-02-27, 21:51   

Jachu napisał/a:
ShadowLady86 napisał/a:

A Gdańska podaje:

Mar. 16:1-2
1. A gdy minął sabat, Maryja Magdalena, i Maryja, matka Jakóbowa, i Salome, nakupiły wonnych rzeczy, aby przyszedłszy namazały go.
2. A bardzo rano pierwszego dnia po sabacie przyszły do grobu, gdy weszło słońce.

(BG)

:-D

No właśnie Jachu, ja też o tym słońcu miałem napisać :-)
Jak jeszcze słońce wschodzi tam wieczorem, to już chyba nikt nie będzie w stanie zrozumieć tego kraju.
Poza tym w ew. Łukasza 23.54 Biblia Tysiąclecia pada takie sformułowanie; Był to dzień Przygotowania i szabat zaczynał jasnieć
W wyjaśnieniach dla słowa ''jaśnieć'', autorzy podają, że chodzi o światła zapalane w wieczór piątkowy.

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-27, 22:17   

Anna01 napisał/a:
gdy słońce wzeszło

Nie wiedziałem, że słońce wschodzi o zachodzie... :-D

Listek 

Wysłany: 2014-02-28, 09:25   

Najważniejsze ,że Maria i Magdalena czciły szabat i przyszły do grobu dopiero gdy szabat minął.

Biblijny dzień kończy się o zachodzie słońca i zaczyna się następny dzień,
Po zachodzie słońca, gdy wschodzą gwiazdy jest jeszcze sporo czasu na wszelkie działania,zanim ułożymy się do snu.

Byłoby dziwne,że kobiety Maria i Magdalena zwlekały z pójściem do grobu Jezusa, by namaścić zwłoki i poszły tam po wyspaniu się.

Anna01 napisał/a:
Odliczamy 72 godz.
Piątek wieczór....czwartek wieczór.....środa wieczór.
Takie jest moje wyliczenie.

Alleluja!! Anno01, dobrze obliczyłaś.Jednak zmartwychwstał trzeciego dnia, a więc jeszcze w szabat.

Pozdrawiam

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2014-02-28, 10:14   

Rethel napisał/a:
Pisałem o ojcostwie.

Z tego co się orientuje, to w Rzymie adoptowany syn miał równe prawa co syn biologiczny.

Rethel napisał/a:
Pytałem o przerwę między Janem a Jezusam.

Odpowiedź znajduje się właśnie w części edytowanej. Nie chciałam całkiem po edycji kasować starszego fragmentu, żeby nie wprowadzać w błąd kogoś, kto już zdążył przeczytać starszą wiadomość. Rok 29 był błędem, stąd edycja pod spodem.

Ewangelia Łukasza nie podaje, kiedy to Jezus rozpoczął działalność, ale kiedy to Jan zaczął nauczać.

(1) Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; (2) za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni. [Łk 3: 1-2]

Co zaś do Jezusa, mamy fragment:

(23) Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu. [Łk 3: 23]

Po pierwsze nie wiadomo, czy Jezus rozpoczął działalność w tym samym czasie co Jan. Dodatkowo napisane, jest, że Jezus miał około 30 lat, a nie dokładnie 30. Około to może być zarówno 28 lat, jak i 32 lata. Sam wiek Jezusa jednak nie mówi nam, czy rozpoczął działalność wtedy, kiedy Jan.

Dlatego podałam, że zakładając, że Jezus rozpocząłby działalność w tym samym czasie co Jan - mógł przecież później. Dlatego w części edytowanej poprzedniego postu podałam datę 27/28 jako czas rozpoczęcia działalności przez Jezusa. Data śmierci jako rok 31 jak najbardziej pasuje do wszystkich założeń.

Nie da się na podstawie praktycznie żadnych źródeł ustalić pewną datę śmierci Jezusa. Da się jedynie zakreślić pewien obszar. Pewny obszar to lata 26-36, kiedy urzędował Piłat. Zawężając ten obszar o panowanie Tyberiusza (z Augustem lub bez) oraz o rzekome 3 lata działalności, mamy 29-33 jako daty śmierci. W tym zakresie dat, w roku 31 sabat uroczysty przypadał w czwartek.

Anno01 napisał/a:
Mateusza 28

1 Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób.

Anno, przeczytaj sobie, jak ten fragment brzmi w przekładzie dosłownym. U Mateusza, dopiero "wschodził pierwszy dzień tygodnia". Znaczy to, że dopiero co wzeszły gwiazdy. W naszym rozumowaniu kobiety u Mateusza przyszły odwiedzić grób w sobotę po zachodzi słońca. Jako że dla Żydów nowy dzień rozpoczynał się po zachodzie słońca, to sobota wieczorem była już początkiem niedzieli. Jednak jeśli kobiety przyszły odwiedzić grób zaraz jak zaszło słońce i zaczęła się niedziela, to Jezus u Mateusza zmartwychwstał już przed tym czasem.

Identyczną konstrukcje mamy w Łk 23: 54. Jezus chowano do gronu, gdy "sabat się rozjaśniał/ wschodził". Nie oznacza to przecież, że Jezusa pochowano w sabat (uroczysty) o poranku, ale właśnie wieczorem w dniu przed sabatem uroczystym.

Właśnie tak rozumiał to zdanie Hieronim. Więcej w TYM poście.

Co do pozostałych Ewangelistów to się zgadzam. Oni podają, że kobiety odwiedziły grób w niedzielę rano. Warto jednak zauważyć, że Ewangelia Mateusza jest najbardziej semicką Ewangelią. Wiele jest w niej odnośników do Prawa, dyskusje przypominają debaty rabiniczne itd. Dlatego moim osobistym zdaniem, właśnie ta Ewangelia mogła przechować żydowskie rozumienia czasu.

RN napisał/a:
Jak jeszcze słońce wschodzi tam wieczorem, to już chyba nikt nie będzie w stanie zrozumieć tego kraju.

Słońce zachodziło, ale pozostałe gwiazdy według ówczesnego rozumowania - wschodziły. Wtedy rozjaśniał się dla Żydów nowy dzień, który zaczynał się wraz z zachodem słońca, ale wschodem gwiazd.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2014-02-28, 11:53   

Jasne,jasne :lol: poszły w SABAT nakupić wonności, chyba u Araba :mrgreen:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

jfs300 
+miecz ducha

Wyznanie: Chrześcijanin (KRK), antyfanatyk.
Wysłany: 2014-02-28, 11:54   

dzien swiety - to powinien być dzień radości i relacji z Bogiem , uświecania z ludzmi
ale ze wszystkiego mozna zrobić piekło i poróżnienie.\
To formalizm, to monotonię, to oskarżenia, że nie ten dzień...
Bog gdyby zstąpił na ziemie zapewne by powiedział- To nie tak miało być...

a jak było kiedyś? Tez nie wesoło tylko ze w drugą stronę:p

Cytat:
Wieczerza Pańska
17 Udzielając tych pouczeń nie pochwalam was i za to, że schodzicie się razem nie na lepsze, ale ku gorszemu. 18 Przede wszystkim słyszę - i po części wierzę - że zdarzają się między wami spory, gdy schodzicie się razem jako Kościół. 19 Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani. 20 Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej. 21 Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy. 22 Czyż nie macie domów, aby tam jeść i pić? Czy chcecie znieważać Boże zgromadzenie i zawstydzać tych, którzy nic nie mają? Cóż wam powiem? Czy będę was chwalił? Nie, za to was nie chwalę! 23 Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb 24 i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: "To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę". 25 Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: "Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę". 26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej.
28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31 Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. 32 Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. 33 Tak więc bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę] poczekajcie jedni na drugich! 34 Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę.

Chrześcijaninie, zawsze zastanów się czyją ewangelię głosisz: chrystusową czy własną - zaradczą.

W raju znalazło się drzewo poznania "głuchoty".

Listek 

Wysłany: 2014-02-28, 12:51   

jfs300 napisał/a:
dzien swiety - to powinien być dzień radości i relacji z Bogiem , uświecania z ludzmi

Masz rację. Bóg napisał aż dwa razy :

IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje, ale dnia siódmego jest sabat Pana, Boga twego: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty... Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię... a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dzień siódmy i poświęcił go.ks.Wyjś.20

A trzeci raz na sercach wierzących .Alleluja.

1. Wj 32:16 bt "Tablice te były dziełem Bożym, a pismo na nich było pismem Boga wyrytym na tablicach."

2. Wj 34:1 bt [b]"Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia, jak pierwsze, a na tych tablicach wypiszę znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś."

3. Hbr 8:10 bpd "[Takie zaś (jest) przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: moje prawa włożę w ich umysły i wypiszę je na ich sercach, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem]."
Bądźmy wszyscy Mu p
osłuszni.

Odpowiedz do tematu