Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy można się modlić do Jezusa?

Czy można się modlić do Jezusa?
Tak
72%
 72%  [ 51 ]
Nie
20%
 20%  [ 14 ]
Nie wiem
7%
 7%  [ 5 ]
Głosowań: 70
Wszystkich Głosów: 70

Autor Wiadomość
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-11, 03:05   Czy można się modlić do Jezusa?

Czy można się modlić do Jezusa? To pytanie jest zasadne dla ludzi którzy zetknęli się z nauką Świadków Jehowy. Otóż jak wiemy Świadkowie Jehowy nie praktykują zwracania się do Syna Bożego w modlitwie. Aby więc ustalić poprawność takiej praktyki posłużę się kilkoma argumentami.


Pierwszym z nich będzie cytat z Ewangelii Jana:

J 14:14 BT „O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.”

J 14:14 Bw „Jeśli o co prosić będziecie w imieniu moim, spełnię to.”


Przytoczone powyżej słowa Jezus wypowiedział podczas ostatniej wieczerzy do swoich uczniów. Zauważmy, że powyższe tłumaczenia różnią się słowem „mnie”. Z tłumaczenia Biblii Tysiąclecia wynika, że Jezus zachęcał aby po jego wniebowstąpieniu prosić Go o cokolwiek a On to spełni. Dlaczego jednak słowo „mnie” nie występuje w innych tłumaczeniach ? Otóż sprawa jest trochę skomplikowana ponieważ nie wszystkie starożytne manuskrypty biblijne zawierają to słowo. Na przykład pomija je Kodeks Aleksandryjski z V wieku oraz Kodeks Bezy z V/VI wieku. Ale zawierają to słowo inne starsze manuskrypty biblijne takie jak Kodeks Synajski z IV wieku i Kodeks Watykański z IV wieku, a co najważniejsze zawiera go jeszcze starszy papirus Bodmer 2, bo datowany na rok 200 ne. Tak więc najbardziej prawdopodobne wydaje się, iż w tych słowach, Pan Jezus zachęcał swoich uczniów aby się do niego zwracali gdy będzie w niebie.

Niezależnie od tego, czy słowo "mnie" padło czy nie z ust Jezusa, to i tak z wersetu wynika, że mamy o coś prosić w jego imieniu. Przecież Jezus nie mówi kogo mamy prosić. Zwróćmy uwagę na poniższe wersety:

J 15:16 Bw „Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam.”

J 16:23 Bw „A w owym dniu o nic mnie pytać nie będziecie. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam.”


W obu widać zasadę ‘daje ten, kto jest proszony’. Jeśli więc tym razem daje Jezus, to można przyjąć, że to On ma być proszony.


Inne ciekawe teksty znajdujemy w listach apostoła Pawła:

1Kor 1:2 Bw „zborowi Bożemu, który jest w Koryncie, poświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym, wraz ze wszystkimi, którzy wzywają imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa na każdym miejscu, ich i naszym:”

2Kor 12:8-9 Bw „W tej sprawie trzy razy prosiłem Pana, by on odstąpił ode mnie.(9) Lecz powiedział do mnie: Dosyć masz, gdy masz łaskę moją, albowiem pełnia mej mocy okazuje się w słabości. Najchętniej więc chlubić się będę słabościami, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusowa.”

Ef 5:19 Bw „rozmawiając z sobą przez psalmy i hymny, i pieśni duchowne, śpiewając i grając w sercu swoim Panu,”

1Tm 1:12 Bw „Dzięki składam temu, który mnie wzmocnił, Chrystusowi Jezusowi, Panu naszemu, za to, że mnie uznał za godnego zaufania, zleciwszy mi tę służbę,”

2Tm 2:22 Bw "Młodzieńczych zaś pożądliwości się wystrzegaj, a zdążaj do sprawiedliwości, wiary, miłości, pokoju z tymi, którzy wzywają Pana z czystego serca."



Jeszcze innym ciekawym miejscem jest opis słów Szczepana męczennika zanotowany w Dziejach Apostolskich.

Dz 7:59-60 Bw „I kamienowali Szczepana, który się modlił tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego.(60) A padłszy na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im grzechu tego. A gdy to powiedział, skonał.”

Użyte w oryginale greckie słowo EPIKALOUMENON może zostać przetłumaczone, iż Szczepan się modlił do Jezusa.


Jeszcze inny ciekawy fragment Pisma w tym zakresie to wypowiedź niejakiego Annasza do Jezusa o Pawle (Szawle).

Dz 9:14 Bw „ma także upoważnienie od arcykapłanów, aby tutaj uwięzić wszystkich, którzy wzywają imienia twego.”


Inne bardzo ciekawe słowa pisze apostoł Paweł (na pewno znane są większości z nas):

1Kor 16:22-23 Bw „Jeśli kto nie miłuje Pana, niech będzie przeklęty! Marana tha.(23) Łaska Pana Jezusa Chrystusa niech będzie z wami!”

1Kor 16:22-23 NS „Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie przeklęty. Przyjdź, nasz Panie!(23) Niech będzie z wami niezasłużona życzliwość Pana Jezusa.”



Podobne słowa wypowiada apostoł Jan:

Ap 22:20 Bw „Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu!”


Mamy zatem trzy miejsca, gdzie trzech różnych wybitnych uczniów Pana Jezusa zwraca się do niego w modlitwie.


Według Biblii Jezus jako Baranek odbiera cześć od całego wszechświata wraz z Bogiem zasiadającym na tronie:

Ap 5:13-14 Bw „I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków.(14) A cztery postacie mówiły: Amen. Starcy zaś upadli i oddali pokłon.”


Jest jeszcze jeden bardzo istotny fragment, na który mało kto zwraca uwagę:

1J 5:13-15 Bw „To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.(14) Taka zaś jest ufność, jaką mamy do niego, iż jeżeli prosimy o coś według jego woli, wysłuchuje nas.(15) A jeżeli wiemy, że nas wysłuchuje, o co prosimy, wiemy też, że otrzymaliśmy już od niego to, o co prosiliśmy.”

Uważam, że to wystarczający dowód na słuszność modlitw zanoszonych do Jezusa Chrystusa.


Ważne też jest to, iż różne pisma historyczne jak również Ojców Kościoła potwierdzają, iż chrześcijanie zanosili modlitwy bezpośrednio do Jezusa. Oto kilka przykładów:

zbierali się w ustalony dzień przed świtem, wspólnie modlili się do Chrystusa (Pismo Pliniusza do Trajana o chrześcijanach - 112)

I owszem, będziemy się modlić do tego Słowa, będziemy zanosić do Niego błagania, Jemu będziemy dziękować, do Niego kierować modły (Orygenes: Przeciw Celsusowi 5:4).

Wielbię Jezusa Chrystusa Boga, który uczynił was tak mądrymi (Święty Ignacy: Do Kościoła w Smyrnie 1:1)

Zarówno Jemu samemu, jak Jego Synowi, którego do nas posłał składamy uwielbienie i pokłon, oddając im cześć zgodną z rozumem i prawdą (Justyn Męczennik: Apologia I:6,2).


Ciekawe świadectwo też czerpiemy z listu Pliniusza Młodszego (61-114 r) do gubernatora Bitynii. Otóż pisze on o pierwszych chrześcijanach:

„...zwracali się do Chrystusa jako do Bóstwa z pewną formą modlitwy”.

Czy więc pierwsi chrześcijanie modlili się do Jezusa? Przecież był jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (1Tym 2:5).

Proszę podzielcie się swoimi uwagami w tym zakresie.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-06-29, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
radicallo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-11, 09:50   

Kto nie ma relacji z Jezusem nie może przyjść do Ojca.
Nie mozna poznać Ojca bez poznania Syna.
Każdy kto twierdzi że nie powinno się modlić do Jezusa jest zwiedziony.
 
 
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-11, 14:16   

Jasne, ze mozna modlić sie do Jezusa.
Przecież modlitwa - to rozmowa.
Czy ktos zabroni mi rozmawiać z Jezusem?
Uczniowie rozmawiali z nim podczas, gdy żył na ziemi.
Przecież on żyje i jest również człowiekiem, nie tylko Bogiem.
Mogę wiec rozmawiać z człowiekiem, tym bardziej, że nie jest umarły.
Tylko z umarłymi ludźmi mam nie rozmawiać :crazy: :crazy: :crazy:
W takiej rozmowie modlitwenej nie ma nic niebiblijnego.
Kiedy ludzie należą do jednej rodziny, powinni ze sobą rozmawiać, inaczej relacje umierają.
 
 
agent terenowy 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 519
Skąd: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Wysłany: 2007-01-11, 23:14   

Bog jest moim Ojcem, a Jezus Bratem.(Heb 2) A Biblia nie zabrania rozmawiac z zyjacymi krewnymi.;)
_________________
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-01-13, 21:10   

Dlaczego powinniśmy modlić się do Boga?
W PORÓWNANIU z potężnym wszechświatem nasza planeta jest zaledwie drobnym pyłkiem. Dla Jehowy, „Twórcy nieba i ziemi", całe narody są jak kropelka wody z wiadra (Psalm 115:15; Izajasza 40:15).
A jednak w Biblii czytamy:
Jehowa jest blisko wszystkich, którzy go wzywają, wszystkich, którzy go wzywają w wierności wobec prawdy. Spełni pragnienie tych, którzy się go boją, a ich wołanie o pomoc usłyszy" (Psalm 145:18, 19).
Pomyślmy tylko! Wszechmocny Stwórca nie jest od nas daleko i jeśli będziemy Go 'wzywać w wierności wobec prawdy', na pewno nas usłyszy.
Tak, więc modlitwa to dla nas niezwykły zaszczyt!
Jeśli jednak chcemy, żeby Jehowa nas wysłuchał, musimy modlić się w sposób, który się Jemu podoba.
Czy moglibyśmy to robić, gdybyśmy nie rozumieli, czego na ten temat uczy Biblia? Koniecznie zatem powinniśmy się tego dowiedzieć, bo modlitwa pomaga nam zbliżyć się do Jehowy.

„Twórca nieba i ziemi" jest gotowy wysłuchiwać naszych modlitw

DLACZEGO MAMY MODLIĆ SIĘ DO JEHOWY?
Powinniśmy modlić się do Jehowy między innymi dlatego, że On sam nas do tego zaprasza. Jego Słowo zachęca:
O nic się nie zamartwiajcie, ale we wszystkim niech wasze gorące prośby zostaną przedstawione Bogu w modlitwie i błaganiu wraz z dziękczynieniem; a pokój Boży, który przewyższa wszelką myśl, będzie strzegł waszych serc i władz umysłowych przez Chrystusa Jezusa" (Filipian 4:6, 7).
Z pewnością nie chcemy wzgardzić tak wspaniałomyślnym darem Najwyższego Władcy całego wszechświata!
Innym powodem, by regularnie się modlić, jest pragnienie zacieśniania więzi z Jehową. Prawdziwi przyjaciele nie rozmawiają ze sobą tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują. Wzajemnie interesują się sobą.
Swobodnie mówią, co myślą, co czują, czym się niepokoją i w ten sposób umacniają swą przyjaźń. Pod pewnymi względami przypomina to nasze stosunki z Jehową Bogiem.[/u]
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
Ostatnio zmieniony przez Miłujący prawdę 2007-01-15, 12:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olaf 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 603
Wysłany: 2007-01-14, 10:11   

Witaj Mirku. Stary mój polemisto. Napisałeś na końcu swych wywodów.
Cytat:
Czy więc pierwsi chrześcijanie modlili się do Jezusa? Przecież był jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (1Tym 2:5).

No właśnie mam podobne odczucia do twoich. A świadectwa biblijne i pozabiblijne raczej zdają się dowodzić, iż rzeczywiście pierwsi chrześcijanie oprócz modlitwy do Boga Ojca naszego, zwracali się także do Jezusa. Przecież był pośrednikiem. I to jedynym. I wypróbowanym jak my we wszystkim, z wyjątkiem grzechu. Nabieram coraz większej pewności co do tego. :-) Ale pozwól, że się będę przypatrywał. I jeszcze się z tym prześpię. Muszę to przetrawić i dobrze sobie poukładać.
 
 
Olaf 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 603
Wysłany: 2007-01-14, 16:27   

Oczywiście twoja argumentacja budzi w pewnych miejscach wątpliwości. Bo na przykład Szczepan czy Paweł mieli wizje i dlatego rozmawiali z Jezusem. Podobnie jak postacie ze Starego Testamentu rozmawiały z aniołami a modliły się tylko do Boga. Co do Ef 5:19 to też nie ma pewności o kim mówi Paweł. O Bogu czy jego Synu. Bo obaj byli zwani Panami. Tm 1:12 zobacz sam co przekładu interlinearnego. Takie tłumaczenie jest tylko przybliżone i nie ma pewności że mowa o jakiejkolwiek modlitwie. Ale generalnie przychylałbym się do twego wniosku.
 
 
agent terenowy 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 519
Skąd: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Wysłany: 2007-01-14, 23:48   

Ezechiel tez mial wizje i rozmawial z Jehowa. Czy to byla modlitwa? Moim zdaniem tak. Bo modlitwa jest rozmowa.
_________________
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)
 
 
marek c
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-15, 08:32   

"...A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź!
...Mówi Ten, który o tym świadczy: Zaiste, przyjdę niebawem. Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" Obj 22:17a i Obj 22:20
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-01-18, 14:52   

mirek napisał/a:
J 14:14 BT „O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.”

A w której Biblii to pisze?
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-01-18, 15:01   

Cytat:
.A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź!
...Mówi Ten, który o tym świadczy: Zaiste, przyjdę niebawem. Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" Obj 22:17a i Obj 22:20
_________________

Czy te słowa są modlitwą?
Wątpię.
Nie każde odezwanie się do kogoś jest modlitwą.Na przykład Adam rozmawiał w ogrodzie Eden z Bogiem ,ale ta rozmowa ich nie była modlitwą.
Rodzaju 3:8-13
Tak samo nie każde odezwanie się do kogoś można nazwać modlitwą.
Każda modlitwa jest formą oddawania czci.Jeden ze sposobów wielbienia Boga,w jaki można Mu wyrażać swe oddanie,dziękować ,wyznawać grzechy lub o coś Go błagać".
Przy pewnej okazji Jezus powiedział:
"Jest napisane:"Jehowę twego Boga masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę".
Jezus sam się trzymał tej podstawowej zasady ,prawdy ,że cześć -a więc także modlitwy -należą się tylko Bogu.
Jak w tym kontekście rozumieć słowa z Objawienia 22:20 ?
Czy są modlitwą?
Słowa te wyrażają pragnienie szybkiego przyjścia Jezusa.Nic więcej.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-01-18, 15:18   

Cytat:
Ezechiel tez mial wizje i rozmawial z Jehowa. Czy to byla modlitwa? Moim zdaniem tak. Bo modlitwa jest rozmowa.
_________________


Nie każda rozmowa jest modlitwą. Z Bogiem rozmawiał Adam po swoim grzechu i to nie była modlitwa.
Czy według ciebie słowa Ezechiela 9:8:
"Ach Wszechwładny Panie ,Jehowo! Czyżbyś wytracał wszystkich pozostałych z Izraela ,wylewając swą złość na Jerozolimę?" są modlitwą?
Według mnie nie.Jest to tylko rozmowa ,nie modlitwa.
Z Bogiem rozmawiał też Szatan.Hioba 1:6-9
Czy rozmowa Szatana z Jehową była modlitwą?
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-18, 15:57   

tessa napisał/a:
mirek napisał/a:
J 14:14 BT „O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.”

A w której Biblii to pisze?

A chociażby w greckim tekście Westcotta i Horta, na którym wzorowała się Strażnica, tłumacząc PNŚ. Możesz wyjasnić, dlaczego i gdzie w tłumaczeniu wsiąknęło słowko ME (mnie)? Tutaj masz na potwierdzenie skany z KIT (The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures), czyli interlinearnego przekładu grecko-angielskiego wydanego przez Towarzystwo Strażnica (po lewej stronie dosłownie tłumaczony tekst grecki, na prawej szpalcie wersja Strażnicy):



Możesz na nich ujrzeć jak oszuści z Brooklynu zakrywają przed Tobą tę prawdę! :-(


tessa napisał/a:
Cytat:
.A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź!
...Mówi Ten, który o tym świadczy: Zaiste, przyjdę niebawem. Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" Obj 22:17a i Obj 22:20

Czy te słowa są modlitwą?
Wątpię.

A co jest tessa, może modlitwa do matki Boskiej? Dziwne w związku z tym są wasze własne słowa:

„Tak więc razem z Janem żarliwie się modlimy: ‘Amen! Przyjdź, Panie Jezusie’. [Ap 22:20]”. (Wspaniały finał Objawienia bliski, strona 319)

Jak to wyjaśnisz? Znowu pomyłka w druku? Strażnica robi cię w balona a ty nadal wierzysz!


2Kor 12:8-9 Bw „W tej sprawie trzy razy prosiłem Pana, by on odstąpił ode mnie.(9) Lecz powiedział do mnie: Dosyć masz, gdy masz łaskę moją, albowiem pełnia mej mocy okazuje się w słabości. Najchętniej więc chlubić się będę słabościami, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusowa.”

Ciekawe jak można trzy razy prosić Pana Jezusa nie wymawiając ani słowa! Wiesz tessa może? :lol:

Poza tym radzę przeczytać jeszcze raz przedstawioną argumentację. Czy świadectwa historyczne nie są dla Ciebie też przekonywującym dowodem?
 
 
agent terenowy 

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 519
Skąd: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Wysłany: 2007-01-19, 13:22   

Tessa, nawiazujac do tego, czy Ezechiel sie modlil podczas wizji... Mam pytanie: Czy katolicy i protestanci rozmawiajac z Jezusem i wzywajac Jego imienia, modla sie do niego czy nie? Na podstawie jakiech kryteriow odrozniasz modlitwe od zwyklej rozmowy?
_________________
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-01-19, 14:26   

agent terenowy napisał/a:
Tessa, nawiazujac do tego, czy Ezechiel sie modlil podczas wizji... Mam pytanie: Czy katolicy i protestanci rozmawiajac z Jezusem i wzywajac Jego imienia, modla sie do niego czy nie? Na podstawie jakiech kryteriow odrozniasz modlitwe od zwyklej rozmowy?


Większość ludzi modli się do Jezusa,ale czy powinni się do niego modlić?
Podobnie jak ścieżka wiedzie do celu ,tak Jezus jest drogą do Boga Ojca Wszechmocnego.
Jana 14:6
"Jezus mu rzekł:"Ja jestem drogą i prawdą i życiem.Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie".
Zatem celem nie jest Jezus tylko Bóg.Także nasze modlitwy kierujemy do Ojca poprzez Jezusa.
Dlatego Paweł powiedział:
Filipian 4:6
"We wszystkim niech wasze gorące prośby zostaną przedstawione BOGU w modlitwie i błaganiu wraz z dziękczynieniem".
A zatem zgodnie z naukami Jezusa /Mateusza 6:9, Mateusza 4:10/ nie powinniśmy kierować modlitw do Jezusa ,tylko do Boga przez Jezusa.

Mateusza 6:9
"Macie się modlić w ten sposób:"OJcze nasz w niebiosach niech będzie uświęcone twoje imię".
Mateusza 4:10
"Wtedy Jezus rzekł do niego:"Precz Szatanie! Jest bowiem napisane :"Jehowę twego Boga masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę".

Powt Prawa 10:20

"Jehowy swego Boga masz się bać .Jemu masz służyć i do niego lgnąć i na jego imię przysięgać".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14