Kto pobudził Dawida do przeprowadzenia spisu ludności Izrael

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Druga Księga Samuela 24. 10. BIZTB.

''Lecz potem Dawida ruszyło sumienie, że kazał przeprowadzić spis ludności. Rzekł więc Dawid do Pana; Zgrzeszyłem bardzo, że to uczyniłem, lecz teraz, Panie, odpuść winę sługi twego, gdyż postąpiłem bardzo nierozsądnie.''

Z tego wersetu wynika, że spis ludności nie był inspirowany Przez Boga czy szatana, lecz kazał go przeprowadzić sam Dawid.
Dawid bardzo tego żałuje i przyznaję, że zgrzeszył i postąpił nierozsądnie. Wszystko to wyznaję Panu, który przecież Sam miał werset 24.1. w gniewie pobudzić Dawida do policzenia.
:roll:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Inne przykłady:

10 A oto nazajutrz duch, zesłany przez Boga, opanował Saula, który popadł w szał wewnątrz swojego domu. Dawid tymczasem grał na cytrze, tak jak każdego dnia. Saul trzymał w ręku dzidę. 11 I rzucił Saul dzidą, bo myślał: «Przybiję Dawida do ściany». Lecz Dawid dwukrotnie tego uniknął. 12 Saul bardzo się bał Dawida: bo Pan był z nim, a od Saula odstąpił. 1 Sm 18,10-13
- Jest to styl mówienia wypływający z przekonania, że Bóg Ojciec jest przyczyną wszystkiego i nic więcej. Inny przykład:
22 Abimelek sprawował władzę nad Izraelem przez trzy lata. 23 Następnie Bóg zesłał ducha niezgody między Abimelekiem a możnymi z Sychem, i możni z Sychem zbuntowali się przeciwko Abimelekowi 24 po to, by pomszczona została zbrodnia dokonana na siedemdziesięciu synach Jerubbaala i aby [odpowiedzialność za] krew ich spadła na Abimeleka, ich brata, który ich wymordował, i na możnych z Sychem, którzy mu pomagali w zabiciu jego braci. Sdz 9,22-24

Oto zakończenie tej historii:
56 Oto tak Bóg sprawił, że zło, które Abimelek wyrządził swemu ojcu, zabiwszy siedemdziesięciu swych braci, spadło na niego. 57 Również wszystkie złe czyny mężów z Sychem skierował Bóg na ich głowy. Tak wypełniło się przekleństwo Jotama, syna Jerubbaala. Sdz 9,56-57

- Bóg wysyłał duchy, które sprawiały, że człowiek popełniał te a nie inne czyny, wysługując się złymi duchami. W Starym Testamencie Szatan mógł być sługą bożym, który miał za zadanie oskarżać ludzkość, taka niewdzięczna funkcja ale ktoś musiał to robić. Tak Bóg zesłał Szatana do Dawida, zesłał do Saula, zesłał na Abimeleka, zesłał na Sychem, i moim zdaniem zesłał na Judasza.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

fauxpas pisze:
wit pisze:Wiele zależy od tego w jaki sposób postrzegamy Szatana. Czy Szatan jest jedynie wrogiem Boga, jak twierdzi się powszechnie w chrześcijaństwie, czy też jednocześnie wrogiem i sługą. Zdecydowanie bliższe jest mi drugie stanowisko.
Też kiedyś doszedłem do takiego wniosku. Czy w historii Kościoła zdarzył się taki pogląd?
Szatan, całym sobą był zaangażowany w odkupieńczą śmierć Jezusa Chrystusa ( jako że to właśnie jego ducha i charakter odwzorowywał Judasz w zdradzie Chrystusa). Nie zamyślał on nic dobrego, podobnie jak Żydzi i Poganie, którzy zjednoczyli się razem w sercu i umyśle, aby zamordować Syna Bożego. Ale w tym wszystkim Bóg wypełnił swój własny łaskawy, święty i zbawczy plan. Szatan i grzesznicy służą Bogu!
http://www.chrzescijanstwo.com/index8513.html?id=201
Korzystając z tego kryterium:
Mt 12: (50) Albowiem ktokolwiek czyni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest moim bratem i siostrą, i matką.
...można dojść do jeszcze ciekawszych wniosków ;-). Ja osobiście tak daleko bym nie szedł, nawet jeśli taka konkluzja wydaje się najbardziej logiczna.
Szatan realizując plan Boży prawdopodobnie nie czynił tego zupełnie świadomie, co zostało wspomniane w artykule. Szatan wyświadczał sobie tzw. niedźwiedzią przysługę. Zapewne nie było jego zamiarem, aby wspomagać Boga w realizacji jego planów, jednak Bóg w jakiś sobie znany sposób mógł osiągać wytyczone przez siebie cele. I w tym celu Bóg posługiwał się Szatanem.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 94
Rejestracja: 26 lut 2014, 0:05
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: fauxpas »

wit pisze:Szatan realizując plan Boży prawdopodobnie nie czynił tego zupełnie świadomie, co zostało wspomniane w artykule. Szatan wyświadczał sobie tzw. niedźwiedzią przysługę. Zapewne nie było jego zamiarem, aby wspomagać Boga w realizacji jego planów, jednak Bóg w jakiś sobie znany sposób mógł osiągać wytyczone przez siebie cele. I w tym celu Bóg posługiwał się Szatanem.
Mam tylko nadzieję, że szatan nie czyta tego forum, bo może wciąż działa nieświadomie, a Ty mu tu spoilerujesz wszystko ;-).
A tak serio, to pod tak ujętymi słowami już prędzej bym się podpisał.
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
The answer is blowin' in the wind.

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

RN pisze:
BLyy pisze:Inne przykłady:

10 A oto nazajutrz duch, zesłany przez Boga, opanował Saula, który popadł w szał wewnątrz swojego domu. Dawid tymczasem grał na cytrze, tak jak każdego dnia. Saul trzymał w ręku dzidę. 11 I rzucił Saul dzidą, bo myślał: «Przybiję Dawida do ściany». Lecz Dawid dwukrotnie tego uniknął. 12 Saul bardzo się bał Dawida: bo Pan był z nim, a od Saula odstąpił. 1 Sm 18,10-13
- Jest to styl mówienia wypływający z przekonania, że Bóg Ojciec jest przyczyną wszystkiego i nic więcej. Inny przykład:
22 Abimelek sprawował władzę nad Izraelem przez trzy lata. 23 Następnie Bóg zesłał ducha niezgody między Abimelekiem a możnymi z Sychem, i możni z Sychem zbuntowali się przeciwko Abimelekowi 24 po to, by pomszczona została zbrodnia dokonana na siedemdziesięciu synach Jerubbaala i aby [odpowiedzialność za] krew ich spadła na Abimeleka, ich brata, który ich wymordował, i na możnych z Sychem, którzy mu pomagali w zabiciu jego braci. Sdz 9,22-24

Oto zakończenie tej historii:
56 Oto tak Bóg sprawił, że zło, które Abimelek wyrządził swemu ojcu, zabiwszy siedemdziesięciu swych braci, spadło na niego. 57 Również wszystkie złe czyny mężów z Sychem skierował Bóg na ich głowy. Tak wypełniło się przekleństwo Jotama, syna Jerubbaala. Sdz 9,56-57

- Bóg wysyłał duchy, które sprawiały, że człowiek popełniał te a nie inne czyny, wysługując się złymi duchami. W Starym Testamencie Szatan mógł być sługą bożym, który miał za zadanie oskarżać ludzkość, taka niewdzięczna funkcja ale ktoś musiał to robić. Tak Bóg zesłał Szatana do Dawida, zesłał do Saula, zesłał na Abimeleka, zesłał na Sychem, i moim zdaniem zesłał na Judasza.

Uwaga :!: :!: :!:
Poniższy post nie powinien czytać mój przyjaciel Krystek.
Oczywiście ja Mu tego nie bronię, ale jeżeli to przeczyta, robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.


Jak już jesteśmy przy Saulu i Dawidzie to jeszcze taka mała dygresja.

W Księdze Samuela 16.19 - 21 czytamy, że Saul wyprawia posłańców do Jessego, by powiedzieli, aby przysłał swego syna Dawida. Następnie Dawid przybywa do Saula i przebywa z nim, zostając nawet przez Niego polubiony

Natomiast już w tej samej Księdze tylko, że jeden rozdział dalej Samuela 17. 55. Saul zapytuje Abnera czyim synem jest ten młodzieniec, wskazując na wychodzącego do walki z Filistynem Dawida


Wygląda na to, ze Saul zapomniał do kogo posłał swoich posłańców, aby przyprowadzili Dawida.
Sama wypowiedż '' czyim synem jest ten młodzieniec'' sugeruje jakby i samego Dawida nie rozpoznawał.
Autentyczność wspomnianych wersetów budziłaby zastrzeżenia, gdyby udało się jednoznacznie dowieść, że pozostają one w sprzeczności z całą resztą księgi. Pewną pozorną nielogiczność można dostrzec, porównując 1 Samuela 16:18-23 z 1 Samuela 17:55-58, gdyż w tym drugim fragmencie Saul dopytuje się, czyim synem jest jego muzyk i giermek Dawid. Warto jednak zauważyć, iż Dawid mógł dlatego zostać wcześniej nazwany „dzielnym mocarzem i wojownikiem”, że broniąc owiec swego ojca, w pojedynkę odważnie zabił lwa i niedźwiedzia (1Sm 16:18; 17:34-36). Prócz tego Biblia nie mówi, że przed uśmierceniem Goliata jako giermek Saula rzeczywiście brał udział w bitwach. Król powiedział do Jessego: „Proszę, niech Dawid dalej mi usługuje, bo znalazł łaskę w moich oczach” (1Sm 16:22). Nie można wykluczyć, że Dawid za zgodą Saula wrócił później do Betlejem i gdy wybuchła wojna z Filistynami, pasł trzodę ojca.
Nawiązując do pytania Saula: „Czyim synem jest ten chłopiec, Abnerze?”, cytowani wcześniej komentatorzy zaznaczyli: „Nawet jeśli Abner nie zaprzątał sobie głowy rodowodem harfisty Saula, sam król zapewne nie zapomniał, że Dawid był synem Betlejemczyka Jessego. Ale za jego pytaniem kryło się coś więcej. Chciał nie tyle poznać imię ojca Dawida, ile dowiedzieć się, jakim człowiekiem jest ojciec młodzieńca, który posiadał odwagę potrzebną do dokonania tak zdumiewającego i heroicznego wyczynu; chodziło mu przy tym nie tylko o to, by zwolnić jego dom od podatków, co przyrzekł za pokonanie Goliata (w. 25), lecz najprawdopodobniej także o to, by zaprosić owego człowieka na swój dwór, gdyż śmiałość i odwaga syna pozwalały domniemywać, że tymi samymi przymiotami odznacza się ojciec. Wprawdzie Dawid odparł krótko: ‚Jestem syn sługi twego Jessego z Betlejem’, ale Saul wdał się z nim w rozmowę o sprawach rodzinnych, co wyraźnie wynika ze słów: ‚gdy przestał mówić do Saula’ (18:1), sugerujących dłuższą wymianę zdań” (s. 142, przyp.). (Również inne wersety potwierdzają, że za podobnym pytaniem może kryć się coś więcej niż zwykła chęć poznania czyjegoś imienia; zob. Wj 5:2; 1Sm 25:10)
it - 2 Samuela, księgi

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Według mnie jak pisałam wyżej, najpierw zabija Dawid Goliata, a potem następuja inne wydarzenia. biblia nie jest pisana jak powieść, tylko trochę tu i trochę tam, tekst podałam wyżej.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

fauxpas pisze:Mam tylko nadzieję, że szatan nie czyta tego forum, bo może wciąż działa nieświadomie, a Ty mu tu spoilerujesz wszystko ;-).
A tak serio, to pod tak ujętymi słowami już prędzej bym się podpisał.
Nie wiem czy Szatan czyta nasze forum i nie ma to większego znaczenia. Biorąc pod uwagę treść Listu do Hebrajczyków 2:14 dla Szatana jest już za późno, ponieważ został obezwładniony za sprawą zbawczego dzieła Chrystusa.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wit pisze:Biorąc pod uwagę treść Listu do Hebrajczyków 2:14 dla Szatana jest już za późno, ponieważ został obezwładniony za sprawą zbawczego dzieła Chrystusa.
Pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą?
A pewnie i sam przyznasz mi rację! :-D
To jeszcze niestety czas niedokonany...
Szatan ma władzę nad ludzkością, co doskonale na co dzień widzimy!
Heb 2:14 bw "Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele (posiadają tę samą ludzką naturę), więc i On (Jezus) również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła,"
„Obezwładnioną”, „uczyniona bezsilną” została na razie władza Diabła nad śmiercią.
Rz 14:9 bw "Na to bowiem Chrystus umarł i ożył, aby i nad umarłymi i nad żywymi panować."
W ostateczności cała władza nad ludzkością będzie Diabłu odebrana.
Ustaną wojny, cierpienia, morderstwa, choroby...
1J 3:8 bw "Kto popełnia grzech, z diabła jest, gdyż diabeł od początku grzeszy. A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie."
Nie wiem czy Szatan czyta nasze forum i nie ma to większego znaczenia.
A z drugiej strony ciekawe, czy nie interesuje się sprawami przyszłości?
Nie wszystko jest mu przecież wiadome. :roll:
1Pe 1:12 kow "Otrzymali objawienie, że nie dla siebie samych, lecz dla was wykonywali posługę przynosząc poselstwo o zbawieniu, to poselstwo, które teraz spełnili wobec nas słudzy Ewangelii, głosząc wam Radosną Nowinę mocą Ducha Świętego, z nieba zesłanego. A są to rzeczy, w które sami aniołowie pragną się wgłębiać."

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

RN
Uwaga :!: :!: :!:
Poniższy post nie powinien czytać mój przyjaciel Krystek.
Oczywiście ja Mu tego nie bronię, ale jeżeli to przeczyta, robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Nie za bardzo rozumiem? :?:
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

BLyy pisze:RN
Uwaga :!: :!: :!:
Poniższy post nie powinien czytać mój przyjaciel Krystek.
Oczywiście ja Mu tego nie bronię, ale jeżeli to przeczyta, robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Nie za bardzo rozumiem? :?:

Nie tak dawno, mój przyjaciel Krystek ( Użytkownik Krystian ) wszedł w ten temat i po zapoznaniu się z moimi postami, ostro zareagował. Pod pretekstem zarzutu jakobym podważał Biblię jako Słowo Boże, obrzucił mnie inwektywami jakie nie znała wcześniej historia tego forum.
Dlatego teraz prewencyjnie wykonałem wpis oznajmiający, że gdy tym razem wejdzie w ten temat, może spotkać się z podobnymi treściami co wcześniej .
Jednocześnie chcę dodać, że jako żyjący z nim na stopie koleżeńskiej, niemal natychmiast wybaczyłem Mu tą chwilą słabość. Ja rozumiem, że władca tego świata czuwa i przy nadarzającej się okazji wysyła swego nieczystego ducha, aby znalazł sobie mieszkanie.
W przypadku mojego przyjaciela w tym feralnym dniu mogła wydarzyć się przestroga opisana w ew. Mat.12.43. i doszło do opanowania Go, już nie przez jednego, ale przez siedem nieczystych ( może jeszcze gorszych niż pierwotny ) duchów.
Ja jednak wierzę w Jego odrodzenie i podświadomie czuję, że nastanie taki dzień, kiedy Krystek wejdzie w ten temat i napiszę do mnie, dziękuję przyjacielu za te wszystkie posty i żałując za to co zrobił, powtórzy trzykrotnie mea maxima culpa :->
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Henryk pisze:Pozwolisz, że nie zgodzę się z Tobą?
A pewnie i sam przyznasz mi rację! :-D
To jeszcze niestety czas niedokonany...
Szatan ma władzę nad ludzkością, co doskonale na co dzień widzimy!
Heb 2:14 bw "Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele (posiadają tę samą ludzką naturę), więc i On (Jezus) również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła,"
„Obezwładnioną”, „uczyniona bezsilną” została na razie władza Diabła nad śmiercią.
Rz 14:9 bw "Na to bowiem Chrystus umarł i ożył, aby i nad umarłymi i nad żywymi panować."
W ostateczności cała władza nad ludzkością będzie Diabłu odebrana.
Ustaną wojny, cierpienia, morderstwa, choroby...
1J 3:8 bw "Kto popełnia grzech, z diabła jest, gdyż diabeł od początku grzeszy. A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie."
Z tekstu wynika, że jest to czas dokonany. Biorąc pod uwagę, że dzieło Chrystusa zostało dopełnione, tym samym również Szatan musiał być unieszkodliwiony. Faktycznie nie widzimy, aby śmierć została unicestwiona, jednak z treści biblijnej wynika, że takie wydarzeniem miało miejsce. Tym samym nie ma powodu, aby nie wierzyć, że Chrystus odniósł zwycięstwo nad śmiercią i Szatanem strącając go do Otchłani. Nawiązując do artykułu, jaki wcześniej podlinkowałem widać, że Szatan nie może pokrzyżować planów Bogu, z racji tego, że nie może już swobodnie działać, jak było mu dane wcześniej.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

wit pisze:Biorąc pod uwagę, że dzieło Chrystusa zostało dopełnione, tym samym również Szatan musiał być unieszkodliwiony.
Tu jest problem Wicie. :-(
Jezus swoje dzieło dokończył.
Jego mistyczne ciało musi także to uczynić.
Ap 6:11 br "I dano im wszystkim białe szaty, i kazano jeszcze przez jakiś czas odpoczywać, dokładnie tak długo, aż dopełni się liczba ich współsług i braci, którzy, podobnie jak oni, mieli być również zabici."
Wtedy cały Chrystus- ciało i głowa- obejmie rządy.
Szatan nie jest jeszcze unieszkodliwiony.
Żyjesz na tym świecie i widzisz. :-(

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Jakie były wyniki spisu ludności Izraela i Judy przeprowadzone na rozkaz Dawida :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

RN pisze:Jakie były wyniki spisu ludności Izraela i Judy przeprowadzone na rozkaz Dawida :?:
70 tys. trupów - o ten wynik Ci chodzi? ;-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Eliot pisze:
RN pisze:Jakie były wyniki spisu ludności Izraela i Judy przeprowadzone na rozkaz Dawida :?:
70 tys. trupów - o ten wynik Ci chodzi? ;-)
Nie :!: Chodzi o żywych.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”