Saul król i złożenie przez niego ofiary

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pietnas
Posty: 201
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:21

Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: Pietnas »

Witajcie kochani.
Obecnie słucham, raczej studiuję- 1ks. Samuela. Jest takie wydarzenie, 13 rozdział, że Saul złożył ofiarę, w skutkach najgorszych dla siebie.
Dlaczego tak bardzo surowa kara, jeśli w tak trudnym położeniu mogła ona pomóc? A to, że mogła pomóc, to nie wierzył w to byle kto. To, tak niedawno wybrany na króla, Saul.
(Jeśli temat już taki tu był, proszę o namiar - a mój post można skasować).
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: wuka »

Saul odważył się samodzielnie złożyć ofiarę 13,12:"Pomyślałem, że Filistyńczycy wkrótce ruszą na mnie do Gilgal, a ja nie zdążyłem pozyskać łaski przed obliczem Pańskim, ośmieliłem się przeto złożyć ofiarę całopalną."
Werset 13:"Tedy rzekł Samuel do Saula: Popełniłeś głupstwo! Gdybyś był dochował przykazania Pana, Boga twego, które On ci nadał, Pan byłby utwierdził królestwo twoje nad Izraelem na wieki."
O jakie przykazanie mogło chodzić? Trudno wyczuć. Może o 10 głównych lub o 613 nakazów? ;-)
Tylko kapłan mógł składać ofiarę, król nie. Myślę, że to było powodem kary.

Henryk
Posty: 11736
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
20 sie 2021, 10:13
Tylko kapłan mógł składać ofiarę, król nie. Myślę, że to było powodem kary.
Myśleć możesz. Ale racji nie masz. Jak zawsze, jeśli chodzi o sprawy Biblijne.
Saul także był pomazany świętym olejem i mógł składać ofiary.
Więc problem leży gdzie indziej...
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16815
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: Bobo »

Henryk pisze:Saul także był pomazany świętym olejem i mógł składać ofiary.
Owszem, pomazany na króla, ale nie na kapłana. Tylko potomkowie Lewiego mogli składać ofiary. Samuel był Lewitą.
Tak stanowiło prawo.
Ponadto, Saul głupio postąpił nie tylko wtedy.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4174
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: radek »

Można być królem i kapłanem, obydwie te postawy ocenia Bóg. Saul mając "zatarg" z Flistynami, był rytualnie nieczysty. Ofiarę Bogu składa się ze swojej najlepszej własności, nie ze strachu. Saul bał się Filistynów, więc składając ofiarę w intencji oddalenia zagrożenia, nie mógł otrzymać tego, czego chciał, bo Bóg jest Bogiem wszystkich ludzi i nie opowiada się w przypadku sporu, po stronie, która składa mu ofiarę, lecz po stronie sprawiedliwości. Aby go nie przygniatać dodam tylko, że istotne jest to, iż popełnił niedokładność będąc nieświadomym

‭‭Ewangelia według św. Łukasza 12:42-48 BW1975‬‬
[42] A Pan rzekł: Któż jest tym wiernym i roztropnym szafarzem, którego ustanowił pan nad czeladzią swoją, aby im dawał wyżywienie w czasie właściwym? [43] Błogosławiony ów sługa, którego pan jego, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego. [44] Zaprawdę powiadam wam, że postawi go nad całym mieniem swoim. [45] Jeśliby zaś ów sługa rzekł w sercu swoim: Pan mój zwleka z przyjściem, i zacząłby bić sługi i służebnice, jeść, pić i upijać się, [46] Przyjdzie pan sługi owego w dniu, w którym tego nie oczekuje, i o godzinie, której nie zna, usunie go i wyznaczy mu los z niewiernymi. [47] Ten zaś sługa, który znał wolę pana swego; a nic nie przygotował i nie postąpił według jego woli, odbierze wiele razów. [48] Lecz ten, który nie znał, choć popełnił coś karygodnego, odbierze niewiele razów. Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.

https://bible.com/bible/3490/luk.12.47.BW1975

‭‭Drugi list św. Pawła do Koryntian 12:7-9 BW1975‬‬
[7] Bym się więc z nadzwyczajności objawień zbytnio nie wynosił, wbity został cierń w ciało moje, jakby posłaniec szatana, by mnie policzkował, abym się zbytnio nie wynosił. [8] W tej sprawie, trzy razy prosiłem Pana, by on odstąpił ode mnie. [9] Lecz powiedział do mnie: Dosyć masz, gdy masz łaskę moją, albowiem pełnia mej mocy okazuje się w słabości. Najchętniej więc chlubić się będę słabościami, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusowa.

https://bible.com/bible/3490/2co.12.7.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16815
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: Bobo »

Saul był świadomy, że nie może tak postąpić. Dlatego najpierw czekał na Samuela, ale niestety, niecierpliwość wzięła górę. Samuel z racji wieku pewnie się spóźniał.
Saula jako króla obowiązywało przepisanie i czytanie prawa, więc o jakiej nieświadomości mowa?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4174
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: radek »

Gdyby Saul był świadomy, że pogorszy tym swoją sytuację, to nie robiłby tego. Nie widział innego wyjścia, lud go opuścił. Chciał zapanować nad sytuacją. Nie miał pełnego spojrzenia duchowego. O podobnej wersji rytualnej nieczystości wspomina Ewangelia

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 5:22-26 BW1975‬‬
[22] A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny. [23] Jeślibyś więc składał dar swój na ołtarzu i tam wspomniałbyś, iż brat twój ma coś przeciwko tobie, [24] Zostaw tam dar swój na ołtarzu, odejdź i najpierw pojednaj się z bratem swoim, a potem przyszedłszy, złóż dar swój. [25] Pogódź się rychło z przeciwnikiem swoim, póki jesteś z nim w drodze, aby cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia słudze, i abyś nie został wtrącony do więzienia. [26] Zaprawdę powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż oddasz ostatni grosz.

https://bible.com/bible/3490/mat.5.22.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16815
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Saul król i złożenie przez niego ofiary

Post autor: Bobo »

Racjonalność decyzji często się mija z pragnieniami, pomimo świadomości. Saulowi jak zwykle chodziło o lud, aby się nie rozszedł. Jednak wiedział, że ten ruch nie spodoba się Bogu. Zresztą jak wiele innych jego głupich ruchów.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”