Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Prześledź, co działo się kilka dni przed śmiercią Jezusa:
(wydarzenia przed zachodem słońca: 9 nisan) Jana 12:12-19 / Marka 11:1-11
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

barabasz1972 pisze:
09 kwie 2022, 8:37
A czy podawanie z rąk do rąk emblematów ma jakieś uzasadnienie w biblii -jakoś nie mogłem doczytać.
Od dłuższego czasu czytam forum i przyszedł moment na pytanie.
Emblemat to nic innego, jak znaczek firmowy, logo itp.; np. mozna je kupić na allegro https://allegro.pl/oferta/emblematy-sil ... b2b7a5c90c

Dlaczego coś tak ważnego, jak spożywanie ciała i krwi Jezusa na pamiątkę określacie w tak trywialny sposób?
Czy może ktoś mi wyjaśnić genezę tego określenia i jak ma się ono do tego wydarzenia? W Biblii na pewno nie ma takiego określenia.

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

Bobo pisze:
09 kwie 2022, 11:20
Przepraszam, ale Pamiątka to nie zaproszenie na kolację. Nawet jeśli ktoś spożywa, to trudno to nazwać kolacją. Ap. Paweł radził, aby najeść się w domu. Spożywanie to symboliczna ceremonia która coś oznacza. Kto rozumie, co się tam stało, to wie, kto ma spożywać.
A barabasz1972 był kiedyś na Pamiątce?
Jeszcze jedno pytanie w związku z tą wypowiedzią.
Oczywiście, że Pamiątka to nie kolacja, ale w zasadzie jej fragment, szczególny moment, który Jezus podczas kolacji właśnie uwypuklił.
Skoro powiedział: "Jedzcie z tego wszyscy", to jak rozpoznajecie komu wolno a komu nie wolno uczestnyczyć w tej ceremonii?

Niby zapraszacie obce, spoza waszej społeczności, osoby na uczestnictwo w tym zdarzeniu i jednocześnie...sami nie spożywacie, a ci zaproszenie mogą/nie mogą? spożywać?
Jeśli nie spożywacie to jaki sens jest w organizowaniu tej uroczystości?
Proszę mi to wyjaśnić. Kilka lat temu mąż w pracy od kogoś dostał takie zaproszenie, ale nie skorzystaliśmy.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Milala pisze:
11 kwie 2022, 13:46
barabasz1972 pisze:
09 kwie 2022, 8:37
A czy podawanie z rąk do rąk emblematów ma jakieś uzasadnienie w biblii -jakoś nie mogłem doczytać.
Od dłuższego czasu czytam forum i przyszedł moment na pytanie.
Emblemat to nic innego, jak znaczek firmowy, logo itp.

Dlaczego coś tak ważnego, jak spożywanie ciała i krwi Jezusa na pamiątkę określacie w tak trywialny sposób?
Czy może ktoś mi wyjaśnić genezę tego określenia i jak ma się ono do tego wydarzenia? W Biblii na pewno nie ma takiego określenia.

W Biblii występuje mnóstwo symboli, które wyobrażają konkretne rzeczy, postaci lub wydarzenia. Kiedy znajdujemy opis pijanej kobiety z kielichem wina w ręku, uprawiającej prostytucję, jest mowa o religii odstępczej, znienawidzonej przez Boga, oddającej cześć bałwanom (Ez 23:5-7, 30-39 / Obj 17:4,5). Kobieta ta jest symbolem Babilonu Wielkiego, ogólnoświatowej religii fałszywej, będącej w opozycji do Jehowy Boga.

Pewnego razu Jezus przywołał pewien symbol sprzed 1500 lat, który wskazywał na to, jaką poniesie śmierć. Mówiąc o miedzianym wężu skupił się na tym, że zostanie „uniesiony w górę” na drewnianym palu:

„Ponadto nikt nie wstąpił do nieba oprócz tego, który z nieba zstąpił — Syna Człowieczego. I jak Mojżesz uniósł w górę węża na pustkowiu, tak musi być uniesiony w górę Syn Człowieczy, aby każdy, kto w niego wierzy, miał życie wieczne” (Jan 3:13-15).

Gdyby zapytać rodowitego Żyda z czym kojarzy mu się baranek, zioła i chleb, z pewnością odpowie że z Paschą (Wyj 12:3-8, 17/ PWT 16:1-3). Baranek stał się symbolem ocalenia życia podczas ostatniej plagi egipskiej, co sprawiło, że w konsekwencji zostali uwolnieni.

Dlaczego Jan Chrzciciel nazwał Jezusa „barankiem Bożym” (Jan 1:29)? Ponieważ ofiara przez Niego złożona z własnego ciała i krwi ma moc uwolnienia się z niewoli grzechu Adamowego, co jest gwarancją życia wiecznego (1 Kor 5:7). Dla jednych w niebie (1 Pio 1:3,4), dla innych na ziemi (Mat 5:5 / Łuk 23:43).

Powracając do Twojego stwierdzenia, że: „Emblemat to nic innego, jak znaczek firmowy, logo”, zobaczmy jak definiuje to Słownik Języka Polskiego PWN:

Emblemat - przedmiot lub jego przedstawienie symbolizujące jakieś pojęcie, jakąś ideę itp”
https://sjp.pwn.pl/sjp/emblemat;2556601.html

Jezus użył właśnie takich symboli, emblematów, ponieważ nie powiedział: „to jest moje ciało, to jest moja krew”, tylko to „oznacza” moje ciało i krew … jest symbolem:

„Wziął też chleb, złożył podziękowania, połamał go i dał im, mówiąc: „Ten chleb oznacza moje ciało, które ma być dane za was. Czyńcie to na moją pamiątkę”. To samo zrobił z kielichem. Po posiłku paschalnym powiedział: „Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi, która ma być za was wylana” (Łuk 22:19,20)

Dlatego właśnie używa się symboli, emblematów, ponieważ spożywane są one, a nie ciało i krew.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Milala pisze:
11 kwie 2022, 13:53

Jeszcze jedno pytanie w związku z tą wypowiedzią.
Oczywiście, że Pamiątka to nie kolacja, ale w zasadzie jej fragment, szczególny moment, który Jezus podczas kolacji właśnie uwypuklił.
Skoro powiedział: "Jedzcie z tego wszyscy", to jak rozpoznajecie komu wolno a komu nie wolno uczestnyczyć w tej ceremonii?

Najprościej można byłoby odpowiedzieć na Twoje pytanie wersetami z Listu do Rzymian: "Sam duch Boży razem z naszym duchem zaświadcza, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Skoro więc jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa — jeśli tylko razem z nim cierpimy, to razem też zostaniemy otoczeni chwałą" (Rzym 8:16,17)

Dziedzicami czego są namaszczeni duchem Bożym? Mieli odziedziczyć Królestwo Boże:

"Posłuchajcie, moi kochani bracia. Czy Bóg nie wybrał biednych w oczach świata, żeby byli bogaci w wiarę i stali się dziedzicami Królestwa, które obiecał tym, co Go kochają?" (Jak 2:5)

"Wy zawsze byliście przy mnie, gdy przechodziłem próby. Dlatego ja zawieram z wami przymierze co do Królestwa — tak jak mój Ojciec zawarł przymierze ze mną — byście mogli jeść i pić przy moim stole w moim Królestwie, i zasiadać na tronach, żeby sądzić 12 plemion Izraela" (Łuk 22:28-30)

Żaden człowiek nie jest w stanie rozpoznać w innej osobie "pomazańca". Tylko Bóg jest w stanie to uczynić, ponieważ sam osobiście taką osobę powołał. Nawet Jezus nie ma takich uprawnień:

"Nikt nie może przyjść do mnie, jeśli Ojciec, który mnie posłał, go nie pociągnie, a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim. W pismach ... Właśnie dlatego wam powiedziałem, że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli nie pozwoli mu na to Ojciec" (Jan 6:44, 65)

Bóg zna swoich pomazańców. Zatem, kto w sposób "niegodny" próbowałby udawać pomazańca, spożywając w czasie święta 'Pamiątki' chleb i wino, sprowadziłby na siebie gniew Jehowy (1 Kor 11:27-29) ... za oszustwo względem Boga i innych członków Zboru:

"(...) 'Jehowa zna tych, którzy do Niego należą', oraz 'Niech każdy, kto wzywa imienia Jehowy, wyrzeknie się nieprawości'" (2 Tym 2:19)

Proponuję przeanalizować artykuł: "Ten duch świadczy razem z naszym duchem". Kolejne artykuły zawarte w tej publikacji również sporo wyjaśniają na ten temat.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Prześledź, co działo się kilka dni przed śmiercią Jezusa:
(wydarzenia przed zachodem słońca: 10 nisan) Jana 12:20-50
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16809
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Bobo »

Milala pisze:Skoro powiedział: "Jedzcie z tego wszyscy", to jak rozpoznajecie komu wolno a komu nie wolno uczestniczyć w tej ceremonii?
Choć DonCicio coś nieco wyjaśnił, to napiszę rzecz prościej:
1. ŚJ nie decydują kto może a kto nie może spożywać chleba i wina. Nikt podczas Pamiątki nie stoi na 'straży' decydując o tym. Jeśli ktoś uważa, że może spożywać, niech to zrobi. Jeśli nie, to niech nie robi. Nikt o to nie będzie miał ani pretensji ani żalu. Jest to sprawa pomiędzy samą osobą a Bogiem.
Dodam tylko, że, jeśli ktoś udaje pomazańca, to nic mu to nie daje. Dzisiaj nie otrzyma od nikogo z ludzi większej chwały. Może natomiast dużo stracić, gdyż sięga po coś, co do niej nie należało. To osądzi Bóg a nie Świadkowie Jehowy.
Dlaczego organizujemy tą uroczystość? Z dwóch prostych powodów.
1. Nigdy nie wiemy, czy ktoś będzie spożywał. Potencjalnie to spożywający są uczestnikami. Więc dla czego nie organizować, skoro nie wiemy, kto będzie spożywał? Biblia nie zachęcała do organizowania 'Wieczerzy Pańskiej" w odosobnieniu, indywidualnie, ale wspólnie z całym zborem.
2. Drugi powód to taki, że w ten sposób wyrażamy chęć współpracy z pomazańcami. Jest to również wyraz doceniania dla tego, co zrobił dla nas Jehowa i Jezus.
Czy takie wyjaśnienie ci wystarcza? Jeśli nie, to pytaj... ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

W Biblii występuje mnóstwo symboli,
Oczywiście. Jednak symbol to nie emblemat, nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP.
Wyjątkowość sytuacji, waga wydarzenia jest tak wielka, że słowo "emblemat" godzi w powagę Ostatnie Wieczerzy, a porównanie Ciała i Krwi do emblematów jest mocno nietrafione.
Dużo słów użyłeś, ale chyba tylko po to, aby rozmyć sytuację. Niepotrzebnie próbujesz mi streścić pół Biblii, sypiąc porównaniami i przykładami, które z tą sytuacją nie mają nic wspólnego.
Jednak starania twoje doceniam.

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

Bobo pisze:
12 kwie 2022, 9:05
Milala pisze:Skoro powiedział: "Jedzcie z tego wszyscy", to jak rozpoznajecie komu wolno a komu nie wolno uczestniczyć w tej ceremonii?
Choć DonCicio coś nieco wyjaśnił, to napiszę rzecz prościej:
1. ŚJ nie decydują kto może a kto nie może spożywać chleba i wina. Nikt podczas Pamiątki nie stoi na 'straży' decydując o tym. Jeśli ktoś uważa, że może spożywać, niech to zrobi. Jeśli nie, to niech nie robi. Nikt o to nie będzie miał ani pretensji ani żalu. Jest to sprawa pomiędzy samą osobą a Bogiem.
Dodam tylko, że, jeśli ktoś udaje pomazańca, to nic mu to nie daje. Dzisiaj nie otrzyma od nikogo z ludzi większej chwały. Może natomiast dużo stracić, gdyż sięga po coś, co do niej nie należało. To osądzi Bóg a nie Świadkowie Jehowy.
Dlaczego organizujemy tą uroczystość? Z dwóch prostych powodów.
1. Nigdy nie wiemy, czy ktoś będzie spożywał. Potencjalnie to spożywający są uczestnikami. Więc dla czego nie organizować, skoro nie wiemy, kto będzie spożywał? Biblia nie zachęcała do organizowania 'Wieczerzy Pańskiej" w odosobnieniu, indywidualnie, ale wspólnie z całym zborem.
2. Drugi powód to taki, że w ten sposób wyrażamy chęć współpracy z pomazańcami. Jest to również wyraz doceniania dla tego, co zrobił dla nas Jehowa i Jezus.
Czy takie wyjaśnienie ci wystarcza? Jeśli nie, to pytaj... ;-)
Starasz się, ale ja tu widzę nielogizmy oraz zaprzeczenia biblijnemu przekazowi i intencji ustalonego Sakramentu.
To zrozumiałe, że strażnik nad głową nikomu nie stoi. Ideą obchodzenia Pamiątki Ostatniej Wieczerzy jest zjednoczenie wierzących z Jezusem, jest radość z dopuszczenia grzesznika do Stołu Pańskiego i przyjmowanie pokarmu z rąk samego Chrystusa. To Jego godnością człowiek staje się godny spożywać pokarm, który On podaje.
Uważam, że ta uroczystość w waszym wydaniu zaprzecza podstawowym i najważniejszym intencjom, jakie Biblia podaje.
Ludzie współcześni Jezusowi i pierwsi chrześcijanie z radością uczestniczyli w tym wydarzeniu. I to za każdym razem, kiedy się zgromadzali. Czyżby raz w roku się spotykali i tylko wtedy pamiętali o Panu Jezusie? Czy tamci ludzie byli mniej grzeszni od nas? Czy w ogóle myśleli o takich sprawach, jak "udawanie pomazańca" lub pomazaniec autentyczny?
Myślę, że zupełnie wypaczyliście całość tej uroczystości.
Dziękuję za wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Milala pisze:
12 kwie 2022, 12:25
Oczywiście. Jednak symbol to nie emblemat, nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP.

Może dla Ciebie chleb i wino nie są symbolami ostatniej wieczerzy, "nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP". Dla Polaków jednak jest to wykładnią. Słowa "emblemat = symbol" i powinny być rozumiane tak, jak to przedstawia Słownik Języka Polskiego ... nieprawdaż?

Milala pisze:
12 kwie 2022, 12:25
Wyjątkowość sytuacji, waga wydarzenia jest tak wielka, że słowo "emblemat" godzi w powagę Ostatnie Wieczerzy, a porównanie Ciała i Krwi do emblematów jest mocno nietrafione.

Czym dla Ciebie jest chleb i wino podawane podczas święta upamiętniania 'Wieczerzy Pańskiej', oprócz tego, że są chlebem i winem?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

Może dla Ciebie chleb i wino nie są symbolami ostatniej wieczerzy, "nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP". Dla Polaków jednak jest to wykładnią. Słowa "emblemat = symbol" i powinny być rozumiane tak, jak to przedstawia Słownik Języka Polskiego ... nieprawdaż?
Widzę, że nie zrozumiałeś.
Dla mnie, a jestem Polką, chleb i wino są symbolami, ale nie są emblematami.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Milala pisze:
12 kwie 2022, 13:07
Może dla Ciebie chleb i wino nie są symbolami ostatniej wieczerzy, "nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP". Dla Polaków jednak jest to wykładnią. Słowa "emblemat = symbol" i powinny być rozumiane tak, jak to przedstawia Słownik Języka Polskiego ... nieprawdaż?
Widzę, że nie zrozumiałeś.
Dla mnie, a jestem Polką, chleb i wino są symbolami, ale nie są emblematami.

Więc jako Polka powinnaś uznawać wyjaśnienia Słownika Języka Polskiego, a tam powiedziano wyraźnie, że chodzi o to samo.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2022, 13:16 przez DonCicio, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

DonCicio pisze:
12 kwie 2022, 13:10
Milala pisze:
12 kwie 2022, 13:07
Może dla Ciebie chleb i wino nie są symbolami ostatniej wieczerzy, "nawet jeśli taką możliwość dopuszcza SJP". Dla Polaków jednak jest to wykładnią. Słowa "emblemat = symbol" i powinny być rozumiane tak, jak to przedstawia Słownik Języka Polskiego ... nieprawdaż?
Widzę, że nie zrozumiałeś.
Dla mnie, a jestem Polką, chleb i wino są symbolami, ale nie są emblematami.

Więc jako Polka powinnaś uznawać wyjaśnienia Słownika Języka Polskiego, a tam powiedziano wyraźnie, że chodzi o to samo.
Nie jest to to samo, ale widocznie masz kłopot z rozumieniem i odróżnianiem.
Emblemat kupisz sobie tanio na allegro. Symbolu nie kupisz.
Jeśli tobie nie sprawia różnicy jedzenie emblematów to przecież nie jest to mój kłopot. Jednak ja, kiedy zostałam z mężem zaproszona na waszą Wieczerzę wolałabym spożywać chleb i wino symbolicznie.
Czy dostrzegasz różnicę? Subtelna, ale jest.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: DonCicio »

Milala pisze:
12 kwie 2022, 13:15
DonCicio pisze:
12 kwie 2022, 13:10
Milala pisze:
12 kwie 2022, 13:07

Widzę, że nie zrozumiałeś.
Dla mnie, a jestem Polką, chleb i wino są symbolami, ale nie są emblematami.

Więc jako Polka powinnaś uznawać wyjaśnienia Słownika Języka Polskiego, a tam powiedziano wyraźnie, że chodzi o to samo.
Nie jest to to samo, ale widocznie masz kłopot z rozumieniem i odróżnianiem.
Emblemat kupisz sobie tanio na allegro. Symbolu nie kupisz.
Jeśli tobie nie sprawia różnicy jedzenie emblematów to przecież nie jest to mój kłopot. Jednak ja, kiedy zostałam z mężem zaproszona na waszą Wieczerzę wolałabym spożywać chleb i wino symbolicznie.
Czy dostrzegasz różnicę? Subtelna, ale jest.

Symbol SJP - "pojęcie, przedmiot, znak itp., mające jedno znaczenie dosłowne i większą liczbę znaczeń ukrytych"

Emblemat SJP - "przedmiot lub znak graficzny symbolizujący jakieś pojęcie"

"widocznie masz kłopot z rozumieniem i odróżnianiem"
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2022, 13:19 przez DonCicio, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Milala
Posty: 83
Rejestracja: 18 gru 2021, 21:43

Re: Pamiątka śmierci Jezusa 2022

Post autor: Milala »

Sam powyżej wyłuszczyłeś tą subtelną różnicę, ale widocznie "musi być na twoim". Jeśli ma ci to humor poprafić, to ja nie mam już więcej uwag.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”