Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: wuka »

booris pisze:
11 gru 2022, 18:12
Wyszukujesz rewelacyjne porownania,Albertusie.Porownywac umiejetnosc rozrozniania dobra i zla do wkladania gwozdzi w gniazdko elektryczne.Jestem pelen podziwu. :-D Bog byl przeciwny temu,by ludzie byli swiadomi i dopiero dywersyjne dzialanie weza to zmienilo. :-D Poczytaj Ksiege Rodzaju raz jeszcze.
Te przykłady Albertusa świadczą albo o złej woli, albo o niezrozumieniu tematu i kwestii dyskutowanej.
To zwykłe złośliwości.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
11 gru 2022, 18:12
Wyszukujesz rewelacyjne porownania,Albertusie.Porownywac umiejetnosc rozrozniania dobra i zla do wkladania gwozdzi w gniazdko elektryczne.Jestem pelen podziwu. :-D Bog byl przeciwny temu,by ludzie byli swiadomi i dopiero dywersyjne dzialanie weza to zmienilo. :-D Poczytaj Ksiege Rodzaju raz jeszcze.
Zaraz zaraz. Rozmawialiśmy o wolności w sensie możliwości dokonywania wyborów. I ludzie byli od początku wolnymi istotami zdolnymi do wykonywania wyborów, do posłuszeństwa i nieposłuszeństwa.

A teraz zaczynasz mówić o czym innym - o drzewie poznania dobra i zła.

W języku księgi rodzaju "poznać" to znaczy doświadczyć czegoś praktycznie a nie tylko teoretycznie.

Jak jest napisane że Adam poznał Ewę i ta urodziła Kaina to nie znaczy że Adam nie znał jej wcześniej i że się jej przedstawił, powiedział dzień dobry jestem Adam, bardzo mi miło, tylko chodzi o to że Adam z Ewą współżył.

Podobnie drzewo poznania nie oznacza tego że ludzie wcześniej teoretycznie nie wiedzieli tego czym jest zło tylko na tym żę zaczęli faktycznie zło popełniać. Tego, między innymi, symbolem jest to drzewo

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: booris »

Nie,nie wuka.To celowe trywializowanie i bagatelizowanie okreslonych sytuacji,by odwrocic uwage od rzeczy istotnych.Podobnie dziala nasz kolega,ktory wlasnie zrezygnowal z pisania na forum.Roznica miedzy nimi polega na formie.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
11 gru 2022, 18:29
Nie,nie wuka.To celowe trywializowanie i bagatelizowanie okreslonych sytuacji,by odwrocic uwage od rzeczy istotnych.Podobnie dziala nasz kolega,ktory wlasnie zrezygnowal z pisania na forum.Roznica miedzy nimi polega na formie.
Ani trywializowanie ani bagatelizowanie.

To po prostu wyjaśnienie na przykładzie ,tego że zakaz nie stoi kompletnie w żadnej sprzeczności z tym że ten któremu się czegoś zakazuje jest wolną istotą.

To bardzo sensowny przykład i porównanie.

Mogę podać inny - czy zakaz przechodzenia na czerwonym świetle ogranicza twoją wolność? Albo ostrzeżenie na butelce z kwasem solnym?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: booris »

Albertus pisze:Mogę podać inny - czy zakaz przechodzenia na czerwonym świetle ogranicza twoją wolność? Albo ostrzeżenie na butelce z kwasem solnym
Nie,Albertusie.Nie ogranicza,ale musza byc spelnione okreslone warunki.Po pierwsze musisz wiedziec,ze czerwone swiatlo zabrania przechodzenia(juz nie wspomne,ze warunkiem podstawowym jest znajomosc koloru).Po drugie musisz umiec przeczytac ostrzezenie na butelce z kwasem.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: wuka »

zakaz nie stoi kompletnie w żadnej sprzeczności z tym że ten któremu się czegoś zakazuje jest wolną istotą.
Pisaliśmy o wolnej woli. Napisałam, że ona nie jest całkiem wolna. Jest wolna do momentu, do którego KTOś /Bóg wyznaczył. On dał nakazy i zakazy. My się poruszamy w obszarze ; od-do.
Sami z siebie nic nie możemy. Nie zareagowałeś, gdy o tym pisałam tylko zjechałeś na wypytywanie mnie o głupoty.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
11 gru 2022, 18:59
Albertus pisze:Mogę podać inny - czy zakaz przechodzenia na czerwonym świetle ogranicza twoją wolność? Albo ostrzeżenie na butelce z kwasem solnym
Nie,Albertusie.Nie ogranicza,ale musza byc spelnione okreslone warunki.Po pierwsze musisz wiedziec,ze czerwone swiatlo zabrania przechodzenia(juz nie wspomne,ze warunkiem podstawowym jest znajomosc koloru).Po drugie musisz umiec przeczytac ostrzezenie na butelce z kwasem.
I jakieś z tych warunków nie zostały spełnione w przypadku pierwszych ludzi?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: booris »

Albertus pisze:I jakieś z tych warunków nie zostały spełnione w przypadku pierwszych ludzi?
Posluze sie Twoim przykladem.Dam ci butelke z plynem i etykieta z napisem w jezyku ktorego nie znasz i literami ktorych nie znasz.Bedziesz wiedzial co w niej jest?
Zaden z warunkow nie zostal spelniony,Albertusie.Zasadniczy blad polega na tym,ze Ty zakladasz iz prarodzice wiedzieli ze robia zle,zanim poznali dobro i zlo.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: wuka »

Jak to za mojej mlodosci mowiono:bez połówki nie rozgryziesz🤣

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
11 gru 2022, 19:16
Albertus pisze:I jakieś z tych warunków nie zostały spełnione w przypadku pierwszych ludzi?
Posluze sie Twoim przykladem.Dam ci butelke z plynem i etykieta z napisem w jezyku ktorego nie znasz i literami ktorych nie znasz.Bedziesz wiedzial co w niej jest?
Zaden z warunkow nie zostal spelniony,Albertusie.Zasadniczy blad polega na tym,ze Ty zakladasz iz prarodzice wiedzieli ze robia zle,zanim poznali dobro i zlo.
Wszystkie warunki zostały spełnione.

Nie musimy widzieć co się stanie z osobą która włoży głowę do pieca ani tym bardziej samemu tam głowy wkładać aby zrozumieć zakaz wkładania głowy do pieca.

Twój przykład z butelką nieznanym języku jest nieadekwatny. Ostrzeżenie i zakaz były w pełni zrozumiały tyle że oczywiście w sposób teoretyczny.

I nadal do przestrzegania zakazów może wystarczać tylko teoretyczna znajomość ich konsekwencji.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: booris »

Albertus pisze:Twój przykład z butelką nieznanym języku jest nieadekwatny.
Przeciez wiesz co tam jest napisane.Teoretycznie.Analfabeta daje sobie z tym rade.Teoretycznie.
:-D :-D :-D

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
11 gru 2022, 20:20
Albertus pisze:Twój przykład z butelką nieznanym języku jest nieadekwatny.
Przeciez wiesz co tam jest napisane.Teoretycznie.Analfabeta daje sobie z tym rade.Teoretycznie.
:-D :-D :-D

Teoretycznie czyli bez doświadczenia tego przed czym zakaz ostrzegał.

Jak ci ktoś powie że jak wsadzisz rękę pod łańcuch uruchomionej piły spalinowej to ci tą rękę utnie i już jej nie będziesz miał to wystarczy teoretyczne wyjaśnienie że uciętą ręką nie podrapiesz się już po głowie i nie musisz tego sprawdzać doświadczalnie.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2022, 8:33 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: booris »

Albertusie,o czym Ty do mnie piszess? :-D

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: Albertus »

booris pisze:
12 gru 2022, 6:41
Albertusie,o czym Ty do mnie piszess? :-D
Jeszcze prościej nie potrafię. Wybacz

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jak Bóg uczy ludzi empatii i współczucia? Joz 20:1-4

Post autor: BoaDusiciel »

Albertus pisze:
11 gru 2022, 19:57
booris pisze:
11 gru 2022, 19:16
Albertus pisze:I jakieś z tych warunków nie zostały spełnione w przypadku pierwszych ludzi?
Posluze sie Twoim przykladem.Dam ci butelke z plynem i etykieta z napisem w jezyku ktorego nie znasz i literami ktorych nie znasz.Bedziesz wiedzial co w niej jest?
Zaden z warunkow nie zostal spelniony,Albertusie.Zasadniczy blad polega na tym,ze Ty zakladasz iz prarodzice wiedzieli ze robia zle,zanim poznali dobro i zlo.
Wszystkie warunki zostały spełnione.

Nie musimy widzieć co się stanie z osobą która włoży głowę do pieca ani tym bardziej samemu tam głowy wkładać aby zrozumieć zakaz wkładania głowy do pieca.

No ale może być tak, że ktoś nie wie co to jest piec. Jaki wówczas jest sens tego zakazu ?
Czy np. ci ludzie mieli świadomość skutków swego działania :
https://tech.wp.pl/goiania-czyli-jak-dw ... 293564832a
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”