Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Link do artykułu https://kurierlubelski.pl/ksiadz-nie-be ... d/27521706
Jako punk 9 wymienia się:
" Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu"
I co też tu mówi "Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:

- o łasce Bożej rozpaczać;
- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
- rozmyślnie trwać w niepokucie"
Oczywiście jest też odnośnik do Biblii " św. Mateusza: "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".
Może pogadamy o tym, jak rozumieć te zalecenia św.papieża w kontekście Ew.Mt.

I druga sprawa, ogólna.
Wśród tych grzechów zabrakło mi jednego - sprawa molestowania dzieci przez duchownych.
Jeszcze jeden absurd dotyczący spowiedzi katolickiej.
cyt.:"Zgodnie z 5 warunkami dobrej spowiedzi, rozgrzeszenie jest całkowite, gdy zadośćuczynimy winy....:
czyli co? :aaa: Jeśli NIE ZADOŚĆUCZYNIMY TO ROZGRZEszenie jest niecałkowite?! :hehe:
(sorki, włączył mi się caps lock).
A teraz, już dla porządku, spis grzechów:
13. Pobicie lub zabicie papieża
12. Przyjęcie przez księdza sakry biskupiej bez zgody papieża
11. Zdradzenie przez księdza tajemnicy spowiedzi
10. Znieważenie Najświętszego Sakramentu, tzw. świętokradztwo
9. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu /ten został opisany wyżej/
8. Zabicie własnego dziecka
7. Próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną
6. Usiłowanie odprawiania Mszy Św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich
5. Pobicie lub zabójstwo biskupa
4. Formalne odstępstwo od wiary Tu wkleję wytłumaczenie "Tzw. apostazja oznacza porzucenie wiary religijnej. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie. Ten grzech może zdjąć jedynie biskup."
3. Aborcja
2. Życie w powtórnym związku, bez stwierdzenia nieważności małżeństwa
1. Życie w konkubinacie

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

Ta, powyższa wypowiedź świadczy o tym że nie warto swojej wiedzy o katolicyzmie opierać na forumowych wpisach i artykułach z jakichś gazet.

Chciałbym sprostować i dać wyjaśnienie osobom które nie mają jeszcze zablokowanych mechanizmów poznawczych przez paranoiczny antykatolicyzm :crazy:.

Otóż wg nauki katolickiej nie ma grzechów nieodpuszczalnych. To że jakiś grzech nie może być odpuszczony nie wynika z niemożności po stronie Chrystusa i Kościoła tylko z tego że skutkuje on niechęcią w grzeszniku do nawrócenia i przyjęcia przebaczenia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzech_pr ... %C4%99temu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzech_pr ... %C4%99temu

Cytat:
W teologii katolickiej grzechy przeciwko Duchowi Świętemu są przedmiotem przede wszystkim teologii dogmatycznej, moralnej oraz fundamentalnej.

Duch Święty jest osobowym Bogiem (Trójca Święta), dlatego grzech skierowany w sposób świadomy i dobrowolny bezpośrednio przeciwko niemu jest jednocześnie bezpośrednim przekroczeniem I przykazania Dekalogu i tym samym obarczony jest najwyższą materią, stając się grzechem ciężkim (śmiertelnym).

Duch Święty jest również Pocieszycielem i tym, który obdarza łaską, dlatego teologia wyróżnia dwa szczególne grzechy będące wykroczeniem przeciw teologalnej cnocie nadziei, a tym samym będące grzechami poważnej materii przeciw Duchowi Świętemu jako Źródle nadziei. Są to:

rozpacz (desperacja) – rozumiana jako stałe i całkowite odrzucenie Bożego miłosierdzia oraz możliwości zbawienia i Bożej sprawiedliwości (grzech śmiertelny ze swej natury – ex toto genere suo mortale),
zuchwała ufność (presumpcja) – rozumiana jako stała i fałszywa pewność w zdobyciu zbawienia z wykluczeniem osobistego zaangażowania w jego osiągnięcie przy jednoczesnym braku bojaźni Bożej (grzech ciężki ze swej natury – ex toto genere suo grave).

Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:

Ile jest grzechów przeciwko Duchowi Świętemu?
Sześć jest grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

o łasce Bożej rozpaczać;
przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
rozmyślnie trwać w niepokucie[5].

Niewybaczalność grzechów przeciwko Duchowi Świętemu nie polega na tym, że Bóg nie chce przebaczyć jakiegoś grzechu człowiekowi, na zasadzie wyjątku, lecz na tym, że człowiek grzesząc sam wyklucza się z Bożego działania, niosącego ze sobą odpuszczenie wszystkich grzechów[6]. Nieprzebaczenie przez Boga bluźnierstwa przeciw Duchowi Świętemu jest przyczynowo związane z brakiem pokuty i nawrócenia[7]. Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga. Nawrócenie, a zwłaszcza jego sakramentalna forma, jest przywróceniem łączności (komunii) z Bogiem, dlatego grzech przeciwko Duchowi Świętemu, jak każdy inny grzech śmiertelny może zostać odpuszczony pod warunkiem nawrócenia.
Poza tym są grzechy których nie może odpuścić każdy ksiądz lecz tylko biskup lub papież ewentualnie ksiądz mający specjalne upoważnienie od biskupa lub papieża.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Liczyłam na to, że zabierzesz głos, Albertus.
Jakie znaczenie ma to, gdzie publikowano wasze absurdy?
Odnieś się do "Katechizm Św. Piusa X".
No i do molestowania przez księży. Z waszych nauk dot. spowiedzi wynika, że to nie jest grzech.
Ja dostrzegam absurdy od początku do końca tych nakazów.
A swoją drogą...dlaczego wiki jest lepszym źródłem informacji niż "Kurier lubelski"?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Poza tym są grzechy których nie może odpuścić każdy ksiądz lecz tylko biskup lub papież ewentualnie ksiądz mający specjalne upoważnienie od biskupa lub papieża.
Gdybyś przeczytał artykuł, to byś wiedział, że o tym także napisano. Kto, jakie grzechy może odpuścić itd.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 13:22
Liczyłam na to, że zabierzesz głos, Albertus.
Jakie znaczenie ma to, gdzie publikowano wasze absurdy?
Odnieś się do "Katechizm Św. Piusa X".
No i do molestowania przez księży. Z waszych nauk dot. spowiedzi wynika, że to nie jest grzech.
Ja dostrzegam absurdy od początku do końca tych nakazów.
A swoją drogą...dlaczego wiki jest lepszym źródłem informacji niż "Kurier lubelski"?
Z nauk KK oczywiście nie wynika że molestowanie seksualne przez księży nie jest grzechem. Jest to powszechnie wiadome i oczywiste dla wszystkich którzy nie są paranoicznymi antykatolikami. To że coś nie jest grzechem którego odpuszczenie jest zarezerwowane tylko dla biskupa nie oznacza że nie jest to grzechem w ogóle.

Wikipedia podaje odsyłacze do źródeł w których można sobie sprawdzić to o czym pisze.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Poza tym są grzechy których nie może odpuścić każdy ksiądz lecz tylko biskup lub papież ewentualnie ksiądz mający specjalne upoważnienie od biskupa lub papieża.
Jak zwykle, zamiast pochylić się nad tekstem, nad meritum sprawy i choćby skomentować lub wytłumaczyć "paranoicznym antykatolikom" nakazy Katechizmu waszego świętego Piusa papieża, ty odwracasz uwagę i podkreślasz duperele.
To katolicy są paranoikami i ciemnotą. Dosłownie - ciemnotą. Dlaczego? Wiem, ale nie powiem, bo taka rozmowa z katolikami. Zero meritum.
Ja widzę jedno: katolicyzm nie ma z wiarą w naukami Chrystusa nic współnego.
Jak dla mnie istnieje wiara Chrystusowa i religia katolicka. A to jest tak, jak byś powiedział, że istnieje zamek nad Loarą i zamek do garażu.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 14:11
Poza tym są grzechy których nie może odpuścić każdy ksiądz lecz tylko biskup lub papież ewentualnie ksiądz mający specjalne upoważnienie od biskupa lub papieża.
Jak zwykle, zamiast pochylić się nad tekstem, nad meritum sprawy i choćby skomentować lub wytłumaczyć "paranoicznym antykatolikom" nakazy Katechizmu waszego świętego Piusa papieża, ty odwracasz uwagę i podkreślasz duperele.
To katolicy są paranoikami i ciemnotą. Dosłownie - ciemnotą. Dlaczego? Wiem, ale nie powiem, bo taka rozmowa z katolikami. Zero meritum.
Ja widzę jedno: katolicyzm nie ma z wiarą w naukami Chrystusa nic współnego.
Jak dla mnie istnieje wiara Chrystusowa i religia katolicka. A to jest tak, jak byś powiedział, że istnieje zamek nad Loarą i zamek do garażu.
Po prostu zmiotłaś mnie swoimi argumentami.

Gratulacje!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Albertus pisze:
18 gru 2022, 14:37
wuka pisze:
18 gru 2022, 14:11
Poza tym są grzechy których nie może odpuścić każdy ksiądz lecz tylko biskup lub papież ewentualnie ksiądz mający specjalne upoważnienie od biskupa lub papieża.
Jak zwykle, zamiast pochylić się nad tekstem, nad meritum sprawy i choćby skomentować lub wytłumaczyć "paranoicznym antykatolikom" nakazy Katechizmu waszego świętego Piusa papieża, ty odwracasz uwagę i podkreślasz duperele.
To katolicy są paranoikami i ciemnotą. Dosłownie - ciemnotą. Dlaczego? Wiem, ale nie powiem, bo taka rozmowa z katolikami. Zero meritum.
Ja widzę jedno: katolicyzm nie ma z wiarą w naukami Chrystusa nic współnego.
Jak dla mnie istnieje wiara Chrystusowa i religia katolicka. A to jest tak, jak byś powiedział, że istnieje zamek nad Loarą i zamek do garażu.
Po prostu zmiotłaś mnie swoimi argumentami.

Gratulacje!
Gratulacje przyjęte.
Wiedz, że tak jesteście postrzegani. Każdy zdrowo myślący człowiek i znający Biblię oraz historię Kościoła tak właśnie myśli. W dodatku wielu tzw. zwyczajnych wiernych, klepiących modlitwy, raz w roku do spowiedzi i 2 razy do Kościoła mają potwornie złe zdanie zarówno o papieżach, kościele, duchowieństwie i wszelkich hierarchach, a z poleceń tychże nie robią sobie nic.
Nie masz pojęcia jaki kit ludziom wciskacie. Nie masz pojęcia, że ludzie z tych gadek i nakazów nic sobie nie robią.
Garstka odmóżdżonych fanatyków lub ludzi czerpiących korzyści stoi za wami. Tragiczny jest obraz tego Kościoła i tragedią jest to, co zrobiliście z nauk Chrystusa.
Nie wiem, czy na miejscu byłyby tu gratulacje.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 14:46
Albertus pisze:
18 gru 2022, 14:37
wuka pisze:
18 gru 2022, 14:11

Jak zwykle, zamiast pochylić się nad tekstem, nad meritum sprawy i choćby skomentować lub wytłumaczyć "paranoicznym antykatolikom" nakazy Katechizmu waszego świętego Piusa papieża, ty odwracasz uwagę i podkreślasz duperele.
To katolicy są paranoikami i ciemnotą. Dosłownie - ciemnotą. Dlaczego? Wiem, ale nie powiem, bo taka rozmowa z katolikami. Zero meritum.
Ja widzę jedno: katolicyzm nie ma z wiarą w naukami Chrystusa nic współnego.
Jak dla mnie istnieje wiara Chrystusowa i religia katolicka. A to jest tak, jak byś powiedział, że istnieje zamek nad Loarą i zamek do garażu.
Po prostu zmiotłaś mnie swoimi argumentami.

Gratulacje!
Gratulacje przyjęte.
Wiedz, że tak jesteście postrzegani. Każdy zdrowo myślący człowiek i znający Biblię oraz historię Kościoła tak właśnie myśli. W dodatku wielu tzw. zwyczajnych wiernych, klepiących modlitwy, raz w roku do spowiedzi i 2 razy do Kościoła mają potwornie złe zdanie zarówno o papieżach, kościele, duchowieństwie i wszelkich hierarchach, a z poleceń tychże nie robią sobie nic.
Nie masz pojęcia jaki kit ludziom wciskacie. Nie masz pojęcia, że ludzie z tych gadek i nakazów nic sobie nie robią.
Garstka odmóżdżonych fanatyków lub ludzi czerpiących korzyści stoi za wami. Tragiczny jest obraz tego Kościoła i tragedią jest to, co zrobiliście z nauk Chrystusa.
Nie wiem, czy na miejscu byłyby tu gratulacje.
Wynika to w dużej mierze z nieznajomości Biblii, nauczania KK i historii a przede wszystkim fanatycznego i paranoicznego odmawiania zapoznania się z Biblią, nauczaniem KK i tym co mówi historia a także z brakiem umiejętności wyciągania logicznych wniosków z tych informacji,

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Albertus pisze:
18 gru 2022, 14:50
wuka pisze:
18 gru 2022, 14:46
Albertus pisze:
18 gru 2022, 14:37


Po prostu zmiotłaś mnie swoimi argumentami.

Gratulacje!
Gratulacje przyjęte.
Wiedz, że tak jesteście postrzegani. Każdy zdrowo myślący człowiek i znający Biblię oraz historię Kościoła tak właśnie myśli. W dodatku wielu tzw. zwyczajnych wiernych, klepiących modlitwy, raz w roku do spowiedzi i 2 razy do Kościoła mają potwornie złe zdanie zarówno o papieżach, kościele, duchowieństwie i wszelkich hierarchach, a z poleceń tychże nie robią sobie nic.
Nie masz pojęcia jaki kit ludziom wciskacie. Nie masz pojęcia, że ludzie z tych gadek i nakazów nic sobie nie robią.
Garstka odmóżdżonych fanatyków lub ludzi czerpiących korzyści stoi za wami. Tragiczny jest obraz tego Kościoła i tragedią jest to, co zrobiliście z nauk Chrystusa.
Nie wiem, czy na miejscu byłyby tu gratulacje.
Wynika to w dużej mierze z nieznajomości Biblii, nauczania KK i historii a przede wszystkim fanatycznego i paranoicznego odmawiania zapoznania się z Biblią, nauczaniem KK i tym co mówi historia a także z brakiem umiejętności wyciągania logicznych wniosków z tych informacji,
Właściwie to już po temacie, ale ...
Co wynika z nieznajomości Biblii? Czy Kościół za tą nieznajomość obwinia wierzących? A może to Kościół sam nie zna Biblii? Bo gdyby znał nie ośmieliłby się wynosić na ołtarze Piusa papieża, który napisał Katechizm (unieważniając Biblię) , a w dodatku objawił wierzącym, że grze przeciwko Duchowi świętemu to:"- o łasce Bożej rozpaczać;
- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
- rozmyślnie trwać w niepokucie"

Żaden człowiek nie ma prawa wchodzić w kompetencje Boga, a pośrednikiem do Boga, który odpuszcza każdy grzech (oprócz tego przeciwko Dśw, ale pojmowanego jak w Biblii, nie Katechizmie)
jest Chrystus Jezus, a nie biskup, ksiądz czy papież. Szczytem jest w dodatku ustalać listy, które grzechy są nie do wybaczenia i w dodatku nie ująć najważniejszego-krzywdzenia dzieci przez kler.
To wina tak zwanego Kościoła, że w ludziach nie ma wiary, że ludzie kpiny sobie z Boga urządają, a Kościół mają za mafię gorszą niż sycylijska.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

Powtarzasz zarzuty które już wcześniej wyjaśniłem a nie odnosisz się do moich wyjaśnień.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Albertus pisze:
18 gru 2022, 15:32
Powtarzasz zarzuty które już wcześniej wyjaśniłem a nie odnosisz się do moich wyjaśnień.
Co ty wyjaśniłeś? W którym miejscu?
Od twojego pierwszego wpisu jedynie próbujesz odsunąć temat. A to nie takie źródło, a to wikipedia, a potem to już...wina Putina.
Ani jeden post merytoryczny nie powstał. Odnieś się do grzechów, które ktoś ustalił, że ksiądz nie może odpuścić. Lista grzechów! Czy to jest normalne? W dodatku w poprzednim roku ta lista była inna! Więc co tu jest grane. Macie burdel w swoim Kościele, a odważacie się pisać o nieprzebaczaniu tym, którzy widząc ten burdel poodchodzili? Dokonali apostazji? Krew mi wrze.
Punkt 2 listy mówi:"
Małżeństwo w kościele katolickim jest nierozerwalne i nie uznaje on rozwodów. Można jedynie stwierdzić nieważność takiego związku w sądzie archidiecezjalnym. Życie w powtórnym związku, nawet z osobą innego wyznania i po otrzymaniu rozwodu cywilnego, jest grzechem, który nie podlega rozgrzeszeniu."
Zajrzyjcie sobie pod sutanny, sprawdźcie ilu księży ma żony, kochanki, dzieci. Z jakiej racji taki ksiądz może dostać rozgrzeszenie, a w dodatku rozgrzeszać lub nie, sprawować msze, rozdzielać komunię (co według Wyszyńskiego ma moc sprowadzić Jezusa i zamienić go w opłątek...itd.) i co?!
Czy wy nie widzicie jakimi hipokrytami i oszustami względem ludzi jesteście? Względem siebie nawzajem?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Pomyliłam punkty
4. Formalne odstępstwo od wiary

Tzw. apostazja oznacza porzucenie wiary religijnej. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie. Ten grzech może zdjąć jedynie biskup.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

Kwestię rzekomo niewybaczalnych grzechów wyjaśniłem w poście z godziny 12:40 przeczytaj sobie wraz z linkami.

A pozostałe zarzuty dotyczą tego że w Kościele zdarzają się grzesznicy a nawet przestępcy i zbrodniarze.Co niby z tego miałoby wynikać?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Albertus pisze:
18 gru 2022, 16:03
Kwestię rzekomo niewybaczalnych grzechów wyjaśniłem w poście z godziny 12:40 przeczytaj sobie wraz z linkami.

A pozostałe zarzuty dotyczą tego że w Kościele zdarzają się grzesznicy a nawet przestępcy i zbrodniarze.Co niby z tego miałoby wynikać?
Obrażasz moją inteligencję pisząc, że podałeś wyjaśnienie. Tym wyjaśnieniem jest link do wikipedii, który ma się tak do tematu wątku jak "zamek-Loara, do zamek-garaz)
wikiL;Grzech przeciwko Duchowi Świętemu – w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony.
Spis treści
1 Perykopa synoptyczna
2 Apokryfy
3 Teologia katolicka
4 Protestantyzm
5 Mormonizm
6 Świadkowie Jehowy
7 Uniwersalizm
8 Zobacz też
9 Przypisy
10 Bibliografia
itd.
Co to ma być? Gwiazdka dla ubogich?
Cóż, dziękuję za udział w rozmowie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”