Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 16:31
Albertus pisze:
18 gru 2022, 16:03
Kwestię rzekomo niewybaczalnych grzechów wyjaśniłem w poście z godziny 12:40 przeczytaj sobie wraz z linkami.

A pozostałe zarzuty dotyczą tego że w Kościele zdarzają się grzesznicy a nawet przestępcy i zbrodniarze.Co niby z tego miałoby wynikać?
Obrażasz moją inteligencję pisząc, że podałeś wyjaśnienie. Tym wyjaśnieniem jest link do wikipedii, który ma się tak do tematu wątku jak "zamek-Loara, do zamek-garaz)
wikiL;Grzech przeciwko Duchowi Świętemu – w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony.
Spis treści
1 Perykopa synoptyczna
2 Apokryfy
3 Teologia katolicka
4 Protestantyzm
5 Mormonizm
6 Świadkowie Jehowy
7 Uniwersalizm
8 Zobacz też
9 Przypisy
10 Bibliografia
itd.
Co to ma być? Gwiazdka dla ubogich?
Cóż, dziękuję za udział w rozmowie.

Cutuję z linku:
Niewybaczalność grzechów przeciwko Duchowi Świętemu nie polega na tym, że Bóg nie chce przebaczyć jakiegoś grzechu człowiekowi, na zasadzie wyjątku, lecz na tym, że człowiek grzesząc sam wyklucza się z Bożego działania, niosącego ze sobą odpuszczenie wszystkich grzechów[6]. Nieprzebaczenie przez Boga bluźnierstwa przeciw Duchowi Świętemu jest przyczynowo związane z brakiem pokuty i nawrócenia[7]. Zbawienie jest łaską więc decyzja o nim jest zależna wyłącznie od wolnej woli Boga. Nawrócenie, a zwłaszcza jego sakramentalna forma, jest przywróceniem łączności (komunii) z Bogiem, dlatego grzech przeciwko Duchowi Świętemu, jak każdy inny grzech śmiertelny może zostać odpuszczony pod warunkiem nawrócenia.

Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1864 odnosi się następująco do grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczone” (Mt 12, 31). Miłosierdzie Boże nie zna granic, lecz ten, kto świadomie odmawia przyjęcia ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie ofiarowane przez Ducha Świętego. Taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku skruchy i do wiecznego potępienia[8]
.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Nie dogadamy się.
Ja WIEM na czym polega ten grzech. Ty podajesz za wiki i katechizmem poprawność "polit.".
Ponawiam więc: dlaczego WASZ wyświęcony Papież podaje w swoim Katechizmie cuda-wianki? Czy one obowiązują w KrK, czy nie? Dlaczego w przytoczonym artykule księża dostali takie wytyczne, że w tym roku nie wolno takich a takich grzechów przebaczać? Dlaczego zupełnie inna wykłądnia jest grzechu nieprzebaczalnego - gdzie ucho przyłożysz tam inaczej, a ponoć jeden i ten sam kościół od 2 tys.lat i prosto od samego Boga-Chrystusa i od samego papieza Piotra :roll:
Śmiech na kiju.
Już mnie lepiej nie denerwuj, bo widzę, że nic z tej rozmowy nie będzie. Takie jest, ale nie ma, ale jest :roll:

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 17:38
Nie dogadamy się.
Ja WIEM na czym polega ten grzech. Ty podajesz za wiki i katechizmem poprawność "polit.".
Ponawiam więc: dlaczego WASZ wyświęcony Papież podaje w swoim Katechizmie cuda-wianki? Czy one obowiązują w KrK, czy nie? Dlaczego w przytoczonym artykule księża dostali takie wytyczne, że w tym roku nie wolno takich a takich grzechów przebaczać? Dlaczego zupełnie inna wykłądnia jest grzechu nieprzebaczalnego - gdzie ucho przyłożysz tam inaczej, a ponoć jeden i ten sam kościół od 2 tys.lat i prosto od samego Boga-Chrystusa i od samego papieza Piotra :roll:
Śmiech na kiju.
Już mnie lepiej nie denerwuj, bo widzę, że nic z tej rozmowy nie będzie. Takie jest, ale nie ma, ale jest :roll:
Nie ma powodu do zdenerwowania.

To nie moja wina że moje wyjaśnienia do ciebie jakoś dziwnie nie docierają. Nie czytasz ich? Czy nie rozumiesz?

Powtórzę jeszcze raz - nie ma żadnych niewybaczalnych grzechów w Kościele Katolickim.

Grzech o którym mówi Ewangelia nie polega na tym że nie można odpuścić tego grzechu tylko na tym że jeśli człowiek faktycznie takim grzechem zgrzeszył to nie będzie sam chciał szczerze się nawrócić.

Natomiast lista grzechów zamieszczonych w tym artykule który cytowałaś nie jest listą grzechów za które w KK nie można dostać odpuszczenia tylko lista grzechów które może opuścić tylko biskup albo papież lub ksiądz przez nich upoważniony.

I lista tych grzechów nie jest ustalona na zawsze tylko może się zmieniać bo jest to kwestia dyscyplinarna a nie doktrynalna.

Nie słuchasz albo nie rozumiesz wyjaśnień które są bardzo proste a potem opowiadasz jakieś banialuki.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Nie ma powodu do zdenerwowania.

To nie moja wina że moje wyjaśnienia do ciebie jakoś dziwnie nie docierają. Nie czytasz ich? Czy nie rozumiesz?

Powtórzę jeszcze raz - nie ma żadnych niewybaczalnych grzechów w Kościele Katolickim.

Grzech o którym mówi Ewangelia nie polega na tym że nie można odpuścić tego grzechu tylko na tym że jeśli człowiek faktycznie takim grzechem zgrzeszył to nie będzie sam chciał szczerze się nawrócić.

Natomiast lista grzechów zamieszczonych w tym artykule który cytowałaś nie jest listą grzechów za które w KK nie można dostać odpuszczenia tylko lista grzechów które może opuścić tylko biskup albo papież lub ksiądz przez nich upoważniony.

I lista tych grzechów nie jest ustalona na zawsze tylko może się zmieniać bo jest to kwestia dyscyplinarna a nie doktrynalna.

Nie słuchasz albo nie rozumiesz wyjaśnień które są bardzo proste a potem opowiadasz jakieś banialuki.
Niby nie ma, ale ja nerwus jestem, bo lubię jasne sytuacje, a nie jakieś lawirowanie.
Czytam, oczywiście, że czytam. Widocznie nie zrozumiałam. Myślę, że w poprzednich wpisach zabrakło zdania, które pojawiło się tu:"I lista tych grzechów nie jest ustalona na zawsze tylko może się zmieniać bo jest to kwestia dyscyplinarna a nie doktrynalna."
Teraz już rozumiem, ale...no właśnie. Albertus, jak ludzie mają ufać, wierzyć, trzymać się...skoro w KrK są takie numery :mysli: Smutne to jest, bo okazuje się, że jakiś grzech w roku 20o1 był wybaczalny, a rok później lub rok wcześniej już nie.
To mnie tylko umacnia w decyzji, że jednak na przyszły rok postawię sobie zadanie, chociaż nigdy nie robię tzw. postanowień. Zadanie - opuścić formalnie KrK, dokonać apostazji na piśmie.
Zwykle, od lat traktowałam tą sprawę jako bez znaczenia. Teraz chcę mieć kwit, że z tą organizacją religijną nie chcę mieć nic do czynienia.
Już o świętego Piusa i jego katechizm nie dopytuję...obowiązuje, nie obowiązuje :mysli: Co taki "biedny" człowiek, jak ty, czy każdy inny katolik może na to poradzić? :-(

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
18 gru 2022, 18:22
Nie ma powodu do zdenerwowania.

To nie moja wina że moje wyjaśnienia do ciebie jakoś dziwnie nie docierają. Nie czytasz ich? Czy nie rozumiesz?

Powtórzę jeszcze raz - nie ma żadnych niewybaczalnych grzechów w Kościele Katolickim.

Grzech o którym mówi Ewangelia nie polega na tym że nie można odpuścić tego grzechu tylko na tym że jeśli człowiek faktycznie takim grzechem zgrzeszył to nie będzie sam chciał szczerze się nawrócić.

Natomiast lista grzechów zamieszczonych w tym artykule który cytowałaś nie jest listą grzechów za które w KK nie można dostać odpuszczenia tylko lista grzechów które może opuścić tylko biskup albo papież lub ksiądz przez nich upoważniony.

I lista tych grzechów nie jest ustalona na zawsze tylko może się zmieniać bo jest to kwestia dyscyplinarna a nie doktrynalna.

Nie słuchasz albo nie rozumiesz wyjaśnień które są bardzo proste a potem opowiadasz jakieś banialuki.
Niby nie ma, ale ja nerwus jestem, bo lubię jasne sytuacje, a nie jakieś lawirowanie.
Czytam, oczywiście, że czytam. Widocznie nie zrozumiałam. Myślę, że w poprzednich wpisach zabrakło zdania, które pojawiło się tu:"I lista tych grzechów nie jest ustalona na zawsze tylko może się zmieniać bo jest to kwestia dyscyplinarna a nie doktrynalna."
Teraz już rozumiem, ale...no właśnie. Albertus, jak ludzie mają ufać, wierzyć, trzymać się...skoro w KrK są takie numery :mysli: Smutne to jest, bo okazuje się, że jakiś grzech w roku 20o1 był wybaczalny, a rok później lub rok wcześniej już nie.
To mnie tylko umacnia w decyzji, że jednak na przyszły rok postawię sobie zadanie, chociaż nigdy nie robię tzw. postanowień. Zadanie - opuścić formalnie KrK, dokonać apostazji na piśmie.
Zwykle, od lat traktowałam tą sprawę jako bez znaczenia. Teraz chcę mieć kwit, że z tą organizacją religijną nie chcę mieć nic do czynienia.
Już o świętego Piusa i jego katechizm nie dopytuję...obowiązuje, nie obowiązuje :mysli: Co taki "biedny" człowiek, jak ty, czy każdy inny katolik może na to poradzić? :-(
Tak jak już wyjaśniałem wcześniej - nie ma żadnej listy niewybaczalnych grzechów w KK

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

nie ma żadnej listy
Skoro tak uważasz... :-/

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
19 gru 2022, 11:53
nie ma żadnej listy
Skoro tak uważasz... :-/
Nie ma żadnej listy niewybaczalnych grzechów w KK z tej prostej przyczyny że wszystkie grzechy są wybaczalne jeśli grzesznik za nie szczerze żałuje i się nawraca.

I jest tak nie dlatego że tak uważam tylko dlatego że takie jest nauczanie Kościoła.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

I jest tak nie dlatego że tak uważam tylko dlatego że takie jest nauczanie Kościoła.
To skąd się biorą takie "kwiatki"?
Dlaczego w jakimś roku są takie a nie inne grzechy uważane za "do przebaczenia" :roll: przez biskupa (ksiądz...za niskie progi), a innego zmiana?
Przecież to są absurdy, nie jedyne, właśnie w nauczaniach twojego Kościoła.
Nadal nie znam odpowiedzi, co z tym katechizmem świętego papieża. Obowiązuje, czy nie?

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
19 gru 2022, 15:00
I jest tak nie dlatego że tak uważam tylko dlatego że takie jest nauczanie Kościoła.
To skąd się biorą takie "kwiatki"?
Dlaczego w jakimś roku są takie a nie inne grzechy uważane za "do przebaczenia" :roll: przez biskupa (ksiądz...za niskie progi), a innego zmiana?
Przecież to są absurdy, nie jedyne, właśnie w nauczaniach twojego Kościoła.
Nadal nie znam odpowiedzi, co z tym katechizmem świętego papieża. Obowiązuje, czy nie?
To jakie grzechy może odpuszczać jedynie biskup czy papież albo księża przez nich upoważnieni to sprawa dyscyplinarna i organizacyjna ustalana przez Kościół.

A katechizmy to po prostu pewne kompendia wiedzy o nauczaniu i zasadach panujących w Kościele.

O ile dogmaty się nie zmieniają to kwestie organizacyjne i dyscyplinarne jak najbardziej mogą i w związku z tym starsze katechizmy w tych kwestiach tracą swoją aktualność.

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Henryk »

Albertus pisze:
19 gru 2022, 15:14
To jakie grzechy może odpuszczać jedynie biskup czy papież albo księża przez nich upoważnieni to sprawa dyscyplinarna i organizacyjna ustalana przez Kościół.
Wybacz Wiesławo, że wtrącam się- ale tym razem do Albertusa...
Ja cały czas myślałem, podobnie jak i faryzeusze, że grzechy może odpuszczać wyłącznie Bóg. :panda:

A tu masz... :mysli:
Mniejsze ksiądz, większe biskup, największe papież. :xhehe:
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
19 gru 2022, 15:20
Albertus pisze:
19 gru 2022, 15:14
To jakie grzechy może odpuszczać jedynie biskup czy papież albo księża przez nich upoważnieni to sprawa dyscyplinarna i organizacyjna ustalana przez Kościół.
Wybacz Wiesławo, że wtrącam się- ale tym razem do Albertusa...
Ja cały czas myślałem, podobnie jak i faryzeusze, że grzechy może odpuszczać wyłącznie Bóg. :panda:

A tu masz... :mysli:
Mniejsze ksiądz, większe biskup, największe papież. :xhehe:
Wybaczam :mrgreen: Co więcej, w pełni się z tobą tu zgadzam.
Albertus, katechizm świętego stracił znaczenie, bo to nie dogmat.
Ja to rozumiem, ale dostrzegam śmieszność i absurdy. Sorki. Jak pisałam, nie do ciebie są te moje "żale" skierowane, ale do Kościoła. On stracił rację bytu już dawno i tylko coraz bardziej się pogrąża.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

Henryk pisze:
19 gru 2022, 15:20
Albertus pisze:
19 gru 2022, 15:14
To jakie grzechy może odpuszczać jedynie biskup czy papież albo księża przez nich upoważnieni to sprawa dyscyplinarna i organizacyjna ustalana przez Kościół.
Wybacz Wiesławo, że wtrącam się- ale tym razem do Albertusa...
Ja cały czas myślałem, podobnie jak i faryzeusze, że grzechy może odpuszczać wyłącznie Bóg. :panda:

A tu masz... :mysli:
Mniejsze ksiądz, większe biskup, największe papież. :xhehe:
Masz rację że grzechy odpuszcza Bóg i dlatego Chrystus mógł odpuszczać grzechy i dlatego mógł udzielić i udzielił władzy odpuszczania pasterzom Kościoła - apostołom i ich następcom. Zrobił to wtedy gdy powiedział - komu odpuście będzie odpuszczone a komu zatrzymacie będzie zatrzymane oraz co zwiążecie na ziemi będzie związane w niebie a co rozwiążecie na ziemi będzie rozwiązane w niebie

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Z tą władzą daną pasterzom katolickim..to nie do końca tak jest ;-)
Wklejam tekst, który bardzo jasno, sensownie, biblijnie wyjaśnia sprawę: 'Tutaj dochodzimy, do slów Jezusa o odpuszczeniu grzechów i ich zatrzymaniu. Oba te wyrażenia reprezentują w języku greckim czasowniki w trybie dokonanym i mogą też być przetłumaczone jako "zostały odpuszczone" i "zostały zatrzymane" ponieważ oddają rzeczywistość dokonanej czynności w przeszłości z efektami trwającymi w teraźniejszości. Ideą jest, że nie indywidualni chrześcijanie czy kościoły mają moc lub autorytet sami z siebie do przebaczania czy zatrzymywania grzechów ludziom, lecz raczej kiedy kosciół głosi ewangelię, przesłanie przebaczenia grzechów w mocy Ducha Świętego (wers 22), głosi że ci którzy wierzą w Jezusa mają przebaczone grzechy, a ci którzy nie uwierzą w niego nie mają ich przebaczonych. To jest odzwierciedleniem tego co Bóg w niebie już uczynił (Mat. 16:19)."
całość można przeczytać tu: https://kalwinizm.github.io/kt%C3%B3rym ... zechy.html

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: wuka »

Jeszcze inny artykuł znalazłam na stronie:
https://detektywprawdy.pl/2019/10/14/kt ... atrzymane/
Dużo cytatów, poparcia PS i uzasadnienie w szerszym kontekście.
I zdanie, które mówi, jak jest: "Bóg nie dał żadnej instytucji prawa odpuszczania grzechów. Tym bardziej instytucji mającej w swej historii wyprawy krzyżowe, inkwizycje, palenie na stosie, pedofilię a ostatnio ekumenizm z pogańskimi religiami."

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
19 gru 2022, 16:00
Z tą władzą daną pasterzom katolickim..to nie do końca tak jest ;-)
Wklejam tekst, który bardzo jasno, sensownie, biblijnie wyjaśnia sprawę: 'Tutaj dochodzimy, do slów Jezusa o odpuszczeniu grzechów i ich zatrzymaniu. Oba te wyrażenia reprezentują w języku greckim czasowniki w trybie dokonanym i mogą też być przetłumaczone jako "zostały odpuszczone" i "zostały zatrzymane" ponieważ oddają rzeczywistość dokonanej czynności w przeszłości z efektami trwającymi w teraźniejszości. Ideą jest, że nie indywidualni chrześcijanie czy kościoły mają moc lub autorytet sami z siebie do przebaczania czy zatrzymywania grzechów ludziom, lecz raczej kiedy kosciół głosi ewangelię, przesłanie przebaczenia grzechów w mocy Ducha Świętego (wers 22), głosi że ci którzy wierzą w Jezusa mają przebaczone grzechy, a ci którzy nie uwierzą w niego nie mają ich przebaczonych. To jest odzwierciedleniem tego co Bóg w niebie już uczynił (Mat. 16:19)."
całość można przeczytać tu: https://kalwinizm.github.io/kt%C3%B3rym ... zechy.html
Posługa odpuszczania grzechów jest w Kościele elementem głoszenia pojednania ludzi z Bogiem.

Natomiast protestancka teza o tym że wszyscy którzy wierzą w Jezusa mają już odpuszczone grzechy przeszłe i przyszłe , bo tak głoszą protestanci, jest fałszywa.

Wystarczy poczytać biblię:

1J
5 Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego
i którą wam głosimy, jest taka:
Bóg jest światłością4,
a nie ma w Nim żadnej ciemności.
6 Jeżeli mówimy, że mamy z Nim współuczestnictwo,
a chodzimy w ciemności, kłamiemy
i nie postępujemy zgodnie z prawdą.
7 Jeżeli zaś chodzimy w światłości,
tak jak On sam trwa w światłości,
wtedy mamy jedni z drugimi współuczestnictwo,
a krew Jezusa, Syna Jego,
oczyszcza nas z wszelkiego grzechu.
8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu,
to samych siebie oszukujemy
i nie ma w nas prawdy.
Jeżeli wyznajemy nasze grzechy,
[Bóg] jako wierny i sprawiedliwy
odpuści je nam
i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.

10 Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy,
czynimy Go kłamcą
i nie ma w nas Jego nauki5.

Jak widzimy mowa jest tutaj o wierzących i o tym że jeśli wyznają swoje grzechy to Bóg im te grzechy odpuści. I jest to w czasie przyszłym a nie w przeszłym dokonanym. Nie byłoby sensu pisać że Bóg odpuści grzechy tym którzy je wyznają gdyby już je mieli odpuszczone

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”