Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Wiedźmin123 »

Nad duszą człowieka po śmierci ciała odbywa się tzw Sąd Szczegółowy czyli Bóg sądzi człowieka z jego życia które odbył na Ziemi ale jak to się ma do Sądu Ostatecznego z czego wtedy będzie sądzony człowiek przez Boga skoro już na Sądzie Szczegółowym raz osądzony został to z czego będzie Sądzony człowiek na Sądzie Ostatecznym ?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Bobo »

Zapytaj jakiegoś obcykanego katolika. Znam odpowiedź z katechizmu, ale lepiej, aby ktoś z KK ci sprobował to wyjaśnić.
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: nike »

Wiedźmin123 pisze:
13 lut 2023, 14:40
Nad duszą człowieka po śmierci ciała odbywa się tzw Sąd Szczegółowy czyli Bóg sądzi człowieka z jego życia które odbył na Ziemi ale jak to się ma do Sądu Ostatecznego z czego wtedy będzie sądzony człowiek przez Boga skoro już na Sądzie Szczegółowym raz osądzony został to z czego będzie Sądzony człowiek na Sądzie Ostatecznym ?
A gdzie ty wyczytałeś o dwóch sądach? Zacytuj tekst z Biblii.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: EMET »

EMET:

Cosik bardziej kojarzy się mnie jako koncept teologiczny w owych pojęciach: "sąd szczegółowy" // "Sąd ostateczny". /// Wystarczy dokonać wglądu w odnośne treści ,mitologii greckiej' [np.]

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

Wiedźmin123 pisze:
13 lut 2023, 14:40
Nad duszą człowieka po śmierci ciała odbywa się tzw Sąd Szczegółowy czyli Bóg sądzi człowieka z jego życia które odbył na Ziemi ale jak to się ma do Sądu Ostatecznego z czego wtedy będzie sądzony człowiek przez Boga skoro już na Sądzie Szczegółowym raz osądzony został to z czego będzie Sądzony człowiek na Sądzie Ostatecznym ?
Sąd szczegółowy odbywa się zaraz po śmierci człowieka.
Sąd ostateczny nastąpi na koniec czasu czyli na koniec istnienia tego świata.
Wtedy wszystkie dusze zostaną osądzone ostatecznie i nie będzie im dany czas oczyszczenia.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: nike »

Wybrana , wyżej zapytałam Wiedźmina gdzie on o tych dwóch sądach wyczytał, teraz pytam ciebie, skąd to co mówisz wiesz? Jeżeli z Biblii zacytuj teksty.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

nike pisze:
14 lut 2023, 21:19
Wybrana , wyżej zapytałam Wiedźmina gdzie on o tych dwóch sądach wyczytał, teraz pytam ciebie, skąd to co mówisz wiesz? Jeżeli z Biblii zacytuj teksty.
Ewangelia Jana - opis sądu po śmierci:

5:19
Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni.
5:20
Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje mu wszystko, co sam czyni, i ukaże mu jeszcze większe dzieła niż te, abyście się dziwili.
5:21
Albowiem jak Ojciec wzbudza z martwych i ożywia, tak i Syn ożywia tych, których chce.
5:22
Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi,
5:23
Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.
5:24
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do żywota.
5:25
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, zbliża się godzina, owszem już nadeszła, kiedy umarli usłyszą głos Syna Bożego i ci, co usłyszą, żyć będą.
5:26
Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie.
5:27
I dał mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym.
5:28
Nie dziwcie się temu, gdyż nadchodzi godzina, kiedy wszyscy w grobach usłyszą głos jego;
5:29
I wyjdą ci, co dobrze czynili, by powstać do życia; a inni, którzy źle czynili, by powstać na sąd.

Objawienie Jana - Sąd Ostateczny
20:11
I widziałem wielki, biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było.
20:12
I widziałem umarłych, wielkich i małych, stojących przed tronem; i księgi zostały otwarte; również inna księga, księga żywota została otwarta; i osądzeni zostali umarli na podstawie tego, co zgodnie z ich uczynkami było napisane w księgach.
20:13
I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.
20:14
I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.
20:15
I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: nike »

Ewangelia Jana - opis sądu po śmierci:
Teksty z Ew.Jana 5:19-----29
W tym zestawie są tylko trzy teksty, które sugerują sąd. Ew.Jana 5: 27------29, ale nie ma żadnej wzmianki, o sądzie pierwszym czy drugim.
Wszystkie inne teksty, mówią, że wstaniemy z grobu i będziemy żyli.
Objawienie Jana - Sąd Ostateczny
20:11
I widziałem wielki, biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było.
W którym miejscu ten tekst mówi o sądzie ostatecznym? Warto wspomnieć, że Objawienie Jana to jest wyjątkowa księga symboli, tutaj Ap.Jan opowiada swoje widzenie mówi, że widział biały tron kto będzie siedział, dlaczego tron biały, co jest ziemia która zniknęła i niebo?
Sąd nad ludzkością będzie trwał 1000 lat, to będzie cały proces sądowy.
Jeżeli Bóg nas obudzi ze snu śmierci, to nie po to ,żeby nas kilka godzin unicestwić, najpierw musi nam przedstawić warunki w jakich mamy żyć, musimy wiedzieć w jaki sposób, możemy się poprawić, musimy nasz charakter wykrystalizować i na to będziemy mieli 1000 lat a jeżeli nie zmienimy się na lepszych po prostu umrzemy i pamięć o nas zaginie.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

Wiedziałam, że nic i tak nie zrozumiesz z podanych przeze mnie cytatów.
Myślę, że to próżny wysiłek.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Henryk »

wybrana pisze:
15 lut 2023, 8:03
Wiedziałam, że nic i tak nie zrozumiesz z podanych przeze mnie cytatów.
Myślę, że to próżny wysiłek.
Szczyt pychy, arogancji i zwiedzenia...
Wszystko rozumiesz?
Jehowa, to Bóg Starego Testamentu czyli książe tego świata, który zarządzał duszami ludzkimi na ziemi.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

Henryk pisze:
15 lut 2023, 10:11
wybrana pisze:
15 lut 2023, 8:03
Wiedziałam, że nic i tak nie zrozumiesz z podanych przeze mnie cytatów.
Myślę, że to próżny wysiłek.
Szczyt pychy, arogancji i zwiedzenia...
Wszystko rozumiesz?
Jehowa, to Bóg Starego Testamentu czyli książe tego świata, który zarządzał duszami ludzkimi na ziemi.
Pewnie, że tak.
Apostoł Paweł napisał swego czasu list do wierzących w Efezie, w którym zawarł następującą treść: Według listu do Efezjan 2rozdział:  Przypominam wam że Bóg ożywił  Nas, chociaż byliśmy martwi w naszych wykroczeniach, w których swego czasu chodziliśmy według systemu tego świata, naśladując władcę, który rządzi w powietrzu, ducha, który teraz działa w synach nieposłuszeństwa.” Tak, więc Biblia wskazuje wyraźnie, że na ludzi oddziałuje niewidzialny władca tego świata Szatan Diabeł. Nazywa go nawet „bogiem tego świata” w 2 Liście do Koryntian  4: 4.

Tu zachodzi pytanie, skoro ma możliwość działania- to jak wielką ma  możliwość.  Często słyszy się, iż bogiem tego świata jest Szatan, panując nad wszystkimi królestwami świata. Opieramy się m.in. na następujących wersetach biblijnych:

Jana 16:11  o sądzie zaś, gdyż książę tego świata został osądzony.    Jana 12:31  Teraz odbywa się sąd nad tym światem; teraz władca tego świata będzie wyrzucony.         Jana 14:30  Już wiele nie będę mówił z wami, nadchodzi bowiem władca świata, ale nie ma on nic do mnie–  Czy mamy wątpliwości o jakim władcy świata wspomina  Ewangelia ?         – A  Paweł pisze o tym władcy. Kor  4:4  w których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga

– bóg świata tego, władca mocy powietrza, działający w synach nieposłuszeństwa, władca tego świata, który jest na  świecie, niegodziwiec, zły duch w okręgach niebieskich… te określenie dobitnie demaskują osobę, mającą silną władze nad światem. Tą osoba jest , oczywiście Szatan- Diabeł.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Wiedźmin123 »

Sąd szczegółowy odbywa się zaraz po śmierci człowieka.
Sąd ostateczny nastąpi na koniec czasu czyli na koniec istnienia tego świata.
Wtedy wszystkie dusze zostaną osądzone ostatecznie i nie będzie im dany czas oczyszczenia.
No właśnie odbywa się zaraz po śmierci ciała nad duszą i zostajemy oczyszczeni ze wszystkiego tego co zrobiliśmy źle w oczach Boga podczas pobytu na ZIemi i część osób od razu trafia do Nieba część do Czyścca skąd też prosta droga do Nieba część do Piekła ale nad tym się na razie nie skupiam.
I dla tych osób nad którymi został już przeprowadzony sąd szczegółowy to w jakim sensie będzie jeszcze sąd ostateczny skoro one są w niebie ich dusze z czego mają być sądzone ?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Bobo »

Już kiedyś w rozmowie z Yarpenem cytowałem katolicki katechizm podający takie wyjaśnienie:

"Ponieważ ciało uczestniczyło za życia ziemskiego w dobrych uczynkach i grzechach, więc po zmartwychwstaniu będzie uczestniczyło w wiecznej nagrodzie lub w wiecznej karze. Ciała dobrych ludzi po zmartwychwstaniu będą piękne (...). Ciała złych będą szpetne i będą podlegały cierpieniom." (Katechizm wyd.XI - 1991 - Opole s.45)

Makabra!
http://biblia.webd.pl/viewtopic.php?f=5 ... ra#p450159

Na sądzie szczegółowym następuje ponoć rozdział ciała od duszy a na sądzie ostatecznym, zmartwychwstaną ciała i połączą się z owymi duszami. Tak to wyjaśniają katolicy, oczywiście.
Oszołomstwu mówię NIE!

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

Wiedźmin123 pisze:
16 lut 2023, 22:34
Sąd szczegółowy odbywa się zaraz po śmierci człowieka.
Sąd ostateczny nastąpi na koniec czasu czyli na koniec istnienia tego świata.
Wtedy wszystkie dusze zostaną osądzone ostatecznie i nie będzie im dany czas oczyszczenia.
No właśnie odbywa się zaraz po śmierci ciała nad duszą i zostajemy oczyszczeni ze wszystkiego tego co zrobiliśmy źle w oczach Boga podczas pobytu na ZIemi i część osób od razu trafia do Nieba część do Czyścca skąd też prosta droga do Nieba część do Piekła ale nad tym się na razie nie skupiam.
I dla tych osób nad którymi został już przeprowadzony sąd szczegółowy to w jakim sensie będzie jeszcze sąd ostateczny skoro one są w niebie ich dusze z czego mają być sądzone ?
Człowiek zbawiony po śmierci, który idzie mieszkać do Domu Boga Ojca w Niebie - już nie podlega sądowi ostatecznemu.
Sądzenia będą ci, co na koniec czasu będą żyli na ziemi.
Chyba wiesz, że dusze niezbawione wracają z powrotem na ziemię w celu oczyszczenia.
Dusze potępione całkowicie już takiej szansy powrotu i oczyszczenia mogą nie otrzymać.
Na ziemi jesteśmy cały czas w drodze - przechodniami.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
17 lut 2023, 9:42
Na sądzie szczegółowym następuje ponoć rozdział ciała od duszy a na sądzie ostatecznym, zmartwychwstaną ciała i połączą się z owymi duszami. Tak to wyjaśniają katolicy, oczywiście.
To co zniszczalne, przyoblecze się w niezniszczalne.
Na ziemi materialnej ciało było, jest i będzie zawsze zniszczalne.
Niezniszczalne jest tylko ciało duchowe, który otrzymujemy po śmierci ciała materialnego.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”