Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Wiedźmin123 »

Podaj tekst, który mówi,że dusza jest nieśmiertelna.
To ,że czegoś nie ma w Biblii jeszcze nie świadczy o tym że to nie istnieje. Podczas Mszy Świętej padają takie słowa :
"Panie nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie ale powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja"
To mi wystarczy.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: nike »

Kościół czerpie wiedzę z Biblii, czy Kapłani sami ja sobie wymyślają?

Henryk
Posty: 11714
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Henryk »

nike pisze:
20 lut 2023, 8:54
Kościół czerpie wiedzę z Biblii, czy Kapłani sami ja sobie wymyślają?
No cóż...
Mszę "świętą", przeistoczenie, też sobie wymyślili.
Jak zresztą wszelkie "święte sakramenty", odczyniane przez kler.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Wiedźmin123 »

Religia Katolicka jest najbliższa wszystkiemu temu co się tyczy prawdy o Bogu, nie ma nie było i nie będzie bliższej prawdy o Bogu religii aniżeli religia Katolicka. Taka jest prawda a czy ktoś się z tym godzi czy nie to już jego indywidualna sprawa.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: nike »

Ja nie pytam ciebie , czy religia katolicka jest najlepszą religią, czy najgorszą, moje pytanie było:----------

Kościół czerpie wiedzę z Biblii, czy Kapłani sami ja sobie wymyślają?
I proszę mi na nie odpowiedzieć.

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Wiedźmin123 »

Kościół to Dom Boży nad którym osobisty nadzór ma Bóg, dlatego wszystkie słowa które padają podczas Mszy Świętej są prawdą, jeżeli jest mowa o duszy to znaczy że ona istnieje i to bardzo dobrze każdy człowiek ma zapewnione życie wieczne.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wuka »

Wiedźmin123 pisze:
21 lut 2023, 14:19
Kościół to Dom Boży nad którym osobisty nadzór ma Bóg, dlatego wszystkie słowa które padają podczas Mszy Świętej są prawdą, jeżeli jest mowa o duszy to znaczy że ona istnieje i to bardzo dobrze każdy człowiek ma zapewnione życie wieczne.
Ci, którzy opierają swoją wiarę i przyszłość, swoją nadzieję tylko na wersetach biblijnych nigdy nie zrozumieją tego, o czym mówisz. Zamknęli się w Literze, chociaż pierwsi chrześcijanie uznawali jedynie Torę. NT został zgromadzony 3 setki lat po śmierci pierwszych chrześcijan, więc siłą rzeczy mogli na bieżąco "załatwiać" sprawy wiary. Dzielili się naukami, szukali odpowiedzi na rozeznanie, wątpliwości też na pewno mieli, stąd od początku wiele różniących się od siebie nauk i pojmowań.
Sporo o tych pierwszych naukach mogą wyjaśnić pisma gnostyckie. Są znakomitym uzupełnieniem i wyjaśnieniem (a przynajmniej poszerzeniem rozumienia) spraw kontrowersyjnych. Na przykład O Trójcy św., o buncie aniolów, o pierwszych ludziach itd.
W sprawie duszy żyjącej wiecznie, a nade wszystko żyjącej po śmierci fizycznego ciała, jestem pewna tego, jak tego, że tu piszę w tej chwili. Temat ten był już wiele razy wałkowany i każdy został przy swoim. Kto wierzy w niebyt, ten dalej będzie tak wierzył, kto wierzy w sen - przy śnie zostanie. Kto wierzy w życie, ten niech tak wierzy, bo przecież Jezus Chrystus żyje.
No chyba że śpi lub tkwi w niebycie. Każdy musi sobie sam rozważyć i odpowiedzieć. Wersety z Koheleta w niczym tu nie pomogą.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Bobo »

Tora to inaczej Pięcioksiąg czyli pierwszych pięć ksiąg ST. Pierwsi chrześcijanie nie uznawali tylko Torę ale i inne księgi ST.
Inna kwestia to mylne pojmowanie ustalenia kanonu Biblii. Co innego ustalenie a co innego uznanie tegoż.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11714
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
21 lut 2023, 16:00
Sporo o tych pierwszych naukach mogą wyjaśnić pisma gnostyckie. Są znakomitym uzupełnieniem i wyjaśnieniem (a przynajmniej poszerzeniem rozumienia) spraw kontrowersyjnych.
Jaka powinna być nasza odpowiedź na ewangelie gnostyckie?  Czy niektóre lub wszystkie powinny być w Biblii? Nie, nie powinny być. Po pierwsze, o czym mówiliśmy wcześniej, ewangelie gnostyckie są fałszerstwami, nieuczciwie napisane w imieniu apostołów, aby dodać im wiarygodności za czasów wczesnego kościoła.
https://www.gotquestions.org/Polski/ewa ... yckie.html
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
21 lut 2023, 19:16
Tora to inaczej Pięcioksiąg czyli pierwszych pięć ksiąg ST. Pierwsi chrześcijanie nie uznawali tylko Torę ale i inne księgi ST.
Inna kwestia to mylne pojmowanie ustalenia kanonu Biblii. Co innego ustalenie a co innego uznanie tegoż.
Sami zydzi opierali sie na Torze, a co dopiero chrzescijanie. Pamietaj, ze niektore odlamy zydow maja tez awoje kanony.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
21 lut 2023, 21:09
wuka pisze:
21 lut 2023, 16:00
Sporo o tych pierwszych naukach mogą wyjaśnić pisma gnostyckie. Są znakomitym uzupełnieniem i wyjaśnieniem (a przynajmniej poszerzeniem rozumienia) spraw kontrowersyjnych.
Jaka powinna być nasza odpowiedź na ewangelie gnostyckie?  Czy niektóre lub wszystkie powinny być w Biblii? Nie, nie powinny być. Po pierwsze, o czym mówiliśmy wcześniej, ewangelie gnostyckie są fałszerstwami, nieuczciwie napisane w imieniu apostołów, aby dodać im wiarygodności za czasów wczesnego kościoła.
https://www.gotquestions.org/Polski/ewa ... yckie.html
To nie jest zaden argument. Ewangelie kanoniczne tez maja niepewnych autorow, niektore listy Pawla nie sa Pawla, a piotra nie sa Piotra. Z pism gnostykow mozna czerpac nauki. Poza tym te zgromadzenia funkcjonowaly tak samo, jakcala reszta, ktora dopiero duzo pozniej utozsamila sie z katolizmem, prawoslawiem, koptami, grekokatolicyzmem itd. Z poczatku bylo to mocno niejasne, niejednoznaczne i jak zawsze graly role wplywy, uklady i kasa. Walentynian mial zostac biskupem Rzymu, sprawaMarcjona tez mogla wejsc do nauk obecnie znanych nam.

Henryk
Posty: 11714
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
21 lut 2023, 22:04
... niektore listy Pawla nie sa Pawla, a piotra nie sa Piotra. Z pism gnostykow mozna czerpac nauki.
Można...
Wolna wola.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16737
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Bobo »

Wuka, napisałaś, że pierwsi chrześcijanie uznawali tylko Torę. To nieprawda. Uznawali również inne księgi ST skoro je cytowali podobnie jak to robił Jezus. Cytowali Izajasza, Jeremiasza, Joela, Daniela itd.
Oszołomstwu mówię NIE!

Henryk
Posty: 11714
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: Henryk »

wuka pisze:
21 lut 2023, 22:04
niektore listy Pawla nie sa Pawla, a piotra nie sa Piotra.
To też nieprawda!
Nikt nie dowiódł, że listy Pawła nie są Pawłowe, a Piotra Piotrowe.
Jedynie niektórzy poddają ten fakt w wątpliwość.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Sąd szczegółowy a Sąd Ostateczny

Post autor: wuka »

Henryk pisze:
22 lut 2023, 9:58
wuka pisze:
21 lut 2023, 22:04
niektore listy Pawla nie sa Pawla, a piotra nie sa Piotra.
To też nieprawda!
Nikt nie dowiódł, że listy Pawła nie są Pawłowe, a Piotra Piotrowe.
Jedynie niektórzy poddają ten fakt w wątpliwość.
Ależ prawda. Każdy poważny badacz biblista o tym wie.
Nawet w wielu przekładach na początku lub na końcu Ew. i Listów wyraźnie zaznacza się te fakty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”