Powstanie świata

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yaha

Powstanie świata

Post autor: yaha »

Witam wszystkich użytkowników i mam nadzieję na odpowiedz

Moja córka ostatnio interesowała się tym jak powstał świat. Opowiedziałam jej o teorii Darwina a takze o wykreowaniu świata przez Boga. Problem w tym że jak doszłam do wygnania Adama i Ewy z raju ona zaskoczyła mnie pytaniem "To jak powstali inni ludzie skoro byli tylko Adam i Ewa"? w domyśle skoro byli tylko jedni rodzice to znaczy że potomkowie tych jedynych rodziców musieli się rozmnażać między sobą dopuszczając się kazirodzctwa. Czy tak własnie mówi Biblia? bo prawde mówiąc nie potrafię dotrzeć do żadnych informacji na ten temat.

W cytacie poniżej jest mowa o tym że Kain odszedł do krainy Nod i miał synów czyli że spotakał tam kobietę - czy to znaczy że Bóg po wygnaniu Adama i Ewy zaczął tworzyć nowych ludzi?? Biblia jest pełna niejasności ale to pytanie córki naprawdę mnie zaintrygowało...

Kain powiedział Bogu Jahwe, że wyznaczona mu kara jest zbyt ciężka - skoro ma odtąd tułać się po świecie ukrywając się przed Bogiem, będzie mógł go zabić każdy człowiek, którego napotka (Rdz 4,13-14). Bóg odpowiedział mu, że każdy, kto by go zabił, poniósłby siedmiokrotną pomstę, a żeby do tego nie dopuścić, naznaczył Kaina znamieniem, by każdy mógł go od razu rozpoznać (Rdz 4,15) - fakt ten odbił się w języku jako związek frazeologiczny "piętno kainowe". Następnie Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod , położonym na wschód od Edenu



Mam nadzieję że mogę liczyć na odpowiedz, ewentualnie linki do stron gdzie mogę ją znależć. Z góry bardzo dziękuje.

Pozdrawiam

danek_z_pomorza
Posty: 168
Rejestracja: 30 sie 2008, 0:37

Post autor: danek_z_pomorza »

Tak w czasach pierwszych ludzi dochodziło do kazirodztwa.
Nie powodowało to żadnych efektów ubocznych, jak w dzisiejszych czasach (upośledzenia itp.) i nie było to grzechem. Ludzkie DNA począłwszy od Adama i Ewy towrzyło nowe zdrowe łańcuchy. A czasami nawet koniecznością przedłużenia linii rodowej (córki Lota które obcowały z ojcem). Kain obcował najprawdopodobniej ze swoją siostrą lub córką któregoś z braci. Nie wiemy za dużo o kobietach, które się rodziły, większość uwagi bibblia skupia na męzczyznach (syn Owego syna Tamtego itp.)
Trzeba zaznaczyć że ludzie żyli znacznie dłuzej niż dziś (nawet do 900 lat) więc okres płodny był zapewne wydłuzony. Np. żona Abrahama urodziła w wieku 100 lat.
Rozród ludzi następował w bardzo dynamicznym tempie.
Masz bardzo dociekliwą córkę;) sam nie wiem jakbym wytłumaczył to dziecku.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Ludzie nie byli, tak mocno zdegradowani jak obecnie. Adam i Ewa byli doskonałymi ludźmi, więc ich potomstwo, można powiedzieć prawie tez było doskonałe. Wiec mogli pobierać się miedzy sobą. Stopniowo degradacja następowała i obecnie nie jest już to możliwe.

danek_z_pomorza
Posty: 168
Rejestracja: 30 sie 2008, 0:37

Post autor: danek_z_pomorza »

ja myślę ze chodziło o przemieszanie się DNA do takiego stopnia że prawdopodobieństwo trafienia genomu od tej samej pary będzie wręcz niemozliwe. Czy degradacja ma tu cos do gadania? kiedyś zabijali i teraz zabijają.
Bóg kontrolował rozwój ludzkości dając im prawa, zakazy i nakazy. Nawet w sumieniu musiał ludziom cos przestawić. Kiedyś nikomu to nie robiło że wziął sobie siostrę za żonę - dziś jest to niedopomyslenia prawnie jak i moralnie. Zapewne jakiś czynnik społeczny odgrywa tu duzą rolę. Chętnie bym posłuchał wypowiedzi socjologa w tej sprawie.

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

Tak, to musiała być Kaina siostra. Tak myślę

Bilberry
Posty: 396
Rejestracja: 10 cze 2008, 13:25

Post autor: Bilberry »

jeszcze Aaron ożenił się ze swoją ciotką, dopiero prawo mojżeszowe zakazywało tego

Awatar użytkownika
atomik
Posty: 170
Rejestracja: 08 lut 2009, 0:45

Post autor: atomik »

danek_z_pomorza pisze:Tak w czasach pierwszych ludzi dochodziło do kazirodztwa.
Nie powodowało to żadnych efektów ubocznych, jak w dzisiejszych czasach (upośledzenia itp.) i nie było to grzechem
Skąd to wiesz?
danek_z_pomorza pisze:(córki Lota które obcowały z ojcem)
To akurat było jedną z przyczyn zniszczenia Sodomy i Gomory więc raczej było uważane za grzech.

Sam się nad tym zastanawiałem ale nie mam jasnej odpowiedzi narazie.
"Niewiedza nie oznacza głupoty, podobnie jak ciemność nie oznacza ślepoty"

Bilberry
Posty: 396
Rejestracja: 10 cze 2008, 13:25

Post autor: Bilberry »

atomik pisze:
danek_z_pomorza pisze:(córki Lota które obcowały z ojcem)
To akurat było jedną z przyczyn zniszczenia Sodomy i Gomory więc raczej było uważane za grzech.
przecież córki obcowały ze swoim ojcem Lotem po zniszczeniu Sodomy, gdy razem z nim żyły w jaskinii

dodatkowo należy zauważyć, że powodem tego współżycia była sprawa potomstwa, a nie uciechy cielesnej :-P
w tamtych czasach kobieta, która nie miała dzieci była uważana i sama się uważała za bezużyteczną - wtedy każda kobieta chciała mieć dzieci
Biblia podaje ten szczegół, aby wiadomo było skąd się wizieli Ammonici i Moabici

upiły swojego ojca, co wskazuje, że nigdy by się na to nie zgodził na trzeźwo

Awatar użytkownika
atomik
Posty: 170
Rejestracja: 08 lut 2009, 0:45

Post autor: atomik »

Bilberry pisze:powodem tego współżycia była sprawa potomstwa, a nie uciechy cielesnej
Zgoda, nie spieram się co do tego że takie coś było potrzebne jednak sam dalej mowisz:
Bilberry pisze:upiły swojego ojca, co wskazuje, że nigdy by się na to nie zgodził na trzeźwo
Wynika z tego, że współżycie z córkami nie było jednak akceptowane.
Było to być może konieczne ale nadal było to echo poprzednich zachowań przez które m.in. Bóg zniszczył Sodome i Gomore.
"Niewiedza nie oznacza głupoty, podobnie jak ciemność nie oznacza ślepoty"

kotek Filutek
Posty: 247
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:46

Post autor: kotek Filutek »

atomik pisze:
Bilberry pisze:upiły swojego ojca, co wskazuje, że nigdy by się na to nie zgodził na trzeźwo
Wynika z tego, że współżycie z córkami nie było jednak akceptowane.
Było to być może konieczne ale nadal było to echo poprzednich zachowań przez które m.in. Bóg zniszczył Sodome i Gomore.
zwróć uwagę, że kazirodztwo zostało zakazane dopiero w prawie Mojżeszowym
tak więc wtedy było to dozwolone

Biblia dokładnie nie wyjaśnia dlaczego została zniszczona Sodoma i okoliczne miasta, ale:
Rodzaju 18:20 Po czym Pan rzekł: «Skarga na Sodomę i Gomorę głośno się rozlega, bo występki ich [mieszkańców] są bardzo ciężkie.
Rodzaju 19:4, 5 Zanim jeszcze udali się na spoczynek, mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, wywołali Lota i rzekli do niego: «Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić!»
wskazuje, że ich postępki były bardzo ciężkie, tacy Kananejczycy czy Egipcjanie też mieli na sumieniu kazirodztwo i homoseksualizm, a nie zniszczono ich krajów (przynajmniej nie od razu)
wydaje się, że chodziło o pełen przemocy homoseksualizm - wyobraź sobie jak spaczone musiałobyć to społeczeństwo, gdzie tłum przyszedł zgwałcić gości Lota (na marginesie - ci aniiołowie pewnie byli dość przystonii)
sam homoseksualizm nie był wystarczającym powodem zniszczenia, bo np. tacy Grecy wręcz słynęli z tego, ale odbywało się tam to dość łagodnie

anmoderi
Posty: 31
Rejestracja: 20 cze 2009, 19:49

Post autor: anmoderi »

A ja napisze tak. Uważam że Bóg tak się na nas zezłościł że dał nam za braci i sióstr małpy zwane człekokształtnymi. I tak zabronił czegoś co i dziś jest niedopuszczalne czyli kazirodztwa. Skąd wysunęłam taki wniosek a mianowicie z tego że nasi rodzice popełnili grzech nieposłuszeństwa i z tego że jednak ludzie zwani archeologami wykopują i prawdopodobnie będą wykopywać ludzkie szczątki.

kotek Filutek
Posty: 247
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:46

Post autor: kotek Filutek »

anmoderi pisze:I tak zabronił czegoś co i dziś jest niedopuszczalne czyli kazirodztwa.
kazirodzctwo nie było zabrionione od początku, przecież Kain i Set wzieli sobie za żony siostry lub ciotki
jeszcze w czasach Abrahama było to normalne, Sara była przyrodnią siostra Abrahama
a Izaak ożenił sie z bliską kuzynką

tessa

Post autor: tessa »

Mam nadzieję że mogę liczyć na odpowiedz, ewentualnie linki do stron gdzie mogę ją znależć. Z góry bardzo dziękuje.
Rdz 5:4 BT "A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki."

Oni więc brat z siostrą musieli z sobą współżyc aby miec dzieci ,więc nie było to wtedy grzechem.

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Ale byloby zapewne grzechem to gdyby Adam prokreowal z jedna ze swoich corek...
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

kotek Filutek
Posty: 247
Rejestracja: 16 wrz 2008, 15:46

Post autor: kotek Filutek »

t.ostry pisze:Ale byloby zapewne grzechem to gdyby Adam prokreowal z jedna ze swoich corek...
grzech to inaczej wykroczenie, nie można grzeszyć, jeżeli nie zostało ogłoszone, że coś jest zakazane i jaka kara czeka za to

przecież Adam i Ewa gdyby nie wiedzieli, że nie wolno jeść z tego drzewa to nie zgrzeszyliby, ich grzech polegał na tym, że dokładnie wiedzieli, że to zakazane i postąpili wbrew temu

poza tym współżycie z bliskim krewnym nie jest wskazane, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że dzieci z takiego związku będą chore fizycznie i/lub psychicznie

oczywiście Biblia nigdzie nie mówi o rodzicach współżyjących z dziećmi (poza Lotem, ale ten był pijany i na pewno nie zrobił by tego na trzeźwo)
jednak w prawie Mojżeszowym podano taki zakaz, więc w Kanaanie i Egipcie musiało to być normą i dopiero od wtedy współżycie z dziećmi stało się grzechem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”