Powstanie świata

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Powstanie świata

Post autor: nike »

Bobo pisze:
12 mar 2021, 9:59
nike pisze:Do Boga to wraca TCHNIENIE BOGA "niszmat" po hebrajsku, bo to tchnienie Boga ożywiło Adama.
A Jezus głośno zawołał: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam swojego ducha”. Po tych słowach umarł
(Łuk 23:46)

Duch wraca do Boga.
Z BIBLIOTEKI INTERNETOWE ŚJ.
Łukasza 23:46
• powierzam swojego ducha: Jezus cytuje tu Ps 31:5, w którym Dawid prosi Boga, żeby strzegł jego ducha, czyli siły życiowej. W ten sposób Dawid wyraził myśl, że jego życie jest odtąd w rękach Boga. W chwili śmierci Jezus powierzył swoją siłę życiową Jehowie; jego widoki na przyszłe życie były całkowicie zależne od Boga
umarł: Grecki czasownik ekpnéo (dosł. „wydychać”) w tym miejscu można też oddać jako „wydał ostatnie tchnienie” (zob. komentarz do Mt 27:50). Z Biblii wyraźnie wynika, że kiedy z Jezusa uszedł duch, on sam nie udał się do nieba. Po prostu umarł. Wcześniej zapowiedział, że zostanie wskrzeszony dopiero „trzeciego dnia” (Mt 16:21; Łk 9:22). A jak wskazują słowa z Dz 1:3, 9, do nieba wstąpił 40 dni później.

A więc o jakim Duchu Jezus mówi do Ojca? O Duchu Świętym Ojca, czy o swoim tchnieniu?
W j. hebrajski m jest tutaj RUACH--- a nie sądzę ,żeby Jezus na krzyżu do Boga wołał po grecku-- pneuma chociaż mógł, żadne z tych słów nie jest Duchem Świętym Boga.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Re: Powstanie świata

Post autor: RM »

W chwili śmierci Jezus powierzył swoją siłę życiową Jehowie; jego widoki na przyszłe życie były całkowicie zależne od Boga
...Ja kładę życie swoje, aby je znowu wziąć. Nikt mi go nie odbiera, ale Ja kładę je z własnej woli. Mam moc dać je i mam moc znowu je odzyskać... J 10,17-18

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Powstanie świata

Post autor: wuka »

RM pisze:
12 mar 2021, 11:42
W chwili śmierci Jezus powierzył swoją siłę życiową Jehowie; jego widoki na przyszłe życie były całkowicie zależne od Boga
...Ja kładę życie swoje, aby je znowu wziąć. Nikt mi go nie odbiera, ale Ja kładę je z własnej woli. Mam moc dać je i mam moc znowu je odzyskać... J 10,17-18
Tylko że tej prawdy niektóre ugrupowania religijne nie są w stanie przyznać.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1277
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Powstanie świata

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
12 mar 2021, 9:35
DonCicio napisał/
jak może oddziaływać 'moc ducha Bożego' na człowieka, kiedy ona umiera? Duch, wraca przecież do Boga? Pomyśl sama ... jesteś tu 15 lat i jeszcze tego nie wiesz?

Do Boga to wraca TCHNIENIE BOGA "niszmat" po hebrajsku, bo to tchnienie Boga ożywiło Adama.


Co Ty powiesz! Naprawdę?

Prześledź sobie zatem zapis interlinearny poniższych wersetów:


Sędz 13:24,25 "Później ta kobieta urodziła syna i nadała mu imię Samson. Chłopiec ten rósł i Jehowa mu błogosławił. Po pewnym czasie w Machane-Dan, między Corą a Esztaolem, zaczął na niego oddziaływać duch (Ru·ach - Strong H7307) Jehowy"

Sędziów 13:25 zapis interlinearny


Sędz 14:6 "Wtedy Samson dzięki duchowi (Ru·ach - Strong H7307) Jehowy nabrał siły i rozdarł tego lwa na dwoje — tak łatwo, jak gdyby ktoś gołymi rękami rozdarł na dwoje koźlę. Nie powiedział jednak rodzicom, co zrobił"


Sędziów 14:6 zapis interlinearny


Sędz 16:19 Sędz 16:19 "A ona uśpiła go na swoich kolanach. Następnie przywołała pewnego mężczyznę i kazała mu ściąć siedem warkoczy z głowy Samsona. Od tej pory miała nad nim przewagę, bo jego siła go opuszczała"


Pytanie do nike: "Do Boga to wróciło TCHNIENIE BOGA "niszmat" po hebrajsku" czy może jednak Ru·ach - duch Jehowy?

Sędz 16:20 „Wtedy zawołała: „Samsonie, Filistyni są tutaj!”. On się zbudził i powiedział do siebie: „Wyjdę z tego jak poprzednio i się uwolnię”. Nie wiedział jednak, że Jehowa [Jego Ru·ach - duch] go opuścił”



"Zapytaj sie w Zborze mądrzejszych od siebie, to będziesz wiedziała.
Bo ośmieszasz się przy każdym poście."


Dowiesz się wtedy, że jest tylko jeden duch Boży, bo jest tylko jeden Bóg Jehowa.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Powstanie świata

Post autor: nike »

DonCicio napisał/
Sędz 14:6 "Wtedy Samson dzięki duchowi (Ru•ach - Strong H7307) Jehowy nabrał siły i rozdarł tego lwa na dwoje — tak łatwo, jak gdyby ktoś gołymi rękami rozdarł na dwoje koźlę. Nie powiedział jednak rodzicom, co zrobił"
Tak tutaj zadziałał Duch Boży [moc Boża, siła Boża i Samson pokonał lwa. w BH. jest "ruach," znaczy w j. hebrajskim =====wiatr, oddech, powietrze, żywotność . duch i kilka jeszcze.
DonCicio napisał/
Sędz 13:24,25 "Później ta kobieta urodziła syna i nadała mu imię Samson. Chłopiec ten rósł i Jehowa mu błogosławił. Po pewnym czasie w Machane-Dan, między Corą a Esztaolem, zaczął na niego oddziaływać duch (Ru•ach - Strong H7307) Jehowy"
Ja się z tym zgadzam, warto zauważyć, że Samson wtedy jeszcze nie umarł tylko rósł a przecież był wybrańcem Boga.
DonCicio napisał/
Sędz 16:19 Sędz 16:19 "A ona uśpiła go na swoich kolanach. Następnie przywołała pewnego mężczyznę i kazała mu ściąć siedem warkoczy z głowy Samsona. Od tej pory miała nad nim przewagę, bo jego siła go opuszczała"
Pytanie do nike: "Do Boga to wróciło TCHNIENIE BOGA "niszmat" po hebrajsku" czy Ru•ach
Ani ruach, ani niszmat, w hebrajskiej Biblii jest napisane, że opuściła go MOC po hebrajsku כֹּחוֹ
DonCicio napisał/
Sędz 16:20 „Wtedy zawołała: „Samsonie, Filistyni są tutaj!”. On się zbudził i powiedział do siebie: „Wyjdę z tego jak poprzednio i się uwolnię”. Nie wiedział jednak, że Jehowa [Jego Ru•ach - duch] go opuścił”
Tekst Sędz. 16:20 brzmi tak:-----
Biblia Gdańska:
I rzekła: Filistynowie nad tobą, Samsonie. A ocuciwszy się ze snu swego, rzekł: Wynijdę jako i pierwej, a wybiję się; a nie wiedział, że Pan odstąpił od niego.
Po hebrajsku jest tak:------
ותאמר פלשתים עליך שמשון ויקץ משנתו ויאמר אצא כפעם בפעם ואנער והוא לא ידע כי יהוה סר מעליו----zamiast PAN jest tutaj JHWH nie ma nic o Duchu ruach, ani innym. Jak cytujesz teksty to nic do nich nie dodawaj, bo to bardzo miesza.
DonCicio napisał/
"Zapytaj sie w Zborze mądrzejszych od siebie, to będziesz wiedziała.
Bo ośmieszasz się przy każdym poście."
nie muszę radzę sobie jak dotąd i z hebrajskim i greckim a wiec po co mam sie dopytywać Ale i owszem często pytam się, bo są nieraz bardzo trudne do zrozumienia teksty w Biblii.
DonCicio napisał/
Dowiesz się wtedy, że jest tylko jeden duch Boży, bo jest tylko jeden Bóg Jehowa.
To to ja akurat wiem.
DonCicio napisał/
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5
Dziękuję i na wzajem.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1277
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Powstanie świata

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
12 mar 2021, 17:10
DonCicio napisał/

Sędz 16:19 Sędz 16:19 "A ona uśpiła go na swoich kolanach. Następnie przywołała pewnego mężczyznę i kazała mu ściąć siedem warkoczy z głowy Samsona. Od tej pory miała nad nim przewagę, bo jego siła go opuszczała"

Pytanie do nike: "Do Boga to wróciło TCHNIENIE BOGA "niszmat" po hebrajsku" czy Ru•ach - ducha Bożego?
Ani ruach, ani niszmat, w hebrajskiej Biblii jest napisane, że opuściła go MOC po hebrajsku כֹּחוֹ

OK, a moc bierze się z działania czego? Czyż nie Ru•ach - świętego ducha Bożego?

Obj 17:3 "Anioł przeniósł mnie mocą ducha na pustkowie (...)"

Rzym 1:4 "lecz mocą ducha świętego powstał z martwych i został uznany za Syna Bożego. Jest to Jezus Chrystus, nasz Pan"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Powstanie świata

Post autor: nike »

Ja wiem skad jest moc i co to jest, mnie głównie chodzi,że nie ma w BH w tym akurat tekście ruach i bądźmy precyzyjni.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1277
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Powstanie świata

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
12 mar 2021, 20:34
Ja wiem skad jest moc i co to jest, mnie głównie chodzi,że nie ma w BH w tym akurat tekście ruach i bądźmy precyzyjni.

Zatem zgadzasz się z twierdzeniem, że duch Boży może odstąpić, opuścić nie tylko martwe ciało, ale też żywego człowieka, pozbawiając go mocy?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Powstanie świata

Post autor: nike »

DonCicio pisze:
13 mar 2021, 5:21
nike pisze:
12 mar 2021, 20:34
Ja wiem skad jest moc i co to jest, mnie głównie chodzi,że nie ma w BH w tym akurat tekście ruach i bądźmy precyzyjni.

Zatem zgadzasz się z twierdzeniem, że duch Boży może odstąpić, opuścić nie tylko martwe ciało, ale też żywego człowieka, pozbawiając go mocy?
A kiedy ja się z tym nie zgadzałam? To ty napisałeś,że kiedy Jezus umarł to moc też umarła nie ja.
Bądź uczciwy w swojej słowie i prawdomówny.
Poczytaj bibliotekę ŚJ tam jest akurat to dobrze wytłumaczone.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”