Trochę o chronologii

Istotne zdarzenia, o których wspomina Biblia: Narodziny Jezusa, Wyjście z Egiptu, Niewola Babilońska

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

te w Libii, zaczela sie 19 marca - jest to bardzo symboliczne...

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /753087447

cyt.
Beda posunął się jednak dalej w swoich badaniach i jako pierwszy skonfrontował wyniki swoich obliczeń z rzeczywistością. Posłużył się w tym celu specjalnie wykonanym zegarem słonecznym. Obserwował codziennie długość cienia rzucanego przez pręt zegara i w marcu 730 roku ze zdumieniem zauważył, że równonoc wiosenna wcale nie przypadła w dniu, w którym się jej spodziewał. Nie był to bowiem ani 25 marca, jak przyjmowano na Zachodzie, ani 21 marca, jak uznawano na Wschodzie i jak ustalono w Nicei - ale 19 marca!


http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=40

http://translate.google.pl/translate?hl ... l-equinox/

http://translate.google.pl/translate?hl ... pring.html

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Zdefiniowanie Wielkanocy jako niedzieli po pełni było związane z narastającymi uprzedzeniami chrześcijan do Żydów - większość wiernych nie życzyła sobie świętowania Wielkanocy w ten sam dzień, w którym przypadałaby Pascha (co mogłoby się zdarzyć, gdyby pierwsza wiosenna pełnia przypadła w niedzielę).
Dla Żydów Wielka Noc nie jest tą samą nocą co dla chrześcijan Wielkanoc - Wielka Noc to 15 Nisan a Wielkanoc to 17 Nisan

Nigdy te dni nie nałożyłyby się na siebie gdyby był przestrzegany jeden kalendarz
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

hm nie rozumiem dokladnie co masz na mysli..ogolnie wielkanoc to niedziela, po szabacie..w pierwsza wiosenna pelnie ksiezyca.. 14 , 15 , czy 17 nisan wg mnie nie ma tu nic do rzeczy wazna jest data rownonocy i pelni ksiezyca...jako nowy rok...zydzi liczyli nowy miesiac od nowiu po rownonocy.., ale to jest przeciez bez sensu..ale nie wiem jak to bylo liczone dawniej

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

quetzalcoatl44 pisze:hm nie rozumiem dokładnie co masz na myśli..ogólnie Wielkanoc to niedziela, po szabacie..w pierwsza wiosenna pełnię księżyca.. 14 , 15 , czy 17 nisan wg mnie nie ma tu nic do rzeczy ważna jest data równonocy i pełni księżyca...jako nowy rok...Żydzi liczyli nowy miesiąc od nowiu po równonocy.., ale to jest przecież bez sensu..ale nie wiem jak to było liczone dawniej
zadaj sobie pytanie dlaczego Bóg powiedział:

Ez 46:1 Bg "Tak mówi panujący Pan: Brama sieni wewnętrznej, która patrzy na wschód słońca, zamkniona będzie przez sześć dni robotnych; ale będzie otworzona w dzień sabatu, także i w dzień nowiu miesiąca będzie otworzona."

Ez 46:3 Bg "Aby się kłaniał lud onej ziemi u drzwi bramy we dni sabatu i na nowiu miesiąca przed obliczem Pańskiem."

dlaczego nów jest równie ważny jak szabat - przeszukaj wszystkie miejsca w Biblii gdzie jest mowa o nowiu, przeanalizuj je, jak spełniły się w życiu Jezusa

nów to taka pora kiedy nie ma księżyca na nocnym niebie, jest tak ciemno, że bez światła strach wyjść na dwór (na pole) aby się nie potknąć o kamień

nów to taka pora kiedy księżyc jest widziany przez cały dzień

nów to taka pora kiedy słońce może zostać zasłonięte i nie da swojego blasku
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

mozesz to dokladnie wytlumaczyc jak to sie spelnilo w zyciu Jezusa i jak Ty rozumiesz now?, jak to sie ma do rownonocy i pelni ksiezyca,chyba cos mozna ustalic?:) w kazdym razie szabat nie jest szabatem jezeli sie go ustala mechanicznie...Pozatym chodzi o ustalenie nowego roku

ja znalazlem cos takiego skoro nissan jest pierwszym miesiacem to dlaczego nowy rok zydowski jest we wrzesniu? - ok to nie ma akurat teraz znaczenia, chodzi mi o ustalenie jakis faktow:)



Szabat przed Rosz Chodesz, kiedy to ogłasza się termin nowiu, jest zwany Szabat Mevarechim (Szabat błogosławienia). Uważa się, że Bóg zobowiązując naród Izraela do obserwacji księżyca niejako dał im przywilej kontroli nad czasem. Dotąd kalendarz i wszystkie czasy i chwile były całkowicie w rękach Boga.


Istotne znaczenie ma Rosz Chodesz Nisanu, gdyż pierwszy dzień miesiąca Nisan Bóg wybrał jako dzień wzniesienia i inauguracji Przybytku (Miszkan):

"I rzekł Pan do Mojżesza: W pierwszym dniu pierwszego miesiąca wzniesiesz przybytek... Mojżesz uczynił wszystko tak, jak mu nakazał Pan; tak uczynił, a przybytek został wzniesiony pierwszego dnia pierwszego miesiąca drugiego roku." (Wyjścia 40:1,2, 16, 17)

W tym dniu zostało złożone kadzidło i Szekina (Obecność Boga) zstąpiła na Miszkan (Przybytek).

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

i tez to znalazlem..

Iz
13) Przestańcie składania czczych ofiar! Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań... Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. (14) Nienawidzę całą duszą waszych świąt nowiu i obchodów; stały Mi się ciężarem; sprzykrzyło Mi się je znosić!

i to

Rdz 1:16 NS „I Bóg przystąpił do uczynienia dwóch wielkich źródeł światła: większego źródła światła, by panowało nad dniem, i mniejszego źródła światła, by panowało nad nocą, a także gwiazd.”

Słońce oświetla Ziemię, a Księżyc po drugiej stronie rozświetla noc. Pełnia Księżyca była początkiem stwarzania i dlatego gdy Bóg wprawił wszechświat w ruch czyli stworzył pierwszy dzień, pełnia tym samym stała się dniem ostatnim


pozatym czy slowo miesiac mozna uznac za pelnie chyba tak? pozatym pelnia ma w sumie 3 dni..

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Izajasz pisał przed Ezechielem, coś musiało się zmienić (lub zmieni się) jeśli jednak Bóg zmienił zdanie

Am 8:5 BT "którzy mówicie: Kiedyż minie nów księżyca, byśmy mogli sprzedawać zboże? Kiedyż szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz? A będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl i wagę podstępnie fałszować."

i znowu są wymienione na równi

nikt mi nie odpowiedział jaką to ofiarę doroczną (nie miesięczną) składa się w czasie nowiu księżyca

1Sm 20:5-6 Br „Rzekł więc Dawid do Jonatana: Jutro przypada nów księżyca. Powinienem zasiąść z królem do wspólnego posiłku. Ale pozwól mi, proszę, oddalić się i ukryć gdzieś w polu na trzy dni.(6) Jeżeli twój ojciec zauważy moją nieobecność, powiesz mu tak: Dawid prosił, żeby mu wolno było udać się do jego rodzinnego miasta, Betlejem. Chciał bowiem tego dnia razem z całą rodziną złożyć doroczną ofiarę.”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

a z Jezusem jest zwiazany now czy pelnia?

pozatym no wlasnie ksiega genesis sugeruje ze miesiac zaczal sie od pelni

"I rzekł Pan do Mojżesza: W pierwszym dniu pierwszego miesiąca wzniesiesz przybytek... Mojżesz uczynił wszystko tak, jak mu nakazał Pan; tak uczynił, a przybytek został wzniesiony pierwszego dnia pierwszego miesiąca drugiego roku." (Wyjścia 40:1,2, 16, 17)



W tym dniu zostało złożone kadzidło i Szekina (Obecność Boga) zstąpiła na Miszkan (Przybytek).

od rownonocy wiosennej powinien zaczynac sie rok, od pelni pascha

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

jedno i drugie - w czasie nowiu został zabity a w czasie pełni zostanie królem

Iz 24:23 Br „Wtedy zaczerwieni się księżyc, wstyd okryje słońce bo Pan Zastępów jako król zasiądzie na górze Syjon w Jeruzalem i ukaże swój majestat wszystkim swoim starszym.”

księżyc nabiera rumieńców w czasie pełni, gdy dochodzi do jego zaćmienia (cień Ziemi pada na jego oblicze)
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

hm no nie wiem mi sie wydaje ze bardziej pelnia i pelnia wskazuje na genesis..przeciez Jezus zostal zabity w pasche to byla wtedy pelnia? ktora trwa 3 dni?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

quetzalcoatl44 pisze:hm no nie wiem mi sie wydaje ze bardziej pelnia i pelnia wskazuje na genesis..przeciez Jezus zostal zabity w pasche to byla wtedy pelnia? ktora trwa 3 dni?
nów trwał trzy dni
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

przeciez pascha wypada w pelnie..

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

quetzalcoatl44 pisze:przeciez pascha wypada w pelnie..
Gdzie jest tak napisane? Słowo mówi, że w czasie nowiu Dawid miał złożyć z całą rodziną ofiarę doroczną. Ile znasz świąt dorocznych, dwa odbywają się zawsze 15 dnia miesiąca. Jeśli Pascha i Święto Szałasów odbywa się w środku miesiąca i wtedy jest nów to nie może być pełnia. Wnioski proste.
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

quetzalcoatl44
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwie 2011, 15:56

Post autor: quetzalcoatl44 »

przeciez nawet teraz zydzi swietuja pasche w pelnie, wszdzie jest ze pascha jest w pelnie:)...pozatym jak Chrystus umarl bylo zacmienie ksiezyca wiec musial byc pelnia..

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

gdy jest się niewolnikiem to przejmuje się kalendarz swego pana.
Nazwy miesięcy kalendarza babilońskiego i asyryjskiego[1]
(uwaga: nazwy miesięcy podane zostały zgodnie z zasadami naukowej transkrypcji)

* I miesiąc (akad nisannu, sum. itibar2-zag-gar) (marzec-kwiecień)
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydarzenia”