Mat 24:15

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Paszko pisze:(Dn 13,19-21)
W jakim celu umieszczasz tu apokryfy? :shock:
Od wielu stuleci dokładnie wiadomo co jest tekstem natchnionym, a co apokryfami!
Tylko musiałbyś czytać także innych "wybitnych uczonych" niekoniecznie po Oxfordzie.

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

Nie przyjmie się zeznania jednego świadka przeciwko nikomu, w żadnym przestępstwie i w żadnej zbrodni. Lecz każda popełniona zbrodnia musi być potwierdzona zeznaniem dwu lub trzech świadków. (Pwt 19,15)

To jest zasada z żydowskiego prawa karnego, a opowieść o Zuzannie i starcach pokazuje realną rzeczywistość prawną Izraela, która nie różni się od żadnej innej rzeczywistości prawnej - bo wszędzie tam, gdzie obowiązuje prawo, znajdą się tacy, którzy to prawo będą obchodzić, lub go nadużywać.

Jeśli zdanie świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe (Jn 8,17) uznajesz za natchniony przez Boga opis rzeczywistości ziemskiej, to oczywiście nie możesz wierzyć w zmartwychwstanie, gdyż co najmniej dwóch świadków twierdziło, że Jezus nie zmartwychwstał:

«Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali.
A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu».
Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego. (Mt 28,13-15)
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Paszko pisze:Jeśli zdanie świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe (Jn 8,17) uznajesz za natchniony przez Boga opis rzeczywistości ziemskiej, to oczywiście nie możesz wierzyć w zmartwychwstanie, gdyż co najmniej dwóch świadków twierdziło, że Jezus nie zmartwychwstał:
Wiesz co Paszko?
Nie będę więcej tracił czasu na wymianę zdań z Tobą.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Mat 24:15

Post autor: radek »

Henryk pisze:
21 wrz 2019, 9:53
Dwoje ewangelistów zanotowało słowa Jezusa.
Czy wiemy czym jest ta „ohyda spustoszenia, ustanowiona w miejscu świętym”?

Mk 13:14 bw"Gdy tedy ujrzycie ohydę spustoszenia, stojącą tam, gdzie stać nie powinna — kto czyta, niech uważa — wtedy ci, co są w Judei, niech uciekają w góry."
Mt 24:15-16 bw "Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia, którą przepowiedział prorok Daniel — kto czyta, niech uważa — (16) Wtedy ci, co są w Judei, niech uciekają w góry;"
Ma ktoś jakieś pomysły?
Mi to się kojarzy z "Wizją barana i kozła".

Dan 8:8-14 BT5 "Kozioł urósł niezmiernie, ale gdy był w pełni sił, wielki róg uległ złamaniu, a na jego miejscu wyrosły cztery inne - ku czterem stronom świata. (9) Z jednego z nich wyrósł inny, mały róg, i wzrastał nadmiernie ku południowi, ku wschodowi i ku wspaniałemu krajowi. (10) Wzniósł się on aż do wojska niebieskiego i strącił na ziemię część wojska oraz gwiazd, i podeptał je. (11) Wielkością dosięgał on niemal Władcy wojska, odjął Mu wieczną ofiarę i zniszczył doszczętnie miejsce Jego przybytku (12) i Jego wojsko. Jako codzienną ofiarę składał występek i prawdę rzucił na ziemię; działał zaś skutecznie. (13) I usłyszałem, że jeden ze Świętych mówił, a drugi Święty zapytał tego, który mówił: Jak długo [potrwa] widzenie: wieczna ofiara, zgubna nieprawość, przybytek i podeptane wojsko? (14) On zaś powiedział do niego: Jeszcze przez dwa tysiące trzysta wieczorów i poranków, następnie świątynia odzyska swoje prawa."

To jest konsekwencja spożycia z drzewa Poznania Dobra i Zła. Spustoszenie, tudzież zgubność, będącą konsekwencją nieprawości czy ohydy opisuje Izajasz, oczywiście między innymi

Iz 53:10 BT5 "Spodobało się Panu zmiażdżyć go cierpieniem. Jeśli on wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez niego."
Obrazek

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
20 wrz 2021, 15:15
Henryk pisze:
21 wrz 2019, 9:53
Dwoje ewangelistów zanotowało słowa Jezusa.
Czy wiemy czym jest ta „ohyda spustoszenia, ustanowiona w miejscu świętym”?

Mk 13:14 bw"Gdy tedy ujrzycie ohydę spustoszenia, stojącą tam, gdzie stać nie powinna — kto czyta, niech uważa — wtedy ci, co są w Judei, niech uciekają w góry."
Mt 24:15-16 bw "Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia, którą przepowiedział prorok Daniel — kto czyta, niech uważa — (16) Wtedy ci, co są w Judei, niech uciekają w góry;"

Ma ktoś jakieś pomysły?

Mi to się kojarzy z "Wizją barana i kozła".

To proroctwo miało mieć dwa spełnienia. Po pierwsze, Jezus zapowiada koniec systemu Żydowskiego, sprofanowanie świątyni oraz, co zapowiadał wcześniej prorok Daniel, uniemożliwienie tym samym składania codziennej ofiary na ołtarzu:

"Kiedy więc zobaczycie, że w świętym miejscu stoi obrzydliwość sprowadzająca spustoszenie, o której mówił prorok Daniel (czytelnik musi się tu wykazać rozeznaniem)" Mat 24:15

W roku 66 "obrzydliwością" okazały się obozujące wojska rzymskie ze swoimi bałwochwalczymi sztandarami. Rzymianie otoczyli Jerozolimę i zrobili podkop pod jej murem (Łuk 21:20). „Obrzydliwość” znalazła się więc tam, gdzie nie powinna — w miejscu, które Żydzi uważali za święte.

Kiedy jednak, bez wyraźnej przyczyny, Cestiusz Gallus ze swoim wojskiem odstąpił od Jerozolimy i ruszył w drogę powrotną, wtedy otworzyła się droga ucieczki z Jerozolimy:

Mat 24:17 "Kto będzie na dachu, niech nie wchodzi do domu, żeby zabrać swój dobytek, a kto będzie w polu, niech nie wraca po swoją wierzchnią szatę"

Ci, którzy posłuchali rady Jezusa i szybko opuścili Jerozolimę, uratowali swoje życie, gdyż w 70 roku n.e. powracające wojska rzymskie nie oszczędziły już nikogo.

Dan 11:31 Jego wojska powstaną i sprofanują sanktuarium, czyli twierdzę, i usuną codzienną ofiarę. „I zostanie ustawiona obrzydliwość sprowadzająca spustoszenie.

Do dziś świątynia w Jerozololimie jest "sprofanowana" i taka już pozostanie na zawsze, ponieważ tak zdecydował Jehowa:

Mat 24:2 "Wtedy rzekł do nich: 'Czy widzicie to wszystko? Zapewniam was, że nie pozostanie tu kamień na kamieniu — wszystko obróci się w ruinę'"

Łuk 19:44 "I zrównają cię z ziemią, a twoje dzieci zgładzą. I nie pozostawią w tobie kamienia na kamieniu, bo nie rozpoznałaś czasu, gdy poddawano cię osądowi"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Mat 24:15

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
21 wrz 2021, 13:16
To proroctwo miało mieć dwa spełnienia.
Ja znam trzecie. Lepsze.
Tą „ohydą pustoszącą serca i umysły” jest ofiara „mszy świętej”.
W miejsce jedynej i niepowtarzalnej ofiary Jezusa, wprowadzono „Jezusa” z mąki.
Kapłani ofiarują go codziennie w tysiącach kościołów za grzechy świata…
Ta ohyda ustanowiona została w Kościele- na miejscu świętym- tam, gdzie gromadził się lud Boży!
Dalsza część wypowiedzi Jezusa także jest wielce symboliczna.
Ale jak zaznaczył Jezus:
Mt 24:15 EKU "Gdy więc ujrzycie ohydę spustoszenia zapowiedzianą przez proroka Daniela, umieszczoną w miejscu świętym – kto czyta, niech stara się pojąć –"
- Nie chodziło tu z pewnością wyłącznie o literalne wypełnienie się proroctwa w 70 r ne.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

Henryk pisze:
21 wrz 2021, 14:01
DonCicio pisze:
21 wrz 2021, 13:16
To proroctwo miało mieć dwa spełnienia.
Ja znam trzecie. Lepsze.
Tą „ohydą pustoszącą serca i umysły” jest ofiara „mszy świętej”.
W miejsce jedynej i niepowtarzalnej ofiary Jezusa, wprowadzono „Jezusa” z mąki.
Kapłani ofiarują go codziennie w tysiącach kościołów za grzechy świata…
Ta ohyda ustanowiona została w Kościele- na miejscu świętym- tam, gdzie gromadził się lud Boży!
Dalsza część wypowiedzi Jezusa także jest wielce symboliczna.
Ale jak zaznaczył Jezus:
Mt 24:15 EKU "Gdy więc ujrzycie ohydę spustoszenia zapowiedzianą przez proroka Daniela, umieszczoną w miejscu świętym – kto czyta, niech stara się pojąć –"
- Nie chodziło tu z pewnością wyłącznie o literalne wypełnienie się proroctwa w 70 r ne.

Henryk pisze:Ja znam trzecie. Lepsze.

Tą „ohydą pustoszącą serca i umysły” jest ofiara „mszy świętej”. W miejsce jedynej i niepowtarzalnej ofiary Jezusa, wprowadzono „Jezusa” z mąki. Kapłani ofiarują go codziennie w tysiącach kościołów za grzechy świata…
Proszę o potwierdzenie wersetem biblijnym, że 'ohydą spustoszenia' miała być "msza święta" i jaki ma to związek z proroctwem Daniela:

Dan 11:31 Jego wojska powstaną i sprofanują sanktuarium, czyli twierdzę, i usuną codzienną ofiarę. „I zostanie ustawiona obrzydliwość sprowadzająca spustoszenie.

Kiedy to katolickie wojska miałyby "obozować" i otaczać Jerozolimę, wprowadzić "mszę świętą" z "Jezusem z mąki" włącznie?

Przed czym mieliby wówczas uciekać naśladowcy Jezusa z oblężonej przez wojska Jerozolimy? (Łuk 21:20) Przed kawałkiem opłatka z mąki?

Henryk pisze: - Nie chodziło tu z pewnością wyłącznie o literalne wypełnienie się proroctwa w 70 r ne.
Więc o co chodziło ... z pewnością? Dalej się upierasz przy opłatku i katolickich wojskach (których wtedy jeszcze nawet nie było) oblegających Jerozolimę ... kto czyta [Daniela], niech stara się pojąć ?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Mat 24:15

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
21 wrz 2021, 21:54
Więc o co chodziło ... z pewnością? Dalej się upierasz przy opłatku i katolickich wojskach (których wtedy jeszcze nawet nie było) oblegających Jerozolimę ... kto czyta [Daniela], niech stara się pojąć ?

Gdybyś czytał uważnie 12-ty rozdał Daniela, spostrzegł byś, że opisywał „czasy końca”.
Do tych czasów nawiązał również Jezus w 24-tym rozdziale ewangelii Mateusza.
Ale „ kto czyta, niech rozumie!"
Nic nie poradzę, że nie rozumiesz. Proś Pana- może wysłucha? :-/
Dalej twierdzę, w "świątyni Pańskiej" zniesiono jedyną Ofiarę Jezusa, a w to miejsce kapłan ofiaruje opłatek.
1Kor 3:16-17 UBG "Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży w was mieszka? (17) A jeśli ktoś niszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg, bo świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście."

Wrogie wojska "otoczyły" już na początku "Kościół Boży".
Dz 20:29-30 UBG "Gdyż wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, które nie będą oszczędzać stada. (30) Także spośród was samych powstaną ludzie mówiący rzeczy przewrotne, aby pociągnąć za sobą uczniów."
On jednak miał uciekać z niego.
Ap 18:4 WSP "I jeszcze takie wezwanie usłyszałem z nieba: Ludu mój! Opuść to miasto! Nie będziesz wspólnikiem jego grzechów, abyś razem z nim nie musiał ponieść kary."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 10:02
Nic nie poradzę, że nie rozumiesz. Proś Pana- może wysłucha?
Jasne! Ale którego? Tego Twojego z "mąki i wody" ... bo już się gubię?

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 10:02
Dalej twierdzę, w "świątyni Pańskiej" zniesiono jedyną Ofiarę Jezusa, a w to miejsce kapłan ofiaruje opłatek.
Jest mały problem! W "świątyni Pańskiej " nigdy nie złożono ani "jednej Ofiary Jezusa". I co z tym zrobimy Henryku?

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 10:02
Wrogie wojska "otoczyły" już na początku "Kościół Boży".
Dz 20:29-30 UBG "Gdyż wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne

Aaa, rozumiem! "Wrogie wojska", które otoczyły Jerozolimę, to takie "wilcze stada"! Paniatna... of kors. Tylko znowu jest problem! Te mordercze brygady miały dopiero powstać w ... XX wieku! No a ten brak morza wokół Jerozolimy ... coś mi tu Henryku, nie pasuje z tymi wilkami.

A może masz czwarte, jeszcze "Lepsze" o trzeciego spełnienie proroctwa o "ochydzie sprowadzającej spustoszenie"?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Mat 24:15

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
22 wrz 2021, 11:25
Jest mały problem! W "świątyni Pańskiej " nigdy nie złożono ani "jednej Ofiary Jezusa". I co z tym zrobimy Henryku?
Mam nadzieję, że i ja należę do tej duchowej świątyni, jako najmniejszy, najmniej potrzebny kamyk.
1P 2:5 BW "I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa."
Wiem, że i za mnie mój Pan umarł. A umarł raz.

A Ty rób sobie z tym co chcesz.
A może masz czwarte, jeszcze "Lepsze" o trzeciego spełnienie proroctwa o "ochydzie sprowadzającej spustoszenie"?
Wiele miałbym Tobie do powiedzenia...
J 16:12 BR "Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale wy na razie nie możecie tego pojąć."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 11:42
"najmniej potrzebny kamyk"
To w końcu jesteś potrzebny czy "najmniej potrzebny kamyk"?

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 11:42
Wiele miałbym Tobie do powiedzenia...
J 16:12 BR "Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale wy na razie nie możecie tego pojąć."

No tak, nieraz nie mogę Ciebie pojąć. Natomiast autora słów, na którego się powołujesz, mogę pojąć, ponieważ Jego tok rozumowania ma sens.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Mat 24:15

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
22 wrz 2021, 11:53
Natomiast autora słów, na którego się powołujesz, mogę pojąć, ponieważ Jego tok rozumowania ma sens.
Pomyślał by kto- biedaku- że wolno Tobie samodzielnie wyciągać wnioski na podstawie słów zapisanych w Biblii... :xoczko:
Za dobrze Was znam- niewolnicy CK.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 18:11
DonCicio pisze:
22 wrz 2021, 11:53
Natomiast autora słów, na którego się powołujesz, mogę pojąć, ponieważ Jego tok rozumowania ma sens.
Pomyślał by kto- biedaku- że wolno Tobie samodzielnie wyciągać wnioski na podstawie słów zapisanych w Biblii...
Za dobrze Was znam- niewolnicy CK.

Ja nie jestem biedakiem! Inwestuję w złoto, żeby stać bogaty. Kupuję je od pewnej, zaufanej osoby! Tobie też radzę ... dam Ci namiary. A oto Jego dewiza:

"Dlatego radzę ci kupić ode mnie złota oczyszczonego ogniem, żebyś stał się bogaty, i białe szaty, żebyś był ubrany i nie musiał się wstydzić, że widziano twoją nagość, oraz maść do wcierania w oczy, żebyś widział" Obj 3:18

Może na początek skup się na maści ... użycie jej pozwala dostrzec Sprzedawcę złota!

Masz rację w innej kwestii. Jestem też Jego niewolnikiem, ponieważ są nimi również ci, których wspomniałeś w Twoim "szczerym" komentarzu:

"Szczęśliwy ten niewolnik, jeśli jego pan, gdy przyjdzie, zastanie go przy tej pracy!" Mat 24:46
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: Mat 24:15

Post autor: Henryk »

DonCicio pisze:
22 wrz 2021, 18:29
Masz rację w innej kwestii. Jestem też Jego niewolnikiem, ponieważ są nimi również ci, których wspomniałeś w Twoim "szczerym" komentarzu:
No widzisz. :cry:

A ja jestem Jego Bratem. I w dodatku wolnym. :-D
Ga 5:1 UBG "Trwajcie więc w tej wolności, którą nas Chrystus wyzwolił, i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1276
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mat 24:15

Post autor: DonCicio »

Henryk pisze:
22 wrz 2021, 19:09
DonCicio pisze:
22 wrz 2021, 18:29
Masz rację w innej kwestii. Jestem też Jego niewolnikiem, ponieważ są nimi również ci, których wspomniałeś w Twoim "szczerym" komentarzu:
No widzisz. :cry:

A ja jestem Jego Bratem. I w dodatku wolnym. :-D
Ga 5:1 UBG "Trwajcie więc w tej wolności, którą nas Chrystus wyzwolił, i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli."

Ale czy On uzna Ciebie za brata kiedy przyjdzie? To już wkrótce się okarze. Życzę Ci szczerze, żeby tak było. Do "niewolnika" Bożego Jana z pewnością się przyzna:

Obj 1:1,2 "Objawienie od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, żeby pokazać swoim niewolnikom, co ma się stać wkrótce. A Jezus posłał swojego anioła i przez niego przedstawił je w znakach Bożemu niewolnikowi Janowi, który zaświadczył o wszystkim, co zobaczył — o słowach Boga i o świadectwie Jezusa Chrystusa"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”