Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6357
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
16 mar 2024, 20:18
Ja pytam jakie było imię o którym Jezus mówił "Święć się imię twoje", a ty mi piszesz o jakichś świadectwach :ble:
Napisane jest również:

Bo Ty, o Boże wysłuchujesz mych ślubów i wypełniasz życzenia tych, co się boją Twojego imienia. Ps 61.6
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Nieziem
Posty: 919
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
16 mar 2024, 9:02
Nieziem pisze:Wystarczy przeczytać ST aby zrozumieć, że Bóg ST jest odmiennego charakteru od Boga Ojca, objawionego przez Pana Jezusa.
Przeczytałem i do takiego wniosku nie doszedłem. Wręcz odwrotnie. Oba testamenty nawzajem się uzupełniają.
I właśnie o to chodzi, że czytamy te same Pisma ale inaczej je rozumiemy - stąd wszystkie dyskusje na forum.
To ja się pytam co masz ma myśli pisząc, że oba testamenty się uzupełniają? W kontekście Boga Ojca, czy uważasz, że Bóg srogi i karzący jest częściową emanacją tego samego Boga, o którym mówił Pan Jezus, że jest Jego i naszym ojcem? Czyli tamten Bóg srogi z ST stanowi pełnię obrazu Boga w połączeniu z tym objawieniem, które mamy od Pana Jezusa?
Ja widzę Boga Izraela jako postać wybitnie agresywną, zamiłowaną w krwawych ofiarach. Nie znajduję w opisach danych przez Pana Jezusa takich cech Ojca. To po raz kolejny pytam, jak rozumieć przypowieść o synu marnotrawnym, jak ją odnieść do wizji Boga karzącego?

Pismo stwierdza, że Bóg karci bo miłuje. Czyli czyni to ku dobremu karconemu. A to znaczy, że nie karci czyli nie karze ku zgubie. Proponuję wziąć to pod uwagę przy przypisywaniu Bogu Ojcu cech niszczyciela.
A syn marnotrawny nie został przez ojca ukarany ku poprawie gdyż na własnej skórze sam się nauczył, jakie błędy w życiu poczynił, i z lekcji wyciągnął takie wnioski, że ojcu pozostało tylko wyprawić ucztę bo odzyskał syna. Syn poniekąd sam się skarcił, życie go doświadczyło na tyle, że znalazł drogę do domu.

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Wiedźmin123 »

To i tak w sumie dobrze że Bóg posiada miłosierdzie i litościwość bo mógłby równie dobrze być tylko i wyłącznie taki jaki jest przedstawiony w starym testamencie i np wsadzić wszystkich ludzi bez wyjątku do piekła nie pytając nikogo o zgodę.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Bobo »

Uzupełniają. Bo ST ukazuje Boga jako sprawiedliwego a NT miłującego.
Oczywiście słudzy Boży żyjący w kryteriach ST najlepiej mogą ocenić czy ich Boĝ był tylko mściwy i surowy (uważam, że niesłusznie oceniasz to tak krzywdząco). Źle dobrane słowa. Wykrzywiasz obraz Boga.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 919
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
12 mar 2024, 7:39
Do przemyślenia dla tych, którzy twierdzą, że Jehowa w ST to wręcz szatan diabeł.
W ks. Hioba 1:7 i dalsze wersety opisują sytuację, gdy szatan rozmawia z Jehową o Hiobie. Diabeł zarzuca, że Hiob służy mu tylko za to, że Ten mu błogosławi.
Jak to wyjaśnić, gdyby Jehowa to w rzeczywistości szatan?
Szatan rozmawiał z samym sobą? Ponadto zarzut byłby absurdalny. Szatan rzekomo mu błogosławi ale sam o to ma do siebie pretensję 🤔
W Księdze Hioba nie występuje Izraelski Bóg JHWH. Występuje Bóg, którego jednorodzonym synem jest Pan Jezus Chrystus. Izraelski Bóg JHWH przynależy do okręgu ziemi, i jest władcą tego świata (o czym mówił Pan Jezus). Dlatego też to nie JHWH przyjmował na audiencji Synów Bożych w niebie, ale czynił to Ten, który w niebie mieszka, Ten Właściwy Bóg Prawdziwy.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Bobo »

Nieziem, może traktujesz mnie jak głupka, ale w ks. Hioba Bóg występuje przynajmniej 34 razy pod imieniem JHWH.
Cytat: "Tymczasem nadszedł dzień, gdy synowie prawdziwego Boga stawili się przed Jehową. Wśród nich przybył też Szatan." (Hioba 1:6 PNŚ)
Katolicy podobnie: "Pewnego dnia synowie Boży przybyli, by się stawić przed Jahwe. Stawił się także z nimi i szatan" (Poznańska)
Tekst hebrajski tego wersetu wygląda tak:

ו ויהי היום--ויבאו בני האלהים להתיצב על יהוה ויבוא גם השטן בתוכם
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 919
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
17 maja 2024, 21:13
... w ks. Hioba Bóg występuje przynajmniej 34 razy pod imieniem JHWH.
Cytat: "Tymczasem nadszedł dzień, gdy synowie prawdziwego Boga stawili się przed Jehową. Wśród nich przybył też Szatan." (Hioba 1:6 PNŚ)
Katolicy podobnie: "Pewnego dnia synowie Boży przybyli, by się stawić przed Jahwe. Stawił się także z nimi i szatan" (Poznańska)
Tekst hebrajski tego wersetu wygląda tak:

ו ויהי היום--ויבאו בני האלהים להתיצב על יהוה ויבוא גם השטן בתוכם
Literalnie masz rację.
Paweł pisze do Koryntian o niewłaściwym odczytywaniu Starego Przymierza. Jak wiemy tetragram pojawia się w tekście ponad 6 tysięcy razy. Czytając wszystko "jak leci" czyli nie rozróżniając dobrego ziarna od kąkolu dochodzi się np.do takiego wniosku, że kochający Bóg ma zamiłowanie w przelewie krwi. No przecież tak jest napisane w Starym Testamencie. Ponad 6tys. razy jest napisane JHWH. I co z tego? Według litery, JHWH ma zakrwawiony ręce, ale to nie może być ten sam Bóg, o którym opowiedział nam Pan Jezus. O zgrozo, dla wielu jest tą samą postacią. Bazując na literze Pisma jest to uzasadnione, patrząc oczami duchowymi taka interpretacja jest nie do podtrzymania. Ale aby to zrozumieć, należy zwrócić się do Pana Jezusa Chrystusa. I być Jego świadkiem.

On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza, przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia. 2Kor.3,6

"Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?"  Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił".
Mat.13,27-28


Ale stępiały ich umysły. I tak aż do dnia dzisiejszego, gdy czytają Stare Przymierze, pozostaje [nad nimi] ta sama zasłona, bo odsłania się ona w Chrystusie. I aż po dzień dzisiejszy, gdy czytają Mojżesza, zasłona spoczywa na ich sercach. A kiedy ktoś zwraca się do Pana, zasłona opada. 2Kor.2,13-16

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Bobo »

Zmieniasz temat wciąż robiąc ze mnie głupka. Po co wysmarowałeś powyższy tekst, skoro wyraźnie pokazałem, że bierzesz swoje wnioski z sufitu? Najpierw piszesz, że to nie Jehowa występuje w ks. Hioba a kiedy tekst jednak mówi o Jehowie to ściemniasz, że to wynik 'niewłaściwego odczytania', coś plączesz o pszenicy i kąkolu...
Po co więc nas okłamujesz? Po 'kiego grzyba' siejesz ten kąkol? Biblia sobie a Nieziem sobie... sorry, ale jesteś zwodzicielem.
Nie ma biblijnych podstaw ani logicznych, by uznać za prawdę to co wypisujesz o ks. Hioba.
Jest tylko twoja interpretacja. Zwodnicza.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16835
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Bobo »

Nieziem pisze:Według litery, JHWH ma zakrwawiony ręce
Brzydko. Zastanawiam się już, czy masz równo pod sufitem. Zwrot 'zakrwawione ręce' stosuje się do morderców, kogoś, kto przelewa niewinną krew.
Ty to stosujesz do Boga???? Obrażasz. Nie nas, ale Jehowę.
ale to nie może być ten sam Bóg, o którym opowiedział nam Pan Jezus. O zgrozo, dla wielu jest tą samą postacią.
Mnie akurat twoja prywatna wizja Boga mało interesuje. Wykrzywiasz proste teksty i dopasowujesz je do swojej wyobraźni o Bogu.
Bazując na literze Pisma jest to uzasadnione, patrząc oczami duchowymi taka interpretacja jest nie do podtrzymania
Absolutnie nie uzasadnione. Synowie Boży, w tym szatan stawili się przed Jehową. Tak stanowi tekst. Ty nie jesteś uduchowiony. Ty po prostu nie umiesz czytać ;-)
Ale aby to zrozumieć, należy zwrócić się do Pana Jezusa Chrystusa. I być Jego świadkiem.
Oczywiście, do Jezusa, ale odradzam czytać Nieziema i Jego 'pomysły na Boga'. Baaaardzo odbiegają od prostoty, jaką głosił Jezus.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 919
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Nieziem »

Bobo, ja wyjaśniam Pisma inaczej niż Twoi teologiodawcy to robią dlatego nie słyszyszysz tego, co piszę chociaż masz to przed oczami. Może lepiej by było abyś mnie nie czytał więcej bo późnij nie będziesz mógł powiedzieć "nie widziałem", gdy zostaniesz zapytany dlaczego odrzucałeś prowadzenie Ducha.

Ja nawet jak odpisuję na konkretny czyjś wpis czynię to na forum publicznym więc również do innych kieruję te słowa, ku rozważeniu, czy tak się sprawy mają. Mało kto tak jak ja tu na forum w pisaniu odwołuje się do Pism, więc Twój zarzut w moją stronę jest chybiony. Spójrz raczej na swoje wpisy, że tam przeważnie pogardliwa ocena piszącego, a merytoryki w temacie co kot napłakał. A koronny argument to nazywanie drugiego zwodzicielem. To nie argumentacja ale świadectwo bezradności, i wyjątkowo niskiej samooceny połączonej z wyjątkowo wielką zarozumiałością. Bo tylko Ty znasz prawdę, a każdy inaczej twierdzący to zwodziciel, głupek i takie tam podwórkowe słownictwo. Gdyby Tobie zależało na prawdzie, ale nie, tylko bronisz własnej teologii, ze skutkiem mizernym.

Nieziem
Posty: 919
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
18 maja 2024, 15:06
Nieziem pisze:Według litery, JHWH ma zakrwawiony ręce
Brzydko. Zastanawiam się już, czy masz równo pod sufitem. Zwrot 'zakrwawione ręce' stosuje się do morderców, kogoś, kto przelewa niewinną krew.
Ty to stosujesz do Boga???? Obrażasz. Nie nas, ale Jehowę.
W czasie podróży w miejscu noclegu spotkał Pan Mojżesza i chciał go zabić. Ks.Wyjscia 4.24
Czy w tym wersecie występuje Tetragram oznaczacy Boga, którego wyznajesz?
Owszem, tu nikogo nie zabija, a tylko ma na to chęć. Ale w innych fragmentach jest ten Pan inspiracją Mojżesza by zabijać w drodze do ziemi obiecanej. Naprawdę uważasz, że to jest Ojciec Pana Jezusa?

BoaDusiciel
Posty: 7000
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: BoaDusiciel »

Nieziem uporczywie twierdzi, że Jezus nie wyznawał wiary w Jahwe, mimo że wyznawał.
Nie ma informacji jakoby Jezus nie stosował się do wymogów tej wiary, a wręcz odwrotnie.
Jedyną przesłanką do Nieziemowych twierdzeń są jego twierdzenia.
W zasadzie twierdzenia te obrażają Jezusa, bo sugerują, że obłudnie udawał wiarę :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Domin123
Posty: 66
Rejestracja: 20 gru 2021, 12:06

Re: Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Post autor: Domin123 »

Chiałem przypomnieć że Celsus pisał o tym jak pijaccy chrzescijanie zrobili z 1 ewangelii 4 by bylo wiecej do filozofowania. Mesjasz wzywal imienia Allaha bo to Bog po Aramejsku,polecam na te dni zajac sie survivalem a nie NT.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”