Jana 8:44 Czy Jehowa przedstawiony w ST to ojciec Jezusa?

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
BoaDusiciel pisze:Jeśli Jezus nie podawał się za Boga, to jak rozumieć tą jego wypowiedź:
... Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich ...
Boa, najpierw wyjaśnij w jaki sposób ta wypowiedź miałaby utożsamiać Jezusa z Bogiem?
Jestem "pod ręką" i temat mnie ciekawi, to się wypowiem. Wielu to JA JESTEM tłumaczy, jako zakamuflowany, ale jasny przekaz, że Jezus to JESTEM - YHWH w ciele, wszak tak jedno z Imion Boga brzmi.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:zakamuflowany, ale jasny przekaz
Wuka... ręce opadają. Zakamuflowany to inaczej: nie jasny :aaa: :-D
wuka pisze:przekaz, że Jezus to JESTEM - YHWH w ciele, wszak tak jedno z Imion Boga brzmi.
A gdzie tak Jehowa się przestawił z imienia jako: JESTEM?

(czuję, że język polski spłatał ci psikusa, ale poczekam, aż odpowiesz) :-)
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Bobo pisze: Wuka... ręce opadają. Zakamuflowany to inaczej: nie jasny
Masz rację, niezręcznie się wyraziłam, bo dopiero jedną kawę wypiłam; zaraz się poprawię ;-)
Bobo pisze:A gdzie tak Jehowa się przestawił z imienia jako: JESTEM?
W Targum Jonatan czytamy:

1.„JHWJ powiedział Mojżeszowi: „Ten, który przemówił a świat się stał; Ten, który przemówił i wszystko się stało”. Następnie powiedział: „Tak powiesz Synom Izraela: „Jestem, który jestem i który się staje” posłał mnie do was!”

2."Jestem, który jestem – najczęściej spotykane w języku polskim tłumaczenie formuły ’ehjeh ’ăšer ’ehjeh zawartej w Księdze Wyjścia 3,14. Stanowi ona odpowiedź Boga na pytanie zadane przez Mojżesza o jego imię. Próby ustalenia sensu tej odpowiedzi wciąż stanowią przedmiot dyskusji biblistów, filozofów oraz teologów. Niektórzy z nich uważają, że Bóg jedynie potwierdził swoje istnienie, a inni sądzą, że Bóg zademonstrował swą aktywność."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jestem,_kt%C3%B3ry_jestem

To dwa przykłady, pierwsze z brzegu.

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Bobo pisze:
BoaDusiciel pisze:Jeśli Jezus nie podawał się za Boga, to jak rozumieć tą jego wypowiedź:
... Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich ...
Boa, najpierw wyjaśnij w jaki sposób ta wypowiedź miałaby utożsamiać Jezusa z Bogiem?
Ty mi wytłumacz co ta wypowiedź znaczy, bo ja nie wiem.
Tym bardziej, że nie był to jednostkowy wybryk, bo podczas ostatniej kolacji :mrgreen: też padają takie słowa:
. 19 Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM. 20 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał»
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Ty mi wytłumacz co ta wypowiedź znaczy, bo ja nie wiem.
A! Bo już myślałem, że rozumiesz tą wypowiedź jakoby utożsamiała Jezusa z Bogiem. Ale skoro nie rozumiesz tej wypowiedzi, znaczy zarazem, że nie odczytujesz jej jako utożsamienie z Bogiem.
No to ok. Śledź wątek. Wątek jest o Jana 8:44 a ty pytasz o Jana 8:24. Toż to różnica o całe 20 wersetów :-D Ponadto werset ten zacytował Albertus, więc... może jego poproś o wykładnię. Tylko załóżcie nowy temat. Będzie tak zdrowiej dla tego tu tematu. ;-)
Pozdrawiam!

PS. Jednak śledź wątek. Wuka i tak nie będzie się trzymać tematu, więc może przy okazji i tobie jakaś wykładnia kapnie... :-P
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Ja to bym wolał, żeby Jezus mówił prostszym językiem, np tak :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=_AvIHDN5Rfk
Ale możesz mi wytłumaczyć, czy nie możesz ? :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Ale możesz mi wytłumaczyć, czy nie możesz ?
Zastanowię się. Muszę przemyśleć dlaczego interesuje ciebie moja wykładnia jako Świadka Jehowy.
Muszę też wziąć pod uwagę fakt, że Biblia dla Ciebie to bzdura więc, po co pytasz?
Uwzględniam również fakt, że robisz sobie JACJA z takich tematów, więc... czy warto?
Ponadto temat ten zapewne już był wałkowany tu na forum, więc... czemu ci się nie chce poszukać?
No i jeszcze kilka innych spraw muszę przemyśleć. Np. czy mi się chce? Tobie?
Jak widzisz, u mnie to nie kwestia mogę czy nie mogę... to naprawdę głębsza sprawa.
:s_luzak: :s_oczko: :s_panda: :ble: :jezyk2:
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

BoaDusiciel pisze: Ja to bym wolał, żeby Jezus mówił prostszym językiem, np tak
h
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nie dałam rady całości, ale ... wszystko jasne :hehe:
PS. Jednak śledź wątek. Wuka i tak nie będzie się trzymać tematu, więc może przy okazji i tobie jakaś wykładnia kapnie..
Fakt, mam tendencje do ględzenia, ale tu jest, jak najbardziej w temacie. Niewygodnie :?: ;-)

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Bobo pisze:
BoaDusiciel pisze:Ale możesz mi wytłumaczyć, czy nie możesz ?
Zastanowię się. Muszę przemyśleć dlaczego interesuje ciebie moja wykładnia jako Świadka Jehowy.
Bo Biblia w interpretacji SJ wydaje mi się najmniej alogiczna :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wuka pisze:Fakt, mam tendencje do ględzenia, Niewygodnie
Wiemy, wiemy... :-D
ale tu jest, jak najbardziej w temacie.
Jak w temacie? Roberus podniósł kwestię czy Bóg JHWH w ST to Ojciec Jezusa a tu robi się kwestia czy słowo 'jestem' uzyte przez Jezusa oznacza że to ten sam co Bóg w ST.
Jeśli wuka tak stawiasz sprawę, znaczy, że... Bóg ST to nie Diabeł ale sam Jezus więc kwestia rozwiązana :-D Nie wiem co na to odpowie Robertus ;-)
Czy ma pani jeszcze jakieś pytania, pani wuka? :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:najmniej alogiczna
Prościej by zabrzmiało: najbardziej logiczna :-D

Więc, cytat z PNŚ:

Mówię wam to już teraz, żebyście gdy się to stanie, uwierzyli, że te słowa odnoszą się do mnie
(Jana 8:24).

Czy to teraz najmniej alogiczne?
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

To zdanie jest logiczne, ale nie jest tym samym zdaniem o którym mówimy.
Chyba że chcesz przekazać informację, że tamto zdanie jest wynikiem bezsensownego tłumaczenia ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Chyba że chcesz przekazać informację, że tamto zdanie jest wynikiem bezsensownego tłumaczenia ?
Nie bezsensownego, co mniej zrozumiałego.
Nawet w wersji katolickiej Biblii i tak rozumiałem to zdanie tak jak oddano w PNŚ. A już na pewno nie kojarzyłem słowa JESTEM z Bogiem ze ST.
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Ale inni z tego właśnie zdania wywodzą wniosek, że Jezus jest Bogiem.
Posłuchaj se kilku pierwszych minut tego:
https://www.youtube.com/watch?v=YOGLvOwanJw
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

BoaDusiciel pisze:Ale inni z tego właśnie zdania wywodzą wniosek, że Jezus jest Bogiem.
Niesłusznie. Ksiądz w filmiku też nie wyjaśnia dlaczego tak.
Jezus nie powiedział w tym wersecie: jestem Bogiem.
Mało tego, biorąc pod uwagę tekst i hebrajski i grecki, Jezus nie powtórzył frazy jaka występuje w Wyjścia 3:14.
Tak więc u słuchaczu nie było skojarzenia.
Z drugiej strony... Jezus jako Syn Boże byłby zarazem swoim Ojcem...?
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”