SZATAN PEDAGOGIEM

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

efroni pisze:Atak ?? Ja nie atakuję, ja się bronię odpowiadając na atak ; kpiną na kpinę , drwiną na drwinę .
Czy w moim pytaniu byla jakas kpina lub drwina?Moim zdaniem to bylo zwykle pytanie bez zadnych agresywnych podtekstow,przed ktorymi musialbys sie bronic.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: .Cyprian. »

RN pisze:PIERWSZY LIST DO TYMOTEUSZA 1. 20. BIBLIA WARSZAWSKA

"Do nich należą Himeneusz i Aleksander, których oddałem szatanowi, aby zostali pouczeni, że nie wolno bluźnić."

Czy szatan jest jakimś pedagogiem, że ma pouczyć Himeneusza i Aleksandra, aby nie blużnili :?:
BW - 1 Tym. 1, 1-7, ..., 18-20

Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego, i Chrystusa Jezusa, nadziei naszej, do Tymoteusza, prawowitego syna w wierze: Łaska, miłosierdzie i pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, Pana naszego. Gdy wybierałem się do Macedonii, prosiłem cię, żebyś pozostał w Efezie i żebyś pewnym ludziom przykazał, aby nie nauczali inaczej niż my i nie zajmowali się baśniami i nie kończącymi się rodowodami, które przeważnie wywołują spory, a nie służą dziełu zbawienia Bożego, które jest z wiary. A celem tego, co przykazałem, jest miłość płynąca z czystego serca i z dobrego sumienia, i z wiary nieobłudnej, czego niektórzy nie osiągnęli i popadli w próżną gadaninę, chcą być nauczycielami zakonu, a nie rozumieją należycie ani tego, co mówią, ani tego, co twierdzą.

...

Ten nakaz daję ci, synu Tymoteuszu, abyś według dawnych głoszonych o tobie przepowiedni staczał zgodnie z nimi dobry bój, zachowując wiarę i dobre sumienie, które pewni ludzie odrzucili i stali się rozbitkami w wierze; do nich należą Himeneusz i Aleksander, których oddałem szatanowi, aby zostali pouczeni, że nie wolno bluźnić.
O Himeneuszu jest też w drugim Liście:
BW - 2 Tym. 2, 16-18

A pospolitej, pustej mowy unikaj, bo ci, którzy się nią posługują, będą się pogrążali w coraz większą bezbożność, a nauka ich szerzyć się będzie jak zgorzel; do nich należy Hymeneusz i Filetos, którzy z drogi prawdy zboczyli, powiadając, że zmartwychwstanie już się dokonało, przez co podważają wiarę niektórych.
Wyrażenie "oddać szatanowi" pojawia się u Pawła w innym Liście:
BW - 1 Kor. 5, 1-13

Słyszy się powszechnie o wszeteczeństwie między wami i to takim wszeteczeństwie, jakiego nie ma nawet między poganami, mianowicie, że ktoś żyje z żoną ojca swego. A wyście wzbili się w pychę, zamiast się raczej zasmucić i wykluczyć spośród siebie tego, kto takiego uczynku się dopuścił. Lecz ja, choć nieobecny ciałem, ale obecny duchem, już osądziłem tego, który to uczynił, tak jak bym był obecny: Gdy się zgromadzicie w imieniu Pana naszego, Jezusa Chrystusa, wy i duch mój z mocą Pana naszego, Jezusa, oddajcie takiego szatanowi na zatracenie ciała, aby duch był zbawiony w dzień Pański. Nie macie się czym chlubić. Czy nie wiecie, że odrobina kwasu cały zaczyn zakwasza? Usuńcie stary kwas, abyście się stali nowym zaczynem, ponieważ jesteście przaśni; albowiem na naszą wielkanoc jako baranek został ofiarowany Chrystus. Obchodźmy więc święto nie w starym kwasie ani w kwasie złości i przewrotności, lecz w przaśnikach szczerości i prawdy. Napisałem wam w liście, abyście nie przestawali z wszetecznikami; ale nie miałem na myśli wszeteczników tego świata albo chciwców czy grabieżców, czy bałwochwalców, bo inaczej musielibyście wyjść z tego świata. Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą, lub oszczercą, lub pijakiem, lub grabieżcą, żebyście z takim nawet nie jadali. Bo czy to moja rzecz sądzić tych, którzy są poza zborem? Czy to nie wasza rzecz sądzić raczej tych, którzy są w zborze? Tych tedy, którzy są poza nami, Bóg sądzić będzie. Usuńcie tego, który jest zły, spośród siebie.
Teraz widać, co ono oznacza.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:Teraz widać, co ono oznacza.
Cyprianie. To bardzo niebezpieczne stwierdzenie! :aaa:
Długie wieki uważano, że należy nosiciela takiego ciała spalić żywcem na stosie.
Wyłącznie w tym celu, aby ocalić jego duszę... :-(
I niestety tak postępowano z "heretykami", czyli tymi, co mieli inne zdanie od tych to dzierżyli władzę.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
.Cyprian. pisze:Teraz widać, co ono oznacza.
Cyprianie. To bardzo niebezpieczne stwierdzenie! :aaa:
Długie wieki uważano, że należy nosiciela takiego ciała spalić żywcem na stosie.
Wyłącznie w tym celu, aby ocalić jego duszę... :-(
I niestety tak postępowano z "heretykami", czyli tymi, co mieli inne zdanie od tych to dzierżyli władzę.
Nie rozumiem Henryk.

Bo co to ma do pism Pawła? Tzn. co ma do pism Pawła to, że oni tak sobie to interpretowali, usprawiedliwiając swoje złe uczynki? Paweł nikogo nie palił i nie zabijał po nawróceniu.
(edytowane - .Cyprian.)

Te wyrażenia - które są tematem tego wątku - są w tych dwu miejscach i widać, jak to się łączy.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2020, 21:35 przez .Cyprian., łącznie zmieniany 3 razy.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:Nie rozumiem Henryk.

Bo co to ma do pism Pawła? Tzn. co ma do pism Pawła to, że oni tak sobie to tak interpretowali, usprawiedliwiając swoje złe uczynki? Paweł nikogo nie palił.
Paweł nie.
Ale przecież sami czytamy, jak wiele osób nawet z tego forum odczytuje słowa zapisane w Biblii literalnie.
Sam wiesz. :-(
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
.Cyprian. pisze:Nie rozumiem Henryk.

Bo co to ma do pism Pawła? Tzn. co ma do pism Pawła to, że oni tak sobie to tak interpretowali, usprawiedliwiając swoje złe uczynki? Paweł nikogo nie palił.
Paweł nie.
Ale przecież sami czytamy, jak wiele osób nawet z tego forum odczytuje słowa zapisane w Biblii literalnie.
Sam wiesz. :-(
Aha, o to Ci chodziło. ;-)

Swoją drogą to - gdyby odczytywali literalnie, ale kontekstowo, to nie byłoby takich błędnych wniosków. Niestety, jeśli się wyrwie werset z kontekstu, a potem cześć słów z wersetu, to idzie się w kierunku - w jakim widzimy, że się poszło.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze:Aha, o to Ci chodziło. ;-)
Tak. O to.
Czasem trudno wyrazić się tak, aby to było jednoznacznie zrozumiale przez innych.
W takim dosłownym, literalnym, pojmowaniu bryluje RN.

Jednak On na szczęście nie wpadł by na pomysł unicestwienia ciał ludzi inaczej myślących.
Tego jestem pewien! :-D
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Re: SZATAN PEDAGOGIEM

Post autor: .Cyprian. »

Henryk pisze:
.Cyprian. pisze:Aha, o to Ci chodziło. ;-)
Tak. O to.
Czasem trudno wyrazić się tak, aby to było jednoznacznie zrozumiale przez innych.
Tak, nieraz ciężko ubrać myśli w słowa. W piśmie ciężko postawić akcent na dane słowo, który normalnie w mowie łatwo jest przekazać.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

O Aleksandrze również jest napisane.

DRUGI LIST DO TYMOTEUSZA 4.14. BIBLIA WARSZAWSKA

"Aleksander, kotlarz, wyrządził mi wiele złego; odda mu Pan według uczynków jego;"

Tylko, że to nie wiele zmienia.
Himeneusz i Aleksander zostają odesłani do szatana w celach edukacyjnych.
Co prawda zatracą ciało, ale dusza będzie oczyszczona na dzień Pański.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

RN pisze:Co prawda zatracą ciało, ale dusza będzie oczyszczona na dzień Pański.
A gdzieś to wyczytał, że z powodu różnych doświadczeń, na które dozwala Bóg, dusze "oczyszczają się"? :aaa:
Himeneusz i Aleksander zostają odesłani do szatana w celach edukacyjnych.
To "odesłanie", to pozbawienie ich specjalnej opieki Bożej, jako powołanych i wybranych.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

booris pisze:Zalozyles z gory,ze probuje robic jakies podchody i mnie zaatakowales.Oczekiwalem rzeczowej odpowiedzi,a dostalem co dostalem.No coz,bywa.Zdazylem sie przyzwyczaic.
Włączyłeś się w moją dyskusję z RN-em a gdy Ci to wytknąłem , to uznałeś to za atak na Ciebie .
Nie bez powodu przejąłeś piłeczkę nie przeznaczoną dla Cibie i nie bez powodu stałeś się rzecznikiem RN-a w rzeczonej sprawie [ i nie pierwsza to taka Twoja praktyka] .
Masz już gotowe oświadczenie, by je triumfalnie ogłosić , ale chcesz uzyskać satysfakcjonujący Cię powód by je móc napisać .
Rozumiem, że tamta odpowiedź do tego nie pasowała i teraz kombinujesz tak, bym napisał to co chcesz usłyszeć .
Atak?? Gdzie tu widzisz atak? Moim zdaniem to była zwykła odpowiedź bez żadnych agresywnych podtekstów,przed którymi musiałbyś się bronic.


Próbujesz uchodzić za bezstronnego , ale nie jesteś bezstronny .
Jesteś stronniczy i usprawiedliwiasz , tych po których stronie stoisz .
Jaki jest zatem sens nazywania go [RN-a] szatanem?Jego to nie obrazi,a tylko pokazuje Twoja [Henryka] bezsilnosc i malostkowosc.
Deklarowanie sie jako deista,chrzescijanin,mahometanin,judaista czy niewierzacy jest deklarowaniem przekonan religijnych,czy Ci sie to podoba,czy tez nie.To,ze ja deklaruje sie jako osoba niewierzaca jest wlasnie wyrazem moich przekonan religijnych,a fakt ze odnosisz sie do tego lekcewazaco lub wrecz wrogo nie obraza mnie,a Ciebie.Bo jak slaba musi byc Twoja wiara,jesli w jej obronie poslugujesz sie tak prymitywnymi argumentami?
To działa również w drugą stronę [ Biblia w podobnych sytuacjach poucza ; nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe]
Deklarowanie się jako Badacz Pism , SJ, katolik , adwentysta ,chrześcijanin, wierzący, jest deklarowaniem przekonań religijnych[czy Wam się to podoba,czy też nie]
To, że ja deklaruje się jako osoba wierząca, jest właśnie wyrazem moich przekonań religijnych,
a fakt, że odnosicie się do tego lekceważąco lub wręcz wrogo [choć mnie to boli, ale nie obraża] , źle świadczy o Was
No bo jak słaba musi być Wasza siła argumentu, skoro posługujecie się tak prymitywnymi środkami wyrazu jak, kpina , drwina , szyderstwo.
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Moze troche nie po kolei,ale sprobuje sie odniesc.
efroni pisze:Atak?? Gdzie tu widzisz atak? Moim zdaniem to była zwykła odpowiedź bez żadnych agresywnych podtekstów,przed którymi musiałbyś się bronic.
Moim zdaniem nie byla to zwykla odpowiedz,albowiem z gory zalozyles,ze mam nieczyste intencje,mimo iz moje pytanie niczego takiego nie sugerowalo.
efroni pisze:Próbujesz uchodzić za bezstronnego , ale nie jesteś bezstronny .
Jesteś stronniczy i usprawiedliwiasz , tych po których stronie stoisz .
Nie probuje z jednej prostej przyczyny-sam jestem strona w tej dyskusji.Nikogo i niczego nie usprawiedliwiam-kilka razy podkreslilem,ze nie chodzi o nikogo personalnie,a jedynie o przyklad.
efroni pisze:Włączyłeś się w moją dyskusję z RN-em a gdy Ci to wytknąłem , to uznałeś to za atak na Ciebie .
Wytykasz mi,ze sie wcinam.Ok.Wydawalo mi sie,ze temat jest otwarty i kazdy moze sie wypowiedziec.Jednoczesnie chcialbym zwrocic Twoja uwage na to,ze w koncowej czesci Twojego posta cytujesz i komentujesz fragment mojej dyskusji z Henrykiem. Zeby to bylo jasne-to nie jest pretensja czy zarzut.Tak jaik pisalem wczesniej-uwazam temat za otwarty i kazdy moze sie wlaczyc.Moze tylko jadna rzecz-to co zacytowales bylo moja odpowiedzia na slowa Henryka,ktore pominales,a z ktorych ta odpowiedz wynikala.Cytujac tylko mnie w pewien sposob zmieniles jej kontekst.
Milego dnia.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

RN pisze:O Aleksandrze również jest napisane.

DRUGI LIST DO TYMOTEUSZA 4.14. BIBLIA WARSZAWSKA

"Aleksander, kotlarz, wyrządził mi wiele złego; odda mu Pan według uczynków jego;"

Tylko, że to nie wiele zmienia.
Himeneusz i Aleksander zostają odesłani do szatana w celach edukacyjnych.
Co prawda zatracą ciało, ale dusza będzie oczyszczona na dzień Pański.
Co do Aleksandra - być może chodzi o tę samą osobę, choć tu zdania są podzielone wśród badaczy. Co zaś się tyczy głównego tematu, to tutaj można poczytać komentarze na temat tego sformułowania, jak je rozumieć: https://biblehub.com/commentaries/1_timothy/1-20.htm .

W skrócie można streścić to tak, choć nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, że od takich należy trzymać się z daleka.
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

.Cyprian. pisze:W skrócie można streścić to tak, choć nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, że od takich należy trzymać się z daleka.
W pewnym sensie tak,chociaz wnioski sa daleko bardziej idace,bo chodzi o ekskomunike obu i wydalenie ich ze wspolnoty.Sa tez odniesienia do 1 Listu do Koryntian.W komentarzu Gill's Exposition of the Entire Bible jest z kolei napisane,ze nie chodzi o ekskomunike,ktora jest aktem dokonywanym przez caly kosciol,a o moc apostolska samego Pawla,za pomoca ktorej ich ciala mialy byc wydane szatanowi na tortury,aby uswiadomic im ich grzech.

"Whom I have delivered to Satan; not by excommunication, which is the act of a church, and not of a single person; but by an apostolical power he had of delivering the bodies of men into the hands of Satan, by him to be tortured and afflicted, in order to bring them to a sense of their sins, and as a chastisement and correction for them, and a token of God's displeasure at them"

Dzieki za linka,Cyprian.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

.Cyprian. pisze: Co zaś się tyczy głównego tematu, to tutaj można poczytać komentarze na temat tego sformułowania, jak je rozumieć: https:/[...]
Cyprianie.
Zlituj się. :prosze:
Dlaczego karmisz nas takimi chorymi czyimiś poglądami? :aaa:
Kogo oddałem szatanowi. - W tej przerażającej formule przestępca zostaje wydany szatanowi, złemu. Jest to uroczysta ekskomunika lub wydalenie z Kościoła, któremu towarzyszy choroba ciała lub śmierć. W zwykłych przypadkach przestępca został po cichu wydalony ze społeczeństwa chrześcijańskiego. Ale wydaje się, że Apostoł i tylko Apostoł miał okropną moc zadawania cielesnego cierpienia w postaci chorób i śmierci.
Naprawdę wierzysz, że apostoł Paweł skazywał świadomie i z premedytacją, innych na choroby i śmierć?

Mógł jedynie wydalić ze społeczności, ale wolał znęcać się? :aaa:
Przecież nawet sam tak byś nie postąpił, a co dopiero wybrany osobiście przez Pana. :-(
Jak ludzie mogą tak myśleć? :xble:

Okolicznością "łagodzącą" nie może być przypadek Ananiasza i Safiry, ponieważ to nie Paweł ich zabił, ani nawet nie on skazał na śmierć!
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”