PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: DonCicio »

RN pisze:
17 lut 2021, 18:26
Dużo słów, mało treści.
Kto miał zrozumieć, zrozumiał. Komu nie będzie dane zrozumieć, to choćby się dwoił i troił, jego pycha i zarozumiałość będą skutecznie zamkniętą bramą, której nigdy nie otworzy, aby dotrzeć do prawdy.
RN pisze:
17 lut 2021, 18:26
Podjąłeś się próby zupełnego wybielenia Boga Jehowy poprzez danie do zrozumienia, jakoby Ten nie miał nigdy nic wspólnego z kłamstwem
Na co ty liczysz, marny kosmiczny pyle, że Twoje bluźniercze wypowiedzi przeciwko Bogu, zagłuszą Prawdę o Nim? Chcesz przeciwstawić Twoją RN-owską „prawdę”, tej wypowiadanej przez prawdziwych mężów Bożych?

Tytusa 1:1,2 „Paweł — niewolnik Boga (...) mający wiarę, jaką odznaczają się Boży wybrani, oraz dokładnie znający prawdę (...) obiecanego przed wiekami przez Boga, który nie może kłamać

Twoja tragikomiczna sytuacja polega na tym, że odruchem wymiotnym swojej niewiedzy jest kłamstwo połączone z bluźnierstwem, kierowane przeciw Temu, który zawsze mówi prawdę:

Rzym 3:4 "Nic podobnego! Bóg okaże się prawdomówny, choćby każdy człowiek okazał się kłamcą. Jak zresztą napisano: 'Okazujesz się prawy w swoich słowach i wygrasz, gdy będziesz osądzany'"

Nawet Twoje sformułowania typu: „Skoro może wszystko, to i może kłamać”, są żałosne i pozbawione Biblijnej logiki, ponieważ „nasz Ojciec, który mieszka w niebie”, nie wymyślił kłamstwa! Wymyślił go Twój ojciec, o którym mówił Pan Jezus:

Jana 8:44 „Waszym ojcem jest Diabeł, (...). Kiedy kłamie, robi to zgodnie z własną naturą, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa

Ponieważ, notorycznie urągasz mojemu Bogu Jehowie, wypowiadasz przeciw Niemu kłamstwa i bluźnierstwa, dostajesz ode mnie IGNORA, żeby nie dawać Ci kolejnych sposobności do nikczemnej retoryki. Dla mnie jesteś odstępcą, który potęgował będzie swój bluźnierczy proceder, w miarę narastania krytyki pod swoim adresem!

Obj 16:25 "Potem z nieba spadł na ludzi wielki grad, którego każda bryła ważyła około talentu. A ludzie bluźnili Bogu z powodu tej plagi gradu, bo była ona nadzwyczaj wielka"

"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: nike »

Do RN chodzi o UWSPÓŁCZEŚNIONĄ BG. po prostu pomyliłam się.
O czym jest ta cała dyskusja? A no o tym,ze próbujesz udowodnić, że NIBY MAMY WŁASNĄ WOLĘ, A I TAK WYKONA SIĘ WOLA BOGA JHWH W NAS.
potem był taki tekst pod postem:
wuka napisała/
ja rozumiem to tak, że jesteśmy kompletnie zniewoleni.
Możemy planować, marzyć, dążyć do celów, któe sobie stawiamy, ale i tak Pan zrobi po swojemu.
Na przykład: jak ma iść ci źle to pójdzie, choćbyś pękał od starań, aby było dobrze. Cos takiego, jak "co ma wisiec nie utonie".
Udowodniłam ,że tłumaczenie w wydaniach biblijnych jest nie dokładne, podałam tłumaczenie hebrajskie, podałam jak ja to rozumie:----- My układamy sobie jakiś plan po roku zmieniamy ten plan itd -----BÓG JEHOWA raz ułożył swój plan i jest on nie zmienny. RADA JEGO JEST WIECZNA ON TEN PLAN REALIZUJE.
Jeżeli nazwiemy ten PLAN BOGA wolą wtedy musimy powiedzieć TAKA JEST WOLA BOGA, TAK ZARZĄDZIŁ I WYKONA.
Dlatego w BIBLII hebrajskiej jest RADA , tak I TAK BĘDZIE.
Warto też wspomnieć,że język BIBLIJNY ma już ponad cztery tysiące lat, nie jest wiec nowoczesny.
Nie ma to jednak nic do naszej woli i nie ubliżajmy za nasza głupotę BOGU JHWH יהוה

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

DonCicio pisze:
19 lut 2021, 7:34
RN pisze:
17 lut 2021, 18:26
Dużo słów, mało treści.
Kto miał zrozumieć, zrozumiał. Komu nie będzie dane zrozumieć, to choćby się dwoił i troił, jego pycha i zarozumiałość będą skutecznie zamkniętą bramą, której nigdy nie otworzy, aby dotrzeć do prawdy.
RN pisze:
17 lut 2021, 18:26
Podjąłeś się próby zupełnego wybielenia Boga Jehowy poprzez danie do zrozumienia, jakoby Ten nie miał nigdy nic wspólnego z kłamstwem
Na co ty liczysz, marny kosmiczny pyle, że Twoje bluźniercze wypowiedzi przeciwko Bogu, zagłuszą Prawdę o Nim? Chcesz przeciwstawić Twoją RN-owską „prawdę”, tej wypowiadanej przez prawdziwych mężów Bożych?

Tytusa 1:1,2 „Paweł — niewolnik Boga (...) mający wiarę, jaką odznaczają się Boży wybrani, oraz dokładnie znający prawdę (...) obiecanego przed wiekami przez Boga, który nie może kłamać



To jest żle przetłumaczony werset. Biorąc namiary z Przekładu Interlinearnego, w Tytusa 1. 1- 2 nie ma nic o tym, ze Paweł ma wiarę, jaka odznaczają się słudzy Boży, tylko to, że Paweł został wybrany ze względu na wiarę wybranych Bożych.
Nie ma również nic o tym, że Paweł zna dokładnie prawdę, tylko to, że chodzi o poznanie prawdy.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

DonCicio pisze:
19 lut 2021, 7:34


Rzym 3:4 "Nic podobnego! Bóg okaże się prawdomówny, choćby każdy człowiek okazał się kłamcą. Jak zresztą napisano: 'Okazujesz się prawy w swoich słowach i wygrasz, gdy będziesz osądzany'"

Jaka w tym wszystkim jest prawda Boża, najlepiej oddaje ten werset.

LIST DO RZYMIAN 3. 7. BIBLIA WARSZAWSKA

''Jeśli przez moje kłamstwo prawda Boża tym bardziej przyczynia sie do chwały jego, to dlaczego jeszcze i ja miałbym byc sadzony jako grzesznik''

Tak wygląda ewangelizacja :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

DonCicio pisze:
19 lut 2021, 7:34


„nasz Ojciec, który mieszka w niebie”[/color]

No nie wiadomo czy w niebie, bo Salomonowi mówił co innego.

PIERWSZA KSIĘGA KRÓLEWSKA 8. 12. PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA

"Wówczas Salomon rzekł: ""Jehowa powiedział, że będzie przebywał w gęstym mroku."
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

DonCicio pisze:
19 lut 2021, 7:34


Obj 16:25 "Potem z nieba spadł na ludzi wielki grad, którego każda bryła ważyła około talentu. A ludzie bluźnili Bogu z powodu tej plagi gradu, bo była ona nadzwyczaj wielka"

[/size]
Znowu błąd.
W Księdze Objawienia rozdział 16 podzielony jest na 21 wersetów, a Ty dopatrzyłeś się ich, aż 25 :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

EWANGELIA ŁUKASZA 16. 25. BIBLIA WARSZAWSKA


'Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, Że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz.'

Od kogo otrzymali ; Bogacz dobro, a Łazarz zło :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: wuka »

RN pisze:
04 mar 2021, 23:32
EWANGELIA ŁUKASZA 16. 25. BIBLIA WARSZAWSKA


'Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, Że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz.'

Od kogo otrzymali ; Bogacz dobro, a Łazarz zło :?:
Od tego samego Boga.
Nie ma światła bez ciemności, nie ma dołu bez góry, wszystko ma 2 strony. BÓG jest wszystkim we wszystkich.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

wuka pisze:
05 mar 2021, 10:40


Od tego samego Boga.
Nie ma światła bez ciemności, nie ma dołu bez góry, wszystko ma 2 strony. BÓG jest wszystkim we wszystkich.
A jak to się stało, że jeden otrzymał dobro, a drugi zło. Mieli wybór, aby to przyjąć lub odrzucić :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: wuka »

RN pisze:
06 mar 2021, 0:14
wuka pisze:
05 mar 2021, 10:40


Od tego samego Boga.
Nie ma światła bez ciemności, nie ma dołu bez góry, wszystko ma 2 strony. BÓG jest wszystkim we wszystkich.
A jak to się stało, że jeden otrzymał dobro, a drugi zło. Mieli wybór, aby to przyjąć lub odrzucić :?:
Ja to wiążę z sprawą inkarnacji. Tylko wcielenie duszy i jej ziemskie losy w ciele dają jakieś racjonalne wytłumaczenie tego, że jeden ma zawsze pod górkę (wiem akurat coś o tym), a drugi :lol:
Potwierdzają to świadectwa ludzi, którzy wrócili z drugiej strony, a także pisma apokryficzne i Ewangelie odrzucone przez główny nurt religijny.
Dusza przed wcieleniem daje zgodę na taki, a nie inny los. Celem jest doskonalenie się, zbieranie doświadczeń, nauka duszy lub naprawa błędów z poprzednich wcieleń.

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

wuka pisze:
06 mar 2021, 12:51


Ja to wiążę z sprawą inkarnacji. Tylko wcielenie duszy i jej ziemskie losy w ciele dają jakieś racjonalne wytłumaczenie tego, że jeden ma zawsze pod górkę (wiem akurat coś o tym), a drugi :lol:
Potwierdzają to świadectwa ludzi, którzy wrócili z drugiej strony, a także pisma apokryficzne i Ewangelie odrzucone przez główny nurt religijny.
Dusza przed wcieleniem daje zgodę na taki, a nie inny los. Celem jest doskonalenie się, zbieranie doświadczeń, nauka duszy lub naprawa błędów z poprzednich wcieleń.
Ja natomiast do reinkarnacji nie mam przekonania. Wydaje mi się dziwna i niedowiedziona. Możliwe, że na taki punkt zapatrywania rzutuje fakt jej kulturowej obcości, ale też i moja ostrożność w rozprawianiu o tym, co dzieje się po śmierci.
Nie mogę innym wytykać sprzeczności, a sam w nie popadać lub brać coś za pewnik nie mając na to wystarczających dowodów.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

''Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie''.

Ten werset w moim odczuciu jest przykładem względnie wolnej woli. Nie zupełnie wolnej, ale względnie wolnej.
Wolna wola jak się wydaje jest tylko w tym obszarze, jak wykorzystamy to, co otrzymaliśmy, co nam dano.
Natomiast paradoksalnie przez to, że coś otrzymaliśmy, coś nam dano, już na wstępie ograniczono nam wolną wolę, bo przez danie czegoś np. takich czy innych zainteresowań, ukierunkowano nas. Siłą wyższą zmuszeni jesteśmy realizować się głównie na tym polu, gdzie pociągają nas nasze zainteresowania.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

Jeszcze bardzie paradoksalnie, wręcz absurdalnie będzie wyglądać sprawa, jeśli uzmysłowimy sobie, że przez danie nam talentu w jakiejś dziedzinie, odebrano lub zminimalizowano nam możliwość bycia partaczem :-)
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: PREDESTYNACJA CZY WOLNA WOLA

Post autor: RN »

Może ktoś powiedzieć, ze danie talentu nie musi oznaczać braku partactwa, bo ktoś mógł własnie otrzymać talent do partaczenia.
Owszem, jednak taki człowiek z talentem...do partaczenia :-), ma z kolei wyrażnie ograniczoną wolę czynienia czegoś dobrze.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”