Ks.Liczb 25 - chodzi o cały rozdział

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gnostyk

Ks.Liczb 25 - chodzi o cały rozdział

Post autor: gnostyk »

Szukałem na forum, ale nie znalazłem i przepraszam jeżeli powielam już wyjaśnione zagadnienie.

Chodzi mi o rozdział 25 Ks. Liczb.

W Słowniku Wiedzy Biblijnej Prymasowskiej Seri Biblijnej natknołem się na hasło ''medycyna''
Nie będe przepisywał całego tekstu tylko przepisze jedno zdanie, które szczególnie mnie interesuje.

Cyt:

''Archeoparazytolodzy ustalili ostanio prawdopodobne występowanie w starożytnym Izraelu pewnych chorób jelitowych (np. zakażenie tasiemcem i włosogłówką), ale dokładna indetyfikacja większośći chorób wspomnianych w Bibli jest bardzo trudna,zwłaszcza w Ks.Liczb 25 i 1 Sm 5,6-12''

No i tu mam pytanie do znawców, którzy posługują się Hebrajskim.

Czy aby napeno w tym rozdziale chodzi o chorobe, zaraze itp ?
Bo ja te wersety zinterpretowałem tak, że w/w zarazą, był fakt łączenia się Izraelitów z córkami Moaba.

Druga sparawa jak mi nie daje spokoju /tylko pod warunkiem że dobrze to interpretuje/..Ile tam zgineło ludzi ?
Bo w Bibli pisze że od tej zarazy zgineło 24tys ludzi..Czy to liczba dotyczy samych Izraelczyków, czy wszystkich dorosłych ?
Bo jeżeli tylko Izraelczyków... ​to mogło tam zginąć w sumie nawet 48tys samych dorosłych.

Niestety, ale tłumaczenie Cylkowa nie daje mi jednoznacznej odpowiedzi, tak samo nie znajduje jej w Septuaginicie i nie znajduje u P.Zaremby.
Tłumaczenie Wójka też jest dość skromne w tym aspekcie i to samo się tyczy tłumaczenia Kazimierza Romaniuka.
Przekład Nowego Świata też nic nie wnosi do mojej rozkminki

Ktoś, coś, w tym temacie może mi odpisać ? Bo jak nie, to ostrzegam, będe trzymał się własnej osobistej interpretacji :mrgreen:

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4099
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Ks.Liczb 25 - chodzi o cały rozdział

Post autor: radek »

gnostyk pisze:
25 lip 2021, 13:01
Cyt:

''Archeoparazytolodzy ustalili ostanio prawdopodobne występowanie w starożytnym Izraelu pewnych chorób jelitowych (np. zakażenie tasiemcem i włosogłówką), ale dokładna indetyfikacja większośći chorób wspomnianych w Bibli jest bardzo trudna,zwłaszcza w Ks.Liczb 25 i 1 Sm 5,6-12''

No i tu mam pytanie do znawców, którzy posługują się Hebrajskim.

Czy aby napeno w tym rozdziale chodzi o chorobe, zaraze itp ?
Bo ja te wersety zinterpretowałem tak, że w/w zarazą, był fakt łączenia się Izraelitów z córkami Moaba.
Lb 25:1-4 BT5 "Gdy przebywali w Szittim, zaczął lud uprawiać nierząd z Moabitkami. (2) One to nakłaniały lud do brania udziału w ofiarach składanych ich bożkom. Lud spożywał dary ofiarne i oddawał pokłon ich bogom. (3) Izrael przylgnął do Baal-Peora, a gniew Pana zapłonął przeciw niemu. (4) I rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana w obliczu słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość gniewu Pana od Izraela."

Z powyższego fragmentu można wywnioskować, że zapalczywość gniewu Pana, wynikająca z odstępstwa od Jego Prawa, dotknęła Izraela. Bóg od początku relacji z ludźmi zdawał się dbać o ich odżywianie

Rdz 2:16-17 BT5 "A tak przykazał Pan Bóg człowiekowi: Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać do woli, (17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz."

Dlatego logicznym wydaje się, że gdy zaczęli czcić bożki i spożywać składane im ofiary, to dotknął ich pasożyt układu pokarmowego
gnostyk pisze:
25 lip 2021, 13:01
Druga sparawa jak mi nie daje spokoju /tylko pod warunkiem że dobrze to interpretuje/..Ile tam zgineło ludzi ?
Bo w Bibli pisze że od tej zarazy zgineło 24tys ludzi..Czy to liczba dotyczy samych Izraelczyków, czy wszystkich dorosłych ?
Bo jeżeli tylko Izraelczyków... ​to mogło tam zginąć w sumie nawet 48tys samych dorosłych.
Liczba dwadzieścia cztery tysiące przypisana jest Izraelitom

Lb 25:8-9 BT5 "poszedł za Izraelitą do komory namiotu i przebił ich obydwoje, mężczyznę Izraelitę i kobietę - przez jej łono. I ustała plaga wśród Izraelitów. (9) Zginęło ich wtedy dwadzieścia cztery tysiące."

A, że Bóg zagniewał się na Midianitów i nie zaakceptował Midianitek jako partii dla synów Izraela, to istotna liczba 24 tysiące, wydaje się być poprawnie przez Ciebie uzupełniona do 48 tysięcy

Lb 25:17-18 BT5 "Jak z wrogiem obchodź się z Madianitami i wyniszcz ich, (18) gdyż oni wrogo odnosili się do was, oszukując was przez swoje knowania, posługując się Peorem, posługując się córką księcia madianickiego, ich siostrą Kozbi, która została zabita w dzień plagi, jaka spadła ze względu na Peora."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”