Kim jest król królów z Daniela 2:44

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: DonCicio »

Słowo ‘Królestwo’ nieodzownie kojarzy się z ‘rządzeniem’ króla konkretnym terytorium, zamieszkiwanym przez jego poddanych. Na świecie nie ma i nigdy nie było jednego, ogólnoświatowego królestwa, na czele którego stanąłby władca nim władający. Ale Słowo Boże od dawna zapowiadało, że taki światowy rząd powstanie … rząd, który położy kres wszystkim innym rządom:

„Za dni tych królów Bóg niebios ustanowi królestwo, które nigdy nie zostanie zniszczone. Królestwo to nie przejdzie w ręce żadnego innego ludu. Zmiażdży wszystkie te królestwa i położy im kres, lecz samo będzie trwać wiecznie” (Dan 2:44)

Królestwo powołane przez Boga ma być potężnym rządem, który będzie sprawował władzę nad całą ziemią i żaden inny władca w historii nie będzie tak potężny jak Król tego królestwa.

Pytanie: Czy "król królów" opisany w Księdze Daniela 2:37,38 jest władcą wyznaczonym przez Boga na króla w Jego królestwie?:

Ty, o królu — królu królów, któremu Bóg niebios dał królestwo, potęgę, siłę oraz chwałę i w którego rękę dał ludzi, gdziekolwiek mieszkają, jak też dzikie zwierzęta i ptaki oraz którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi - ty jesteś głową ze złota” (Dan 2:37,38)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
18 sty 2024, 6:41
Na świecie nie ma i nigdy nie było jednego, ogólnoświatowego królestwa, na czele którego stanąłby władca nim władający. Ale Słowo Boże od dawna zapowiadało, że taki światowy rząd powstanie … rząd, który położy kres wszystkim innym rządom:

„Za dni tych królów Bóg niebios ustanowi królestwo, które nigdy nie zostanie zniszczone. Królestwo to nie przejdzie w ręce żadnego innego ludu. Zmiażdży wszystkie te królestwa i położy im kres, lecz samo będzie trwać wiecznie” (Dan 2:44)

Królestwo powołane przez Boga ma być potężnym rządem, który będzie sprawował władzę nad całą ziemią i żaden inny władca w historii nie będzie tak potężny jak Król tego królestwa.

Pytanie: Czy "król królów" opisany w Księdze Daniela 2:37,38 jest władcą wyznaczonym przez Boga na króla w Jego królestwie?:

Ty, o królu — królu królów, któremu Bóg niebios dał królestwo, potęgę, siłę oraz chwałę i w którego rękę dał ludzi, gdziekolwiek mieszkają, jak też dzikie zwierzęta i ptaki oraz którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi - ty jesteś głową ze złota” (Dan 2:37,38)
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd» J18,36

O rzędzie światowym mówi nie Słowo Boże ale mówią Pisma, głównie żydowskie. Słowem Bożym jest Jezus Chrystus, Syn Boży, a On inaczej przedstawił Królestwo Boże. Na przykład do jednego ucznia (gdy ten wyrzekł prawdę Bożą) powiedział Niedaleko jesteś od królestwa Bożego (Mar12,34) Mówił Pan nie o rządzie światowym ale o indywidualnym oświeceniu tego człowieka, a nazwał to zbliżaniem się do Królestwa Bożego .

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Queza »

Sam nie wierzysz w to co piszesz Nieziem, sam siebie oszukujesz.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16736
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Bobo »

nieziem pisze:nie Słowo Boże ale mówią Pisma, głównie żydowskie
Nieziem, za przeproszeniem, kolejny raz zwodzisz czytelników. Czy 'Pisma żydowskie' (bo rozumiem, że masz na myśli Pisma Starego Testamentu) to już nie Słowo Boże?
Jezus nauczał inaczej niż Ty. Np. tu:
W ten sposób przez swoją tradycję unieważniliście słowo Boga
(Mat 15:6)
Wiadomo, że Jezus tu miał na myśli Pisma ST.
Takich wypowiedzi jest więcej. Gubisz siebie i czytelników swoich postów.
Podsumowując, Pisma ze ST Jezus traktował jako Słowo Boże.
Mówił Pan nie o rządzie światowym ale o indywidualnym oświeceniu tego człowieka, a nazwał to zbliżaniem się do Królestwa Bożego .
No sorry... kolejny błąd. Być "blisko Królestwa" to nie definiuje Królestwa jako stan oświecenia, stanu serca czy tp.
Jak to jest, że uczniowie Jezusa byli nauczeni modlić się 'Przyjdź Królestwo Twoje" skoro już byli niejako oświeceni?
No i Jezus zapowiedział znaki swojego przyjścia PO CO, skoro to indywidualna sprawa?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Queza »

A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW. Obj 19,16
Ci będą walczyć z Barankiem, a Baranek ich zwycięży, bo Panem jest panów i Królem królów. Obj 17,14

To odnosi się do Jezusa Chrystusa.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
19 sty 2024, 19:09
Nieziem, za przeproszeniem, kolejny raz zwodzisz czytelników. Czy 'Pisma żydowskie' (bo rozumiem, że masz na myśli Pisma Starego Testamentu) to już nie Słowo Boże?
Jezus nauczał inaczej niż Ty. Np. tu:
W ten sposób przez swoją tradycję unieważniliście słowo Boga
(Mat 15:6)
Wiadomo, że Jezus tu miał na myśli Pisma ST.
Takich wypowiedzi jest więcej. Gubisz siebie i czytelników swoich postów.
Podsumowując, Pisma ze ST Jezus traktował jako Słowo Boże.
Nie mam z tym problemu, że inni tak to postrzegają. Ja uważam inaczej, i tą alternatywną interpretację podaję. Gdybyście traktowali forum jako forum a nie bożnicę, to byście się z tym zapoznali, i dyskutowali, zamiast sugerować bycie bezmyślnym czy takie tam. Ja się nie obrażam, a tylko żałuję, że nauczyć się od Was nic nie mogę bo zamiast wytłumaczyć gdzie uważacie, że błądzę, to dystans i niechęć, albo chęć abym zniknął z takim pisaniem.
Pan Jezus odnosił się do Pism ST, ale twierdzenie,
że uznawał je za Słowo Boże, to uważam jest nadinterpretacja, bo nie cale księgi są słowem od Boga, ale tylko te fragmenty, które są...słowem od Boga.
Natomiast ja wyraźnie zaznaczyłem, że dla mnie Słowem Boga jest osoba Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, Jak dla was Biblia jest Słowem Bożym, to jak godzicie to z początkiem Ewangelii Jana?
Ale wracając do tematu, bo ja odniosłem się konkretnie do dwóch fragmentów Pisma. Chętnie bym poczytał jak rozumieć słowa Pana Jezusa "niedaleko jesteś od królestwa Bożego " i słowa, że "królestwo moje jest nie z tego świata". Jak to połączyć z rządem światowym?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16736
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Bobo »

Jak to pogodzić z początkiem Jana?
Bardzo prosto. Nie wrzucamy do jednego worka zwrotu 'słowo'. Czasem oznacza tytuł jakiejś osoby a czasem jakąś wypowiedź.
Kontekst o tym decyduje. I tak w Jana 1:1 mamy do czynienia z tytułem Jezusa.
Natomiast zwroty w stylu: słowo Boże/słowo Jehowy wskazują że Bóg coś powiedział, orzekł itp.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
19 sty 2024, 19:09
Nieziem pisze: Mówił Pan nie o rządzie światowym ale o indywidualnym oświeceniu tego człowieka, a nazwał to zbliżaniem się do Królestwa Bożego .
No sorry... kolejny błąd. Być "blisko Królestwa" to nie definiuje Królestwa jako stan oświecenia, stanu serca czy tp.
Jak to jest, że uczniowie Jezusa byli nauczeni modlić się 'Przyjdź Królestwo Twoje" skoro już byli niejako oświeceni?
No i Jezus zapowiedział znaki swojego przyjścia PO CO, skoro to indywidualna sprawa?
Pan Jezus głosząc Królestwo Boże, mówił o nim w porównaniach ale ja nie widzę tam przedstawienia tego królestwa jako rząd światowy.
Natomiast o czym paralelnie mówił Pan Jezus? O byciu jednością (Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno J17.21) a to jest STAN, jak wierzę, do którego mamy dążyć, i w nim trwać. Pan Jezus rzekł słowa o bliskości królestwa w odpowiedzi na wyznanie człowieka o priorytecie miłości w życiu. Wraz z odnowieniem umysłu, wraz z wyznawaniem prawdy zbliżasz się do Królestwa. Miłość zbliża ludzi, brak miłości powoduje oddalanie. Dlatego Pan Jezus pochwalił człowieka, który o miłości prawdę wyrzekł.

Co do przyjścia Pana Jezusa (po co?), to On sam powiedział o tym tak:
W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. (J18,2-3)
Ja tu czytam, że przyjdzie zabrać ludzi TAM, nie TU z nimi królować.

Nauka o "rządzie światowym" może i jest biblijna, ale biblijna jest np. również nauka o rozwodach zapisana w ST. Pan Jezus ją negatywnie zweryfikował. I co z tego, że biblijna skoro wbrew Bożej prawdzie.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Queza »

To nie prawda, że Jezus nie chce rozwodów, Jezus CHCE rozwodów, inaczej byłabym już w szczęśliwym związku, tylko nie w namiętnym.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
18 sty 2024, 21:52
Na przykład do jednego ucznia (gdy ten wyrzekł prawdę Bożą) powiedział Niedaleko jesteś od królestwa Bożego (Mar12,34)
Skoro na ziemi przebywał przedstawiciel przyszłego Królestwa, i to ten najważniejszy … bo sam przyszły Król, to nic dziwnego że tak powiedział. Ponadto Jezus nie powiedział tego do "jednego ucznia", a do faryzeusza, znawcy Prawa, który chciał wystawić Go na próbę:

"Jezus dostrzegł, że człowiek ten odpowiedział rozsądnie. Rzekł więc do niego: 'Nie jesteś daleko od Królestwa Bożego'. I już nikt nie śmiał zadawać mu pytań" (Mar 12:34, Mat 22:34-40)

Nieziem pisze:
18 sty 2024, 21:52
Mówił Pan nie o rządzie światowym ale o indywidualnym oświeceniu tego człowieka, a nazwał to zbliżaniem się do Królestwa Bożego .
Z tego wynikałoby, że żaden z uczniów nie zbliżył się nawet na milimetr do takiego Królestwa, mającego być "indywidualnym oświeceniem". Skąd taki wniosek?

Po raz pierwszy, w 30 roku n.e., Jezus nauczył swoich czterech uczniów, modlitwy Pańskiej. To wtedy nakazał im modlić się słowami „przyjdź Królestwo Twoje” (Mat 6:9,10). Skoro kazał modlić się o przyjście Królestwa, to rzecz jasna, Jego wtedy jeszcze nie było!

Ale nas powinna zaciekawić druga sytuacja z roku 32 n.e., kiedy to Jezus podczas święta Namiotów ponownie kładzie nacisk w modlitwie na „przyjście Królestwa Bożego” (Łuk 11:2-4), którego i wtedy nie było, ale … gdyby zakładać, że chodziło o "indywidualne oświecenie", to słowa Jezusa świadczyłyby, że takowego, po dwóch latach przebywania z Jezusem, Jego uczniowie jeszcze nie doświadczyli.

No to może po zmartwychwstaniu Pana?

No nie! Nawet po Jego śmierci i zmartwychwstaniu uczniowie nadal pytają Jezusa o Królestwo, czyli … wciąż nie zbliżyli się do niego w sposób duchowy, nie doznając "indywidualnego oświecenia", pytają bowiem:

„Kiedy więc zebrali się razem, zapytali Jezusa: ‘Panie, czy teraz przywrócisz królestwo Izraelowi? Powiedział im: ‘Nie musicie wiedzieć, kiedy coś się wydarzy. Czasy i pory są pod kontrolą Ojca’ (Dzie 1:6,7)

… a powiedział tak, bo sam jeszcze nie wiedział kiedy Królestwo Boże nastanie: „O tym dniu i godzinie nie wie nikt — ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko sam Ojciec” (Mat 24:36)

Więcej informacji na temat Królestwa Bożego Jezus otrzymał od Boga prawdopodobnie w okolicach w roku 96 n.e., kiedy podzielił się nimi z Janem na wyspie Patmos (Obj 1:1). To wtedy po raz pierwszy świat dowiedział się o przyszłej „koronacji” Króla w przyszłym Królestwie Bożym, Baranka - Jezusa Chrystusa (Obj 12:10):

"Potem zobaczyłem, że Baranek złamał pierwszą z siedmiu pieczęci, i usłyszałem, jak jedna z czterech żywych istot powiedziała głosem przypominającym grom: „Ruszaj!”. Wtedy spojrzałem i zobaczyłem białego konia, a na nim jeźdźca z łukiem. Dano mu koronę i wyruszył, żeby zwyciężać i odnieść ostateczne zwycięstwo" (Obj 6:1,2)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
20 sty 2024, 13:26
Nauka o "rządzie światowym" może i jest biblijna, ale ...
Skoro nauka ta jest biblijna, to po co ją podważać?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
22 sty 2024, 12:40
Nieziem pisze:
20 sty 2024, 13:26
Nauka o "rządzie światowym" może i jest biblijna, ale ...
Skoro nauka ta jest biblijna, to po co ją podważać?
Ja nie podważam takiej biblijnej nauki ale nazywam ją chwastem.
"Biblijna" tutaj nie znaczy według Bożej myśli. Tu to znaczy tyle, że na podstawie tekstu biblijnego można wysnuć jakąś teorię czy naukę, ale może to być danie z nasienia diabelskiego, a nie Boża Prawda.
Wcześniej jako przykład podałem biblijny zapis o rozwodach, o którym Pan Jezus powiedział, że jest w Pismach z powodów ludzkich, a nie Bożej woli.
Innymi słowy, tamten zapis jest chwastem.
Inną przypowieść im przedłożył: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił".  Mat.13,24-28

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
22 sty 2024, 14:39
DonCicio pisze:
22 sty 2024, 12:40
Nieziem pisze:
20 sty 2024, 13:26
Nauka o "rządzie światowym" może i jest biblijna, ale ...
Skoro nauka ta jest biblijna, to po co ją podważać?
Ja nie podważam takiej biblijnej nauki ale nazywam ją chwastem.
Skoro nie ma Królestwa, to nie ma też Króla ... jednak Słowo Boże podsumowuje właśnie takie opinie jako "chwasty":

"I powiedzą: ‚Nie mamy króla, bo nie baliśmy się Jehowy. A cóż król mógłby dla nas zrobić?’. Wypowiadają puste słowa, składają fałszywe przysięgi i zawierają przymierza. Dlatego wydawane przez nich wyroki są niczym trujące chwasty, które plenią się na polu uprawnym" (Oz 10:3,4)

Kto, według proroctwa Daniela, ma pozbawić władzy wszystkie królestwa ziemi, "stan ducha", "indywidualne oświecenie", czy inne Królestwo, ustanowione przez Boga Niebios?

"Za dni tych królów Bóg niebios ustanowi królestwo, które nigdy nie zostanie zniszczone. Królestwo to nie przejdzie w ręce żadnego innego ludu. Zmiażdży wszystkie te królestwa i położy im kres, lecz samo będzie trwać wiecznie" (Dan 2:44)

Dlaczego apostoł Jezusa Jan otrzymał wizję tryumfującego Królestwa Bożego dopiero w przyszłości?

"Zadął w trąbę siódmy anioł. I w niebie rozległy się donośne głosy: 'Królestwo świata stało się Królestwem naszego Pana i Jego Chrystusa i będzie On królował po wieczne czasy, już na zawsze'" (Obj 11:15, Obj 19:15)

Co powiedział posłaniec Boży, anioł Gabriel matce Jezusa, czy nie to, że będzie królował w Królestwie?

"Zajdziesz w ciążę i urodzisz syna. Masz mu nadać imię Jezus. Stanie się on wielki i będzie nazywany Synem Najwyższego, a Bóg Jehowa da mu tron Dawida, jego ojca. Będzie królował nad domem Jakuba na zawsze, jego Królestwu nie będzie końca" (Łuk 1:31-33)

... która mowa jest "chwastem"? Czy ta o "indywidualnym oświeceniu" jako królestwie, czy o realnym królestwie z realnym królem?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
22 sty 2024, 11:59
Nieziem pisze:
18 sty 2024, 21:52
Mówił Pan nie o rządzie światowym ale o indywidualnym oświeceniu tego człowieka, a nazwał to zbliżaniem się do Królestwa Bożego .
Z tego wynikałoby, że żaden z uczniów nie zbliżył się nawet na milimetr do takiego Królestwa, mającego być "indywidualnym oświeceniem". Skąd taki wniosek?

Po raz pierwszy, w 30 roku n.e., Jezus nauczył swoich czterech uczniów, modlitwy Pańskiej. To wtedy nakazał im modlić się słowami „przyjdź Królestwo Twoje” (Mat 6:9,10). Skoro kazał modlić się o przyjście Królestwa, to rzecz jasna, Jego wtedy jeszcze nie było!

Ale nas powinna zaciekawić druga sytuacja z roku 32 n.e., kiedy to Jezus podczas święta Namiotów ponownie kładzie nacisk w modlitwie na „przyjście Królestwa Bożego” (Łuk 11:2-4), którego i wtedy nie było, ale … gdyby zakładać, że chodziło o "indywidualne oświecenie", to słowa Jezusa świadczyłyby, że takowego, po dwóch latach przebywania z Jezusem, Jego uczniowie jeszcze nie doświadczyli.
"Indywidualne oświecenie" w takim razie zamieńmy na biblijne określenie "posiadać szaty weselne'". Wesele Króla jest symbolicznym początkiem Królestwa Bożego. Aby się na nim znaleźć i nie zostać wyrzuconym trzeba mieć strój weselny. Życie chrześcijanina powinno polegać na szukaniu Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a ja to rozumiem właśnie jako przywdzianie stroju weselnego. Jesteś zaproszony, i nie wymawiaj się niczym. A Pan Jezus był i już jest Królem, i nie zaprzeczył tego jak rozmawiał z Piłatem.

Nigdzie nie napisałem, że nie ma, że nie będzie Królestwa Bożego. Pisałem o interpretacji Królestwa jako rzekomy rząd światowy. Sami uczniowie wywodzący się z judaizmu, i znającyc proroctwa odnośnie przyszłego Królestwa mówili po śmierci Pana Jezusa: a myśmy myśleli... Pan Jezus negatywni zweryfikował "militarną, siłową, światową" ideę Królestwa, więc błędem jest nadal w takie rozumienie brnąć.
Gdy dopełni się liczba tych, co mają być zbawieni nastanie zapowiadane Królestwo Boże, któremu nie będzie końca. Każdemu jest potrzebne dbać o własny strój weselny. Tylko tyle, aż tyle.

To zaznaczam, ja nie neguję zapisów biblijnych, a tylko przedstawiam jak ja rozumiem te zapisy. Jak ktoś rozumiem inaczej, niech się tłumaczy, zwłaszcza w świetle słów Pana Jezusa, które przywoływałem we wcześniejszych wpisach.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6315
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kim jest król królów z Daniela 2:44

Post autor: Queza »

Niech Cię Bóg błogosławi za ten post Nieziem, zerwałam z chłopakiem gdyż nie był zaproszony na ucztę weselną Baranka.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”