Mt 25;46

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Mt 25;46

Post autor: Bariel »

(45)Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. (46) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Jak mortaliści interpretują ten fragment? Według mnie to raczej jasne stwierdzenie, że grzesznicy nie zostaną ostatecznie unicestwienie, ale czeka ich gorszy los.
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Mt 25:46 br "(46) I pójdą stamtąd: ci na wieczne potępienie, a sprawiedliwi do życia wiecznego."

Mt 25:46 bpd "(46) I odejdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego."

Mt 25:46 nbg-pl "(46) Więc ci pójdą na wieczne odcięcie; a sprawiedliwi do życia wiecznego."

Mt 25:46 nwt-pl "(46) I ci odejdą w wieczne odcięcie, prawi zaś do życia wiecznego"."


Zaryzykuję - wieczna kara może oznaczać po prostu karę ostateczną bez możliwości zmiany tego stanu. Śmierć raz na zawsze.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

męczarnia to nie śmierć
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Anowi pisze:męczarnia to nie śmierć
Zacytowałem... nic o męczarni nie ma :-)
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

męka wieczna nie jest męczarnią?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Anowi pisze:męka wieczna nie jest męczarnią?
A w którym z przytoczonych przeze mnie przekładów występuje to słowo?
Możemy się zastanowić nad słowem greckim ale nie jestem w tym specjalistą...
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Re: Mt 25;46

Post autor: Anowi »

Bariel pisze: Według mnie to raczej jasne stwierdzenie, że grzesznicy nie zostaną ostatecznie unicestwienie, ale czeka ich gorszy los.
"na zewnątrz są psy"

aż strach pomyśleć co będzie, jeśli wierzący w reinkarnację mają rację
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

AEliot pisze: Możemy się zastanowić nad słowem greckim
καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.
I odejdą ci w karę wieczną - zaś sprawiedliwi w życie wieczne.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Marius Bienius pisze:
AEliot pisze: Możemy się zastanowić nad słowem greckim
καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.
I odejdą ci w karę wieczną - zaś sprawiedliwi w życie wieczne.
O! Dzięki.
Zinterpretowałbym to zatem tak: kara wieczna jest przeciwstawiona życiu wiecznemu. Wniosek: kara wieczna - to wieczna śmierć.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Re: Mt 25;46

Post autor: amiko »

Anowi
aż strach pomyśleć co będzie, jeśli wierzący w reinkarnację mają rację.
Reinkarnacja istnieje i jest prawdą.W NT pisze,że (jako duchy/dusze) jesteśmy nieśmiertelnymi przechodniami i pielgrzymami na Ziemi,a człowiek ziemski jest śmiertelny.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Iwona19
Posty: 786
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Iwona19 »

Anowi pisze:męczarnia to nie śmierć
Ani nie życie wieczne (w prawdziwym tego słowa znaczeniu) bo ono na mękach nie polega

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Co to za NIESPRAWIEDLIWY Bóg,który człowieka grzeszącego 50 lat kara WIECZNYMI mękami.
Anowi pisze:aż strach pomyśleć co będzie, jeśli wierzący w reinkarnację mają rację
Mam znajomego na uczelni,który jest Buddystą.Czy wiesz,że Buddyści wierzą w SAMOUDOSKONALANIE ? Ciekawe tylko dlaczego nie udoskonalają się w kolejnych wcieleniach i nadal sa tylko ludźmi,ktorzy chorują i cierpią....
Bariel pisze:Jak mortaliści interpretują ten fragment? Według mnie to raczej jasne stwierdzenie, że grzesznicy nie zostaną ostatecznie unicestwienie, ale czeka ich gorszy los.
Wiesz co mnie przeraża ? Że przykład kakola jest dla Was [niemortalistów] zbyt mało obrazowy,czy kąkol nadal płonie w piecu ?
Co z przykladem wyżyny Tofet,czy Anowi o nim zapomniała :-)
Bogu nawetna myśl nie przyszlo coś takiego co tam sie dzieło[nie zrodzilo się to w Jego sercu]

Bariel, Wierzysz,że niesmiertelność to nagroda dla wybranych przez Boga ? To powiedz mi,dlaczego pozwalasz by niegodziwi też byli nieśmiertelni [tyle,że w piekle?]

Jezioro ognisteto druga śmierć,nie ma męczarni,są tylko jacyś ludzie,ktorzy chcieliby wprowadzić w błąd...


Umieram i trafiam do piekła na wieczne męki,umiera moja mama i trafia do raju i wie o tym,że cierpię,czy Ona bedzie szczęśliwa ? Czy otrze wtedy z jej oka łzę Bog ?
Ostatnio zmieniony 29 gru 2012, 16:15 przez bartek212701, łącznie zmieniany 1 raz.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Marius Bienius, szacunek :-)
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Bariel
Posty: 675
Rejestracja: 10 sie 2012, 13:23

Post autor: Bariel »

bartek212701, bez takich chwytów erystycznych bym prosił. Mortalizmu jako takiego nie odrzucam, ale zapodany fragment w odniesieniu do tej doktryny jest bardzo interesujący, dlatego prosiłbym, abyś odniósł się właśnie do niego. Powinniśmy uczyć się od Pisma Świętego, a nie dopasowywać interpretacji niewygodnych fragmentów pod własne oczekiwania.
bartek212701 pisze:Umieram i trafiam do piekła na wieczne męki,umiera moja mama i trafia do raju i wie o tym,że cierpię,czy Ona bedzie szczęśliwa ? Czy otrze wtedy z jej oka łzę Bog ?
Wiara w predestynację skutecznie znieczula przed takimi rzeczami :mrgreen:
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Bariel pisze:Wiara w predestynację skutecznie znieczula przed takimi rzeczami
Bogu dzięki nie jest dane mi w nią wierzyć :crazy:
Bariel pisze: Powinniśmy uczyć się od Pisma Świętego, a nie dopasowywać interpretacji niewygodnych fragmentów pod własne oczekiwania.
Ale własnie zrobiłem coś zupełnie odwrotnego :-) podałem Ci inne przykłady świadczące o tym,że to tłumaczenie i myslenie nie może byc poprawne
Marius Bienius pisze: καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.
I odejdą ci w karę wieczną - zaś sprawiedliwi w życie wieczne.
:-)

Teraz się zastanów gdyby karą Adama i jego potomstwa były wieczne męki, to Jezus musiałby być męczony przez całą wieczność żeby odkupić ludzkość.

Wszyscy śpiący w grobach uslysza głos Jezusa i wtedy dopiero wstaną[mowa tu o pierwszej śmierci,nie ma cierpienia w mękach] skoro później niektórzy trafia do jeziora ognistego,czyli drugiej śmierci to czy będa cierpieć skoro smierć nie równa się cierpieniu ?

pamiętasz,że Biblia mówi o trafieniu śmierci i piekla do jeziora ognistego ? One te z przestaną istnieć.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”