List do Rzymian r.11

Omawianie konkretnych wersetów znajdujących się w Biblii

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

List do Rzymian r.11

Post autor: ata333 »

czytam i czytam..i jakos nie jestem w stanie mimo dobrych checi odniesc tego tekstu do..DUCHOWEGO IZRAELA,, moze mi ktos pomoze.. ;-)




Rom 11:1-36 nwt-pl "(1) Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił swój lud? Przenigdy! Albowiem ja też jestem izraelitą, z potomstwa Abrahama, z plemienia Beniamina. (2) Bóg nie odrzucił swego ludu, który najpierw uznał. Bo czy nie wiecie, co Pismo mówi w związku z Eliaszem, gdy on występuje do Boga przeciwko Izraelowi? (3) "Jehowo, proroków twoich pozabijali, ołtarze twoje wykopali i pozostałem tylko ja sam, a oni nastają na moją duszę". (4) A jednak co mówi do niego Boskie oświadczenie? "Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężczyzn, którzy nie zgięli kolana przed Baalem". (5) W taki więc sposób również w obecnej porze pojawił się ostatek' zgodnie z wyborem dzięki życzliwości niezasłużonej. (6) A jeśli dzięki życzliwości niezasłużonej, to już nie dzięki uczynkom; w przeciwnym razie życzliwość niezasłużona już nie okazałaby się życzliwością niezasłużoną. (7) Cóż więc? Czego Izrael pilnie szukał, tego nie dostąpił, ale wybrani dostąpili. Pozostali mieli wrażliwość stępioną, (8) tak jak jest napisane: "Bóg dał im ducha głębokiego snu, oczy, by nie widzieli, i uszy, by nie słyszeli – aż po dziś dzień". (9) Również Dawid mówi: "Niechaj ich stół stanie się dla nich sidłem i pułapką, i przyczyną potknięcia, i zapłatą; (10) niech się ich oczy pogrążą w ciemności, żeby nie widzieć, a plecy ich zawsze pochylaj". (11) Dlatego pytam: Czy się potknęli, żeby całkowicie upaść? Przenigdy! Ale z powodu ich fałszywego kroku jest wybawienie dla ludzi z narodów, żeby ich pobudzić do zazdrości. (12) I jeśli ich fałszywy krok oznacza bogactwo dla świata, a ich ubytek oznacza bogactwo dla ludzi z narodów, o ileż bardziej będzie to oznaczać pełna ich liczba! (13) A teraz mówię do was, ludzi z narodów. Skoro w rzeczywistości jestem apostołem dla narodów, przysparzam chwały memu usługiwaniu; (14) może w jakiś sposób pobudzę do zazdrości tych, co są moim własnym ciałem i wybawię niektórych spośród nich. (15) Jeśli bowiem ich odrzucenie oznacza dla świata pojednanie, to co będzie oznaczać ich przyjęcie, jeśli nie życie spośród umarłych? (16) Ponadto jeśli święta jest część wzięta jako pierwociny, to i całe ciasto, a jeśli święty jest korzeń, to i gałęzie. (17) Jeżeli jednak niektóre gałęzie zostały wyłamane, a ty, chociaż jesteś dzikim drzewem oliwnym, zostałeś między nie wszczepiony i stałeś się współuczestnikiem korzenia tłustości drzewa oliwnego, (18) to się chełpliwie nie wynoś nad gałęzie. ale jeśli się chełpliwie nad nie wynosisz – nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie. (19) Powiesz więc: "Gałęzie zostały wyłamane, żebym ja został wszczepiony". (20) Dobrze! Ze względu na ich brak wiary zostały wyłamane, ale ty stoisz dzięki wierze. Porzuć wyniosłe myśli, lecz się bój. (21) Bo jeśli Bóg nie oszczędził naturalnych gałęzi, to nie oszczędzi też ciebie. (22) Przyjrzyj się więc życzliwości i surowości Boga. Wobec tych, którzy upadli, jest surowość, ale wobec ciebie życzliwość Boga, jeśli tylko będziesz trwać w jego życzliwości; w przeciwnym razie i ty zostaniesz odcięty. (23) Oni także, jeśli nie będą dalej trwać w braku wiary, zostaną wszczepieni; bo Bóg potrafi ich znowu wszczepić. (24) Jeżeli bowiem ty zostałeś odcięty od drzewa oliwnego, które z natury jest dzikie, i zostałeś wbrew naturze wszczepiony w ogrodowe drzewo oliwne, to o ileż bardziej ci, którzy są gałęziami naturalnymi, zostaną wszczepieni we własne drzewo oliwne!
(25) Albowiem nie chcę, bracia, abyście pozostawali w niewiedzy co do tej świętej tajemnicy – tak byście nie byli roztropni we własnych oczach – że przytępienie wrażliwości zdarzyło się części Izraela, aż wejdzie pełna liczba ludzi z narodów, (26) i w ten sposób zostanie wybawiony cały Izrael. Tak jak jest napisane: "Wyzwoliciel wyjdzie z Syjonu i odwróci bezbożne praktyki od Jakuba. (27) A to jest z mojej strony przymierze z nimi, gdy usunę ich grzechy". (28) Owszem, w odniesieniu do dobrej nowiny są nieprzyjaciółmi ze względu na was, ale w odniesieniu do wyboru [Bożego] są umiłowani ze względu na swych praojców. (29) Gdyż dary i powołanie od Boga nie są czymś, czego by on żałował. (30) Bo tak jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, lecz teraz okazano wam miłosierdzie ze względu na ich nieposłuszeństwo, (31) tak i oni są teraz nieposłuszni, wobec czego wam okazano miłosierdzie, żeby teraz również im samym mogło zostać okazane miłosierdzie. (32) Gdyż Bóg wszystkich ich razem zamknął w nieposłuszeństwie. aby im wszystkim okazać miłosierdzie. (33) O głębokości Bożego bogactwa i mądrości, i wiedzy! Jakże niezbadane są jego sądy i jak nie do wyśledzenia jego drogi! (34) Bo "kto poznał umysł Jehowy lub kto został jego doradcą?" (35) Albo: "Kto pierwszy Jemu dał, żeby mu za to trzeba było odpłacić?" (36) Wszystko bowiem jest od Niego i przez Niego, i dla Niego. Jemu niech będzie chwała na wieki. Amen."



ata

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: List do Rzymian r.11

Post autor: Henryk »

ata333 pisze:, moze mi ktos pomoze.. ;-)
W tej kwestii nie umiem... :-(
Rz 1:16 bgn "Bo nie wstydzę się Ewangelii Chrystusa; gdyż ona jest mocą Boga na ratunek każdemu wierzącemu, przede wszystkim Żydowi, lecz także Grekowi."

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Re: List do Rzymian r.11

Post autor: ata333 »

Henryk pisze:
ata333 pisze:, moze mi ktos pomoze.. ;-)
W tej kwestii nie umiem... :-(
Rz 1:16 bgn "Bo nie wstydzę się Ewangelii Chrystusa; gdyż ona jest mocą Boga na ratunek każdemu wierzącemu, przede wszystkim Żydowi, lecz także Grekowi."


dzieki henryku..:)

czekam dalej..moze ktos mi wreszcie objasni..na jakiej podstawie ..mozna z tego tekstu wyciagnac wniosek..iz Bog nie ma tu na mysli literalnych Zydow..:)

przyznam ze..z przyjemnoscia podyskutowala bym..z kims wyznajacym taka nauke..czyli z kims ze Swiadkow Jehowy..

serdecznie zapraszam..:)


ps: przytocze jeszcze najwymowniejsze wersety tego rozdzialu w wersji BW:

Rom 11:25-33 bw


"(25) A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, (26) i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. (27) A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich. (28) Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. (29) NIEODWOLALNE są bowiem DARY I POWOLANIA BOZE. (30) Bo jak i wy byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich nieposłuszeństwa, (31) tak i oni teraz, gdy wy dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili. (32) Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować. (33) O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego!"


i jeszcze Przeklad Doslowny:



Rom 11:25-33 bpd "(25) Nie chcę bowiem, bracia, abyście byli nieświadomi tej tajemnicy — żebyście nie mieli zbyt wysokiego mniemania o sobie — że niewrażliwość przyszła na część Izraela aż do (czasu), gdy wejdzie pełnia pogan, (26) i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu Wybawiciel, odwróci bezbożności od Jakuba. (27) I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zmażę ich grzechy. (28) Z jednej strony, co do ewangelii, są oni — ze względu na was — nieprzyjaciółmi, z drugiej zaś, co do wybrania, są umiłowanymi, ze względu na Ojców. (29) Dlatego że dary łaski i powołanie ze strony Boga są NIEODWOLALNE. (30) Bo jak i wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, a teraz — z powodu ich nieposłuszeństwa — dostąpiliście miłosierdzia, (31) tak i oni teraz — gdy wy dostępujecie miłosierdzia — są nieposłuszni, aby z kolei i oni mogli dostąpić miłosierdzia. (32) Bóg bowiem zniewolił wszystkich do nieposłuszeństwa, aby moc wszystkim okazać miłosierdzie. (33) O, głębio bogactwa, mądrości i poznania Boga! Jak niepojęte są Jego wyroki i nie wyśledzone Jego drogi!"

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

duchowy Izrael to nie poganie - chrześcijanie?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

ata333,
czytam i czytam..i jakos nie jestem w stanie mimo dobrych checi odniesc tego tekstu do..DUCHOWEGO IZRAELA,, moze mi ktos pomoze..
Masz racje tekst ten w żaden sposób nie odnosi się do duchowego Izraela , co też można bardzo łatwo udowodnić :

Rzy 11: 27 A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich. (28) Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.

Jeżeli te słowa mieli byśmy odnieść do Izraela duchowego to należało by przyznać zgodnie z tym co Paweł napisał Izrael duchowy co do ewangelii jest nieprzyjacielem Boga co jest niestety totalnym absurdem zatem Izrael o którym pisze tutaj Paweł to ten Którego wybrał Bóg jako swój szczególny naród

b) jednak co do wyboru są umiłowani ze względu na praojców - to stwierdzenie również nie pasuje do Izraela duchowego ale do Izraela cielesnego

Pytanie jakie należało by postawić to : Czy Bóg odrzucił swój lud ? odpowiedź mamy tutaj :

Rzy 11:1 (1) Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Bynajmniej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina. (2) Nie odrzucił Bóg swego ludu, który uprzednio sobie upatrzył. Albo czy nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak się uskarża przed Bogiem na Izraela:

Pozdrawiam
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

David77 pisze:ata333,
czytam i czytam..i jakos nie jestem w stanie mimo dobrych checi odniesc tego tekstu do..DUCHOWEGO IZRAELA,, moze mi ktos pomoze..
Masz racje tekst ten w żaden sposób nie odnosi się do duchowego Izraela , co też można bardzo łatwo udowodnić :

Rzy 11: 27 A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich. (28) Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.

Jeżeli te słowa mieli byśmy odnieść do Izraela duchowego to należało by przyznać zgodnie z tym co Paweł napisał Izrael duchowy co do ewangelii jest nieprzyjacielem Boga co jest niestety totalnym absurdem zatem Izrael o którym pisze tutaj Paweł to ten Którego wybrał Bóg jako swój szczególny naród

b) jednak co do wyboru są umiłowani ze względu na praojców - to stwierdzenie również nie pasuje do Izraela duchowego ale do Izraela cielesnego

Pytanie jakie należało by postawić to : Czy Bóg odrzucił swój lud ? odpowiedź mamy tutaj :

Rzy 11:1 (1) Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Bynajmniej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina. (2) Nie odrzucił Bóg swego ludu, który uprzednio sobie upatrzył. Albo czy nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak się uskarża przed Bogiem na Izraela:

Pozdrawiam


dziekuje Dawidzie..zgadzam sie w 100%..takie same wnioski wyciagam..:)

jeszcze powolam sie na bardzo wazki wyjatek z tych wersetow:

" Dlatego że dary łaski i powołanie ze strony Boga są NIEODWOLALNE."


pozdrawiam..:)

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Anowi pisze:duchowy Izrael to nie poganie - chrześcijanie?

Duchowy Izrael...to najprosciej LUD BOZY..skladajacy sie i z literalnych Zydow..jak i nawroconych pogan..:)

pozdrawiam..:)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

i dlatego nie powinniśmy nimi pogardzać czy prześladować - bo są umiłowani
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

;-)
Anowi pisze:i dlatego nie powinniśmy nimi pogardzać czy prześladować - bo są umiłowani



dokladnie..jeszcze dodam,,ze jako chrzescijanie ..nikim nie powinnismy pogardzac...nikogo przesladowac....nawet wrogow...a wrecz wrogow obdarzac miloscia..:)

choc trudne to....oj trudne... ;-)

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Anowi pisze:i dlatego nie powinniśmy nimi pogardzać czy prześladować - bo są umiłowani
Tak mi się jakoś skojarzyło... w temacie pogardy.
W czasach Jezusa Żyd, aby kogoś obrazić nazywał go Samarytaninem.
J 8:48 bw " Odpowiadając, Żydzi rzekli do niego: Czyż nie mówimy słusznie, że jesteś Samarytaninem i masz demona?"
Dziś wystarczy: „Ty żydzie!”.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Henryk pisze:
Anowi pisze:i dlatego nie powinniśmy nimi pogardzać czy prześladować - bo są umiłowani
Tak mi się jakoś skojarzyło... w temacie pogardy.
W czasach Jezusa Żyd, aby kogoś obrazić nazywał go Samarytaninem.
J 8:48 bw " Odpowiadając, Żydzi rzekli do niego: Czyż nie mówimy słusznie, że jesteś Samarytaninem i masz demona?"
Dziś wystarczy: „Ty żydzie!”.



niestety henryku...bardzo trafne spostrzezenie..:(

pozdrawiam..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersety”