Piractwo

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Sieam
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2022, 10:39

Piractwo

Post autor: Sieam »

Czy piractwo (gier, filmów) to grzech?

Awatar użytkownika
radek
Posty: 3782
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Piractwo

Post autor: radek »

Sieam pisze:
10 lut 2022, 22:44
Czy piractwo (gier, filmów) to grzech?
Jeśli uzasadnienie tego czynu jest szlachetniejsze niż uzasadnienie pieniądza, to nie. Biblia czasem zdaje się nazywać uzasadnienie "szatami"

Ap 16:15 BT5 "Oto przyjdę jak złodziej: Błogosławiony, który czuwa i strzeże swych szat, by nago nie chodzić i by sromoty jego nie widziano."
Obrazek

aeeon
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2022, 22:02

Re: Piractwo

Post autor: aeeon »

Primo, to istotne jest prawo danego kraju. Ściąganie oprogramowania/gier jest nielegalne i jest łamaniem prawa, ściąganie filmów/muzyki dla własnego użytku jest (na terenie naszego kraju) dozwolone, o ile podczas ściągania jednocześnie nie udostępniamy tych treści (a tak się dzieje w sieciach p2p, jak torrent, etc.) Udostępnianie treści, nawet tych, które zakupiliśmy, jest zabronione, poza wąskim gronem znajomych (zakładając, że posiadamy prawo do plików, które udostępniamy). W Polsce prawo i tak jest jednym z najbardziej łagodnych i zezwala na dużo.

Secundo, liczy się nasza intencja i potrzeby. Wiadomo, że człowiek posiada potrzebę obcowania z rozrywką czy jakąś formą artystycznego wyrazu. W swoich działaniach powinniśmy nie tylko brać ze świata, ale też dawać, albo inaczej równoważyć to co bierzemy z dawaniem. Wszystko co robimy ma okreslony efekt, więc jeżeli zaburzamy w jakims elemencie życia równowagę i więcej bierzemy, to możemy oczekiwać, że w innym zostanie nam zabrane, bo wszystko dąży do harmonii, i jeżeli sami nie staramy się zachować tej harmonii w swoim życiu, to wszechświat na nas to wymusi (lub "boski sąd" jeżeli chcemy religijnego określenia).

Jeżeli ta równowaga z naszej strony jest zaburzona i bierzemy więcej niz dajemy to powinniśmy sobie to uświadomić, i starać się w jakiś sposób czynic działania dawania, żeby to zrekomensować. To trochę tak jak w relacji z przyjacielem, jeżeli ktoś zaprasza cię i co chwila "stawia", a ty nic nie płacisz, to naturalnie, taka sytuacja sprawia nam dyskomfort i nie chcemy tego. Jeżeli raz ktoś kupuje nam, to następnym razem my się odwdzięczamy - kupujemy jemu, i tak jest równowaga, wtedy czujemy się z tym dobrze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”