Głoszenie Ewangelii

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
05 gru 2022, 7:36
Pytanie do Nieziema - imię którego Boga nakazał uświęcać Jezus? JHWH (יְהוָ֣ה) czy innego?
Pan Jezus nakazał uświęcać imię swojego Ojca.

Bóg prawdziwy powołując Mojżesza, przedstawił się, że jest tym, kim jest. Istotą Boga jest jestestwo. Jestem. Na osi czasu jest punkt teraźniejszość, przed nim masa czasu, czyli wspomnienia, a po nim masa czasu, czyli iluzja tego, co się stanie. Bóg jest tym punktem, ale tak naprawdę nie należy do tego wykresu czasu.
Gdy anioł ukazuje się Mojżeszowi, przestawia się w podobny sposób, mówiąc, że jest tym, kim jest.
Nie majac tego świadomości, Mojżesz ma dwóch mocodawców, jednego - Boga prawdziwego, i drugiego -anioła. Dlatego jak Pan Jezus rozmawiał z Żydami, to chociaż używają tego samego "imienia", nie mają na myśli tego samego. Pan Jezus mówi o Ojcu w Niebie, a im oznajmia, że mówią o Diable, ojcu kłamstwa.
JHWH nie jest imieniem własnym Boga, jak np. Apostołowie czy ewangeliści, np. Piotr, Paweł, Filip, Marek, Jan czy Mateusz.
Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
Bo ile razy trzeba oznajmiac, że ktoś ma na imię Jehowa albo Jezus, abyś zrozumiał, że ten ktoś ma takie imię?
Czy tu może chodzić o literki? Czy o te literki: JHWH? Te przecież każdy zna. Tu wyraźnie chodzi o coś, co może być "pogłębiane", czy to w rozumieniu znaczenia czy istoty.
Jeśli chodzi o imię literowe, to jak ciągle i słusznie zauważa wybrana, jest nim imię Jezus. A jeśli ktoś twierdzi, że w tym imieniu zawiera się imię Boga, którego ten ktoś wyznaje (a chodzi tu o Jehowę) to tym bardziej powinno być oczywiste, że imieniem właściwym jest Jezus, a nie Jehowa, skoro to pierwsze zawiera więcej niż to drugie, czyli to pierwsze jest jakby "pogłębieniem" znaczenia tego drugiego. Objawiłem, i jeszcze objawię - powiedział Pan Jezus. Czyli, że pogłębianie jeszcze się nie zakończyło. Bogu niech będą dzięki.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
05 gru 2022, 18:37
DonCicio pisze:
05 gru 2022, 7:36
Pytanie do Nieziema - imię którego Boga nakazał uświęcać Jezus? JHWH (יְהוָ֣ה) czy innego?
Pan Jezus nakazał uświęcać imię swojego Ojca.

Jak brzmi imię Ojca i Boga Pana Jezusa? ... i daruj sobie Twoją Nieziemską filozofię i kosmiczne elaboraty!

Jak brzmi imię Ojca i Boga Pana Jezusa, które kazał uświęcać?

... proste pytanie, ale czy stać Cię na prostą odpowiedź?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
05 gru 2022, 18:37
Bóg prawdziwy powołując Mojżesza, przedstawił się, że jest tym, kim jest.

Nieprawda Nieziem … kolejna Twoja nieprawda! Bóg powiedział Mojżeszowi jak się nazywa już w kolejnym wersecie:

„I Bóg jeszcze raz rzekł do Mojżesza: ‘Masz powiedzieć Izraelitom tak: Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba, posłał mnie do was. To jest moje imię na zawsze — będą je pamiętać wszystkie pokolenia’” (Wyj 3:15)

Nieziem! Przestań na tym forum robić ludziom wodę z mózgu! Przestań krzewić falsz!

A teraz zrozum! ... i niech inni zrozumieją. W poprzednim wersecie Bóg powiedział Mojżeszowi, jakie jest znaczenie Jego imienia:

„Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „Stanę się, kim zechcę się stać”. I dodał: „Powiedz Izraelitom:„Stanę się” posłał mnie do was’ (Wyj 3:14)

Jehowa Bóg jest Jedynym Prawdziwym Bogiem, Stwórcą wszystkiego (Iz 45:18) i zrobi wszystko co zechce ... i posłuży się kim zechce do realizacji swojego zamierzenia. Takie jest znaczenie imienia JHWH, „On powoduje, że się staje” i jest kauzatywną, niedokonaną forma hebrajskiego czasownika hawáh, czyli „stawać się”. Tak więc powtórzę jeszcze raz prawdę o Imieniu Boga! Imię Jehowa (JHWH) pochodzi od hebrajskiego czasownika [je]hawáh („stawać się”) i znaczy „On powoduje, że się staje”. Uzupełniają to dziesiątki wersetów biblijnych, np:

"Gdy Bóg jest na coś zdecydowany, kto zdoła Mu się przeciwstawić? Gdy chce coś zrobić, po prostu to robi" (Hiob 23:13)

"Skoro Jehowa, Bóg Zastępów, podjął decyzję, kto może Mu przeszkodzić? Skoro Jego ręka jest wyciągnięta, kto może ją cofnąć?" (Iz 14:27)


Takie jest prawdziwe znaczenie imienia JHWH i Jehowa rozliczy wkrótce każdego, kto z premedytacją i pogardą odnosi się do Jego imienia. Zadaj sobie pytanie:

"to co zrobię, gdy przeciwko mnie wystąpi sam Bóg? Co Mu odpowiem, gdy zechce mnie rozliczyć?" (Hiob 31:14)

"Imię Boże — co znaczy i czy wolno go używać" < warto dowiedzieć się jak jest prawda o imieniu Bożym.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: kesja »

Albertus pisze:
27 lis 2022, 11:30
booris pisze:
27 lis 2022, 9:25
Albertus pisze:
27 lis 2022, 9:03
Stary Testament czytamy w świetle Nowego Testamentu.Późnjsze, pełne objawienie wyjaśnia wcześniejsze i niepełne.To proste jak budowa cepa.
No i? Nie widze zwiazku.
NT wyjaśnia że nikt w ST tak naprawdę nie widział Boga.

Jeśli nadal tego nie widzisz albo udajesz że nie widzisz to trudno.
Pora przestac zaprzeczac pora DOROSNAC do Pełnoletnosci Mesjasza
Nikt ZE SWIATA NIE WIDZIAL
OJCA WIDZI TYLKO TEN CO JEST Z BOGA - Z DUCHA

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: Albertus »

kesja pisze:
09 gru 2022, 12:36
Albertus pisze:
27 lis 2022, 11:30
booris pisze:
27 lis 2022, 9:25

No i? Nie widze zwiazku.
NT wyjaśnia że nikt w ST tak naprawdę nie widział Boga.

Jeśli nadal tego nie widzisz albo udajesz że nie widzisz to trudno.
Pora przestac zaprzeczac pora DOROSNAC do Pełnoletnosci Mesjasza
Nikt ZE SWIATA NIE WIDZIAL
OJCA WIDZI TYLKO TEN CO JEST Z BOGA - Z DUCHA
A konkretnie to jakiej rzeczy ja miałbym przestać zaprzeczać?

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: booris »

DonCicio pisze:Jak brzmi imię Ojca i Boga Pana Jezusa, które kazał uświęcać?

... proste pytanie, ale czy stać Cię na prostą odpowiedź?
"Niemniej jednak jest rzeczą niemal pewną, że imię Boże wymawiano pierwotnie ››Jah. Weh'‹‹. [...] Komitet do Tłumaczenia Biblii Nowego Świata oświadcza: ››Chociaż jesteśmy skłonni uważać wymowę 'Jahweh' za bardziej poprawną, to jednak zachowaliśmy formę 'Jehowah', ponieważ jest ona dobrze znana już od XIV w.‹‹" (Strażnica, nr 15 z 1961 roku, str. 12)"
"Jaką wymowę Świadkowie Jehowy uważają za najpoprawniejszą? Na stronie 25 przedmowy do Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata, wydanych przez Towarzystwo Strażnica w r. 1950, tłumacze podali, że skłonni są ››uważać wymowę 'Jahweh' za najbardziej poprawną‹‹" (str. 11). (Strażnica nr 20 z 1966 roku}

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: DonCicio »

booris pisze:
10 gru 2022, 10:27
DonCicio pisze:Jak brzmi imię Ojca i Boga Pana Jezusa, które kazał uświęcać?

... proste pytanie, ale czy stać Cię na prostą odpowiedź?
(Strażnica, nr 15 z 1961 roku, str. 12)" - Strażnica w r. 1950, - (Strażnica nr 20 z 1966 roku}

booris ... nie masz czasami pod ręką Strażnicy z 1938 albo 1897 roku? A może powołasz się na pierwsze wydanie z 1879 roku? Wiesz, że od tego czasu na światło dzienne wypłynęło setki nowych dowodów archeologicznych. Wiesz, że na ich podstawie opublikowano setki nowych opracowań naukowych na ten temat. To, że powołujesz się na stare i nieaktualne dane, świadczy o Twojej ... Waszej bezsilności! Imienia Jehowy nie da się wymazać z obiegu! Nie tacy chojracy próbowali!

Jeżeli się już tak czepiasz wymowy, to przestań używać imienia Jezus i zacznij wreszcie używać poprawnej formy Jehoszua - "Jehowa jest wybawieniem" ... Ok?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: booris »

:-D Jezeli beda potrzebne Straznice z lat o ktorych piszesz,to pewnie je znajde,bo czemu nie.Piszesz o odkryciach,badaniach itp.A co to ma wspolnego z doktryna Twojej denominacji? Jest niestabilna? Piszesz,ze to nieaktualne dane:masz gdzies pod reka Straznice lub inne pismo SJ,ktore te dane deaktualizuje? Jesli tak,to przestane sie na nie powolywac i tym samym pozbede sie bezsilnosci i nabiore sily do wymazywania z obiegu.
Gdybym sie czepial wymowy to uzywal bym poprawnej formy יְהוֹשֻׁעַ‎ i tlumaczy sie ono "Jahwe jest zbawieniem",a nie jak napisales "wybawieniem". :-D

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: DonCicio »

booris pisze:
11 gru 2022, 1:54
Gdybym sie czepial wymowy to uzywal bym poprawnej formy יְהוֹשֻׁעַ‎ i tlumaczy sie ono "Jahwe jest zbawieniem",a nie jak napisales "wybawieniem".

Zatem, Panie czepialski, mów do Jezusa Jahweszua :lol: , co będzie niezgodne z oryginalnym zapisem, gdzie występuje imię Boże w formie Jeho-szua.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: wuka »

A może was pojednam. Wiele osób mówi Dżiiizus. I pytanie zasadnicze: czy Jezus Chrystus, DZoszua, Jehoszua czy jak tam jeszcze wam (miłośnikom LITERY) pasuje, nie wie o kogo chodzi? Czy Bóg-Syn jest tak niekumaty, że wyłapuje tylko Jahweszua? :roll:
Ot, zagwozdka.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: booris »

Alez nie musisz nas pojednywac. :-D W wielu jezykach brzmi to roznie-angielski Dzizas i hiszpanski Hesus.To nasz kolega ma manie epatowania sie boskim imieniem i "napada" na kazdego ktory je napisze inaczej niz tenze kolega.Dlatego tez pokazalem mu,co na ten temat mowia pisma jego wlasnej organizacji.Wydawalo mi sie,ze skoro informacje pochodza od tlumaczy wersji Nowego Swiata,to sa raczej wiarygodne.Ale okazalo sie ze jednak nie,informacje sa przestarzale.Mialem nadzieje,ze kolega pokaze jakas aktualizacje tych przestarzalych danych,ale nie pokazal.I tak sobie mysle-skoro tlumacze sie pomylili w kwestii tak zasadniczej,to jaka jest gwarancja,ze przeklad Nowego Swiata jest ok.Kolega nam co prawda juz nie odpowie(chyba ze jest klamczuszkiem :-D ),ale tez i ja takiej odpowiedzi nie oczekuje.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: nike »

Booris------dokładnie do JEHOSZUA TO JOZUE, JEZUS TO ---JESZUA

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: booris »

nike pisze:
13 gru 2022, 18:22
Booris------dokładnie do JEHOSZUA TO JOZUE, JEZUS TO ---JESZUA
Dziekuje Nike.

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: wuka »

To ja już chyba się pogubiłam.
...czyli kończąc np.modlitwę nie należy mówić "w imię Jezusa", ale - no właśnie (chyba ściągę przyjdzie mi przygotować)- w imię Jozuego, w imię Jehoszuego, w imię ????
Masakra. Jak to ludzie uwielbiają sobie i innym kłody podkładać, byle wyszło na "najmojsze".

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Głoszenie Ewangelii

Post autor: radek »

booris pisze:
15 lis 2022, 21:54
Widze ze debaty "czy mozna zobaczyc Boga" ciag dalszy? To ja pytanie mam:ile wersow w Biblii mowi o tym,ze nie mozna,a ile ze jednak mozna?
Z checia zobaczylbym podzial na Stary i Nowy Testament.
Cześć Booris, kluczowym wersem do zrozumienia możliwści oglądania Boga i pozostania pzy życiu jest ten

Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.
Ewangelia według św. Mateusza 11:27 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/mat.11.27.BW1975
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”