Poligamia raz jeszcze... ;)

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

wit pisze:I to jest najistotniejszy argument. Prawo Boże (Mojżeszowe) nie nakazywało poligamii, ale jedynie dopuszczało taką możliwość. Oznacza to, że ówcześnie, w okresie Starego Przymierza, a nawet wcześniej poligamia była tolerowana, lecz nie preferowana. W obecnych czasach Nowego Przymierza należy postępować według tego, co Bóg zaleca. Istotnie nie ma żadnego zakazu dotyczącego poligamii, ale nie ma również zaleceń na tego typu związki, stąd wniosek, iż obecnie poligamia w oczach Bożych nie jest mile widziana. Jest za to dobrze widziany związek monogamiczny. Inna rzecz jest taka, że mężczyzna faktycznie jest w stanie pokochać tylko jedną kobietę. Inne będą traktowane jako istoty drugorzędne. To taka wrodzona przypadłość. Jeszcze inny aspekt jest psychologiczny, a mianowicie, im więcej mężczyzna będzie miał partnerek, tym więcej będzie trosk, z tego względu, że będzie im poświęcał dużo czasu i energii.
dziekuje Wicie za przemyslana wypowiedz... ;-)

zgadzam sie z tym co napisales.. w 100%..

zone maz ma obowiazek kochac jak wlasne cialo... miloscia taka jak Chrystus kocha swa jedyna oblubienice.. czyli Kosciol....

tak mozna kochac tylko jedna kobiete.. ;-)

ponadto jak tworzyc JEDNO CIALO z mezem.. ktory swe cialo dzieli chocby tylko z dwiema kobietami.. ? ;-)

zreszta sam Bog daje niewymownie piekny przyklad.. powrotu do "cudzoloznego" Izraela...
przebaczajac swej oblubienicy jej liczne grzechy "cudzolostwa" .. gdy ta tylko sie nawroci... ;-) i
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4100
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Z obserwacji wiem, że mężczyzna jest w stanie całkowicie oddać się kilku Kobietom, lecz Kobieta tak na prawdę szczerze nie chce się oddać nawet jednemu, lecz chce Ona oddać się potomstwu. Kiedy Kobieta doznaje tak wiele miłości od mężczyzny, że spełnia się Jej marzenie o potomstwie(na sposób duchowy - wyidealizowany), wtedy udowadnia Ona, że bardziej od męża kocha potomstwo, dlatego Koran zezwala na więcej niż jedną Żonę dla jednego mężczyzny:

4:25 A komu nie starcza majątku na to, aby poślubić kobiety chronione wierzące, to niech poślubia te dziewczęta wierzące, którymi zawładnęły wasze prawice. A Bóg najlepiej zna waszą wiarę! Wy jesteście jedni od drugich. Poślubiajcie je za pozwoleniem ich rodziny i dajcie im wiana, zgodnie z uznanym zwyczajem, jak kobietom chronionym, a nie jak kobietom rozpustnym ani też przyjmującym przyjaciół. A kiedy one już są chronione, to jeśli popełnią jakieś wszeteczeństwo, spadnie na nie połowa tej kary, jaka spada na kobiety chronione. To jest dla tych spośród was, którzy obawiają się grzechu. Ale lepiej jest dla was, abyście byli cierpliwi. A Bóg jest przebaczający, litościwy!
Ostatnio zmieniony 02 lip 2014, 22:45 przez radek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

Wit pisze:że mężczyzna faktycznie jest w stanie pokochać tylko jedną kobietę. Inne będą traktowane jako istoty drugorzędne
Mów za siebie :) To żaden fakt tylko twoje zdanie :-D Nie mogę się z nim zgodzić :-P
Jest wiele szcześliwych związków poligamicznych..
I to jest najistotniejszy argument. Prawo Boże (Mojżeszowe) nie nakazywało poligamii, ale jedynie dopuszczało taką możliwość. Oznacza to, że ówcześnie, w okresie Starego Przymierza, a nawet wcześniej poligamia była tolerowana, lecz nie preferowana. W obecnych czasach Nowego Przymierza należy postępować według tego, co Bóg zaleca. Istotnie nie ma żadnego zakazu dotyczącego poligamii, ale nie ma również zaleceń na tego typu związki, stąd wniosek, iż obecnie poligamia w oczach Bożych nie jest mile widziana
Wszystko fajnie ale z tym wnioskiem to się rozpędziłeś :-D
Jeśli to byłoby coś zlego to napewno by nie "tolerował"..
Jeszcze inny aspekt jest psychologiczny, a mianowicie, im więcej mężczyzna będzie miał partnerek, tym więcej będzie trosk, z tego względu, że będzie im poświęcał dużo czasu i energii.
jak ktoś ma kupe czasu i mamony to wszystko jest możliwe...
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

jfs300 pisze:tabasz chodzi o cytat w piśmie Św w ktorym własnie po ''przysłowiowej imprezie'' z kobietą przespaną się
należało brać Pannę za żonę
Bo jestem ciekaw jednej rzeczy
w sumie Jakub został dobrze wrobiony ale zgadzać sie musiał lecz się bidulka zakochała :)
może to
30 Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście.
A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, 31 rzekła starsza do młodszej: "Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. 32 Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego". 33 Upoiły więc swego ojca winem tej samej nocy; wtedy starsza poszła i położyła się przy ojcu swoim, on zaś nawet nie wiedział ani kiedy się kładła, ani kiedy wstała.
34 Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: "Oto ostatniej nocy ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i śpij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego". 35 Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. 36 I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca.
37 Starsza, urodziwszy potem syna, dała mu imię Moab. Ten był praojcem dzisiejszych Moabitów. 38 Młodsza również urodziła syna i nazwała go Ben-Ammi. Ten zaś stał się praojcem dzisiejszych Ammonitów.


Tylko czy to było/y małżeństwa :roll:

Chyba tak :) dość nietypowe

Obrazek
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Juda po śmieci żony myśląc że spotkał prostytutkę skorzystał z jej usług , nie interesuje mnie fakt że to była jego synowa Tamar i że chciała koniczynie potomka . Interesujące są pobudki Judy :) popełnił on grzech czy nie ? jeżeli tak jak został ukarany przez Boga ? :-D Mamy więc trzy możliwościowi

a) Juda był wolnym człowiekiem i w oczach Boga nie dopuścił się grzechu gdyż nie ma mowy o tym aby spał z cudzą żoną

b) pewne zachowania Bóg tolerował ale tylko do pewnego czasu podobnie jak z poligamią .

c) Ten kto nie ma żony idąc do prostytutki nie grzeszy .

Olusie zaznacz właściwa powiedź :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

wybacz ale zakończyłem te tematy..
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

mariusz120,
wybacz ale zakończyłem te tematy..
Wybaczam ci
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Juda po śmieci żony myśląc że spotkał prostytutkę skorzystał z jej usług , nie interesuje mnie fakt że to była jego synowa Tamar i że chciała koniczynie potomka . Interesujące są pobudki Judy :) popełnił on grzech czy nie ? jeżeli tak jak został ukarany przez Boga ? Mamy więc trzy możliwościowi

a) Juda był wolnym człowiekiem i w oczach Boga nie dopuścił się grzechu gdyż nie ma mowy o tym aby spał z cudzą żoną

b) pewne zachowania Bóg tolerował ale tylko do pewnego czasu podobnie jak z poligamią .

c) Ten kto nie ma żony idąc do prostytutki nie grzeszy .

Olusie zaznacz właściwa powiedź
Dawidzie.. a Ty za ktora opcja jestes.. ;-)

bo np. BLyy.. sugeruje w innym watku..ze jesli jestesmy wolni.. to mozemy "hulajduszyc" do woli.... gdyz nie ma przymusu biblijnego brac za zone tej,, z ktora sie wspolzylo..... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

wit pisze:
ata333 pisze:a Prawo Boze gdziez nakazywalo POLIGAMIE... ? ;-)

jesli sie nie myle... Adam mial jedna zone.. choc zebro na pewno nie jedno... ;-)

tak by the way: dziwne ..ze Bog od razu nie spostrzegl..ze najlepsza partnerka w milosci dla Adama bedzie kobieta Eva. i ze czllowiek samotny to czlowiek nieszczesliwy...

oj miesza ta Biblia .. miesza.. ;-)
I to jest najistotniejszy argument. Prawo Boże (Mojżeszowe) nie nakazywało poligamii, ale jedynie dopuszczało taką możliwość. Oznacza to, że ówcześnie, w okresie Starego Przymierza, a nawet wcześniej poligamia była tolerowana, lecz nie preferowana. W obecnych czasach Nowego Przymierza należy postępować według tego, co Bóg zaleca. Istotnie nie ma żadnego zakazu dotyczącego poligamii, ale nie ma również zaleceń na tego typu związki, stąd wniosek, iż obecnie poligamia w oczach Bożych nie jest mile widziana. Jest za to dobrze widziany związek monogamiczny. Inna rzecz jest taka, że mężczyzna faktycznie jest w stanie pokochać tylko jedną kobietę. Inne będą traktowane jako istoty drugorzędne. To taka wrodzona przypadłość. Jeszcze inny aspekt jest psychologiczny, a mianowicie, im więcej mężczyzna będzie miał partnerek, tym więcej będzie trosk, z tego względu, że będzie im poświęcał dużo czasu i energii.
Dokładnie też tak myślę jak wit i ata33.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Bob
Posty: 1165
Rejestracja: 28 mar 2013, 11:07

Re: Poligamia raz jeszcze... ;)

Post autor: Bob »

ata333 pisze:Mam pytanie do zacieklych zwolennikow Poligamii... ;-)

(...)

wiec zgodnie z logika..
czy panowie wobec tego bierzecie kazda kobiete.. z ktora sie przespaliscie... za zone... ?
Na gruncie logiki Twoje pytanie zawiera supozycję, że tutejsi piewcy poligami nie są prawiczkami. Nie widzę żadnych podstaw dla czynienia takiego założenia ;-)

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Bob pisze:Na gruncie logiki Twoje pytanie zawiera supozycję, że tutejsi piewcy poligami nie są prawiczkami. Nie widzę żadnych podstaw dla czynienia takiego założenia
osobiscie,, nie kierowalam zarzutow do konkretnych panow...
bardziej mi zalezalo na ogolnym uchwyceniu problemu.. ale gdyby nawet to..:

supozycja :


«założenie przyjęte tymczasowo, o którym jeszcze nie wiemy, czy jest prawdą, czy fałszem»...

panowie .. wiec mieli szanse wykazac .. czy moje zalozenie jest prawda.. czy tez nie.... ;-)

mariusz120 pisze:Jeśli to byłoby coś zlego to napewno by nie "tolerował"..
to dlaczego tolerowal rozwody.... ?

czy Jezus i uznal je za dobre.. ?
Ostatnio zmieniony 03 lip 2014, 17:45 przez ata333, łącznie zmieniany 1 raz.
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

Dokładnie też tak myślę jak wit i ata33.
zapomniałem o Wicie! Damn :) Dzieki za przypomnienie juz uzupełniam :-) O widzę że o Manne też trzeba dokooptować :mrgreen: bedem miał jak w raju :)
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

mariusz120 pisze:
Dokładnie też tak myślę jak wit i ata33.
zapomniałem o Wicie! Damn :) Dzieki za przypomnienie juz uzupełniam :-) O widzę że o Manne też trzeba dokooptować :mrgreen: bedem miał jak w raju :)
Co Ty mnie do ignorowanych dodałeś?? :-P :mrgreen:
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

tabaszku .. wszystkich co sie z Toba w sprawie poligamii nie zgadzaja ignorujesz.. ?

to moze zalozysz towarzystwo wzajemnej... :-P
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
mariusz120
Posty: 551
Rejestracja: 26 cze 2014, 1:10
Lokalizacja: inferno

Post autor: mariusz120 »

informacja dla wszystkich:
Wiekszość mojego podpisu(listy) tłumaczy sam podpis.Jednak neiktórzy znaleźli się tam z innych powodów :-/ Nie będe się produkował nadaremnie ;-)
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”