Pewność zbawienia

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Pewność zbawienia

Post autor: Lukian »

Spotkałem parę osób , które w zdecydowany sposób twierdziły ,że są na pewno JUŻ zbawieni.
czy taka postawa jest biblijna?

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Zeby się tylko kiedyś nie rozczarowali.
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Czy sie rozczaruja,czy nie,to juz ich problem.Pytanie dotyczy relacji ludzi z Bogiem,a nie rozczarowan.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

booris pisze:Czy sie rozczaruja,czy nie,to juz ich problem.Pytanie dotyczy relacji ludzi z Bogiem,a nie rozczarowan.
Rozczarowanie to ich problem, zwodzenie innych to nie tylko ich problem.
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Lukian pisze:Spotkałem parę osób , które w zdecydowany sposób twierdziły ,że są na pewno JUŻ zbawieni.
czy taka postawa jest biblijna?

Gdy przyjmujemy Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela ,odwracamy się od światowej drogi życia i wstępujemy na Bożą ,drogę za Chrystusem.

Żyjemy uświęcając się przykazaniami Boga, gdyż bez uświęcenia nikt nie ujrzy Pana.

Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"

Rozważamy PŚ gdyż dopiero zaszczepione w nas słowo Boże ma moc by zbawić nasze dusze.

Jk 1:21 bt2 "Odrzućcie przeto wszystko, co nieczyste, oraz cały bezmiar zła, a przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze."


Zbawienie duszy jest to dłuższy proces według Biblii.
Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Re: Pewność zbawienia

Post autor: wit »

Lukian pisze:Spotkałem parę osób , które w zdecydowany sposób twierdziły ,że są na pewno JUŻ zbawieni.
czy taka postawa jest biblijna?
Odczucia osób, które zapewniają, że są zbawione mogą wydawać się złudne, co jednak nie koniecznie musi zaprzeczać biblijnej doktrynie pewności zbawienia. Dobrze byłoby w tym temacie oddzielić subiektywne odczucia ludzkie od stanowiska biblijnego w kwestii zbawienia i jego pewności. W głównej mierze wszystko sprowadza się do zagadnienia, jak rozumie się pojęcie zbawienia, czy jest proces, czy też wydarzenie, jednorazowy akt. Powiązana z tym zagadnieniem jest kwestia, w którym miejscu umiejscawia się uświęcenie, a mianowicie czy uświęcenie pojmuje się jako środek prowadzący do zbawienia, czy raczej uświęcenie jest owocem zbawienia i rozpoczyna się w chwili dostąpienia zbawienia. Tego rodzaju kwestie i pytania wstępnie wymagałyby odpowiedzi.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Pewność zbawienia

Post autor: Dezerter »

Lukian pisze:Spotkałem parę osób , które w zdecydowany sposób twierdziły ,że są na pewno JUŻ zbawieni.
czy taka postawa jest biblijna?
Ja gdy poczułem pewność zbawienia (po przejściu Seminarium Odnowy w Duchu Św. i Kursu Alfa) zapytałem o to księdza,
czy to normalne, czy tak wolno, czy to prawidłowe?
a on odpowiedział :
" i Chwała Panu - jest to wzorcowe zachowanie"

Od tamtego czasu minął już ponad rok, ani razu nie zwątpiłem w swoje zbawienie
człowiek prawdziwie wierzący i praktykujący nie może mieć wątpliwości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Kolejna rzecz w tutejszym temacie wymaga odpowiedzi, czy uświęcenie i zbawienie jest wysiłkiem i pracą ludzką, czy raczej zbawienie i uświęcenie jest darem i dziełem Bożym.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Dezerter pisze: ani razu nie zwątpiłem w swoje zbawienie
Nawrócenie ze światowej drogi do Boga to dopiero początek drogi i otwarcie drzwi do powrotu. Przed nawróconymi jest uświęcanie się przykazaniami Ojca Niebieskiego ,bo bez uświęconego życia nikt nie zobaczy Pana.


Mt 7:21 "Nie każdy, który mi mówi, Panie, Panie, wnidzie do królestwa niebieskiego: ale który czyni wolą ojca mego, który jest w niebiesiech, ten wnidzie do królestwa niebieskiego."

Ap 21:27 "A nic nieczystego do niego nie wejdzie, ani ten, co czyni ohydne rzeczy i popełnia kłamstwo, lecz tylko zapisani w księdze życia Baranka."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

wit pisze:Kolejna rzecz w tutejszym temacie wymaga odpowiedzi, czy uświęcenie i zbawienie jest wysiłkiem i pracą ludzką, czy raczej zbawienie i uświęcenie jest darem i dziełem Bożym.
pytasz o rzeczy oczywiste - oczywiście, że darem i dziełem Bożym

a Listek chyba nie zauważyłeś tego zdania o praktykowaniu , które jest realizacją przykazań Jezusa jak żyć
Od tamtego czasu minął już ponad rok, ani razu nie zwątpiłem w swoje zbawienie
człowiek prawdziwie wierzący i praktykujący nie może mieć wątpliwości
ale cieszę się, że wiesz, że mamy żyć przykazaniem miłości a nie ...
stroić się we frędzelki, jeść gorzkie zioła, czy dąć w róg
takie rytuały nie pomagają ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Dezerter pisze:pytasz o rzeczy oczywiste - oczywiście, że darem i dziełem Bożym
Można by dalej iść tym tropem i zapytać czy ktokolwiek jest w stanie pomieszać Bogu szyki i zniweczyć Jego dzieło zbawienia?
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

wit pisze:
Dezerter pisze:pytasz o rzeczy oczywiste - oczywiście, że darem i dziełem Bożym
Można by dalej iść tym tropem i zapytać czy ktokolwiek jest w stanie pomieszać Bogu szyki i zniweczyć Jego dzieło zbawienia?
Rodzice dali ci dar życia i wychowali cię - pytanie czy możesz to spieprzyć i stać się narkomanem, który przedawkuje?
ja wierzę w naszą wolną wolę - a ty?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Dezerter pisze:Rodzice dali ci dar życia i wychowali cię - pytanie czy możesz to spieprzyć i stać się narkomanem, który przedawkuje?
ja wierzę w naszą wolną wolę - a ty?
Jednak wcześniej już było ustalone, że zbawienie to nie tylko dar, ale również dzieło. Rozumiem, że dar można zaprzepaścić i odrzucić, ale wątpię czy Boże dzieło można zniszczyć; por. List do Efezjan 1:11. Nie wierzę również w duchowe samobójstwo. Nie sposób sobie dostąpić zbawienia, a potem z niego zrezygnować. Uznaję śmierć duchową, która miała być udziałem odstępców od wiary, ale ci, którzy jej ulegli mimo poznania Boga faktycznie nigdy zbawienia nie doświadczyli. Innymi słowy, zbawienie albo jest pełne, albo go nie ma.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

wit pisze:
Dezerter pisze:Rodzice dali ci dar życia i wychowali cię - pytanie czy możesz to spieprzyć i stać się narkomanem, który przedawkuje?
ja wierzę w naszą wolną wolę - a ty?
Jednak wcześniej już było ustalone, że zbawienie to nie tylko dar, ale również dzieło. Rozumiem, że dar można zaprzepaścić i odrzucić, ale wątpię czy Boże dzieło można zniszczyć; por. List do Efezjan 1:11. Nie wierzę również w duchowe samobójstwo. Nie sposób sobie dostąpić zbawienia, a potem z niego zrezygnować. Uznaję śmierć duchową, która miała być udziałem odstępców od wiary, ale ci, którzy jej ulegli mimo poznania Boga faktycznie nigdy zbawienia nie doświadczyli. Innymi słowy, zbawienie albo jest pełne, albo go nie ma.
Powiem ci szczerze Wit, że ten temat mam niejasny - dyskutowałem sporo z protestantami, którzy twierdzą,że jak raz zostałeś wybrany do zbawienia to jest ono nieutracalne i nioby to ma sens, ale życie pokazuje co innego . Ja i zapewne ty znasz dobrych i bogobojnych chrześcijan, którzy byli pewni zbawienia , ale z różnych powodów utracili wiarę i oddalili się od Boga.
Wiem, że zawsze można powiedzieć - więc nie mieli prawdziwego zbawienia -, ale czy taki tekst jest uczciwy intelektualnie? i do przyjęcia w szczerości serca, gdy odrzuci się ideologię z góry przyjętą?
Ja ma ciągle wątpliwości i nie odważył bym się powiedzieć, że na pewno zostanę zbawiony - mimo, że teraz mam pewność zbawienia :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”