Komentarze żydowskie do Tory / Starego Testamentu

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lew_myszkin
Posty: 38
Rejestracja: 09 lis 2011, 22:27

Komentarze żydowskie do Tory / Starego Testamentu

Post autor: lew_myszkin »

Witam!

Czy po polsku wyszły jakieś komentarze żydowskie do Tory lub szerzej do Starego Testamentu.
Interesuje mnie zwłaszcza, to jak kiedyś Żydzi (jeszcze przed Jezusem) interpretowali Biblię Hebrajską ale także współczesne (dobre) komentarze.

Talmud jest takim 'luźnym' komentarzem, ale mnie interesuje takie opracowanie, gdzie są komentarze Żydowskie do każdego każdego rozdziału danej księgi.

Ostatnio znalazłem tylko "54 komentarze do Tory" - K. Gebert.
Autora jest w Polsce dość znany - komentuje czasami wydarzenia /konflikty na świecie.
Myślę, że tę pozycję warto przeczytać, ale mnie interesuje takie bardziej szczegółowe/obszerne komentarze.
"Jak z ducha rodzi się ciało to jest cud, a jak z ciała - duch to cud nad cudy."

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4095
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Komentarze żydowskie do Tory / Starego Testamentu

Post autor: radek »

Z Judaistycznych pozycji, poza Pięcioksięgiem przeczytałem tylko "613 Przykazań Judaizmu" w opracowaniu E. Gordon. Ładne i z interlinią ale bardzo trudne. A komentarze do Tory są w księgarni internetowej w której kupiłem wyżej wspomnianą książkę

https://austeria.pl/produkt/komentarze- ... rtodoksji/

Może też kupię
Obrazek

Awatar użytkownika
lew_myszkin
Posty: 38
Rejestracja: 09 lis 2011, 22:27

Re: Komentarze żydowskie do Tory / Starego Testamentu

Post autor: lew_myszkin »

radek pisze:
29 paź 2020, 19:20
A komentarze do Tory są w księgarni internetowej w której kupiłem wyżej wspomnianą książkę
Dziękuje Ci Radek za propozycje współczesnych komentarzy - Interesująca! O takie coś mi chodziło, choć oczywiście nie wiem jaka jest jakość tych komentarzy - jak przeczytam to się dowiem, bo to oczywiście mocno subiektywne.
"Jak z ducha rodzi się ciało to jest cud, a jak z ciała - duch to cud nad cudy."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”