Święta tajemnica

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tessa

Święta tajemnica

Post autor: tessa »

Czy istnieje coś takiego jak święta tajemnica ? Co stanowi tą tajemnicę i czy Bog ją komuś objawił?

Zainspirował mnie werset

Efezjan 3:5
Za innych pokoleń tajemnica ta nie była oznajmiona synom ludzkim, tak jak została teraz przez ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom
"
Liczę na ciekawą dyskusję .

Elijahu

Post autor: Elijahu »

ta'aluma- tajemnica,sekret-może być nie wyjawiona;

sod-tajemnica ukryta,ale może być wyjawiona przez głębsze poszukiwanie np. w świetych zwojach;

Ha-Szem jest wielką tajemnicą i zapewne miewa tajemnice,którymi się dzieli i takimi,których nigdy nie ujawni.

Szalom.

tessa

Post autor: tessa »

Elijahu pisze:ta'aluma- tajemnica,sekret-może być nie wyjawiona;

sod-tajemnica ukryta,ale może być wyjawiona przez głębsze poszukiwanie np. w świetych zwojach;

Ha-Szem jest wielką tajemnicą i zapewne miewa tajemnice,którymi się dzieli i takimi,których nigdy nie ujawni.

Szalom.
Efezjan 3:5
Za innych pokoleń tajemnica ta nie była oznajmiona synom ludzkim, tak jak została teraz przez ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom

Tutaj czytamy o tajemnicy wyjawionej jego świętym apostołom i prorokom.Zatem nie jest ona zakryta dla nich.Może być zamknięta dla innych ludzi ,ale oni ,święci Najwyższego ją dobrze znają .
Kim są ci święci Najwyższego? Do jakiej społeczności religijnej oni należą?


"

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

tessa pisze:Tutaj czytamy o tajemnicy wyjawionej jego świętym apostołom i prorokom.Zatem nie jest ona zakryta dla nich.Może być zamknięta dla innych ludzi ,ale oni ,święci Najwyższego ją dobrze znają .
Kim są ci święci Najwyższego? Do jakiej społeczności religijnej oni należą?
Ja rozumiem,że tajemnicą, która zakryta była całe wieki, czyli nikt o niej nic nie wiedział aż do czasów apostolskich jest Chrystus----to zn. Jezus wraz ze swoją Oblubienicą klasa Oblubienicy wybierana była przez cały Wiek Ewangelii ze wszystkich społeczności religijnych.

tessa

Post autor: tessa »

Ja rozumiem,że tajemnicą, która zakryta była całe wieki, czyli nikt o niej nic nie wiedział aż do czasów apostolskich jest Chrystus----to zn. Jezus wraz ze swoją Oblubienicą klasa Oblubienicy wybierana była przez cały Wiek Ewangelii ze wszystkich społeczności religijnych.
...............................

Tajemnica ta dotyczyła spełnienia pierwszego proroctwa wypowiedzianego w ogrodzie Eden przez Jehowę Boga.Nikt do I wieku nie wiedział jak się to urzeczywistni.

Rodzaju 3:15

I ja wprowadzę nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę i między twoje potomstwo a jej potomstwo. On rozgniecie ci głowę, a ty rozgnieciesz mu piętę”.

Obiecanym potomstwem okazał się Jezus i grono 144000 pomazańców Bożych.
Inaczej Oblubienica.

Oni to właśnie stanowią rząd Boży ,rząd Królestwa Bożego które przywróci rajskie warunki na ziemi.O przyjście tego Królestwa na ziemię modlą się wszyscy chrześcijanie słowami:"Przyjdż Królestwo Twoje ,bądż wola Twoja jak w niebie tak i na ziemi".
Ta dobra nowina głoszona jest na całym świecie.Mateusza 24:14 ....przez kogo?

Biblia wyraźnie naucza, że na ziemi nastanie raj. Na przykład prorok Izajasz tak opisał przyszłość ziemi i jej mieszkańców:
„Pobudują domy i będą w nich mieszkać; zasadzą winnice i będą spożywać ich owoce. Nie będą budować, aby ktoś inny mieszkał; nie będą sadzić, aby ktoś inny jadł. Bo dni mego ludu będą jak dni drzewa; i moi wybrani będą w pełni korzystać z dzieła swoich rąk” (Izajasza 65:21, 22).
Żydzi, którym Bóg dał te obietnice, byli przekonani, że ich kraj — a nawet cały glob ziemski — zostanie pewnego dnia przekształcony w raj dla wieczystego dobra ludzkości
Od zarania dziejów zamierzenie Boże wobec ludzi bezpośrednio wiązało się z ziemią. „Co się tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy, lecz ziemię dał synom ludzkim” (Psalm 115:16). Tak więc w swym pierwotnym zamierzeniu Bóg przeznaczył dla człowieka ziemię, a nie niebo. Polecił pierwszym ludziom, aby rozprzestrzenili ogród Eden na całą planetę (Rodzaju 1:28). Nie było to tymczasowe postanowienie. Jehowa zapewnia w swym Słowie, że ziemia będzie istnieć na zawsze: „Pokolenie odchodzi i pokolenie przychodzi, lecz ziemia stoi aż po czas niezmierzony” (Kaznodziei 1:4; 1 Kronik 16:30; Izajasza 45:18).

Bóg nigdy nie rzuca słów na wiatr. Jako Istota Najwyższa, gwarantuje ich spełnienie. Posługując się przykładem obiegu wody w przyrodzie, Jehowa wyjaśnia, że Jego obietnice są niezawodne: „Jak ulewny deszcz oraz śnieg spada z niebios i tam nie wraca, dopóki nie nasyci ziemi i nie sprawi, że ona rodzi i porasta (...) tak też będzie z moim słowem, które wychodzi z moich ust. Nie wróci do mnie bezowocne, lecz uczyni to, w czym mam upodobanie, i pomyślnie spełni to, z czym je posłałem” (Izajasza 55:10, 11). A zatem obietnice, które składa Bóg, muszą się urzeczywistnić; może minąć jakiś czas, ale ich spełnienie jest pewne. „Wrócą” do Niego, gdy ziści się wszystko, co wyrzekł.

Kiedy z myślą o ludziach Jehowa powoływał do istnienia naszą planetę, niewątpliwie ‛miał w tym upodobanie’. Na koniec szóstego dnia stwarzania oświadczył, że wszystko było „bardzo dobre” (Rodzaju 1:31). Jego zamierzenie przeobrażenia całej ziemi w nieprzemijający raj jeszcze się nie urzeczywistniło. Ale obietnice Boga ‛nie wrócą do niego bezowocne’. Wszystkie zapowiedzi dotyczące wiecznego i doskonałego życia na ziemi w pokoju i bez poczucia zagrożenia na pewno się spełnią (Psalm 135:6; Izajasza 46:10).

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

czy ja powiedziałam inaczej?

tessa

Post autor: tessa »

nike pisze:czy ja powiedziałam inaczej?
Napisałaś ,że tak powiem bardzo mało :-) Ale sens jest podobny,Bóg urzeczywistni swe zamierzenie utworzenia raju na ziemi poprzez swoje królestwo składające się z Mesjańskiego króla Jezusa i 144000 "wykupionych z ziemi".

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Acha czyli jak napisze dużo chociaż bez sensu jest dobrze, a jak mał :lol: o ale z sensem jest za mało, świetne. :lol:

tessa

Post autor: tessa »

nike pisze:Acha czyli jak napisze dużo chociaż bez sensu jest dobrze, a jak mał :lol: o ale z sensem jest za mało, świetne. :lol:
Dobrze wiesz o co mi chodzi.Jedno słowo wcale nie wyjaśnia tematu.Ktoś je czytając wcale nie zrozumie o co ci chodzi.

A tak nawiasem mówiąc nie jestem zwolennikiem długich postów ale choć krótkie wyjaśnienie tematu jest konieczne.Nie należy przeginać w obie strony.

Nataniel
Posty: 18
Rejestracja: 16 lut 2008, 23:18
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: Nataniel »

Jeśli chodzi o zagadkę Swiętej tajemnicy została ona stopniowo wyjawiana sługom Boga najwyższego po przez więtych i proroków od proroctwa z Genesis 3:15 po Objawienie- BóG-
stopniowo wyjawiał zamiar powzięty względem rodzaju ludzkiego -samo objawienie -odkrycie zasłony tajemnicy-porównaj przymierza Abrahamowe potomstwo liczne jak gwiazdy ,co ciekawe przymierze to zostało ponownie potwierdzone gdy Mszicha, Szillo czyli ten do którego to należy= grono 144.000 współbraci ,kapłanów ,sędziów,podczas PESACH ustanowił nowe przymierze - ustanowionych dla dobra MOJEGO LUDU- zostano co ciekawe (pojęcie Jerozolimy zstępującej - Przyjdż królestwo twoje ,a nie porwani,usynowieni jak nauczał pastor Russell )-być może sie mylę
Od Pierwszego Adama po Adama życiodajnego ,być może odnowa czystego wielbienia- JHWH -
Odbudowa przybytku -Jerozolima zstępująca jako oblubienica dla swego małożonka ........
" Poznacie Prawdę a prawda was wyzwoli "
- Kim jestem?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Kim są ci święci Najwyższego? Do jakiej społeczności religijnej oni należą?
Ap 6:9-11 BT „A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli.(10) I głosem donośnym tak zawołały: Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?(11) I dano każdemu z nich białą szatę, i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli, aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici.”

tessa

Post autor: tessa »

Anowi pisze:
Kim są ci święci Najwyższego? Do jakiej społeczności religijnej oni należą?
Ap 6:9-11 BT „A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli.(10) I głosem donośnym tak zawołały: Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?(11) I dano każdemu z nich białą szatę, i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli, aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici.”
Jaka społeczność podająca się za chrześcijan jest powszechnie nienawidzona i zwalczana?

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Święta tajemnica

Post autor: EMET »

tessa pisze:Czy istnieje coś takiego jak święta tajemnica ? Co stanowi tą tajemnicę i czy Bog ją komuś objawił?

Zainspirował mnie werset

Efezjan 3:5
Za innych pokoleń tajemnica ta nie była oznajmiona synom ludzkim, tak jak została teraz przez ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom
"
Liczę na ciekawą dyskusję .

EMET:
Sama interesująca Ciebie fraza występuje np. w do Kolossan 1:26 w oddaniu NŚ.
Użyto tutaj terminu < mysterion > [takiż rdzenny].
Leksykalnie -- ze względu na to, iż to sam Bóg może ową objawić i odsłonić poprzez Swego ducha [inni: Ducha] -- stosowniejsze jest oddanie per "święta tajemnica", nie zaś tylko per "tajemnica". Oczywiście, że nie każda "tajemnica" jest 'świętą tajemnicą'.


Stephanos, ps. EMET

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

tessa pisze:
Anowi pisze:
Kim są ci święci Najwyższego? Do jakiej społeczności religijnej oni należą?
Ap 6:9-11 BT &#8222;A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli.(10) I głosem donośnym tak zawołały: Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?(11) I dano każdemu z nich białą szatę, i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli, aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici.&#8221;
Jaka społeczność podająca się za chrześcijan jest powszechnie nienawidzona i zwalczana?
Jaka społeczność podająca się za chrześcijan przejawia do innych chrześcijan nienawiść pisząc ciągle o nich że są pod inspiracją szatana ? ;-)
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

tessa

Post autor: tessa »

Jaka społeczność podająca się za chrześcijan przejawia do innych chrześcijan nienawiść pisząc ciągle o nich że są pod inspiracją szatana ? ;-)
Czy jest to nienawiść?

Na przykład apostoł Jan napisał takie słowa:

1J 5:19 NS "Wiemy, że pochodzimy od Boga, lecz cały świat podlega mocy niegodziwca."

Czy Jan pisał te słowa jednocześnie nienawidząc innych ludzi?

Czy też troszczył się o nich głosząc im prawdę o Bogu?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”