Nowe Przymierze – jak to działa?

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzysiekniepieklo
Posty: 257
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Nowe Przymierze – jak to działa?

Post autor: krzysiekniepieklo »

Dla ucznia Jezusa jest to podstawowe zagadnienie.
Myślę, że w chrześcijaństwie dzisiejszym nikt tego dostatecznie jasno nie wyjaśnił. Pewnie pierwsi chrześcijanie, znający dobrze Stare Przymierze, poprawnie to rozumieli.
Kpł 17
10 Jeżeli kto z domu Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się między nimi, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę oblicze moje przeciwko temu człowiekowi spożywającemu krew i wyłączę go spośród jego ludu. 11 Bo życie ciała jest we krwi3, a Ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu, aby dokonywała przebłagania za wasze życie, ponieważ krew jest przebłaganiem za życie. 12 Dlatego dałem nakaz Izraelitom: Nikt z was nie będzie spożywał krwi. Także i przybysz, który się osiedlił wśród was nie będzie spożywał krwi. 13 Jeżeli kto z Izraelitów albo z przybyszów, którzy się osiedlili między wami, upoluje zwierzynę jadalną, zwierzę lub ptaka, wypuści jego krew i przykryje ją ziemią. 14 Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego - dlatego dałem nakaz synom Izraela: nie będziecie spożywać krwi żadnego ciała, bo życie wszelkiego ciała jest w jego krwi. Ktokolwiek by ją spożywał, zostanie wyłączony.

Po to był ten zakaz tak mocno sformułowany żeby można było dobrze zrozumieć zasady Nowego Przymierza.
Jak Jezus mówił do Żydów o spożywaniu Jego Ciała i Krwi, to wywołało to wielkie oburzenie, tak że wielu uznało, że Jezus oszalał. Wszyscy odeszli poza dwunastoma. To właśnie z nimi Jezus zawarł Nowe Przymierze podczas ostatniej wieczerzy.
Skoro życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, to Życie Ciała Jezusa też jest w Jego Krwi. Jak wiadomo, to baranek paschalny podczas uboju był rytualnie pozbawiany krwi, a Jezus przyrównał się do baranka paschalnego. Należy więc sądzić, że Ciało Chrystusa podczas ofiarowania też zostało pozbawione Jego Krwi. Więc jeśli Jezus daje nam swoje Ciało do spożycia, a później daje nam do picia swoją Krew, to Jego Ciało ożywa w nas. W ten sposób Jezus udziela nam ze swojego Życia. Tyle, że nie daje nam swojego ludzkiego ciała i ludzkiej krwi do spożycia, no bo ludzkie życie w sobie mamy ale swoje Boskie Ciało i Boską Krew. W ten sposób udziela nam ze swojego Boskiego Życia. Poprzez Jego Krew stajemy się braćmi w Chrystusie i synami Boga. To dlatego Jezus mówił:
J 6
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.


Mieć w sobie Życie, to mieć w sobie Bożego Ducha, który duszę ożywia. Ten Duch prowadzi człowieka za rękę i pozwala odróżnić Prawdę od kłamstwa. Jezus obiecał swoim uczniom, że da każdemu swojego Ducha. Dzieje się to właśnie poprzez rytuał ostatniej wieczerzy. Ja wiem, że w KRK uczą, że spożywamy Żywego Boga. Że w Hostii jest i Ciało i Krew. Według mnie to nie jest Prawda. Jezus wyraźnie oddzielił swoje Ciało od swojej Krwi, dając uczniom w dwóch oddzielnych aktach. Zresztą u Jana jest tak:
J 6
55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.

Jak wiadomo, to w chlebie nie ma prawdziwego napoju, a w winie nie ma prawdziwego pokarmu. Więc Komunia powinna być realizowana dokładnie tak, jak to przedstawił Jezus podczas ostatniej wieczerzy.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Nowe Przymierze – jak to działa?

Post autor: wuka »

Bardzo ciekawie piszesz i obrazowo.

krzysiekniepieklo
Posty: 257
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Re: Nowe Przymierze – jak to działa?

Post autor: krzysiekniepieklo »

wuka pisze:
24 lut 2024, 14:02
Bardzo ciekawie piszesz i obrazowo.
Mam nadzieję, że to pozwoli Ci lepiej zrozumieć ostatnią wieczerzę, chociaż będę chciał jeszcze do niej wrócić w ewangelii Jana.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”