Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzysiekniepieklo
Posty: 261
Rejestracja: 22 lut 2024, 0:13

Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Post autor: krzysiekniepieklo »

O przeistoczeniu w Piśmie nic nie ma. Według mojego przekonania przeistoczenie nie następuje. Spróbuję podać argumenty, dlaczego tak uważam. Nie wiem, jak w innych Kościołach uczą ale u katolików jest tak, że po konsekracji przez kapłana, jest w tym kawałku Chleba Żywy Bóg. Jezus podczas ostatniej wieczerzy ustanowił Komunię w dwóch oddzielnych aktach. Najpierw podał im Chleb mówiąc – to jest Ciało moje, a następnie podał im kielich mówiąc – To jest moja Krew Przymierza. Należy sądzić, że oba te akty są niezbędne żeby otrzymać Życie (czyli Bożego Ducha, który ożywia duszę). Jak wiadomo, to baranek paschalny był podczas uboju rytualnie pozbawiany krwi. ( no bo Żydom krwi spożywać nie było wolno, a Jezus przyrównał się do baranka paschalnego). Na tej podstawie musimy założyć, że w Ciele Chrystusa nie ma krwi. Krew Chrystusa spożywamy dopiero w drugim akcie i wtedy Ciało Jezusa ożywa w nas, no bo życie ciała jest w jego krwi (Kpł 17). Jest jeszcze druga sprawa:
J 6
32 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. 33 Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu».


A więc to nie człowiek daje ten Chleb ale Bóg. Człowiek tylko posługuje. Dlaczego miał by dawać takim, którzy nie wierzą? No bo jak konsekrowany, to każdy by otrzymywał.
Następna sprawa:
Wj 16
Wtedy powiedział do nich Mojżesz: «To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm. 16 To zaś nakazał wam Pan: Każdy z was zbierze dla siebie według swej potrzeby, omer na głowę. Każdy z was przyniesie według liczby osób, które należą do jego namiotu». 17 Izraelici uczynili tak i zebrali jedni dużo, drudzy mało. 18 Gdy mierzyli swój zbiór omerem, to ten, który zebrał wiele, nie miał nic zbywającego, kto zaś za mało zebrał, nie miał żadnego braku - każdy zebrał według swych potrzeb.
19 Następnie Mojżesz powiedział do nich: «Niechaj nikt nie pozostawia nic z tego do następnego rana». 20 Niektórzy nie posłuchali Mojżesza i pozostawili trochę na następne rano. Jednak tworzyły się robaki i nastąpiło gnicie. I rozgniewał się na nich Mojżesz.


Skoro Jezus swoje Ciało i Krew przyrównał do manny, to te niezwykłe właściwości manny obrazują Ciało i Krew Jezusa. To jest pokarm na teraz i nie da się tego pokarmu przechowywać, bo traci swoje właściwości pokarmu. Więc jeśli spożywamy Chleb, to Bóg daje nam równocześnie Ciało Jezusa do spożycia, a pijąc Wino, Bóg daje nam równocześnie do picia Krew Jezusa. No i nie jest to Jego ludzkie ciało i ludzka krew, bo ludzkie życie już w sobie mamy, ale Jego Boskie Ciało i Jego Boska Krew, bo w ten sposób Bóg udziela nam ze swojego Boskiego Życia. Mamy w ten sposób Bożego Ducha w sobie, który Ożywia naszą duszę.
A co by miało świadczyć o tym, że w tym kawałku Chleba jest Żywy Bóg

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Post autor: BoaDusiciel »

Idzie chłopocek z Podkarpacia do seminarium.
Jak idzie, to nic nie umi, nawet se jajecznicy zrobić na śniadanie nie umi.
Ale jak kończy seminarium, to jajecznicy nadal nie umi zrobić (a może jeszcze bardziej :mrgreen: ), ale za to umi przemieniać chleb w ciało, a wino w krew.
I to właśnie jest cud eucharystyczny :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Post autor: Queza »

BoaDusiciel pisze:
27 lut 2024, 9:30
Idzie chłopocek z Podkarpacia do seminarium.
Wczoraj się dowiedziałam, że w Czarnej, na podkarpaciu są nabożeństwa do św. Rity, gdzie są róże, płatkami których leczą się ludzie, przykładają je do chorych miejsc a nawet jedzą.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Post autor: BoaDusiciel »

Skoro Duda naciera się potem jakiejś wariatki (i publicznie o tym mówi), to nie widzę nic dziwnego w jedzeniu płatków róży :mrgreen:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6316
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Przeistoczenie – prawda, czy mit?

Post autor: Queza »

A ja się przekonuję tym faktem, że drzewo życia naprawdę istnieje.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”