Czy Jehowa jest wieloosobowy?

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JanekK

Czy Jehowa jest wieloosobowy?

Post autor: JanekK »

Witam, jestem tutaj nowy.
Mam do was prośbę. Jak rozumiecie fragment Rodzaju 16:13?

Rdz 16:13 Bg „I nazwała imię Pana, który mówił do niej: Tyś Bóg widzący mię; rzekła bowiem: Izalim tu nie widziała tyłu widzącego mię?”
Rdz 16:13 Br „Wtedy [Hagar] tak odezwała się do Jahwe: Bóg [jest] wszystkowidzący, to znaczy: Bóg, który wejrzał we mnie. Po czym dodała: Czyż nie patrzyłam tu na Tego, który wejrzał na mnie?”
Rdz 16:13 BT „Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej Tyś Bóg widzialny, bo mówiła: Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa.”
Rdz 16:13 Bw „I nazwała Pana, który mówił do niej: Tyś Bóg, który mnie widzi, bo mówiła: Wszak oglądałam tutaj tego, który mnie widzi!”
Rdz 16:13 NS „Wówczas Jehowę, który do niej mówił, zaczęła nazywać imieniem: "Tyś jest Bogiem widzenia", gdyż powiedziała: "Czyż tutaj nie patrzyłam na tego, który mnie widzi?"”

Ten Jehowa wcześniej został nazwany "Aniołem Jehowy" (Rodzaju 16:7). Czy to oznacza, że w Jehowie jest więcej osób niż jedna?

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Re: Czy Jehowa jest wieloosobowy?

Post autor: Dymensja »

JanekK pisze:Witam, jestem tutaj nowy.
Mam do was prośbę. Jak rozumiecie fragment Rodzaju 16:13?

Rdz 16:13 Bg „I nazwała imię Pana, który mówił do niej: Tyś Bóg widzący mię; rzekła bowiem: Izalim tu nie widziała tyłu widzącego mię?”
Rdz 16:13 Br „Wtedy [Hagar] tak odezwała się do Jahwe: Bóg [jest] wszystkowidzący, to znaczy: Bóg, który wejrzał we mnie. Po czym dodała: Czyż nie patrzyłam tu na Tego, który wejrzał na mnie?”
Rdz 16:13 BT „Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej Tyś Bóg widzialny, bo mówiła: Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa.”
Rdz 16:13 Bw „I nazwała Pana, który mówił do niej: Tyś Bóg, który mnie widzi, bo mówiła: Wszak oglądałam tutaj tego, który mnie widzi!”
Rdz 16:13 NS „Wówczas Jehowę, który do niej mówił, zaczęła nazywać imieniem: "Tyś jest Bogiem widzenia", gdyż powiedziała: "Czyż tutaj nie patrzyłam na tego, który mnie widzi?"”

Ten Jehowa wcześniej został nazwany "Aniołem Jehowy" (Rodzaju 16:7). Czy to oznacza, że w Jehowie jest więcej osób niż jedna?
Bóg to jedna osoba , Bóg jest duchem a ci którzy oddaja mu cześć powinni oddawać w duchu i prawdzie, w tym samym Duchu.
Bóg się różnie manifestuje, objawia, ale to ciągle ten sam Bóg,
Wiesz może niech odpowie ktoś inny bo jestem bez gramatyczny i nie douczony.

Shalom

JanekK

Post autor: JanekK »

No właśnie chodzi mi o tożsamość tego "Anioła Jehowy", którego Biblia nazwała Jehową...też myślałem nad manifestacją. Bóg objawia się za pomocą jakiegoś awatara, tylko czy aby Biblia nie rozróżnia jednak osoby Anioła Jehowy od Tego, który go posłał? wciąż proszę o pomoc.

Bilberry
Posty: 396
Rejestracja: 10 cze 2008, 13:25

Post autor: Bilberry »

polega to na tym, że Bóg posyła swojego anioła, ten przekazuje słowa Boga, więc człowiek rozmawiający z aniołem czuje się tak jakby rozmawiał z samym Bogiem

nie wiem, czy polega to na zasadzie ambasadora, król wyjaśnia swojemu ambasadorowi swoje stanowisko we wszystkich możliwych sprawach, ambasador na miejscu podjemuje decyzje na podstawie tego, co uszyszał od króla
czy na zasadzie telefonu, gdzie niejako anioł dosłownie przekazuje słowa Boga

nie jest to ważne, ważne jest to, że to anioł Boży i że to co on mówi chce Bóg

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Każdy Król miał swoje narzędzie mówcze, rzecznika, i wysyłał go wszędzie tam gdzie był potrzebny. Tak samo Bóg jako najwyższy Król, też miał swojego rzecznika może to był Logos..

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

nike pisze:Każdy Król miał swoje narzędzie mówcze, rzecznika, i wysyłał go wszędzie tam gdzie był potrzebny. Tak samo Bóg jako najwyższy Król, też miał swojego rzecznika może to był Logos..

A twoje słowo to oddzielna osoba w tobie czy nie ?

Pozdrawiam serdecznie

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Dymensja pisze:A twoje słowo to oddzielna osoba w tobie czy nie ?
Jak na razie to ja nie jestem Bogiem, nawet prorokiem nie jestem, :-)

JanekK

Post autor: JanekK »

Słowo pochodzi od mówcy, powstało w nim, jest z nim związane treściowo i formalnie. Lecz po wypowiedzeniu nie jest już związane z nim substancjalnie.
A tak w ogóle, to skąd to pytanie w tym wątku?

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

nike pisze:
Dymensja pisze:A twoje słowo to oddzielna osoba w tobie czy nie ?
Jak na razie to ja nie jestem Bogiem, nawet prorokiem nie jestem, :-)

Nie chodzi że masz być bogiem,

Czyli nie mówisz wogóle ? o to mi chodzi że wypowiadasz słowo choćby ''nike''

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Ja wierzę,że Bóg Jehowa, jest i był bez początku, natomiast Logos [nie jeszcze Jezus, chociaż jest to ta sama osoba] miał początek.Tutaj chyba już są teksty podane, które mówią wyraźnie,że Logos jest pierwszym stworzeniem Boga Jehowy.
Rozumiem to w ten sposób, Bóg wypowiadając słowo--gr. Logos najpierw w swoim umyśle je stworzył, a potem wypowiedział. Potem już Biblia podaje,że przez logosa był stwarzany wszechświat, aniołowie i wszystko co nas otacza. Oczywiście,że najwyższy architekt służył pomocą i konsultował się z Logosem,myślę ,że już kiedy aniołowie zostali stworzeni to też pomagali w stwarzaniu ziemi itd.

JanekK

Post autor: JanekK »

Czyli rozdzielasz "stworzenie Logosu w umyśle Jehowy" od "wypowiedzenia Go"...Tak chyba podobnie myśleli ojcowie Kościoła. Tylko pytanie: czy Logos mógł być stworzony w umyśle Boga czy poprostu pochodził z Jego myśli-niedookreślając relacji pochodzenia między Ojcem a Synem-z zachowaniem tego tylko, że Syn jest drugi po Ojcu jako pochodzący od Niego. Czym byłoby "wypowiedzenie Słowa"? Wyodrębnieniem się istoty Syna z istoty Ojca?

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Widzę to podobnie jak Ty
Jeszuia powiedział kobiecie z Samarii Bóg to Duch.
Biblia mówi że my wszyscy jesteśmy w Nim stworzeni.
Pisze też że boga nikt nigdy nie widział i widzieć nie może-dlaczego?
Bo jesteśmy w Nim.
On jest Duchem wszech ogarniającym,
Niebiosa i niebiosa niebios nie mogą Go ogarnąć.
Bóg stworzył człowieka i postanowił mu się objawić w swoich cechach -atrybutach np chciał być i został zbawicielem .
By to uczynić stwarzał miejsca spotkania.
To tak jak ja gdybym chciał pokazać się bakterii w moim żołądku musiałbym stworzyć taką swoją manifestacje -obraz ,który bakteria by zobaczyła to tak jak globus nie jest światem ale pokazuje jak świat wygląda.
Bóg stwarzał sam swoje obrazy ludziom zabronił to czynić/jednak robią cała ta nauka o trójcy to próba stworzenia przez człowieka lepszego niż w Biblii obrazu Boga-bardziej zrozumiałego na gruncie filozofii greckiej/
Ale obrazy Boga miejsca jego manifestacji są znane
Jezus jest Obrazem Boga przedwiecznego,pierworodnym wszelkiego stworzenia bo w nim zamieszkała cieleśnie cała pełnia Boskości.
W ST Bóg poslugiwał się Aniołem IHWH,którego wiele osób widziało czy był całym Bogiem/przecież Boga widzieć nie można za duży/.
Nie rozumiem co to za pojecie logos w bycie oddzielonym od Boga dla mnie to c zysta filozofia.
Jeżeli ja mówię to to co mówię jest mną a nie oddzielna osobą.
Jeżeli Bóg jest wszędzie i wszystko ogarnia to jak go podzielić?
To go nazywają osobami to funkcje -atrybuty.które są w Bogu i on swe dzieła tak wykonuje.
Bóg jest ojcem ludzi .na ziemi objawił się w synu -Jezusie Chrystusie.
Duch Sw to prawdziwa natura Boga/Duch Prawdy -Swięty Izraelski Bóg Zywy/,który jest wśród nas i wskazuje na drogę zbawienia Jezusa Chrystusa.
Co do mnie istnieje tylko Jeden Bóg i jeden pośrednik -człowiek Jezus Chrystus/Jesus Only/
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Annie Donovan
Posty: 131
Rejestracja: 08 lis 2007, 12:49
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Annie Donovan »

Boga widziało Rysiu kilka osób, jeden nawet się z Nim bił.

Pozdrawiam.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

To mamy problem bo w Biblii jest napisane
Boga nikt nigdy nie widział i widzieć nie może.
Bóg to Duch tak mówił sam Jezus .Czy można zobaczyć Ducha ?
Czy Izrael bił się z Duchem ?
Przecież napisałem że Bóg się objawia.
Anioł Pański IHVH to hipostasa z Nim bił się Jakub

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

Bóg objawiony w prostocie, Jeden Bóg Tak Mówi Biblia !

Boga nikt nigdy nie widział, ale jednorodzony syn objawił Go
Ostatnio zmieniony 13 lis 2008, 12:34 przez Dymensja, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”