samobójstwo i potępienie

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jfs300

samobójstwo i potępienie

Post autor: jfs300 »

Słyszałem ze Chrześcijańskim przykazie ze samobójstwo prowadzi do wiecznego potępienia. Ale co w sytucaji gdy przykładowo kat gnębi ofiarę do tego stopnia ze ona nie wytrzymuje psychicznie i popelnia samobójstwo czy jej cierpienie nie jest odkupieniem?
Dlaczego kat ma mieć szansę nawrócenia sie a jego ofiara nie?
Podobnież żołnierz żyjący z dala od sakramentow i wiary dostający przykładowo strzała w tył głowy na wojnie . Natomiast charyzmatyczny zły do szpiku przywódca ala Hitler do konca moze sie nawrócić

Proszę o odpowiedz na to pytanie bo mnie gryzie dylemat do takowej Boskiej sprawiedliwosci prawdopodobnie coś tutaj jest niedopowiedziane, bądz o tym nie slyszałem
aha z gory zaznaczam ze to otwarta 'rana' od diabła i nie zamierzam sie odwracać z tego powodu od Pana Boga, tylko czekam na wyjaśnienie tej zagadki (jak mysle również po to jest nasza forumowa wspolnota he he). Oczywiście oczekuje wyjaśnienia a nie udawania ze prblemu nie ma. uczulam na wrażliwosc i Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Eliot
Posty: 4160
Rejestracja: 22 sie 2011, 10:37

Post autor: Eliot »

Znawcy tematu powołują się na przykład Samsona, który w zasadzie dokonał pewnej formy samobójstwa a mimo to cały czas pozostaje postacią pozytywną.
Nie jest to era chrześcijańska co prawda ale bohater pozostaje postacią biblijną więc... może nie jest tak źle (w odniesieniu do perspektywy dla samobójców).
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Henryk
Posty: 11740
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: samobójstwo i potępienie

Post autor: Henryk »

jfs300 pisze: Słyszałem ze Chrześcijańskim przykazie ze samobójstwo prowadzi do wiecznego potępienia.
Tak twierdzi jedynie Twój Kościół- co nie musi być prawdą...
Nie jest to "chrześcijańskie przykazanie".
Dlaczego kat ma mieć szansę nawrócenia sie a jego ofiara nie?
Dlaczego z taką pewnością piszesz?
Kto naopowiadał Tobie takich bzdur?:shock:

Różne są przyczyny samobójstwa.
Choroba psychiczna, słaby charakter, brak rozsądku, alkohol,narkotyki...
To wszystko jest efektem niedoskonałości, jaką odziedziczyliśmy po Adamie.
Nawet sam Adam świadomie i nieprzymuszony popełnił samobójstwo!
Wiedział że jak ugryzie owoc, to umrze!
Zrobił to.
Apostoł także pragnął śmierci.
Phi 1:21-24 kow "Bo dla mnie żyć - to Chrystus; a umrzeć jest mi zyskiem. (22) Jeżeli mam jeszcze żyć w ciele, oznacza to dla mnie owocną pracę. A przeto nie wiem, co wybrać. (23) Pociąga mnie jedno i drugie: pragnieniem moim jest rozstać się z tym życiem, i być razem z Chrystusem; to byłoby najlepsze. (24) Pozostać zaś jeszcze przy życiu - potrzebniejsze jest ze względu na was."
Tak więc nie skazujmy samobójców na wieczne męki w piekle- którego nawet nie ma. :-D

jfs300

Re: samobójstwo i potępienie

Post autor: jfs300 »

Słyszałem ze Chrześcijańskim przykazie ze samobójstwo prowadzi do wiecznego potępienia.
Tak twierdzi jedynie Twój Kościół- co nie musi być prawdą...
Nie zaprzeczam moj kościol jak i każdy błądzi i to ostro w wielu prawdach , gdzies moglbym przytoczyć cytat Biblijny dotyczący pychy ugrupowań koscielnych bo ostatnio go komuś przytaczałem
edit: http://www.nonpossumus.pl/ps/1_Kor/3.php

ale fakt faktem ze oni są tu nam na ziemi przekazem i strach pomyslec co by było gdyby mieli rację Mi to skrajnie sie to gryzie ze sprawiedliwoscią Bożą , ktory przecież słabszych broni.

Tak więc nie skazujmy samobójców na wieczne męki w piekle- którego nawet nie ma. :-D
No tego to nie wiadomo to jest drażliwy temat ale piekło psychiczne zły stan z całą pewnością istnieje, czego dowodem jest tysiace jak nie miliony ludzi na ziemi

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Z tymi słabszym się zgadzam.
Bywa też, że ktoś jest słaby psychicznie i z byle powodu potrafi rzucić się na swoje życie.
A więc jest słabszy z od tego, który z tego samego powodu nie popełni samobójstwa.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

jfs300

Post autor: jfs300 »

to fakt granica miedzy lekkomyslnoscią i brakiem rozsądku a nadmiernym cierpieniem
jest wyjątkowo krucha nie do opisania , ale wychodze z załozenia ze nie nam to sądzić. Chyba zadna ludzka mądrośc tego ogarnąc nie umie bądz takowej nie spotkałem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”