Prawo Boże czy Mojżeszowe (poligamia, monogamia, rozwód)?

Rozważania nad tekstami biblijnymi, zagadnienia doktrynalne, takie jak Trójca, nieśmiertelność duszy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:chryzolicie tu ata333 ma rację.

tak Listku .. bo jak napisalam "stara wiara" tez miala szanse wejsc w sklad oblubienicy... wystarczylo uwierzyc w Chrystusa.. ;-)
ale.. nie odrzucam tez nterpretacji..ze Bog na podstawie tylko Laski nawet tych bez wiary tez przyjmie do grona..swej oblubienicy.. i to zupelnie za darmo..jak na Laskawego Boga przystalo... ;-)
wiara przyjdzie pod wplywem Bozego Milosierdzia.. .. ;-)

rzecz jasna.. ze nie we wszystkim z Chryzolitem sie zgadzamy.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listku.
Jak.ktoś zechce,zawsze post może przeczytać ze zrozumieniem.
Ata333 nie napisała inaczej.
Tylko potrzeba trochę dobrej woli.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

ata333 pisze:rzecz jasna.. ze nie we wszystkim z Chryzolitem sie zgadzamy.
Oboje chcecie dojść do Boga na skróty, a tu trzeba naśladować Drogę Jezusa, uczyć się od Boga miłości prawdziwej i wdrażać Słowo Boże w swoje życie.

Przyjęcie w darze łaski zbawienia to dopiero początek drogi,to otwarte drzwi do świętego życia bez grzechu, w pełnym podporządkowaniu do doskonałego Prawa Bożego.

Dopiero posłuszeństwo Bożym przykazaniom na sposób Chrystusa czyni z nas dzieci Boże prawdziwie kochające swego Ojca i swoich bliźnich.

A tu co?

Bóg wyznaczył człowiekowi jeden dzień na odpoczynek od pracy- sobotę.
A nieposłuszne dziecko robi inaczej.Bunt ?

Jeremiasz 31, (33) lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.

Swoje Prawo Bóg podał dla ludu Bożego, do którego przez wszczepienie należą teraz także ludzie z narodów, wszyscy na równych warunkach.

Rz 11:24 bt "Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury."

ato333, kogo przedstawia ,,oliwka szlachetna" ?

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Listek.
Tylko,chciej to zauważyć,że w 11 roz.do Rzym.Apostoł nie porównuje Izraela do drzewa oliwnego,tylko do gałęzi.Dlatego porównywanie go do drzewa jest nieuprawnione.

Apostoł dzieli oliwkę szlachetną na gałęzie,te które są nieodłamane,oraz na te odłamane,które mogą być wszczepione - dotyczą one fizycznego Izraela.
Ale też na gałęzie,wszczepione z pogan,które również mogą być odłamane.
Wiara w Chrystusa,powoduje trwanie gałęzi w korzeniu drzewa oliwnego,a jej brak,powoduje wyłamanie tych gałęzi.Wszystkie gałęzie na jednakowych warunkach,korzystają z soku ,tłuszczu oliwnego.[czyli zarówno poganie jak i Żydzi,w Chrystusie,korzystają z błogosławieństw Bożych i Ducha Św.] Korzeniem tego drzewa jest Bóg,ze swoimi obietnicami i błogosławieństwami i On o wszystkim decyduje.
Nie,wprowadzaj w błąd.Ap.Paweł porównał w liście do Rzym.tak pogan jak i Żydów do gałęzi.
I dobrze o tym Listku wiesz.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Listek pisze:
ata333 pisze:rzecz jasna.. ze nie we wszystkim z Chryzolitem sie zgadzamy.
Oboje chcecie dojść do Boga na skróty, a tu trzeba naśladować Drogę Jezusa, uczyć się od Boga miłości prawdziwej i wdrażać Słowo Boże w swoje życie.
[center]Kto jest Izraelem Bożym?[/center]
LINK
7 A Jezus rzekł im: "Oto, daje wam nowy Zakon, który wprawdzie nie jest nowy, ale stary. Podobnie jak Mojżesz dał Izraelitom dziesięć przykazań o mięsie, tak i Ja daje wam dwanaście przykazań dla Królestwa Izraela według Ducha Świętego.

8 Kto jest Izraelem Bożym? Wszyscy ci z każdego narodu i pokolenia, którzy ćwiczą się w sprawiedliwości, miłości i w miłosierdziu i przykazania moje wypełniają, ci są prawdziwym Izraelem Bożym"
.
Na skróty Wy idziecie,bo:

- nie uznajecie obecnego w Was Chrystusa jako Pana i Osobistego Zbawiciela.Czekacie podobnie jak Żydzi na Jego przyjście jako Króla,
-nie chcecie za nim iść do zbawienia,
-nie przestrzegacie dwunastu przykazań według Ducha Świętego.
Przyjęcie w darze łaski zbawienia to dopiero początek drogi,to otwarte drzwi do świętego życia bez grzechu, w pełnym podporządkowaniu do doskonałego Prawa Bożego.
Dopiero posłuszeństwo Bożym przykazaniom na sposób Chrystusa czyni z nas dzieci Boże prawdziwie kochające swego Ojca i swoich bliźnich.
Doskonałe prawo Boże nie doprowadziło niedoskonałych ludzi do zbawienia.Z tego powodu,z woli Bożej Chrystus przyszedł na Ziemię dla wypełnienia misji Nowego Przymierza.Dzięki niemu Chrystus jest obecny w nas wszystkich przez swojego Ducha Świętego.

Pozdrawiam

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Do tematu.
Ap.Paweł o sobie pisał.
Gal.1;14.
''prześcigałem w żarliwości dla żydostwa wielu rówieśników mojego pokolenia,będąc nader gorliwym zwolennikiem moich ojczystych ustaw.''
Ten fakt,czyni szczególną postacią apostoła i jest to nieprzypadkowy wybór przez Jezusa,do zwiastowania ewangelii.

Na odpowiedz wszystkich tych,którzy domagali,czy domagają się zachowania Prawa S.T.jako warunku nieodzownego do usprawiedliwienia i zbawienia w tamtych czasach,ale również współcześnie Paweł udziela odpowiedzi.
Gal.1;14..
''O nierozumni Galacjanie, któż was omamił,was,przed których oczami,został wymalowany obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?.
Chcę dowiedzieć się od was tego jednego;
Czy przez uczynki zakonu otrzymaliście Ducha,czy przez słuchanie z wiarą?.
Czy aż tak nierozumni jesteście?.
Rozpoczęliście w duchu,a teraz na ciele kończycie.?.
Czy daremne były tak liczne wasze doznania,?.
Rzeczywiście byłyby daremne.Czy ten który daje wam Ducha i dokonuje wśród was cudów,czyni to na podstawie uczynków zakonu?.czy na podstawie słuchania z wiarą.
Tak Abraham uwierzył Bogu i poczytano mu to ku usprawiedliwieniu.
Z tego możecie poznać,że ci,którzy są z wiary,są synami Abrahama
A Pismo,które przewidziało,że Bóg z wiary usprawiedliwia pogan,uprzednio zapowiedziało Abrahamowi;w Tobie będą błogosławione wszystkie narody.
Tak więc ci,którzy są ludżmi wiary,dostępują błogosławieństwa z wierzącym Abrahamem.
Bo wszyscy,którzy polegają na uczynkach zakonu,są pod przekleństwem;napisano bowiem;
Przeklęty,każdy,kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego,co jest napisane w księdze zakonu.
A że przez zakon nikt nie zostaje usprawiedliwiony przed Bogiem,to rzecz oczywista,bo;
Sprawiedliwy z wiary żyć będzie.
Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu,stawszy się za nas przekleństwem.gdyż napisano;Przeklęty każdy,który zawisł na drzewie,aby błogosławieństwo Abrahamowe,przeszło na pogan w Jezusie Chrystusie,my zaś abyśmy obiecanego Ducha otrzymali przez wiarę.''


Bardzo proszę czytajmy z uwagą,abyśmy objawione przesłanie Pawłowi,zrozumieli i mogli zaakceptować.
Pozdrawiam.
Świadomie umieszczam ten post w dwóch miejscach.

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:Sprawiedliwy z wiary żyć będzie.
dla mnie bardzo mocne i glebokie... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Rethel pisze:Powtórzę ci w skrócie: Jezus zinterpretował przepis.
Podał właściwie rozumienie przepisu, podpierając się
innym przepisem z tej samej ustawy, czym pokazał,
że tak należało rozumieć przepis o rozwodach od zawsze,
rozpatrując go razem z przepisem z początkowych rozdziałów
ustawy o nazwie Tora. Użyte w przepisie słowo hebrajskie
oznacza nie przypalona zupę, a m.in. bezwstydne zachowanie
żony, która szlaja się po sąsiadach by im robić dobrze, tym
samym stając się odrażającą. Być może żydzi w I wieku nie
rozumieli już tego słowa poprawnie, bo po 1500 latach mogło
zmienić znaczenie. Jezus objaśnił im ten archaizm jednocześnie
wykazując spójność Tory i dokonując właściwej interpretacji.
co ten przepis oznaczal.. jest malo istotne..z perspektywy slow Jezusa..
iz byl on dany PRZEZ MOJZESZA Zydom ze wzgledu na zatwardzialosc ich serc...
a na poczatku tak nie bylo..


tu jest klu problemu... ;-)

skoro tak nie bylo na poczatku..tzn.. ze ..albo Bog sam zienil swe prawo w tym wzgledzie..albo zrobil to Mojzesz.. czyniac samowolke.. ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Temat rozwodu nie dotyczy: czy Mojżesz jest zły, co za tym idzie, czy ST ma braki. Wówczas Jezus mógłby to lepiej sformułować. Mojżesz dał im prawo (...) z powodu (...) lecz czy kontekst wymawia o osobie tegoż? Jezus nie opowiada tu historii Mojżesza ani go nie ocenia. Natomiast wiedzie do sytuacji idealnej. Sytuacji, bo nawet nie tyle do osób (z Eden). Ludzie w Eden opisani zostali fabułą ze zwrotami akcji. Ale tu nie chodzi o te jednostki. Wymowa kontekstu u Jezusa jest Biblijna po prostu. Jezus po prostu przypomina tekst, który pierwszą parę stawia za wzór zawarcia małżeństwa. I to małżeństwo ma niezaprzeczalny cel- umacniać więź.
Przypominam, faryzeusze chcieli mieć prawo do manipulowania tym celem. To jest problem z którym przyszli i liczyli na odp. Jezusa. Przede wszystkim Jezus więc daje nam odpowiedź dot. tego problemu, kontruje faryzeuszy. Moim zdaniem jest to oczywiste. Gdyby zaś mimo jw., kontrował ich razem z Mojżeszem a tego ostatniego stawiałby jako zły wzór, niechybnie zająłby się nim wykazując dowód, i to nie na zasadzie porównania z kimś dalekim dla niego, lecz pogrążyłby go konkretem z jego życia a to zbiłoby jego faryzejskich "naśladowców". Taka sytuacja tu nie mogła mieć miejsca z wielu innych przyczyn. Nigdzie Jezus nie krytykuje Mojżesza.
Ta moja interpretacja jest jednak dla mnie istotna patrząc w samym tekście i najbliższym kontekście.
Trzeba nie traktować poważnie Biblii by narzucać Jezusowi anty-Prawo-ść.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

leszed pisze:Temat rozwodu nie dotyczy: czy Mojżesz jest zły, co za tym idzie, czy ST ma braki
Leszku..ale mnie interesuje fakt..czy P.M to prawo Boze czy jednak ludzkie...
skoro jedna z jego skladnikowych jest pochodzenia ludzkiego.. jak podaje sam Jezus ( rozwody dozwolone przez Mojzesza,, a nie Boga.. i to ze wzgledu na zatwardzialosc serc Zydow) to ja mam prawo..do powaznych watpliwosci... ;-)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

ata333 pisze: rozwody dozwolone przez Mojzesza,, a nie Boga..
W księdze Jeremiasza 3,8 opisana jest sytuacja, w której Bóg dał list rozwodowy północnemu królestwu Izraela z powodu cudzołożenia z obcymi bogami,, a Judzie, królestwu południa nie.

za wszystkie czyny nierządne, jakie popełnił Izrael-Odstępca, odrzuciłem go, dając mu list rozwodowy.

Bóg obiecuje,że w przyszłości odnowi przymierze z domem Izraela i domem Judy i zapisze nawracającym się Swoje Prawo na sercu by chcieli je wypełniać./ Jeremiasz 31,31-33/. To staje się możliwe dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa Jezusa./Rz,7,2/.

(31) Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. (32) Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. (33) Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem.


Poprzednie przymierze, zaślubiny z Bogiem, czy Jego Słowem nie udało się z powodu niewiary w słowo Boga i nieudanej realizacji przykazań Bożych / wypaczenia, złe zrozumienie/.
W odnowionym przymierzu , Prawo Boże zapisane zostaje na sercach wierzących w Słowo Boże ludzi, którzy chcą je wypełniać z miłości do Boga i do bliźniego.

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze: W księdze Jeremiasza 3,8 opisana jest sytuacja, w której Bóg dał list rozwodowy północnemu królestwu Izraela z powodu cudzołożenia z obcymi bogami,, a Judzie, królestwu południa nie.

za wszystkie czyny nierządne, jakie popełnił Izrael-Odstępca, odrzuciłem go, dając mu list rozwodowy.
sytuacja nieadekwatna.. gdyz Bog dal list rozwodowy swej oblubienicy..ze wzgledu na jej cudzolostwo..

za cudzolostwo kobiecie w P.M grozila smierc..

zauwaz ze.. nie usmiercil jej. .a dal nadzieje,,, na powrot do niej.. gdy ta zrozumie swoj blad..

Bog pokazal..ze tak naprawde malzenstwo jest zwiazkiem trwalym... nierozerwalnym.. jesli chodzi o uczucia.. (taka jest Milosc)..

dal przyklad swoim przykladem milosci bezgranicznej.. i bezinteresownej.. ;-)
Bog nigdy nie przestal kochac swej oblubienicy..
dzieki tej milosci Bozej to od niej tylko zalezy...czy wroci.. czy nie...
od jej skruchy i zrozumienia swego grzechu..
Bog zawsze przyjmie ja z powrotem z otwartymi rekoma.. ;-)

zas Jezus mowi.. o Mojzeszu..iz dal prawo Zydom plci meskiej... do oddalania kobiet.. z powodu zatwardzialosci ich serc... co bylo nagminnie wykorzystywane przez faryzeuszy..
kazdy pretekst byl dobry do pozbycia sie zony.. na zawsze.. ;-)

jak uwazasz Listku ,, Bog dal list rozwodowy swej oblubienicy ze wzgledu na zatwardzialosc swego serca.. ?
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

ata333 pisze:Bog dal list rozwodowy swej oblubienicy ze wzgledu na
bo nie chciała do Niego powrócić.

Jezus powiedział ,że człowiek może napisać list rozwodowy swojej żonie tylko z powodu nierządu.Poparł tym samym słynną szkołę Szamaja, która nauczała w ten sposób.

Mt 19:9 bpd "Mówię wam zaś: Ktokolwiek oddaliłby swoją żonę nie z powodu nierządu i poślubił inną — cudzołoży."

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:bo nie chciała do Niego powrócić.
dokladnie.. ;-)

wiec ponawiam pytanie:


jak uwazasz Listku ,, Bog dal list rozwodowy swej oblubienicy ze wzgledu na zatwardzialosc swego serca.. ?
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jeremiasz 3,(4) Czy nawet wtedy nie wołałaś do Mnie: Mój Ojcze! Tyś przyjacielem mojej młodości! (5) Czy będziesz się gniewał na wieki albo na zawsze żywił urazę?
Tak mówiłaś, a popełniałaś przewrotności i udawało się tobie.
(6) Rzekł do mnie Pan za dni króla Jozjasza: Czy widziałeś, co zrobił Izrael-Odstępca? Chodził na każdą wysoką górę i pod każde zielone drzewo i uprawiał tam nierząd.

(7) Pomyślałem: Po tym wszystkim, co uczynił, powróci on do Mnie; ale nie powrócił.


Bóg zawsze miał nadzieje,że dom Izraela do Niego powróci gdyż:

Jeremiasz 31,3 : Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość. (4) Znowu cię zbuduję i będziesz odbudowana, Dziewico-Izraelu! Przyozdobisz się znów swymi bębenkami i wyjdziesz wśród tańców pełnych wesela. (5) Będziesz znów sadzić winnice na wzgórzach Samarii; uprawiający będą sadzić i zbierać. (6) Nadejdzie bowiem dzień, kiedy strażnicy znów zawołają na wzgórzach Efraima: Wstańcie, wstąpmy na Syjon, do Pana, Boga naszego! (7) To bowiem mówi Pan: Wykrzykujcie radośnie na cześć Jakuba, weselcie się pierwszym wśród narodów! Głoście, wychwalajcie i mówcie: Pan wybawił swój lud, Resztę Izraela! (8) Oto sprowadzę ich z ziemi północnej i zgromadzę ich z krańców ziemi.

Kochający Bóg zawsze z utęsknieniem czeka na powrót zagubionej oblubienicy.
Dla tej Oblubienicy Chrystus Jezus umarł i zmartwychwstał by ponownie Słowo Boże mogło ją zaślubić oczyszczoną i wolną . / Rz.7,2/

Iz 59:20 br "Lecz przyjdzie On jako Odkupiciel Syjonu i jako wybawiciel Jakubowych synów, którzy od grzechów swoich daleko odeszli. Tak bowiem Pan zawyrokował."

Rz 11:26 bt "I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba."

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje teologiczne”