Relacje między Ojcem a Synem

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

Jak mówi przysłowie: ja o niebie ty o chlebie.
Tak odbieram Twoje wpisy. Ni z gruszki ni z pietruszki.
Walisz czytelników tekstami, które ani nie mają związku z tematem ani nie są merytorycznie powiązane w żaden sposób.
Jesteś schizofrenikiem? Jeśli tak, to twoich połączeń myślowych NIKT nie pojmie. Nawet inny schizofrenik..
Czy Twoje neurony są w stanie pojąć o czym napisałem?
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: radek »

J 5:22-24 BT5 "Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, (23) aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. (24) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia."

Koran 10:94
94. A jeśli powątpiewasz w to, co tobie zesłaliśmy, to zapytaj tych,
którzy czytają Księgę, która była przed tobą. Przyszła do ciebie prawda
od twojego Pana, nie bądź wiec w liczbie tych, którzy powątpiewają!
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Wiedźmin123 »

Czy Jezus Chrystus jest równy Bogu Ojcu ? Według mnie nie ,bo gdyby był to nie spełniał by woli Ojca kiedy był na Ziemi . Nawet jak teraz kiedy siedzi po prawicy Ojca w Niebie nie jest mu równy i podlega swojemu Ojcu.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

No to na czym polega nauka o tzw. Trójcy? Kto ustala definicję?
Oszołomstwu mówię NIE!

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Wiedźmin123 »

Trójca Święta to jeden i ten sam Bóg, ta sama istota esencja boskości jednak są to trzy różne osoby nie równe względem siebie mocą, chwałą władzą i panowaniem.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

Pytałem, kto ustalił taką definicję?
Oszołomstwu mówię NIE!

Wiedźmin123
Posty: 454
Rejestracja: 12 cze 2015, 17:03

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Wiedźmin123 »

To nie definicja tylko hierarchia jaką ustalił Bóg Ojciec.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

To Ty wiedźmin wierzysz w taką nie do końca katolicka Trójcę 😉
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: booris »

Ja mam inne pytanie.Czy Bog jest mezczyzna? Bo z tego co piszecie wynika ze tak.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

Odpowiem tak, to mężczyzna jest na obraz Boga.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: booris »

W przekladzie Nowego Swiata jest napisane,ze zarowno mezczyzna jak i kobieta zostali stworzeni na obraz Boga.
" (27) I Bóg przystąpił do stworzenia człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył; stworzył ich jako mężczyznę i kobietę."
Zreszta w innych tlumaczeniach jest tak samo.Czemu wiec tylko mezczyzna?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

Generalnie to Bóg nie jest ani mężczyzną ani kobietą. Istoty duchowe nie mają płci.
Jednak rola mężczyzny w Biblii jest przedstawiana zawsze jako głową nad kobietą.
Chciałbym jednak, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg (1 kor 11:3).
Domyślam się że porownywanie Boga do kobiety jakoś nie pasowałoby do kogoś kto jest głową nad wszystkimi.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: booris »

Mnie zastanawia czemu zawsze jest to w formie albo meskiej,albo zenskiej,praktycznie we wszystkich religiach.Ciezko jest wymyslic cos sensownego,co spelnialoby oba warunki.W tym przypadku terminologia nas zawiodla.Filozoficzna zagwozdka bez rozwiazania. :)
Biblijny patriarchat tu akurat nieczego nie uzasadnia.Nie ta sfera.To Bog wymyslil patriarchat.No,chyba ze,bez urazy,bylo na odwrot. :-D

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: Bobo »

Filozoficzna zagwozdka może i tak. Jednak nie biblijna. Ani w ST ani w NT Bóg Izraelitów czy chrześcijan nigdy nie był przedstawiany jako kobieta. Chyba, że tylko w porównaniach.
Natomiast patriarchat ma swoje uzasadnienie w Biblii. Adam był pierwszy niż Ewa.
Biblia argumentuje to tak:
Bo mężczyzna nie pochodzi od kobiety, lecz kobieta od mężczyzny.  Co więcej, mężczyzna nie został stworzony ze względu na kobietę, ale kobieta ze względu na mężczyznę (1 Kor 11:8,9).
Oczywiście przedstawiam punkt biblijny. Bo to, kto jaki ma punkt widzenia osobisty, to inna sprawa.

PS. Natomiast w różnych religiach rozwijał się kult płci. A cechy płciowe kobiet były eksponowane. Patrz na starożytne figurki.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Relacje między Ojcem a Synem

Post autor: booris »

To nie Biblia argumentuje,tylko Pawel.List do Koryntian jest komentarzem,interpretacja czy jak to chcesz nazwac.Zauwaz jak NT zostal zdominowany przez Pawla.Cztery Ewangelie opisujace zycie Jezusa,sa czyms marginalnym.To wlasnie Pawel wyznacza kanon - nie Jezus.Poza tym mezczyzna zostal stworzony rownoczesnie z kobieta,o czym mowi werset ktory wkleilem wczesniej.Jasne,jest ta historia z zebrem Adama,ale wg niektorych zydowskich kregow Ewa jest druga kobieta.Pierwsza byla Lilith i to wlasnie ona,wg nich,jest opisana w cytowanym przeze mnie wersie.
Co do kultu moze nie plci a plodnosci,jest oczywistym ze kult ten dotyczy kobiet.Wszak to one rodza.Zreszta Izraelici tez mieli swoja Aszere,ktorej posag stal w swiatyni jerozolimskiej za czasow Salomona chociazby.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”