Prolog Jana - analiza

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Re: Konstantynopol

Post autor: Quinque »

George pisze:
Quinque pisze:O proszę. I mamy wklejanie tej gównianej litani "czego 90% katolików nie wie". I to jest właśnie to o czym mówiłem. Pierwszy lepszy przykład
pisze:
Pierwsza wyprawa krzyżowa papieża 'Niewinnego III' to wyprawa na Konstantynopol
Jest to o tyle ciekawe że Papież Inocenty III, zabronił łupić Konstantynopol. A Wenecjan i Genuejczyków ekskomunikował za to co zrobili. Później cofnął ekskomunikę z tych drugich

Pomijam już fakt że Konstantynopol ograbiono dlatego że książę tego miasta oszukał krzyżowców. A i wciąż była świeża pamięć o tym jak prawosławni urządzili sobie przez katolików w 1182 roku

Dalej wklejajcie takie debizlimy. Nie ośmieszacie katolików tylko siebie
George pisze: którym z wymienionych przezemnie FAKTÓW historycznych się nie zgadzasz ?
Z bredniami które wkleiłeś? Ze wszystkimi

Kolejny przykład
pisze:
22 lipca 1209, kiedy armia 'Niewinnego' zdobyła miasto Béziers, zamieszkane przez Katolików i Katarów,
A to jest wyjątkowo ciekawe. Zważywszy na fakt że Katarzy od lat prześladowali każdego kto się z nimi Nie zgadzał. W ogóle bronić Katarów to tak jakby usprawiedliwiać nazistów :(

Nie ma to jak cytować dokumenty Trydentu i dlatego powtarzać brednie
Aleś się odsłonił Quinque, teraz wiemy z kim mamy do czynienia.
Quinque pisze:Jest to o tyle ciekawe że Papież Inocenty III, zabronił łupić Konstantynopol. A Wenecjan i Genuejczyków ekskomunikował za to co zrobili. Później cofnął ekskomunikę z tych drugich
Bzdura. Innocenty zagroził Krzyżowcom ekskomunikom gdyby zaatakowali Chrześcijańskie miasto Zara, do czego ich Wenecjanie namówili, a nie Konstantynopol.
Quinque pisze: Pomijam już fakt że Konstantynopol ograbiono dlatego że książę tego miasta oszukał krzyżowców. A i wciąż była świeża pamięć o tym jak prawosławni urządzili sobie przez katolików w 1182 roku
„Urządzili sobie przez katolików” - niby co ???
To że nie chcieli brać udziału w grabieżczych i zbrodniczych wyprawach Krzyżowców ???
Quinque pisze:A to jest wyjątkowo ciekawe. Zważywszy na fakt że Katarzy od lat prześladowali każdego kto się z nimi Nie zgadzał. W ogóle bronić Katarów to tak jakby usprawiedliwiać nazistów :(
No toś ty się pewnie wychował na Talmudzie Quinque, skoro masz takie debilowate / Jakubowych synów podejście, do mordowania niczemu niewinnych ludzi.

To że Katarzy prześladowali kogokolwiek to 'prawda wyssana z żydowskiego palca', a twoje podejście, że należało się Katarom być masakrowanymi i palonymi na stosach świadczy tylko o twoim zamiłowaniu do zbrodni.

Czy uważasz że wszystkim Żydom należał się Holacaust za to że wielu z nich zdradzało Polaków, wydając ich zarówno niemieckim jak i rosyjskim najeźdźcom w 1939 roku, i za to że tacy Żydzi jak Beria i reszta NKWDowskiej żydowskiej bandy mordowała Polskich patriotów aż do lat 50' ?
Ble ble ble, nic na temat jak zwykle nie ma :(
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

Paszko pisze: masoreckim wynosi 2600 słów zapisanych w innym wariancie.
W ramach ciekawostki dodam że św. Hieronim, błędnie uważał że trzeba przyjąć tekst masorecki jako ten obowiązujący chrześcijan
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Quinque pisze:W ramach ciekawostki dodam że św. Hieronim, błędnie uważał że trzeba przyjąć tekst masorecki jako ten obowiązujący chrześcijan
A ja, jako ciekawostkę podam, że Marcin od Jagny- tej z Gniezna- uważał, że właśnie tekst masorecki należy przyjąć... :xhehe:

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

Ile masz lat? 12? Nawet jeśli więcej. To nie widać
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Quinque pisze:Ile masz lat? 12?
Widzisz mały- każdy ma swoje "autorytety".
To że "święty" Kryspin od gorejącego krzyża coś powiedział, nie musi być dla mnie wiążące.
A poza tym: ble,ble,ble...

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Quinque pisze:
Paszko pisze: masoreckim wynosi 2600 słów zapisanych w innym wariancie.
W ramach ciekawostki dodam że św. Hieronim, błędnie uważał że trzeba przyjąć tekst masorecki jako ten obowiązujący chrześcijan
Nie błędnie uważał, ale miał zlecone przez biskupa żydochrześcijańskiego Kościoła Rzymu - Damazego I użycie Masoreckiego tekstu, czemu sprzeciwiał się Św. Augustyn, który uważał że Vulgata powinna być tłumaczona z Septuaginty, tej Biblii którą do Kościoła Chrześcijańskiego wprowadził cesarz Konstantyn Wielki, zamawiając 50 egzemplarzy tej Biblii u Euzebiusza.

Septuaginty używał sam Jezus, czego dowodem są pisma Jego uczniów.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

George pisze: Septuaginty używał sam Jezus, czego dowodem są pisma Jego uczniów.
Nie dysponujemy pismami spisanymi przez uczniów historycznego Jezusa.

Najstarszą, zaginioną ewangelię, spisał po hebrajsku Mateusz. Z tego źródła czerpali autorzy Ew Łk i Ew Mt:

(Hieronim, Dialog przeciw pelagianom III 2:)
Jeśli brat twój zgrzeszy słowem
i zadość ci uczyni,
przyjmij go
w czasie dnia siedem razy”.
Rzekł doń Szymon, jego uczeń:
„Czy w jednym dniu siedem razy?”
Odrzekł mu Pan i powiedział:
I ja ci mówię: aż do siedemdziesięciu siedmiu razy.
Albowiem i u proroków, choć byli namaszczeni Duchem Świętym, znalazło się słowo grzechu”

=

(Łk 17,3-4)
Jeśli brat twój zawini,
upomnij go;
i jeśli żałuje,
przebacz mu!
I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego", przebacz mu!»

+

(Mt 18,21-22)
Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał:
«Panie, ile razy mam przebaczyć,
jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?»
Jezus mu odrzekł:
«Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.


Najstarszą znaną ewangelię spisał tłumacz św. Piotra imieniem Marek, który nigdy na oczy nie widział Jezusa - z postaci NT znał za to Kefasa właśnie i synów Szymona Cyrenejczyka.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Paszko pisze:Najstarszą, zaginioną ewangelię, spisał po hebrajsku Mateusz
A czy nie Marka jest najstarsza?

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

wuka pisze:
Paszko pisze:Najstarszą, zaginioną ewangelię, spisał po hebrajsku Mateusz
A czy nie Marka jest najstarsza?
Witaj Wulka, Marka jest najstarszą obecną Ewangelią, ponieważ oryginalna Ewangelia Mateusza, która została napisana w języku Hebrajskim, lub Aramejskim (który był bardzo zbliżony do Starego Hebrajskiego), niby jak pisze Paszko 'zaginęła', a faktycznie, została usunięta z Biblii. Najprawdopodobniej stało się to w XIII wieku, przez Papieża Innocentego III (który to Papież pod groźbą kary śmierci zakazał posiadania, a nawet czytania Biblii).

Oryginalna Ewangelia Mateusza, którą na zlecenie Papieża Damazego I Św Hieronim w V wieku przetłomaczył na łacinę, i umieścił w nowej łacińskiej Biblii - Wulgacie, była oryginalnie napisana w języku Aramejskim lub Hebrajskim,

a obecna Ewangelia Mateusza została napisana w języku Greckim, więc jest to fałszywka / skażona ewangelia stwożona dla potrzeb zmodyfikowanego prawdopodobnie przez Papieża Innocentego III Kościoła Rzymsko Katolickiego.


Wcześniej zadałaś mi pytanie odnośnie fragmentu z Ewangelii Jana, chciał bym na nie odpowiedzieć ale gdzieś mi ono zniknęło :(

Czy możesz je powtożyć ?
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

George pisze:Wcześniej zadałaś mi pytanie odnośnie fragmentu z Ewangelii Jana, chciał bym na nie odpowiedzieć ale gdzieś mi ono zniknęło :(

Czy możesz je powtożyć ?
_________________
Dzięki za wyjaśnienia.
Ja też już nie pamiętam gdzie zadałam pytanie o Ew.Jana. Jak trafię to dam znać. :-D
(Ps. Jak już tu jesteś, to mam interes ;-) całkiem inny. Zajrzyj do sb, tam napiszę) :-D

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

wuka pisze:
Paszko pisze:Najstarszą, zaginioną ewangelię, spisał po hebrajsku Mateusz
A czy nie Marka jest najstarsza?
Właściwie to trudno jest datować tekst, którego nie ma. Ew Mt można datować - tylko że to nie ta ewangelia, o której mowa. Ewangelia spisana przez Mateusza w języku semickim mogła być tekstem niezbyt długim, zawierającym logia albo chreia Jezusa, które zainspirowały Marka do utrwalenia w podobny sposób kazań apostoła, którego był tłumaczem gdzieś w diasporze. Potem, po przetłumaczeniu na grekę, mogła stanowić Q, które i Ew Mt, i Ew Łk+Dz włączyły wraz z Ew Mk w swe autorskie harmonie ewangeliczne. Jednocześnie nie bardzo wiadomo, jaki jest związek między ewangelią Mt w języku semickim a Ewangelią Hebrajczyków - czy to ten sam tekst, czy w pewnej mierze tożsamy, a jeśli tak, to w jakiej... To są dziś pytania bez odpowiedzi. Ale kilka rzeczy jest pewnych:
- Ew Hbr posiadała dla Ojców Kościoła autorytet religijnego źródła, w którym warto było szukać oryginalnych zwrotów Jezusa w języku semickim, by lepiej zrozumieć sens ich greckiego tłumaczenia.
- Ew Hbr była krótką ewangelią, niewiele dłuższą od Ew Mk, co zwiększa szanse, że podobna była do tego, co napisał celnik Mateusz, a wiemy, że się nie rozpisywał, nie zachowując m.in. chronologii i nie tworząc rozbudowanej narracji, skoro tylko przytaczał słowa czy sceny z życia Jezusa. Ten typ ewangeliczny niemal całkowicie zaginął. Jedynym reprezentantem tej najstarszej formy ewangelicznego piśmiennictwa jest dziś tylko jeden tekst - Ewangelia Tomasza. Z tego, co wiemy z Papiasza, forma pierwotnej ewangelii Mateusza prawdopodobnie przypominała formą właśnie Ew Tm.
- Ew Hbr zawiera w sobie unikalne logia Jezusa w postaci dajmy na to A + B + C, gdzie A - to fragment, który znajduje się tylko w Ew Mt, B -inny fragment tego samego logionu, który znajduje się tylko w Ew Łk+Dz, oraz C - do pewnego stopnia kontrowersyjna część całego logionu, którą celowo pominął i Ew Mt, i Ew Łk+Dz.
Powyższe wnioski sprawiają, że uznaję Ew Hbr za co najmniej silnie powiązaną z tym, co napisał w języku semickim celnik Mateusz.
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

Paszko, wielkie dzięki za to przybliżenie spraw.
Niedawno czytałam takie zdanie (mniej więcej przytoczę z pamięci): gdyby nie Ew.Jana i Paweł to nie byłoby tematu Trójcy.
Czy wiesz coś na ten temat?

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Paszko pisze:Właściwie to trudno jest datować tekst, którego nie ma.
Oczywiście.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Listek pisze:
Paszko pisze:Właściwie to trudno jest datować tekst, którego nie ma.
Oczywiście.
Ale warto jest oreślić datę kiedy ten oryginalny tekst został usunięty z Biblii, i zastąpiony SKAŻONĄ / FAŁSZYWĄ Ewangelią Mateusza, ewangelią która od pierwszych rozdziałów nas ZWODZI OD PRAWDY, podając przekręty historyczne które napawają śmiechem każdego poważnego historyka.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Paszko
Posty: 453
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:39

Post autor: Paszko »

wuka pisze:Paszko, wielkie dzięki za to przybliżenie spraw.
Niedawno czytałam takie zdanie (mniej więcej przytoczę z pamięci): gdyby nie Ew.Jana i Paweł to nie byłoby tematu Trójcy.
Czy wiesz coś na ten temat?
Dopóki nie pada słowo "Trójca", to każda teofania Jedynego stanowi - tak w NT, jak i w judaizmie - monoteistyczną tajemnicę sposobu istnienia Boga w jego własnym stworzeniu.

Jan nie sprawia na mnie wrażenia jakiegoś wielkiego orędownika konkretnie koncepcji troistości:

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi,
którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;
aby wszyscy stanowili jedno,
jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie,
aby i oni stanowili w Nas jedno,
aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.
I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im,
aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.
Ja w nich, a Ty we Mnie!
Oby się tak zespolili w jedno,
aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał
i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.


Poza tym wydaje się dość mocno zakotwiczony w idei monoteizmu:

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:
Sługa nie jest większy od swego pana
ani wysłannik od tego, który go posłał.
Wiedząc to będziecie błogosławieni,
gdy według tego będziecie postępować.

[...]
Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem:
"Sługa nie jest większy od swego pana".
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ ☩

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”