Czy Jezus ma swojego Pana?

Dwoistość natur, współistotność, imię JHWH, syn Marii...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

Jachu pisze:Czy ktoś znajdzie w Biblii potwierdzenie,-wersety,że Jezus jest współistotny Ojcu ???
Ja i Ojciec jedno jesteśmy
współistotny homoousios tzn. jednej istoty, tej samej substacji, a nie dwóch równych istot (użyto by słowa jedni jesteśmy). Jedno oznacza więc substancję.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2016, 19:50 przez Vandersky, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Albertus,
A tutaj pisze:

(13) A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich.

że To Ojciec ma pokonać nieprzyjaciół Syna.
Nie taki jest sens tych wersetów

1 Kor 15: 24 (24) potem nastanie koniec, gdy odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc. (25) Bo On musi królować, dopóki nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy swoje. (26) A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć. (27) Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz tego, który mu wszystko poddał. (28) A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim.

Zauważ że przedstawione przez Pawła wydarzenia nie są spisane chronologicznie .

Wers 27 Wszystko bowiem poddał Bóg pod stopy jego ( Syna ) . Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz (Boga) tego, który mu wszystko poddał.

wers 25 . Bo On Syn musi królować, dopóki (Bóg ) nie położy wszystkich nieprzyjaciół pod stopy jego .

Kiedy Syn już to osiągnie wówczas

wers 28. A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim.

To jak to jest zostało wszystko z wyjątkiem Boga poddane Synowi czy nie ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Vandersky pisze:Jedno oznacza więc substancję.
Jak zatem nie materia może przedstawiać,być przedstawiana przez ducha,który materią nie jest???
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

daglezja77 pisze:
W innym przekładzie, nie katolickim brzmi to inaczej. Biblia tysiąclecia nazywana jest biblia tysiąca błędów, zgadnij dlaczego?

Hebr 1:8 (PNS)

Natomiast w odniesieniu do Syna: "Bóg jest twoim tronem na wieki wieków, a berło twego królestwa jest berłem Prostolinijności

Poza tym Wyj 7:1 BW bogiem nazywa Mojzesza, to tytuł przypisywany namiestnikom bożym..

I rzekł Pan do Mojżesza: Oto ustanawiam cię bogiem dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem
EMET:
Tekst do Hebrajczyków 1:8, 9 był wielokrotnie analizowany na Forum…
Wariant wołaczowy „o, Boże” - w w. 8 - bywa, owszem, lansowany. Wiadomo, że ww. 8 i 9cytowaniem słów z Psalmu 45:7, 8/6, 7/. Jakkolwiek w Ps 45:7/6/ przeważnie mamy wybrany [przez tłumaczy] wariant wołaczowy, to jednak nie w każdym Przekładzie tak jest. Bywa, jak u Miłosza: „Tron twój: Bóg...”. 'Interlinia Vocatio' [Tom PISMA] oraz PNŚ – wybrały też opcję niewołaczową. Ani zapis hebrajski Psalmu 45:7/6/, ani zapis grecki Hebr 1:8 -- nie wymusza/ją/ wariantu wołacza: wprost przeciwnie! Co się zaś tyczy Hebr 1:9, to tutaj już mamy ciekawe „wyczyny”…
Okazuje się, bowiem, że mamy wariant niewołaczowy -- tak w Ps 45:8/7/, jak i w Hebr 1:9; mamy również podejścia: tu i tu wołaczowo, mamy również wołaczowo-niewołaczowy.
Ciekawie oddano Hebr 1:9 w Przekładzie BW-P: „Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość i dlatego Bóg - właśnie Twój Bóg - bardziej niż twoich przyjaciół Ciebie namaścił olejkiem sprawiedliwości.” [podkreśl. moje, E.]. Tenże biblista – Romaniuk - w Psalmie 45:8b [też w 'BW-P'] również oddał niewołaczowo: „dlatego Bóg, Twój Bóg”. Mamy jednak sytuacje takie, kiedy w danym - tym samym - Przekładzie w Hebr 1:9 - wołaczowo, podczas gdy w Ps 45:8/7/ - niewołaczowo.
Interesująca jest wymowa w. 8 [Hebr 1:] oraz Ps 45:8/7/, gdyż mamy tam ujęcie: „Bóg - właśnie Twój Bóg… Ciebie namaścił” ['BW-P']. Czyli, jeśliby nawet oddać w w. 8 - wołaczowo [„o, Boże!”], to mamy w w. 9 nadrzędnego Boga nad postacią z w. 8. Jawnym nadużyciem i dysonansem jest forma „o, Boże!” - zarówno w Hebr 1:9, jak i w Psalmie 45:8/7/.

Kto posiada u siebie kilka Przekładów Biblii, może zobaczyć, jak tam oddano wariantowo teksty Hebr 1:8, 9 oraz Psalmu 45:7, 8/6, 7/...

Nasuwa się też takie pytanie: Czy kiedykolwiek Bóg Najwyższy – JHVH - zwrócił się do swego Syna per: „Boże mój” /ew.: „mój Boże”/ czy „Panie mój” /ew.: „mój Panie”/? Tekst Psalmu 110:1 nie posiada słów: „Wypowiedź JHVH do swego /ew. swojego/ Pana”, lecz: „Wypowiedź JHVH do mego Pana”; por. Mat 22:43, 44. Zapis „do swego /swojego/ Pana” - jest inny w notacji hebr., niż: „do mego /mojego/ Pana”. Tak też można by rozumować z opcją „Boże mój” /"mój Boże”/.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

daglezja77 pisze:Poza tym Wyj 7:1 BW bogiem nazywa Mojzesza, to tytuł przypisywany namiestnikom bożym..
A to też bóg:

2 Kor 4:3-4
3. A jeśli nawet Ewangelia nasza jest ukryta, to tylko dla tych, którzy idą na zatracenie,
4. dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewnagelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BT)

ps.Faraon jest typem/obrazem na szatana, a Mojżesz pośrednikiem Przymierza Zakonu.
Egipt zaś obrazuje świat

Dz 7:37-39
37. Ten właśnie Mojżesz powiedział do potomków Izraela: Proroka jak ja wzbudzi wam Bóg spośród braci waszych.
38. i On to w społeczności na pustyni pośredniczył między aniołem, który mówił do niego na górze Synaj, a naszymi ojcami. On otrzymał słowa życia, ażeby wam je przekazać.
39. Nie chcieli go słuchać nasi ojcowie, ale odepchnęli go
i zwrócili serca ku Egiptowi.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Vandersky, Jezus powiedział ,,Ja i Ojciec jedno jesteśmy Zauważ że nie powiedział ,,jedno jestem " nie powiedział rownież ,,Ja i Ojciec jednym jestem " Tak na marginesie czy ty podobnie jak Modaliści uważasz że Ojciec jest jednocześnie sam dla siebie Synem ?
&#1497;&#1468;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1493;&#1468;&#1488; &#1492;&#1464;&#1488;&#1464;&#1491;&#1493;&#1465;&#1503;

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

daglezja77 pisze:Hipostaza..bajka
Dokładnie. Co to ludzie już sobie nie wymyślą.., 1 TYMOTEUSZA 4 Jednakże natchniona wypowiedź wyraźnie mówi, że wpóźniejszych czasach niektórzy odpadną od wiary, zwracając uwagę na zwodnicze natchnione wypowiedzi oraz nauki demonów, 2&#8239;przez obłudę ludzi, którzy mówią kłamstwa, napiętnowanych wsumieniu jakby rozpalonym żelazem, 3&#8239;zabraniających zawierania związków małżeńskich, nakazujących powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby były spożywane zdziękczynieniem przez tych, którzy mają wiarę idokładnie znają prawdę. 4&#8239;Wszystko bowiem, co Bóg stworzył, jest wspaniałe iniczego nie należy odrzucać, jeśli się to przyjmuje zdziękczynieniem, 5&#8239;gdyż zostaje uświęcone przez słowo Boże imodlitwę nadtym. PNŚ. Kto wprowadził posty, celibat, dogmaty, w szczególności dogmat o nieomylności papieża? Biblia zdemaskuje każdą fałszywą naukę, Jezus przenigdy nie uczył swoich uczniów i słuchaczy o jakiejś tam hipostazie, ba została on wprowadzona: "Dogmatyczne orzeczenie w tej sprawie wydał w 451 roku Sobór chalcedoński. Uznał, że należy wyznawać, iż Jezus Chrystus, będąc jedną osobą, posiada dwie natury boską i ludzką (diofizytyzm), a ich zjednoczenie dokonało się:" za wiki. Faktycznie, jest to tylko ludzka filozofia a nie nauka biblijna. :-)

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

Vandersky pisze:współistotny homoousios tzn. jednej istoty, tej samej substacji, a nie dwóch równych istot (użyto by słowa jedni jesteśmy). Jedno oznacza więc substancję.
Proszę o logiczne potwierdzenie biblijne, jasno prosto i zrozumiale. Tak jak Pan Jezus uczył swoich naśladowców i wyjasniał kiedy czegoś nie rozumieli. ;-)

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

kodak27 pisze:daglezja77 napisał/a:
Hipostaza..bajka
Dokładnie. Co to ludzie już sobie nie wymyślą
Hbr 1,3 &#8003;&#962; &#8034;&#957; &#7936;&#960;&#945;&#8059;&#947;&#945;&#963;&#956;&#945; &#964;&#8134;&#962; &#948;&#8057;&#958;&#951;&#962; &#954;&#945;&#8054; &#967;&#945;&#961;&#945;&#954;&#964;&#8052;&#961; &#964;&#8134;&#962; &#8017;&#960;&#959;&#963;&#964;&#8049;&#963;&#949;&#969;&#962; &#945;&#8016;&#964;&#959;&#8166;
Czy List do Hebrajczyków też uważasz za wymysł ludzki, czyli księgę niekanoniczną? Tylko w takim wypadku masz prawo tak się wypowiadać

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

David77 pisze:Zauważ że nie powiedział ,,jedno jestem "
Zauważam i gdyby tak powiedział to oznaczałoby, że Ojciec i Syn są jedną osobą w jednej naturze (jedno Bóstwo) tylko raz nazywaną Ojciec raz nazywaną Syn
David77 pisze:nie powiedział rownież ,,Ja i Ojciec jednym jestem "
Tak, to też zauważam.
Gdyby tak powiedział to oznaczałoby to, że jest jednym Bóstwem z Ojcem, ale określiłby w tym zdaniu twierdzenie dotyczące tylko Siebie. Osłabiałoby to nominalnie więź jego z Ojcem i zbytnio kładło nacisk na odrębność Osób Boskich.

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

kodak27 pisze:Proszę o logiczne potwierdzenie biblijne, jasno prosto i zrozumiale.
Nie potrafię. Ujmę to tak. W czasach gdy Chrystus nauczał ludzie pojmowali to co usłyszeli i jak rozumieli. Uczniom wyjaśniał na osobności to czego nie rozumieli, też przez mowę. Gdy jednak wszystko zostało spisane dzięki Duchowi Świętemu ludzie czytając dalej rozumieją to jako przypowieści, może trochę bardziej szczegółowo, jednak dalej literalnie. Oddzielnie zaś Jezus naucza przez Ducha Świętego, którego ja np. przy Bierzmowaniu na pewno otrzymałem. Jednak Duch Św. nie przemówiłby do mnie, gdybym nie zrozumiał "filozofii litery greckiej" (nie chodzi o filologiczne rozumienie). IMHO jest to bardzo rzadki dar od Boga. Posiadał go np. św. Paweł, tak iż nawet św. Piotr mówiąc o nauczaniu Pawła stwierdza: są tam rzeczy trudne. Jednak na pewno o wiele dłuższa droga czeka tego, który odrzuca apriori (z góry) dogmaty Kościoła, gdyż musi wykonać całą pracę interpretacyjną od początku.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Vandersky pisze:
kodak27 pisze:daglezja77 napisał/a:
Hipostaza..bajka
Dokładnie. Co to ludzie już sobie nie wymyślą
Hbr 1,3 &#8003;&#962; &#8034;&#957; &#7936;&#960;&#945;&#8059;&#947;&#945;&#963;&#956;&#945; &#964;&#8134;&#962; &#948;&#8057;&#958;&#951;&#962; &#954;&#945;&#8054; &#967;&#945;&#961;&#945;&#954;&#964;&#8052;&#961; &#964;&#8134;&#962; &#8017;&#960;&#959;&#963;&#964;&#8049;&#963;&#949;&#969;&#962; &#945;&#8016;&#964;&#959;&#8166;
Czy List do Hebrajczyków też uważasz za wymysł ludzki, czyli księgę niekanoniczną? Tylko w takim wypadku masz prawo tak się wypowiadać
Jaki masz problem z tym wersetem? :mrgreen:
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Vandersky pisze:Jednak na pewno o wiele dłuższa droga czeka tego, który odrzuca apriori (z góry) dogmaty Kościoła, gdyż musi wykonać całą pracę interpretacyjną od początku.
Rozumiem Ciebie,ale się z Twoim zdaniem (KRK),nie zgadzam. Słowo Boże,którym w literze jest Biblia,samo o sobie mówi:

2 Tm 3:12-17
12. I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania.
13. Tymczasem ludzie źli i zwodziciele będą się dalej posuwać ku temu, co gorsze, błądząc i /innych/ w błąd wprowadzając.
14. Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte,
15. które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie.
16. Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości -
17. aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
(BT)


Pytanie ?
Kto najwięcej prześladował tych,którzy chcieli być rzeczywiście Chrześcijanami,którzy byli prości i pokorni,którzy unikali walki ,tak orężnej,jak i politycznej,spolegali na Chrystusie i trwali w prostocie wiary,nie dając sie zdogmatyzować? Historia jest pojemna,lecz jej wykładnia pokrętna.
IS FECIT CUI PRODEST - ten uczynił, komu to przyniosło korzyść
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

Jachu pisze:...
Jaki sens ma okładanie się cytatami? Słowo przeciwko słowu. Ja akurat powołuję się i sprawdzam zgodność własnych poglądów z Nauczaniem Kościoła, aby przypadkiem nie działać przeciwko temu co mówi św. Piotr: To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Staram się zatem zgłębić to co Kościół już ogłosił. No, ale na zranione uczucia nie ma lekarstwa oprócz przebaczenia z serca płynącego.
Jest jeden dowód na to, że KOściół nie kieruje sentymentem czy upodobaniem. Było to potępienie papieża Honoriusza I, który poparł monoteletyzm. Nie było to jednak nauczanie uroczyste tylko zwyczajne i nie miało cech nieomylności.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Vandersky pisze:To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia.


No i widzisz:

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 1/verse/20
Przede wszystkim wiedzcie to, że żadne proroctwo Pisma nie pochodzi z własnego wyjaśnienia;
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jezus Chrystus”